Co činí partnerský vztah zdravým?

- Pixabay

Barbora Nová

Pokud máte nebo chcete mít romantický vztah, pravděpodobně zajisté chcete, aby byl zdravý. Ale co je přesně zdravý vztah?

V prvé řadě záleží na tom, co je to vztah.

Zdravý vztah nevypadá pro každého stejně, protože lidé mají různé potřeby. Vaše konkrétní potřeby týkající se komunikace, sexu, náklonnosti, prostoru, společných koníčků nebo hodnot atd. se mohou v průběhu života měnit.

Takže vztah, který funguje ve vašich 20 letech, nemusí být vůbec podobný vztahu, který chcete mít ve 30 letech.

Vztahy, které neodpovídají tradičnějším definicím vztahu, mohou být stále zdravé. Například lidé, kteří praktikují polyamorii nebo etickou nemonogamii, mohou zdravý vztah definovat poněkud jinak než lidé, kteří praktikují monogamii.

Stručně řečeno, "zdravý vztah" je široký pojem, protože to, díky čemu vztah prosperuje, závisí na potřebách lidí, kteří v něm žijí.

Několik klíčových znaků však u prosperujících vztahů vyniká.

Přizpůsobivost

Jedna věc, kterou mají zdravé vztahy do značné míry společnou, je přizpůsobivost, Partněři se přizpůsobují okolnostem a skutečnosti, že se neustále měníme a procházíme různými životními fázemi.

Následují některé další charakteristické znaky zdravých vztahů.

Otevřená komunikace

Partneři ve zdravých vztazích obvykle mluví o věcech, které se v jejich životě dějí: o úspěších, neúspěších a o všem mezi tím.

Měli byste bez obav mluvit o všech problémech, které se objeví, od věcí, které se dějí v každodenním životě, jako je stres v práci nebo s přáteli, až po vážnější problémy, jako jsou příznaky duševního zdraví nebo finanční problémy.

I když má partner jiný názor, vyslechne vás bez odsuzování a pak se podělí o svůj pohled na věc.

Komunikace probíhá oběma směry. Je důležité, abyste také vy cítili, že partner vyjádří své vlastní obavy nebo myšlenky, jakmile se objeví.

Lidé v nemonogamních vztazích mohou klást ještě větší důraz na emoční kontrolu a častou komunikaci o tom, co se děje s ostatními partnery.

Důvěra

Důvěra zahrnuje upřímnost a integritu. Nemáte před sebou navzájem tajemství. Když jste od sebe, neděláte si starosti s tím, že se partner setkává s jinými lidmi..

Důvěra však přesahuje víru, že vás nepodvede nebo vám nebude lhát.

Znamená také, že se s partnerem cítíte bezpečně a příjemně a víte, že vám fyzicky ani citově neublíží. Víte, že má na mysli vaše nejlepší zájmy, ale zároveň vás respektuje natolik, že vás podporuje v tom, abyste se rozhodovali sami.

Pocit sebe sama jako samostatné osoby

Zdravé vztahy se nejlépe popisují jako vzájemně závislé. Vzájemná závislost znamená, že se spoléháte jeden na druhého a vzájemně se podporujete, ale stále si zachováváte svou identitu jedinečné osobnosti.

Jinými slovy, váš vztah je vyvážený. Víte, že máte jejich uznání a lásku, ale vaše sebeúcta na nich nezávisí. Přestože jste tu jeden pro druhého, nejste na sobě závislí, abyste měli uspokojeny všechny své potřeby.

Stále máte přátele a kontakty mimo vztah a trávíte čas svými vlastními zájmy a koníčky.

Zvědavost

Jedním z klíčových znaků zdravé a dlouhodobé lásky je zvědavost.

To znamená, že se zajímáte o jeho myšlenky, cíle a každodenní život. Chcete sledovat, jak rostou do svého nejlepšího já. Nejste fixováni na to, kým byli dříve nebo kým by podle vás měli být.

Máte o sobě navzájem flexibilní smýšlení.

Zvědavost také znamená, že jste ochotni zvážit nebo probrat změny ve struktuře vašeho vztahu, pokud vás některé aspekty stávajícího vztahu přestanou naplňovat. Zahrnuje také realismus. Vidíte druhého takového, jaký skutečně je, a záleží vám na něm, nikoli na jeho idealizované verzi.

