Obsluhoval jsem českého důchodce

- Pixabay

Pohy, (Michal Pohanka), dfens, 16.10.2022

103 Komentářů (21.10.2022)

Pracovat v domově důchodců, v eldéence, nebo třeba i na interně je značně náročné a deprimující, protože tam potkáte spoustu nešťastných, nemocných a bezmocných lidí. A o některé z nich je bohužel i dost špatně postaráno!

Probuďte se, my to potřebujeme stihnout!

Prošel jsem několika soukromými i státními zařízeními tohoto typu v různých místech Česka a nechce se mi věřit, že jsem udělal jen samé náhodné špatné zkušenosti. Coby autor Deníku bezdomovce jsem zvyklý na ledacos, ale středověk, spočívající v hodnotě lidské bytosti, bych v české geriatrii nečekal. Něco zkaženého musí být v systému a zaběhlé praxi.

V rámci zjednodušení budu mluvit o pacientech, byť třeba v domovech pro seniory se podobně nemocným a bezmocným říká například „klienti“ nebo „uživatelé“. Slovo pacient k účelu tohoto článku použiji jako synonymum pro člověka, který je odkázán na cizí péči. A musí být trpělivý. A mnohdy i trpící.

Tak třeba ranní hygiena se u části pacientů leckde provádí i ve čtyři hodiny ráno. Že spánek léčí? Nezájem. Že je to ostrý zásah do práva na noční klid, který se dodržuje snad i v kriminále? Smůla. Kde není žalobce, není soudce. Je veřejným tajemstvím, že se to děje, a někteří pracovníci si to sami před sebou i před okolím obhajují tím, že by ranní „toaletu“ bez výpomoci noční směnou nestihli. Alibisté, kteří oplývají ještě bujnější fantazií, dokonce argumentují tím, že oni přece v noci nikoho schválně nebudí a nemyjí, ale pouze přebalují pokálené nebo pomočené jedince, což se prý musí udělat v kteroukoliv hodinu. Zajímavé ovšem je, že u těch „v noci pouze přebalovaných jedinců“ se později již neprovádí ranní hygiena. A že jsou to vesměs pacienti, kteří se proti takovémuto brutálnímu budíčku nemohou bránit.

Jasně, nemocnice či domov důchodců přece není hotel, natož holubník. Tady jde nějaké právo na klid či soukromí hrubě stranou před nezbytnou zdravotní péčí. Kupříkladu nočním polohováním budou ostatní pacienti rušeni vždy, jelikož jednolůžkové pokoje pro všechny ještě nezavedli snad ani v Kuvajtu. Ale obtěžovat dotyčného i celý pokoj prováděním tělesné očisty ve čtyři ráno, když je to zbytečné? Žádné „nestihlo by se to“ nemůže být důvod.

„Sestro, dejte mi jídlo!“

Nemusíte být zrovna expert přes Maslowovu pyramidu potřeb, aby vám bylo jasné, že lidé potřebují jíst. A lidi v geriatrických zařízeních kupodivu nevyjímaje. Jenže ani v tomto ohledu to pro pacienty, které jsem v různých ústavech napříč republikou obsluhoval, nebyla žádná hitparáda. V jednom útulku pro seniory to dokonce zašlo tak daleko, že dvě minirůžičky smaženého květáku na osobu, které nám z kuchyně poslaly k obědu, jsme už vážně museli reklamovat. Načež se dostavila vedoucí kuchyně a uznala, že tentokrát to holky s velikostí porcí přepískly až někam do somálských norem, a vzápětí přinesla plný pekáč dalšího karfiólu. Nemusíte mít zrovna dva doktoráty, aby vám bylo jasné, že rodiny kuchařek byly toho dne asi zklamané.

V jisté edéence zas měli na jídelníčku pořád to samé. Třikrát do týdne mleté vepřové, co se pokaždé jmenovalo jinak. V pondělí to byla sekaná, ve středu karbanátek a v sobotu čevabčiči. V následujícím týdnu přišel na řadu holandský řízek, čufty nebo Kolumbovo vejce. Nikdo od těchhle zařízení samozřejmě nečeká srnčí na dančím, jenže v kontrastu se zanedbáváním základních potřeb (viz třeba spánek) mě vždy zarážela jiná věc: bazírování na ptákovinách. Tak například mi bylo vytknuto, že jsem špatně očistil holítko pana XY a zbyla na něm jakási „šupinka“. Že dostávají pacienti čtvrtinové porce? Drž hubu, ty moulo, na holítku jsi nechal šupinku, strhneme ti prémie!

