Kolísání cholesterolu může být příznakem demence. Nová studie prezentovaná na Scietific sessions 2024 Americké kardiologické asociace v listopadu 2024
- Depositphotos
Barbora Nová
Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku produkovaná játry, která je nezbytná pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a žlučových solí pro trávení tuků (1).
Může být také konzumován v mnoha potravinách, včetně masa, mořských plodů, drůbeže, vajec a mléčných výrobků. Americká Centers for Disease Control and Prevention (CDC) však radí, aby se lidé vyhýbali konzumaci příliš velkého množství potravin s vysokým obsahem cholesterolu, protože to může vést ke zdravotním problémům, jako jsou infarkty a mrtvice (2, 3).
Vysoký cholesterol se může vyvinout v důsledku stravy a faktorů životního stylu, ale může být také výsledkem genetiky, určitých zdravotních stavů a některých léků. CDC uvádí, že přibližně 25 milionů dospělých osob ve Spojených státech má vysoký cholesterol – 240 miligramů na decilitr nebo více (4).
Existují dva typy cholesterolu, které mají různé zdravotní dopady (5):
- lipoprotein-cholesterol s vysokou hustotou (HDL-C) – tento je také známý jako „dobrý“ cholesterol, protože absorbuje cholesterol v krvi a vrací ho do jater k vyloučení z těla
- lipoprotein s nízkou hustotou (LDL-C) – také známý jako „špatný“ cholesterol, tvoří většinu cholesterolu v těle a vysoké hladiny znamenají, že se může hromadit v tepnách, což vede k srdečním onemocněním a mrtvici.
Nový výzkum ukazuje, že nejen vysoký cholesterol, ale i kolísající hladiny cholesterolu mohou ovlivnit zdraví.
Studie prezentovaná na Scientific Sessions 2024 American Heart Association v listopadu 2024, která ještě musí projít odborným hodnocením, zjistila, že u seniorů mohou každoroční změny hladiny cholesterolu zvýšit riziko demence a kognitivního poklesu (6).
Dr. Emer MacSweeneyová, MD, konzultantka neuroradiolog v Re:Cognition Health, která nebyla zapojena do tohoto výzkumu, vysvětlila, proč takové změny mohou mít tento účinek.
„Výkyvy cholesterolu, zejména LDL cholesterolu, mohou zvýšit riziko demence kvůli jejich potenciálnímu dopadu na stabilitu aterosklerotického plátu. Destabilizace plaku může vést ke zvýšenému riziku prasknutí plaku a omezení průtoku krve, což ovlivňuje funkci mozku.“
Roční kontroly cholesterolu a analýza demence
Všichni účastníci současné studie byli zařazeni do projektu ASPIrin in Reducing Events in the Elderly (projekt ASPREE), velké studie probíhající v Austrálii a Spojených státech amerických, která zkoumala nízké dávky aspirinu a zdraví u seniorů (7).
Z 9 846 účastníků, z nichž všichni byli ve věku kolem 70 let, 87 % žilo v Austrálii a zbytek v USA. Všichni byli bez demence na začátku studie a 32 % z nich užívalo léky na snížení cholesterolu, což zůstalo po celou dobu studie (8).
Po 3 roky studie podstupovali účastníci každoroční testy celkového cholesterolu, LDL-C, HDL-C a triglyceridů – další tukové látky, která pochází ze stravy a nachází se v krvi (9).
Vědci je rozdělili do čtyř skupin podle toho, jak moc kolísala jejich hladina cholesterolu, od nejvyšších po nejnižší.
Poté sledovali účastníky po dobu 6 let na vývoj demence a kognitivního poklesu. Expertní panel analyzoval výsledky kognitivních testů, kognitivní problémy, které si sami uvedli, a lékařské zprávy o diagnóze demence nebo předepisování léků na demenci.
Vědci pak porovnali čísla s demencí a kognitivním poklesem ve skupinách s nejvyšším a nejnižším kolísáním cholesterolu.
