Může vysoká hladina cholesterolu způsobit demenci?
- Depositphotos
Barbora Nová
Cholesterol je látka přirozeně produkovaná vašimi játry, kterou lze také nalézt v určitých potravinách, jako je červené maso nebo máslo. Dva typy cholesterolu, které jsou v těle nejrozšířenější, jsou lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) a cholesterol s nízkou hustotou (LDL).
HDL cholesterol, také známý jako „dobrý“ cholesterol, pomáhá odstraňovat tuky a nezdravé formy cholesterolu z těla.
LDL neboli „špatný“ cholesterol je také důležitý pro fungování těla, ale když se hromadí, může se hromadit na tepnách, vytvářet plaky a zvyšovat riziko onemocnění, jako je mrtvice a srdeční infarkt.
Demence je ztráta paměti a ztráta jiných schopností myšlení. Existuje několik různých typů demence a nejběžnější jsou Alzheimerova choroba a vaskulární demence.
Kromě toho jsou dalšími běžnými příčinami demence chronické užívání alkoholu, trauma hlavy a onemocnění jater. Mnoho lidí má také kombinovanou demenci — kdy se u nich rozvine více než jeden typ demence, s rychlejším nebo závažnějším poklesem schopností myslet a sebeobsluhy.
Následují informace, zda výzkum našel souvislost mezi vysokou hladinou cholesterolu a nástupem demence.
Co výzkum říká o hladinách cholesterolu a demenci
Vaskulární demence je způsobena kardiovaskulárním onemocněním a je dobře známo, že vysoká hladina cholesterolu je hlavním faktorem vaskulární demence. Studie také zjišťují silnou souvislost mezi vysokým cholesterolem a Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demence.
Vědci mají několik vysvětlení pro tyto odkazy. Vysoký cholesterol způsobuje oxidační poškození, které může zhoršit degeneraci mozku spojenou s Alzheimerovou chorobou, užíváním alkoholu, onemocněním jater a traumatem hlavy.
Vysoký cholesterol také způsobuje vaskulární demenci a sdružuje příznaky jiných typů demence. Některé z těchto studií specifikují jeden nebo více typů demence a některé studie je všechny ve svých výsledcích kombinují a často to nazývají demencí „všech příčin“.
Studie
Dlouhodobá studie vyhodnocená v roce 2021 sledovala skupinu lidí starších 40 let a zaměřila se na LDL cholesterol a jeho účinky. Vědci zjistili mírnou souvislost mezi vysokou hladinou LDL cholesterolu naměřenou ve středním věku a rizikem demence o 10 let později. Domnívali se také, že LDL cholesterol by měl být přidán mezi modifikovatelné rizikové faktory demence (1).
Další dlouhodobá studie z roku 2023 zkoumala hladiny HDL i LDL cholesterolu a možné souvislosti s demencí a dospěla k závěru, že vysoké i nízké hladiny HDL byly spojeny se zvýšeným rizikem demence, zatímco hladiny LDL představovaly pouze mírné zvýšení rizika (2).
Tento přehled studií z roku 2020 posílil předchozí zjištění analýzou 100 primárních studií a přehledů studií a dospěl k závěru, že LDL cholesterol byl významným rizikovým faktorem pro rozvoj Alzheimerovy choroby (3).
Vědci také zdůraznili význam více studií na toto téma, aby zjistili, zda fyzická aktivita a léky mohou ovlivnit účinek cholesterolu na Alzheimerovu chorobu.
Naopak tato studie z roku 2023 dospěla k závěru, že vysoký příjem cholesterolu ve stravě je spojen se sníženým rizikem demence ze všech příčin, včetně Alzheimerovy choroby. Vědci však uznávají potřebu dalších studií, které by tato zjištění ověřily nebo vyvrátily (4).
Jiné studie přišly s odlišnými výsledky. Přezkum studií z roku 2021 dospěl k závěru, že neexistuje jasný vztah mezi cholesterolem a demencí ve skupině seniorů a že tento účinek nebyl změněn užíváním statinů (léky snižující hladinu cholesterolu) (5).
Může vysoká hladina cholesterolu způsobit demenci?
Nejnovější studie z roku 2024 zjistila souvislost mezi HDL cholesterolem a zvýšeným rizikem demence ze všech příčin u lidí středního věku i jiných jedinců, spíše než LDL cholesterolem, jak tomu bylo v předchozích studiích. Asociace se zdála být nejsilnější u lidí ve věku 75 let a starších (6). (Vysoké hladiny „dobrého cholesterolu“ mohou zvýšit riziko demence - nová studie - zveřejněná 29. listopadu 2023).
Většina studií zjistila silnou souvislost mezi LDL a HDL cholesterolem a zvýšeným rizikem demence, přičemž pouze jeden přehled studií nenaznačoval žádný jasný vztah.
Stále je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, jak může screening nebo léčba cholesterolu hrát roli při zvládání nebo prevenci demence.