No a tak moula povětšinou držel hubu a dělal, co se po něm chtělo. Ani, že u toho skřípal zubama, ho neomlouvá. Moula například podával pacientům léky, což pracovník v sociálních službách, respektive sanitář, dělat nesmí. Ale funguje to takhle. Ve sta procentech zařízení, která jsem navštívil, to takto probíhalo. Sestry, kterých je tragický nedostatek, si ulehčovaly práci. Protože když je někoho katastrofální nedostatek, může si ten někdo utvářet pracovní podmínky k obrazu svému. Jednou jsem dokonce místo sestry vyměňoval stomii. No, u středního zdravotnického personálu bych to ještě se zavřením obou očí a zacpáním obou uší snad i pochopil, ale že si z nás dělaly onuce dokonce i kuchařky, za které jsme myli várnice, nebo uklízečky, jimž jsme předuklízeli podlahu, nad tím nechápavě a nazlobeně kroutili hlavou i ti nejsubmisivnější z nás. Do pojmu pracovník v sociálních službách se vleze fakt hodně.

Nutno říct, že v mnou obšťastněných zdravotnických zařízeních to tak nechodilo. Tam asi měli méně líné uklízečky a méně nenažrané pracovnice stravovacího provozu. Ale i zde nás hojně zneužívaly sestry. Například nikdy nezapomenu na své sanitářské období na nejmenované interně. Jediný zřízenec (v dřívějším názvosloví sluha, což by mnohé z výše popsaného vlastně vysvětlovalo) na cca 100 pacientů na noční službě. Byl jsem k dispozici dvěma lůžkovým oddělením, ambulanci i JIPce. Na nedostatek práce jsem si tedy rozhodně nemohl stěžovat, zatímco sestry si na noční kolikrát pletly i copánky.

Jednou jsem „balil“ zemřelého do černého igelitového pytle, když mi zazvonil služební telefon, že se mám bezodkladně dostavit na lůžkové oddělení, neb tam potřebují pomoci otočit přetěžkého pacienta. Nechal jsem tedy mrtvolu mrtvolou a spěchal za živým tlouštíkem. Když jsem k němu dorazil, tlouštík už byl překvapivě obrácený na boku a pod ním zela mísa plná výkalů. Sestry mi oznámily, že to mám vynést. Tak to už se sluha opravdu naštval a pracovní podmínky k obrazu nedostatkového personálu až do takové míry vytvářet odmítl. A druhý den byl za to ústně pokárán od nadřízené.

Není to zdaleka jen o penězích, že v tzv. pomáhajících profesích nechtějí dělat chlapi. Je to o tom, že přizpůsobit se drtivě převažujícímu ženskému kolektivu a stylu práce je někdy o nervy. I z chlapa totiž teče krev. Například si vás každá při manipulaci s těžkým pacientem automaticky přivolá na pomoc, čili neustále odbíháte od své práce a na svoje lidi tudíž nemáte čas. Nic moc proti tomu, jen kdyby vás pak „vděčné“ kolegyně nepomluvily, že jste pomalý, protože svoje lidi nestíháte. Muži na podobných pozicích jistě dobře vědí, o čem mluvím.

Chléb s máslem a stolicí aneb Jak chutná moč.

Je libo k snídani chleba s máslem a špetkou stolice? Zařídíme. V jednom nejmenovaném důchoďáku ve Slezsku jsme si při práci neměnili rukavice tak, jak bychom měli, a tudíž nebylo výjimkou, že jsme někomu vytřeli konečník a vzápětí v těch samých rukavicích jinému nasadili protézu. Tohle se z ekonomických nebo časových důvodů (byli jsme tlačeni jak do šetření, tak do rychlosti) stávalo i jinde. Na interně, v eldéence, o domovech pro seniory, kde to bylo vůbec nejhorší, ani nemluvě. Ve zmiňovaném důchoďáku jsme dokonce na omytí všech pacientů i všech jejich partií (včetně obličeje!) používali jediný lavor, v němž jsme ani neměnili vodu. Čili není vůbec nadsázka, když zde zkonstatuji, že nemocní bezmocní při ranní hygieně jako předkrm posnídali stopy cizí stolice a moči.