Změna hladiny cholesterolu spojená s demencí
Během 6letého sledování se u 509 lidí rozvinula demence a u 1 760 došlo k poklesu kognitivních funkcí bez demence.
Vědci zjistili, že existují souvislosti mezi kolísajícími hladinami celkového cholesterolu a LDL-C a demencí, ale ne s kolísáním HDL-C nebo triglyceridů.
Lidé s nejvyššími výkyvy v hladinách celkového cholesterolu měli o 60 % vyšší pravděpodobnost demence a o 23 % vyšší pokles kognitivních funkcí ve srovnání s těmi, kteří měli nejstabilnější hladiny cholesterolu.
Ti s nejvyššími výkyvy LDL-C měli o 48 % vyšší riziko demence a o 27 % vyšší riziko poklesu kognitivních funkcí.
Také zaznamenali rychlejší pokles celkového kognitivního zdraví, paměti a rychlosti reakce.
„Protože mozek je do značné míry závislý na stabilním průtoku krve a okysličování, může jeho přerušení vést k poškození neuronů a dalších mozkových buněk, což může urychlit pokles kognitivních funkcí. LDL cholesterol je spojen se zánětem, který může také časem přispívat ke zhoršování neurologických funkcí. Kolísání hladiny cholesterolu může navíc odrážet základní zdravotní nestabilitu nebo narušený metabolismus lipidů, což obojí může hrát roli při zhoršování kognitivních funkcí.“
– Dr. Emer MacSweeneyová, MD
Cholesterol: Biomarker pro diagnostiku demence?
Vedoucí autorka studie dr. Zhen Zhouová, PhD, postdoktorandka na Fakultě veřejného zdraví a preventivní medicíny na Monash University v australském Melbourne, v tiskové zprávě uvedla, že „senioři s kolísající hladinou cholesterolu, která nesouvisí s tím, zda užívali léky na snížení lipidů, mohou být důvodem k pečlivějšímu sledování a proaktivním preventivním zásahům“ (10, 11).
Dr. Zhouová vyzvala k dalším studiím. "Potřebujeme budoucí studie, které nám pomohou porozumět vztahu mezi variabilitou cholesterolu a rizikem demence," uvedla v tiskové zprávě a položila otázku: "Jsou hladiny variability cholesterolu skutečným rizikovým faktorem, prekurzorem nebo biomarkerem rizika demence?"
Dr. MacSweeneyová také zdůraznila potřebu dalších studií, zejména u rozmanitějších populací, protože 96 % z nich byli bílí, aby prozkoumali, „jak kolísání cholesterolu přímo přispívá k poklesu kognitivních funkcí na buněčné nebo molekulární úrovni, zejména v mozku“. a „zda je variabilita cholesterolu spojena s jinými biomarkery demence, což potenciálně zlepšuje včasnou diagnostiku a intervenční strategie“.
Autoři ve svém abstraktu studie navrhli, že „sledování variability TC [celkového cholesterolu] a LDL-C měřené ročně může sloužit jako nový biomarker pro vyšší riziko demence a kognitivního poklesu u starších dospělých.
V abstraktu studie autoři navrhují, že „sledování variability celkového cholesterolu a LDL-C měřené každoročně může sloužit jako nový biomarker vyššího rizika výskytu demence a poklesu kognitivních funkcí u seniorů.“
Nicméně dr. Clifford Segil, DO, neurolog ze zdravotnického centra Providence Saint John's Health Center v kalifornské Santa Monice, který se na studii nepodílel, však o výsledcích není zcela přesvědčen.
"Každoroční sledování hladiny cholesterolu je součástí každoročních lékařských prohlídek a lipidy přímo souvisejí s rizikem infarktu a mrtvice. Po přečtení tohoto článku se nezdá, že by sledování ročních lipidových profilů nebo hladin cholesterolu s ohledem na posouzení rizika, že se u pacienta vyvine demence, bylo v klinické praxi v dohledné době užitečné.“
Hladina LDL neboli špatného cholesterolu a celkového cholesterolu není v současnosti uznávaným rizikovým faktorem pro vznik demence, ale sleduje se velmi pečlivě, aby se předešlo možnému infarktu nebo mrtvici.