Čas odloučení

Většina lidí ve zdravém vztahu dává přednost společnému trávení času, i když množství času, který spolu trávíte, se může lišit v závislosti na osobních potřebách, pracovních a jiných závazcích, bydlení atd.

Uznáváte však také potřebu osobního prostoru a času pro sebe. Možná tento čas trávíte samostatným odpočinkem, věnujete se svému koníčku nebo se stýkáte s přáteli či rodinou.

Ať už děláte cokoli, nemusíte spolu trávit každou chvíli nebo se domnívat, že váš vztah trpí, když trávíte nějaký čas odděleně.

Hravost nebo bezstarostnost

Je důležité udělat si čas na zábavu a spontánnost, když je na to správná nálada. Pokud spolu dokážete žertovat a smát se, je to dobré znamení.

Někdy mohou životní výzvy nebo trápení ovlivnit jednoho z vás nebo oba. To může dočasně změnit tón vašeho vztahu a znesnadnit vám navazování obvyklých vztahů.

Ale schopnost sdílet světlejší okamžiky, které pomáhají uvolnit napětí, byť jen na krátkou dobu, posiluje váš vztah i v těžkých chvílích.

Fyzická intimita

Intimita se často vztahuje k sexu, ale ne vždy. Ne každý má sex rád nebo o něj stojí. Váš vztah může být zdravý i bez něj - pokud jste oba na stejné vlně, pokud jde o uspokojování vašich potřeb.

Pokud ani jeden z vás nemá zájem o sex, fyzická intimita může zahrnovat líbání, objímání, mazlení a společné spaní. Ať už sdílíte jakýkoli typ intimity, fyzické spojení a sblížení je důležité.

Pokud máte oba rádi sex, váš fyzický vztah je s největší pravděpodobností zdravý, když:

  • se cítíte dobře, když iniciujete sex a mluvíte o něm
  • dokážete pozitivně zvládnout odmítnutí
  • můžete diskutovat o svých touhách
  • se cítíte bezpečně, když vyjádříte svůj zájem o více či méně sexu

Zdravá intimita zahrnuje také respektování sexuálních hranic. To zahrnuje:

  • nenaléhat na partnera ohledně sexu nebo konkrétních sexuálních aktů, když řekne ne
  • sdílení informací o jiných partnerech
  • diskutování o sexuálních rizikových faktorech

Týmová práce

Silný vztah lze považovat za týmový. Spolupracujete a vzájemně se podporujete, i když se v něčem neshodnete nebo nemáte úplně stejné cíle.

Zkrátka si navzájem kryjete záda. Víte, že se na partnera můžete obrátit, když máte potíže. A jste vždy připraveni nabídnout podporu, když vás potřebuje.

Řešení konfliktů

I ve zdravém vztahu budete mít občas neshody a čas od času se budete cítit frustrovaní nebo naštvaní jeden na druhého. To je zcela normální. Neznamená to, že je váš vztah nezdravý.

Důležité je, jak konflikty řešíte. Pokud dokážete o svých neshodách mluvit zdvořile, upřímně a s respektem, jste na dobré cestě.

Partneři, kteří řeší konflikty bez odsuzování nebo pohrdání, mohou často najít kompromis nebo řešení.

Červené vlajky ve vztahu

Váš vztah by měl přispívat k pocitu naplnění, štěstí a propojení. Pokud máte tendenci cítit se v blízkosti svého partnera více úzkostní, utrápení nebo nešťastní, může mít váš vztah problémy.

Příznaky nezdravých vztahů se mohou značně lišit, takže následující seznam není úplný. Může však pomoci poukázat na některé možné problémy.

Jeden z vás se snaží druhého ovládat nebo měnit

Berte na vědomí, že nikdy nemáme pod kontrolou změnu druhého člověka.

Pokud vás znepokojuje nějaké konkrétní chování, měli byste se cítit dostatečně pohodlně na to, abyste o něm mluvili. Je v pořádku vyjádřit své pocity a požádat ho, aby zvážil změnu. Není však v pořádku jim říkat, co má dělat, nebo se pokoušet kontrolovat jeho chování.

Pokud dělá něco, co vám opravdu vadí, a vy to nedokážete přijmout, vztah nemusí mít dlouhodobý potenciál.