Co způsobuje vysokou hladinu cholesterolu?
Se zvýšeným rizikem vysokého cholesterolu je spojeno více faktorů. Některé z nich můžete změnit úpravou životního stylu, ale některé mohou být i genetické.
Faktory, které mohou zvýšit vaše riziko vysokého cholesterolu (7):
- strava s vysokým obsahem nasycených tuků
- nedostatek fyzické aktivity
- kouření
- vyšší věk (cholesterol se může zvýšit s věkem)
- biologické pohlaví je mužské, protože muži mají vyšší hladinu cholesterolu
- etnický původ
- genetické stavy, jako je familiární hypercholesterolémie (8)
- onemocnění ledvin
- onemocnění jater
- mít nadváhu
- diabetes 2. typu
- hypotyreóza
- nedostatek růstového hormonu
Vysoký cholesterol se může vyskytovat v rodinách, takže pokud máte blízkého člena rodiny, jako je rodič nebo sourozenec, který ho má, může být pravděpodobnější, že ho budete mít také. Vysoký cholesterol obvykle nezpůsobuje žádné příznaky, takže je velmi důležité nechat se vyšetřit (Dokonce vysoká hladina cholesterolu znamená delší život).
K diagnostice vysoké hladiny cholesterolu by měl stačit krevní test a pro léčbu jsou k dispozici určité léky, jako jsou statiny, pokud strategie životního stylu nebyly dostatečné (Nová americká analýza zjistila, že miliony lidí užívající statiny, je nepotřebujíAmeričané změnili pohled na užívání statinů, aneb konečně větší ohled na vedlejší účinky chemických léků).
Závěr
Nejrozšířenějšími typy cholesterolu v těle jsou HDL a LDL. Oba jsou životně důležité pro fungování těla, ale LDL se může za určité situace (záněty) hromadit v těle a blokovat tepny, což vede k stavům, jako je mrtvice nebo srdeční infarkt. Tyto stavy mohou být život ohrožující.
Několik degenerativních stavů může způsobit demenci a vést k postupné ztrátě paměti a ztrátě schopností myšlení. Alzheimerova choroba je nejčastějším typem.
Výzkum odhalil souvislost mezi vysokou hladinou LDL cholesterolu a rozvojem různých příčin demence, včetně Alzheimerovy choroby. Další studie také zdůraznily možnou souvislost mezi vysokou hladinou HDL cholesterolu a zvýšeným rizikem demence.
Vysoký cholesterol je známým rizikovým faktorem pro vaskulární demenci a je také spojen s jinými typy demence. Je třeba stanovit konkrétní mechanismus, kterým může cholesterol způsobovat demenci, aby bylo možné zlepšit screeningové metody a léčbu.
Základní příčina velkého nárůstu neurodegenerativních onemocnění
"Neortodoxní" rozhovor M. Adamse, editora Natural News s neortodoxním doktorem Russellem Blaylockem
Mike Adams Russel Blaylock, MD
Neurodegenerativní nemoci se teď velice rychle rozrůstají. Nemoci, které byly kdysi vzácné, teď vidíme na každém kroku. Je to až hrůzu nahánějící.
A když si prostudujete odbornou literaturu zaměřenou na neurologii, zjistíte, že na to není žádné vysvětlení
Neví se, proč dochází k takovému rapidnímu nárůstu nemocí. Je to ale to z důvodu tak velkého množství toxinů. Například, buněčné neurodegenerativní nemoci jsou spojovány se rtutí, hliníkem, pesticidy a herbicidy, které prostřednictvím excitotoxického mechanizmu způsobují poškození mozku.
Všichni jsme vystaveni těmto toxinům, a když k tomu přidáte glutaman sodný a excitotoxíny do jídla, míru toxicity nesmírně zvýšíte. To je důvod, proč teď dochází k tak velkému nárůstu neurodegenerativních onemocnění; Alzheimer, autismus, poruchy pozornosti a Parkinson – všechny tyto nemoci se vyskytují mnohem častěji, protože jsme vystaveni karcinogenní toxicitě ze všech těch různých zdrojů, stejně jako excitotoxinům.
A nikdo není schopen říct, jak to vlastně je. Někdo řekne, „Alzheimer je důsledek působení rtutě,“, někdo jiný zase řekne, „To není pravda, Alzheimer je důsledek působení pesticidů,“ a někdo další řekne, že jde o důsledek něčeho jiného, ale všechno je důsledek stejného mechanizmu.
Všechno to způsobuje patologicky zvýšené imunitní (autoimunitní) aktivity ve tkáni mozku, což aktivuje excitotoxicitu. Vypadá to, že všechny tyto látky mají společné vlastnosti, neboť způsobují v mozku stejná poškození.
Rizikové faktory pro demenci a jak je snížit
- Depositphotos
Nemůžete změnit svůj věk ani svou genetiku, ale pokud zůstanete fyzicky, duševně a společensky aktivní, můžete snížit riziko demence. Pomoci mohou i jiné životní návyky.