Ve zdravotnictví jsme mívali erární inkontinenční pomůcky, ale v sociální sféře, kde to pojišťovny hradí jinak, každý pacient vlastnil svoje. Problém obvykle nastal při hromadném průjmu, jenž byl kvůli otřesné hygieně takřka na pořadu týdne. Alibisticky se kolektivní sračka sváděla většinou na nechutnou stravu, což ale nebyl zdaleka jediný důvod, třebaže jídlo se tam fakt hnusilo snad i krysám. Na vině byl podle mě především přenos bakterií z pacienta na pacienta kvůli nedodržování hygienických pravidel. Takže když například pan Jiří GDPR kakal jak o závod a měsíční dávku plíneček od pojišťovny zlikvidoval za týden, měli jsme na výběr ze dvou možností: buď ho tam nechat pokáleného do konce měsíce, nebo zcizit inko pomůcku třeba paní Miladě GDPR, která byla ve vyměšování poněkud zdrženlivější. B bylo správně.

Na obhajobu všech, kdo makají v geriatrickém ošetřovatelství, musím podotknout, že do jisté míry je nevyhnutelná otupělost. Protože když na vás třeba nemocná babička šestkrát za hodinu (bez jakéhokoliv přehánění!) zazvoní a vy se utrhnete od jiné práce, abyste šli na její pokoj ujistit se, že není v agónii, a ona se vás místo toho jen šestkrát za hodinu zeptá, kolik je hodin, přestože má před očima nástěnné hodiny jak vrata, je to opravdu na mrtvici! Kdo si tohle nevyzkoušel, nikdy nepochopí. Staříci a stařenky takto volají o pomoc, o pozornost, o zájem, neřkuli přímo o lásku, ale toho se jim v takovýchto zařízeních za současné situace, kdy se řeší „šupinka na holítku“, nemůže dostat. To je jen chiméra manažerů kvality, kteří ještě nevytřeli ani jeden zadek, ale nejlépe ví, jak se má vytírat.

„Nevíte, co se životem? My vám ho naplánujeme!“

Jste starý, opuštěný a nevíte, co se životem? Ještě zdaleka není nic ztraceno! Přijďte k nám a společně objevíme vaši zářnou budoucnost. Pokud si myslíte, že už si na tomto světě ani neškrtnete, jste na omylu. My jsme profesionálové a naplánujeme vám život na míru. U nás si ještě zaškrtáte. My totiž víme, jak na to.

I tak by mohl znít reklamní slogan na individuální plánování služby v sociální sféře. Netušil jsem, že existence v domově pro seniory, jak by si ji představovali hlavy pomazané, není život, ale individuálně plánovaná služba. No, vem to ďas, je to vlastně jen plané slovíčkaření. Ve skutečnosti jde přece o obsah. Někteří z vás si budou myslet, že jsem utrpěl těžkou profesionální deformaci a bloguju už úplně z cesty, jenže chyba lávky. Jdu po zcela správné stopě, kterou vyžaduje zákon č. 108/2006 Sb., respektive navazující vyhláška.

Žel, hloupé předpisy si některé pošetilé domovy vykládají pomateně. Tvůrce zákona měl nejspíše původně na mysli starost o individuální přístup k lidem, protože živáčci z rodu homo sapiens jistě nejsou totéž, co housky na krámě, a je chvályhodné, že nám to v regulích neopomněl připomenout, i když rozdíl mezi člověkem a dlažební kostkou dokáže rozeznat i půlroční dítě s lehce podprůměrnou inteligencí. Nicméně z „individuálního přístupu“ se jakousi tragickou přesmyčkou či nástavbou vyklubalo také „individuální plánování“. Jak taková absurdita v praxi může vypadat?

Zažil jsem případ, kdy měl klient individuálně naplánovanou službu tak svědomitě, že krom trapných banalit jako jsou spánek, jídlo, soukromí, hygiena, zdravotní péče, atd., kvalitu jeho života plnými doušky zajišťovala i opravdová libůstka pro fajnšmekry a bonvivány. Jestli čekáte třeba erotické masáže nebo duchovní služby prováděné papežem, tak vás zklamu. Šlo o celodenní škrtání zapalovačem. Ne, nemusíte na oční, vidíte dobře. Byl tam chlápek, který to měl rád. Nevím, co mu to škrtání přinášelo, ale prostě to neustále potřeboval dělat. A tak se mu to zařadilo do individuálního plánu. Ať si každý škrtá, jak chce, když ho to uklidní, taky nejsem ve svých zálibách zrovna košer, jsou koneckonců i mnohem výstřednější zábavy. Jen kdyby to krapet neohrožovalo obecnou bezpečnost předmětného útulku pro seniory, že?