Váš partner nerespektuje vaše hranice

Hranice mohou vstupovat do hry napříč vaším vztahem, od respektující komunikace až po potřeby soukromí. Pokud si stanovíte nějakou hranici a on na ni tlačí nebo vás nutí ji změnit, je to vážný signál.

Možná jste řekli: Potřebuji osobní prostor, když přijdu z práce. Rád tě uvidím, ale potřebuji se zbavit stresu před jakýmikoliv fyzickými projevy náklonnosti.

Ale i nadále za vámi chodí hned po příchodu domů, snaží se vás líbat a tahat do ložnice. Když řeknete ne, omluví se a řekne, že si prostě nemůže pomoct.

Možná to smetete ze stolu jako projev náklonnosti a budete mu stále opakovat hranici v naději, že to nakonec pochopí. Jejich chování však svědčí o nerespektování vašich potřeb.

Netrávíte spolu moc času

Vztahy se často rozvíjejí, když se lidé těší ze společnosti toho druhého a chtějí spolu trávit ještě více času. Životní události vám někdy mohou stát v cestě za společným časem, ale tyto změny jsou obvykle dočasné.

Váš vztah může mít problémy, pokud se trvale vídáte méně, aniž by k tomu byl jasný důvod, například rodinné problémy nebo více povinností v práci.

Mezi další varovné signály patří pocit vzájemné odtažitosti nebo úlevy, když nejste spolu. Můžete se dokonce snažit najít výmluvy, abyste se vyhnuli společně strávenému času.

Vztah se zdá být nerovný

Zdravé vztahy bývají poměrně vyrovnané. Můžete se třeba rovnoměrně dělit o finance.

Rovnost ve vztahu se však může týkat i nehmotných věcí, jako je náklonnost, komunikace a očekávání od vztahu.

Čas od času se mohou vyskytnout období nerovnosti. Jeden z vás může dočasně přijít o příjem, může mít potíže pomáhat s domácími pracemi kvůli nemoci nebo se cítit méně láskyplně kvůli stresu či jiným emocionálním otřesům.

Pokud však váš vztah pravidelně pociťuje jakoukoli nerovnováhu, může to být problematické.

Není nic špatného na tom, když projevíte obavy, když váš partner udělá něco, co vás znepokojuje. Ve zdravém vztahu však partneři obvykle dbají na to, aby své pocity vyjadřovali užitečným a produktivním způsobem.

Není zdravé se neustále kritizovat nebo říkat záměrně zraňující věci, zejména pokud jde o osobní volby, jako je jídlo, oblečení nebo oblíbené televizní pořady. Kritika, která ve vás vyvolává pocit studu nebo špatné sebehodnocení, je obecně neproduktivní.

Necítíte se ve vztahu vyslyšeni

Možná se necítíte být vyslyšeni, protože se vám zdá, že ho nezajímá, když nadhodíte nějaký problém nebo se podělíte o něco, co vám leží na srdci. Nebo máte možná problém podělit se o svůj názor nebo mluvit o vážných věcech, protože se obáváte, že vaše názory budou prostě smeteny ze stolu.

K nedorozumění samozřejmě může dojít. Ale pokud si o nějakém problému promluvíte a protistrana se zdá být vnímavá, ale nic nezmění nebo se zdá, že do druhého dne úplně zapomněla, o čem jste mluvili, je to také varovné znamení.

Bojíte se vyjádřit nesouhlas

Partneři by se měli vždy cítit bezpečně, když mohou mít vlastní názor, i když to znamená, že s ním nesouhlasí. Pokud váš partner reaguje na váš (odlišný) názor odmítavě, pohrdavě nebo jinak hrubě, často to naznačuje, že si vás a vašich myšlenek neváží.

Pokud se přistihnete, že cenzurujete vše, co řeknete, protože se obáváte reakce, nebo máte pocit, že každý den "chodíte po skořápkách", možná je čas vyhledat odbornou pomoc.

Pokud se obáváte fyzického nebo slovního násilí, obraťte se co nejdříve na terapeuta. Neváhejte se obrátit také na přátele a rodinu, aby vám poskytli další podporu.