Demence je snížení mentálních schopností, které ovlivňuje vaše každodenní fungování. Mezi běžné příznaky patří:
- ztráta paměti
- potíže s myšlením
- potíže s komunikací
- potíže s koordinací a pohybem
- všeobecný zmatek a dezorientace
Riziko vzniku demence může ovlivnit několik faktorů. Některé faktory, například to, zda kouříte, můžete ovlivnit. Jiné, například vaše genetika, nikoli.
Je důležité pochopit, že rizikový faktor není příčinou. Například cukrovka je rizikovým faktorem jak pro Alzheimerovu chorobu, tak pro vaskulární demenci, ale to neznamená, že způsobuje některý z těchto stavů. Ne u všech lidí s diabetem se vyvine demence.
Jak se zvyšuje riziko demence s věkem
Nejvýznamnějším rizikovým faktorem Alzheimerovy choroby, vaskulární demence a několika dalších typů demence je zvyšující se věk. Podle údajů americké Asociace pro Alzheimerovu chorobu z roku 2024 má ve Spojených státech Alzheimerovu chorobu asi 1 z 9 lidí ve věku 65 let a starších – tedy asi 6,9 milionu lidí (1).
Kanadská Alzheimerova společnost uvádí, že riziko demence se každých 5 let po dosažení věku 65 let zdvojnásobuje (2).
Ale demence není s pokročilým věkem nevyhnutelná. Zatímco určitá míra mentálního úpadku je s přibývajícím věkem přirozená, můžete být schopni tento proces oddálit a snížit riziko demence udržováním návyků zdravého životního stylu, zejména fyzické aktivity (3, 4).
Sociální izolace a riziko demence
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že rizikovým faktorem demence je sociální izolace. Dlouhodobá studie zveřejněná v roce 2019 naznačuje, že sociální kontakt s ostatními může pomoci chránit před demencí. A některé observační studie poznamenávají, že sociální účast ve střední a pozdní dospělosti může snížit riziko demence o 30 až 50 % (5, 6).
Nedávný výzkum poznamenává, že tato zjištění jsou zvláště důležitá v důsledku pandemie COVID-19 a opatření fyzického distancování, která oddělila mnoho lidí (7).
Vědci také upozorňují na to, že některé skupiny lidí mohou být více ohroženy sociální izolací, včetně těch, kteří žijí v chudobě, a těch, kteří patří k tradičně marginalizovaným skupinám, jako jsou LGBTQ+senioři (8, 9).
Duševní aktivita a riziko demence
Je uvedeno, že zůstat fyzicky aktivní může pomoci snížit riziko demence. Ale udržovat svou mysl aktivní je stejně důležité.
Pro zpomalení mentálního úpadku odborníci doporučují pravidelně se zapojovat do činností, které stimulují váš mozek, jako jsou:
- čtení
- tvorba
- hraní her a luštění hádanek
- používání počítače
Riziko ztráty sluchu a demence
Kromě toho, že s věkem dochází k poklesu schopnosti myšlení, mnoho lidí s věkem ztrácí i sluch. Ale souvislost mezi těmito dvěma podmínkami může být mnohem hlubší.
Ačkoli si odborníci stále nejsou jisti přesnou souvislostí, ztráta sluchu související s věkem může přispívat jak k sociální izolaci, tak ke snížení duševní aktivity (10).
Senioři mohou tento rizikový faktor zvládnout používáním sluchadel, jak dokazuje studie z roku 2023. Můžete si promluvit s lékařem nebo audiologem, který může provést testy a uzpůsobit vám sluchadla (11).
Riziko kouření a demence
Kouření je zavedeným rizikovým faktorem demence – zejména vaskulární demence. Pokud kouříte, máte vyšší riziko aterosklerózy (zúžení tepen) a dalších typů cévních onemocnění (onemocnění, která postihují vaše cévy). Tato onemocnění mohou přispívat ke zvýšenému riziku demence (12).
Rozsáhlá studie z roku 2023 v Koreji ukazuje, že snížení množství kouře nemusí stačit ke snížení rizika demence. Vědci zjistili, že ke snížení rizika demence přispělo pouze ukončení kouření (13).
Více: Jak úspěšně přestat kouřit
Požívání alkoholu a riziko demence
Podle průzkumu z roku 2024 existuje souvislost mezi nadměrnou konzumací alkoholu a zvýšeným rizikem demence – ale ne všemi typy demence. Konkrétně může zvýšit vaše riziko Wernicke-Korsakoffova syndromu (WKS). Příznaky WKS zahrnují (14, 15):
- zmatek
- apatie
- rozrušení
- alogie (mluvení méně často a méně slovy)
- halucinace
- konfabulace
Pokud máte poruchu užívání alkoholu, vyhledání pomoci od zdravotníka může snížit riziko rozvoje WKS nebo jiné demence v budoucnu.
Znečištění ovzduší a riziko demence