Závěr
Cholesterol je základní tuková látka produkovaná játry a konzumovaná v potravě.
Vysoká hladina cholesterolu však může způsobit zdravotní problémy, včetně ischemické choroby srdeční.
Nová studie ukazuje, že u seniorů může kolísající hladina cholesterolu zvýšit riziko demence.
Vědci uvádějí, že by roční sledování cholesterolu mohlo být použito k posouzení rizika demence a kognitivního poklesu u seniorů.
7 návyků zdravého životního stylu snižuje u žen riziko demence
- Pixabay
Podle nového výzkumu (předběžná studie byla zveřejněna 18. února 2023), který bude představen na 75. výročním zasedání Americké neurologické akademie (AAN), by ženy, které dodržují sedm zdravých návyků, mohly snížit riziko vzniku demence (1, 2).
Zasedání AAN se bude konat od 22. do 27. dubna 2023 v hybridním formátu, který nabízí možnost zúčastnit se osobně v Bostonu nebo živě online. Členové se mohou zaregistrovat do 30. března 2023 (3).
Americká neurologická akademie je největším světovým sdružením neurologů a odborníků na neurologii s více než 38 000 členy.
Vědci ve své studii sledovali 13 720 žen s průměrným věkem 54 let na začátku studie po dobu 20 let a analyzovali jejich riziko vzniku demence. Na konci studie zkoumali žádosti o zdravotní péči, aby zjistili, u kterých sledovaných žen byla stanovena diagnóza demence.
„Jelikož nyní víme, že demence může v mozku začít desítky let před diagnózou, je důležité, abychom se dozvěděli více o tom, jak vaše návyky ve středním věku mohou ovlivnit riziko demence ve stáří,“ uvedla Pamela Ristová, ScD, z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu ve státě Massachusetts a členka Americké neurologické akademie (4).
„Dobrou zprávou je, že volba zdravého životního stylu ve středním věku může vést ke snížení rizika demence v pozdějším věku.“
Ženy v rámci studie obdržely skóre sedmi zdravotních faktorů, přičemž 0 odpovídalo "špatnému" a 7 "vynikajícímu". Průměrné skóre na začátku studie bylo 4,3. Po desetiletém sledování toto skóre kleslo na 4,2.
Po dvaceti letech byla demence diagnostikována u 1 771 žen.
Po zohlednění faktorů, jako je věk a vzdělání, vědci zjistili, že s každým zvýšením celkového skóre o jeden bod se riziko demence u účastnic snížilo o 6 %.
Jedním z omezení studie je, že vědci nedostali informace, které by jim umožnily zjistit, jaký vliv na riziko demence měly změny zdravých návyků, jako je například zanechání kouření.
7 návyků zdravého životního stylu
Vědci použili pro svou studii "7 jednoduchých životních návyků" (Life's Simple 7), které vydala Americká kardiologická asociace (American Heart Association) (5).
Těchto sedm faktorů je následujících:
- být stále aktivní
- lepší stravování
- udržování zdravé hmotnosti
- nekouření
- udržování zdravého krevního tlaku
- kontrola hladiny cholesterolu
- nízká hladina cukru v krvi
"Dobrou zprávou je, že to není situace, kdy je vše v pořádku," řekl dr. Joel Salinas, behaviorální neurolog a vědec na NYU Langone Health a vedoucí lékař společnosti Isaac Health v New Yorku (6).
"Nemusíte být nejzdravějším člověkem. I když mají lidé dobré skóre v jedné nebo dvou oblastech, získávají určitý prospěch. Jakékoli zlepšení postupně zlepšuje vaše dlouhodobé zdraví".