Necítíte se v blízkosti svého partnera šťastně nebo příjemně

Pro mnoho lidí patří mezi klíčové cíle vztahu větší štěstí a životní spokojenost. Pokud se neustále cítíte nesví nebo nešťastní, vztah možná nesplňuje vaše potřeby.

To se může stát, i když oba do vztahu vkládáte úsilí. Lidé se v průběhu času mění, takže pocit nespokojenosti a pasti nemusí nutně znamenat, že některý z vás udělal něco "špatně". Možná se z vás jen stali jiní lidé, kteří se k sobě už nehodí.

Neshody nebo diskuse nikam nevedou

Zdravé řešení konfliktů obvykle vede k řešení nebo kompromisu. Udržování vztahu je trvalý proces, takže se nemusí podařit vše vyřešit hned. Obvykle však máte z následných rozhovorů dobrý pocit. Obvykle vidíte určitý pokrok.

Obecně není dobrým znamením, když zjistíte, že mluvíte stále dokola nebo o stejných problémech. Možná nikdy nedojde k žádnému zlepšení, ať už o něčem mluvíte jakkoli dlouho. Možná vás nakonec prostě rozdělí.

Otázky, které si můžete položit

Je obtížné uplatňovat stejná měřítka na každý vztah. Pokud však hledáte vodítko, zda je ten váš zdravý, můžete se sami sebe zeptat na několik věcí jako na jakýsi autotest.

Je váš vztah zdravý?

Zeptejte se sami sebe:

  • Podporuje mě můj partner v mém růstu?
  • Máme společné cíle do budoucna?
  • Chceme stejný druh vztahu?
  • Mohu s ním být sám sebou?
  • Přijímám ho takového, jaký je?
  • Dáváme a bereme si navzájem spravedlivě stejnou měrou?
  • Je můj život s ním lepší?
  • Má náš společný čas smysl?

Pokud jste většinou odpověděli ano, je váš vztah pravděpodobně silný.

Tipy pro budování silnějšího vztahu

Pokud vás některá (nebo několik) z červených vlajek vztahu zasáhla, může být dobrým krokem párová poradna. Párová terapie je o tom, že dva lidé přijdou pracovat sami na sobě. Vyhledání pomoci neznamená, že jste selhali. Znamená to, že chcete pracovat na zlepšení, pro sebe i pro toho druhého.

Ale i ty nejzdravější vztahy mohou někdy potřebovat trochu práce navíc. Následuje několik tipů, jak se ujistit, že věci zůstávají na správné cestě.

Přijměte vzájemnou odlišnost

Partner může být ambiciózní, zatímco vy jste spíše domácí typ. To je ale dobrá dynamika, protože jeden z vás může iniciovat aktivity nebo vyrazit za dobrodružstvím, zatímco jeden z vás má rád klid a udržuje domácí oheň.

Zvažte jeho perspektivu

Buďte zvědaví na to, jak věci dělá, místo abyste se ho snažili přimět vidět věci po vašem.

Řešte problémy jako tým

Pracujte na řešení problémů společně, místo abyste dělali problém jeden z druhého. Mluvte o tom, co chcete, a buďte stejně tak připraveni vyslechnout představy partnera.

Nemusíte vždy souhlasit, ale to je v pořádku. Jste přece dva různí lidé. Klíčové je umět najít kompromis.

Vyzkoušejte společně něco nového

Pokud se vám zdá, že váš vztah vázne nebo že se nikam neposouvá, zkuste ho někam přenést a uvidíte, co se stane. Změna prostředí může někdy změnit váš pohled na věc.

Mluvte o svých cílech a snech

To vám může pomoci znovu se sblížit a ujistit se, že stále sdílíte podobné naděje a hodnoty.

Závěr

Společná láska ke speleologii a společná záliba v indickém jídle vám možná pomohla poznat partnera, ale tyto faktory mají jen málo společného s tím, aby váš vztah zůstal zdravý po delší dobu.

Nakonec byste si měli vzájemně důvěřovat a cítit se spolu bezpečně. Měli byste věřit ve svou schopnost společně se učit a růst.

Pokud máte o svůj vztah obavy nebo se domníváte, že už není tak silný jako dřív, důvěřujte svým instinktům a prozkoumejte, co tyto pocity znamenají. Terapeut vám může pomoci nabídnout návod, kdy by mohlo pomoci více úsilí a kdy je čas jít dál.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           LISTOPAD 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života