Rostoucí mezinárodní důkazy prokazují, že znečištění ovzduší může zvýšit riziko demence. Vědci se domnívají, že vdechování znečišťujících látek, zejména jemných částic, může vyvolat zánětlivé reakce, které přispívají k poklesu schopnosti myšlení (16).
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí doporučuje zkontrolovat místní index kvality ovzduší, abyste zjistili, kdy může být znečištění venkovního ovzduší na škodlivé úrovni (17, 18).
Zdravotní stavy, které zvyšují riziko demence
Některé zdravotní stavy mohou zvýšit vaše riziko rozvoje demence. V některých případech můžete tyto stavy zvládnout, abyste snížili riziko. Příklady:
- Ateroskleróza: Plak se může hromadit na stěnách vašich tepen, zužovat vaše tepny a narušovat průtok krve do mozku. To zhoršuje schopnost vašich mozkových buněk správně fungovat, což v konečném důsledku vede ke smrti mozkových buněk a ztrátě jejich spojení s jinými mozkovými buňkami (vaskulární demence).
- Diabetes: Vysoká hladina cukru v krvi při cukrovce může způsobit zánět, který může vést k poškození mozkových buněk. Lidé s diabetem typu 1 i typu 2 mají zvýšené riziko rozvoje Alzheimerovy choroby a vaskulární demence.
- Vysoký cholesterol: Vysoká hladina LDL cholesterolu může vést k ateroskleróze, která zvyšuje riziko vaskulární demence.
- Vysoký homocystein: Tato aminokyselina přirozeně cirkuluje ve vaší krvi a je stavebním kamenem bílkovin. Příliš mnoho homocysteinu může naznačovat nedostatek vitamínu B6, vitamínu B12 nebo folátu. Výzkum naznačuje, že je to rizikový faktor pro Alzheimerovu chorobu a vaskulární demenci.
- Vysoký krevní tlak: Vědci navrhli mnoho způsobů, jak vysoký krevní tlak (hypertenze) může zvýšit riziko demence. Zvláště riziková je hypertenze ve středním věku (40 až 64 let).
V případě některých dalších zdravotních stavů, které mohou vést k demenci, nemůžete pro změnu úrovně rizika mnoho udělat. Příklady:
- Amyotrofická laterální skleróza (ALS): U mnoha lidí s ALS se také rozvine frontotemporální demence. Odborníci se domnívají, že je to způsobeno genetickým spojením mezi těmito dvěma stavy (19).
- Downův syndrom: Ve středním věku má většina lidí s Downovým syndromem plaky a spleti, které jsou charakteristickým znakem Alzheimerovy choroby.
- Huntingtonova choroba: Lidé s tímto vzácným genetickým onemocněním ztrácejí mozkové buňky v určité části mozku, což vede k demenci (20).
- Parkinsonova choroba: U většiny lidí s Parkinsonovou chorobou se uvnitř některých mozkových buněk vyvinou proteinové shluky zvané Lewyho tělíska. To vede k poklesu schopnosti myšlení a nakonec k demenci.
Mírná kognitivní porucha a riziko demence
Mírnou kognitivní poruchu (MCI) si můžete představit jako fázi mezi typickou zapomnětlivostí a demencí. Pokud máte MCI, nemusí to vždy znamenat, že se u vás rozvine Alzheimerova choroba. Ale většina případů Alzheimerovy choroby začíná MCI.
Příznaky MCI zahrnují:
- ztrátu paměti větší, než se očekává ve vašem věku
- ztrátu paměti, která je dostatečně významná na to, aby byla zaznamenána a změřena
- pokračující nezávislost, protože nedostatek neohrožuje vaši schopnost postarat se o sebe a vykonávat běžné činnosti
Jak genetika ovlivňuje riziko demence
Mnoho forem demence má genetickou složku a často se vyskytuje v rodinách. Vědci identifikovali několik specifických genových mutací spojených s určitými typy demence, včetně:
- APP, PSEN1 a PSEN2 u Alzheimerovy choroby (21)
- APOE-E4 a GBA při demenci s Lewyho tělísky (22)
- C9orf72 u frontotemporální demence (23)
Některé genetické stavy, jako je Huntingtonova choroba, mohou také vést k demenci.
Přestože své genetické předpoklady nemůžete změnit, můžete podstoupit genetické testování, abyste lépe porozuměli svému riziku demence.
Závěr
Na rozvoji demence se podílí mnoho rizikových faktorů, včetně zdravotních stavů, životních návyků, genetiky a stáří. Pokud máte vysoké riziko rozvoje demence, můžete si promluvit s lékařem o jakýchkoli změnách životního stylu nebo jiných opatřeních, která mohou pomoci snížit vaše riziko.
Úžasný kurkumin a zkvalitnění činnosti mozku
- kurkumin (kurkuminoidy) oproti klasickým antibiotikům likviduje nejen baktérie, ale i viry a baktérie nejsou schopny vůči němu vytvořit rezistenci
- nejúčinnější jsou kurkuminoidy obalené fosfolipidy - technologie Phytosome® zvyšuje využitelnost kurkuminu 29x oproti standardním extraktům kurkuminu, což zabezpečuje maximální prostup do těla a jeho následné využití