"Pokud změníte své návyky, získáte určité zdravotní výhody. Čím dříve tyto změny provedete".
"Čím déle si nové návyky udržíte, tím lépe. Záměrem je najít jednoduchý způsob, jak sledovat své zdraví."
Co je to demence?
"Demence je celkové zhoršení kognitivních schopností, které obvykle ovlivňuje krátkodobou paměť (učení - zapamatování si nových informací) a další kognitivní schopnost (nebo více), například zhoršení exekutivních schopností (organizace, rozhodování), mluvy nebo vizuálně-prostorových schopností," uvádí doktorka Karen Millerová, Ph.D., neuropsycholožka a geropsycholožka a zároveň vedoucí ředitelka programů Brain Wellness and Lifestyle v Pacific Neuroscience Institute v Kalifornii (7).
"U demence mají tyto poklesy obvykle dopad na schopnost být zcela nezávislý (tj. člověk může mít potíže se správou financí, pravidelným užíváním léků, potíže se schopnosti řídit atd.)".
Podle zprávy z roku 2021 tvoří ženy přibližně dvě třetiny lidí s demencí, včetně Alzheimerovy choroby (8).
Jedním z důvodů je, že ženy žijí déle než muži a demence se obvykle objevuje po 80. roce života. Mezi další možná vysvětlení podle Cognitive Vitality, programu Alzheimer's Drug Discovery Foundation, patří např (9):
- Vyšší vzdělání je spojeno s nižším výskytem demence. Mnohým starším ženám dnes nebyly dříve poskytnuty stejné možnosti vzdělání jako mužům.
- Demence je spojena s depresí a depresí trpí více žen než mužů.
- Lidé, kteří cvičí, mají menší pravděpodobnost, že se u nich vyvine demence, a ženy cvičí méně než muži.
Když se u žen rozvine demence, jejich stavy se zhoršují rychleji než u mužů. Proto mohou mít závažnější průběh nemoci.
Demence vzniká, když neurony v mozku přestanou pracovat nebo komunikovat s ostatními mozkovými buňkami, uvádí Národní institut pro stárnutí (NIH) (10).
Každý člověk s přibývajícím věkem ztrácí nějaké neurony, ale u lidí s demencí je úbytek výraznější.
I když demencí trpí mnoho lidí starších 85 let, není považována za normální součást stárnutí.
Typy a příznaky demence
Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence, ale není jedinou.
Mezi několik dalších typů demence patří následující:
Někteří lidé mohou mít kombinaci dvou nebo více typů demence.
Mezi příznaky demence patří:
- Ztráta paměti, špatný úsudek a zmatenost.
- Potíže s mluvením, porozuměním a vyjadřováním myšlenek nebo se čtením a psaním.
- Bloudění a ztrácení se ve známém okolí.
- Problémy se zodpovědným zacházením s penězi a placením účtů.
- Opakování otázek.
- Používání neobvyklých slov k označení běžných předmětů.
- Delší doba potřebná k dokončení běžných denních úkolů.
- Ztráta zájmu o běžné denní činnosti nebo události.
- Halucinace, bludy nebo paranoia.
- Impulzivní chování.
- Ztráta rovnováhy a problémy s pohybem.
Podle odborníků je důležité všímat si, kdy se příznaky zhoršují.
Když si lidé začnou všímat těchto příznaků, ať už u sebe, nebo u někoho blízkého, může být čas navštívit odborníka. Totéž platí pro nové změny, nové příznaky nebo zhoršení předchozích příznaků.
Závěr
Ženy tvoří přibližně dvě třetiny lidí, kteří trpí demencí.
Vědci tvrdí, že ženy mohou snížit riziko onemocnění tím, že si osvojí 7 návyků zdravého životního stylu, které doporučuje Americká kardiologická asociace.
Mezi tyto návyky patří každodenní aktivita, vyvážená strava, udržování zdravého krevního tlaku... a navíc trvalá detoxikace.
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života