- kurkumin s ochrannou známkou Meriva® s patentovanou technologií Phytosome® je využíván i při klinických zkouškách
- pravidelným užíváním 2 kapslí tohoto extraktu z kurkumy při jídle (pro zajímavost v ceně 2 cigaret) uděláte pro svoje zdraví moc, ale posuďte sami...
O jeho velice pozitivních účincích ve spojitosti s cukrovkou, prostatou, lupénkou, rakovinou jsem psal dříve a pro oživení znovu část publikuji níže, pod tímto článkem, v odkazech.
dr. Joseph Mercola, lékař pro zdravou dlouhověkost
Ale nově zveřejněný výzkum potvrzuje, že kurkuminový doplněk stravy může také zlepšit paměť a soustředění a tím mj. snížit vaše riziko Alzheimerovy nemoci (odborníci odhadujíí, že genetika je zodpovědná za méně než 5% případů Alzheimerovy choroby!). A nejen to! Potvrdila to dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie, zveřejněná v časopise American Journal of Geriatric Psychiatry v roce 2018, které se zúčastnilo 40 dospělých ve věku od 50 do 90 let, udávajících mírně výpadky paměti.
Je nutné uvést, že v počátku výzkumu neměl žádný z nich diagnostikovanou demenci. Účastníci po dobu 18 měsíců byli rozděleni do 2 skupin, v jedné skupině dostávali 2x denně trvale 90 miligramů kurkuminu, ve druhé placebo. Pro neznalé, nikdo tedy nevěděl po dobu 18 měsíců, zda užívá kurkumin nebo neúčinnou látku.
Na začátku studie, a pak v šestiměsíčních intervalech, bylo provedeno standardní posouzení poznávacích schopností a na začátku a konci studie jim byla v krvi změřena hladina kurkuminu.
Třicet účastníků také podstoupilo snímkování pozitronovou emisní tomografií (PET) pro posouzení jejich hladiny amyloidových plaků a tau usazenin před a po léčbě. Obě totiž značně souvisí s rizikem Alzheimerovy choroby.
Subjektivně ti, kteří dostávali kurkumin, zaznamenali významné zlepšení paměti a soustředění, zatímco kontrolní skupina žádné zlepšení nepocítila.
Snímky PET (pozitronová emisní tomografie) potvrdily, že léčená skupina měla ve srovnání s kontrolní skupinou, neužívající kurkumin v oblastech mozku, které řídí paměť, významně méně amyloidových plaků a tau usazenin.
Na základě testů si skupina užívající kurkumin za jeden a půl roku léčby zlepšila paměť v průměru o neuvěřitelných 28 procent
Tau (τ, zkratka pro tubulin-associated unit) je označení pro skupinu příbuzných proteinů a hrají důležitou roli v nervové tkáni. Při Alzheimerově nemoci dochází k ukládání tau proteinů v mozku. Společně potom amyloid beta a tau jsou dva základní biochemické příznaky Alzheimerovy choroby v mozku.
Navíc se také v rámci tohoto výzkumu potvrdilo, že kurkumin zvyšuje hladiny mozkového neurotrofního faktoru (BDNF), jehož snížené hladiny jsou dávány do souvislosti s Alzheimerovou chorobou.
Kurkumin však může vašemu mozku prospívat i jinak a snižovat vaše riziko demence působením na cesty, které pomáhají zvrátit inzulínovou rezistenci, hyperlipidemii a další symptomy, spojující se s metabolickým syndromem a obezitou.
Zdroj: articles.mercola.com
KURKUMIN PHYTOSOME
90 x 500 mg
KURKUMIN KOMPLEX MERIVA®
Technologie Phytosome®
Phytosome® technologie zvyšuje využitelnost kurkuminu 29x neboli o 2900% oproti standardním extraktům kurkuminu. A nemusíte kurkumin kombinovat s piperinem (černým pepřem), který zvyšuje propustnost tlustého střeva.
Patentovaná forma
Curcumin Phytosome® Power Complex je patentovaná forma kurkuminu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou 29násobnou vstřebatelností a biologickou dostupnosti.
Curcumin Phytosome Power Complex zajišťuje lepší profil kurkuminoidů v krevní plasmě díky vysokému obsahu dementhoxykurkuminu, který je považován za důležitější pro protizánětlivé účinky.
Patentovaná technologie Phytosome® do fosfolipidového přípravku zabuduje všechny 3 základní kurkuminoidy:
- Kurkumin
- Demethoxykurkumin
- Bisdemethoxykurkumin
a proto ten úžasný průnik do těla a tím ta jedičná účinnost. Díky své kvalitě je používán i při klinických zkouškách, článek níže.
Balení: 90 kapslí x 500 mg, 100% čistý extrakt, neobsahuje plnidla ani konzervační látky rostlinné tobolky – vhodné pro vegetariány a vegany
Dávkování:
- pro prevenci 1-2 kapsle denně
- při zdravotních problémech: 2-4 kapsle denně
- kapsle užívejte nejlépe s jídlem a dostatečně zapijte
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

———
Cordyceps sinensis

———
Sibiřská Čaga

———
Hericium erinaceus

———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

———
Shiitake

———
Hlíva ústřičná

———
Agaricus

———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

———
Ashwagandha

———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu

———
Graviola - Annona

———
Maca

———
Chitomax

———
Fenuprim

———
Dračí krev

———
Danshen Q10 cardio

———
Šafrán

———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

———
S-Acetyl-L-Glutathion

———
NMN (nikotinamid mononukleotid)

———
Brusinka komplex Phytosome - PhytoCran

———
Ginkgo biloba Phytosome - Cogni Flow

———
Probiotika a prebiotika pro zdraví střev a imunitu - Biome Boost

———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid), BRUSINKA, GINKGO BILOBA, PROBIOTIKA...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
Přírodní léčba pejsků versus selhávající ortodoxní antibiotika - Coriolus + Kurkumin vítězí
Výzkum v roce 2024 přesně určil, co vede v roce 2025 ke zdravé dlouhověkosti
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
PROTOKOL PRO PREVENCI pro uzdravené klienty stránek "Úspěšná léčba"
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - účinky, darování a prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
Jak na jarní pylovou alergii? Elixír mládí Jana Hromady z Opavy
Kniha "Netradiční bylinkář" - Roman Kindl (212 stran)
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupisová: Tento model je v ohrožení života