Děsí mě ta institucionalizace hlupáctví. Jestliže se vedou zbytečné šanony na téma základních věcí, které by ve 21. století měly být samozřejmostí a neměly by se o nich tudíž psát romány, dá se to ještě za pomoci helicidu a neurolu i strávit. Ale plánovat na míru patologické činnosti a ještě z toho dělat vědu v sociálních službách? Psycho! Notabene, když si chudáci, už tak přetížení pracovníci, vesměs ty absurdní dokumetace s individuálními plány cucají z prstu. Protože klienti o ně nestojí. Všetečným „zkvalitňujícím“ dotazníkům a výzkumům na téma jejich osobních cílů povětšinou nerozumějí, a pokud ano, pak ani neví, jak by měli odpovídat. Respektive co by vlastně manažeři kvality od nich chtěli slyšet, protože ono se pro ně v reálu beztak nic nezmění.

Jaký asi tak můžete mít osobní cíl pro další kvartál, když po vás neštěkne pes? Nejčastější odpověď proto bývá: „v klidu dožít“. (Pokud možno bez zbytečných dotazníků.) Jenže tohle manažerům, potažmo inspektorům z MPSV logicky nestačí. Jak by to vypadalo, kdyby měl každý tak primitivní plán a osobní cíl? Co by se pak nad kafíčkem a chlebíčky v kanceláři vlastně řešilo a kontrolovalo? Smrad na pokojích? Ale fuj, tam by přece papaláš nepáchl! A i kdyby náhodou, v den případné inspekce stejně budou cimry navoněné jak luxusní parfumerie.

Ach ouvej. Život se individuálně nepředepisuje zdaleka jen seniorům. V jedné polepšovně pro feťáky zase sociální andělé spásy i klienti společně bádají, jak se za pomoci byrokracie zbavit závislosti. Feťáci, stejně jako zoufalí bezmocní staříci, rovněž neví, co by od života chtěli, a proto se do jejich individuálních plánů zhusta píše, že by si prozatím přáli „přejít z jehly na šňupání“. Opět vidíte dobře. I přechod z jehly na šňupání může být skvělý individuální plán, potažmo byznys v sociálních službách.

Není nad jednoho mého známého, který má v zásadních věcech jasno a jenž na otázku, co by od života ve svých cca 30 letech chtěl, po krátkém přemýšlení odpověděl: „Playstation“.

Kde domov pro seniory můj, to raději nechtějte vědět a zažít.

Zmírňovat strasti bezmocných je možné mnoha způsoby. Na mé poslední štaci po obskurních geriatrických zařízeních paní manažerka kladla extrémní důraz na to, abychom klientům dávali možnost volby a respektovali jejich svobodnou vůli. Jednou jsem byl pokárán za to, že jsem uživatelce údajně nedal na výběr, kdy se půjde koupat. Což je ale v kontextu těžké demence dost oříšek, protože tihle lidé se vcelku běžně vykadí na zem uprostřed pokoje, oblékají si kalhoty na hlavu, nebo myjí talíře v záchodové míse, jak jsem to nesčetněkrát zažil. Ptát se jich v podstatě na cokoliv je poměrně bezpředmětné, protože oni si nepamatují, že před pěti minutami obědvali, natož aby se uměli rozhodnout. Nedovedu si představit, že bych dal na výběr 70 klientům, kdy chtějí jíst, a každý by mi nahlásil jiný čas. To by byl jeden velký chaos, technicky naprosto nezvládnutelný, o porušování hygienických předpisů stran veřejného stravování ani nemluvě. Tříleté dítě také nenecháte svobodně se rozhodovat, jinak byste s ním došli maximálně k nejbližší frekventované silnici. „Chceš přejít na zelenou nebo radši na červenou, miláčku?“ Ne, takhle se soudná maminka své ratolesti skutečně neptá. A to je její ratolest – na rozdíl od mnoha nemocných bezmocných – schopna samostatně a správně obléci si kalhoty a zdárně vykonat potřebu na místě k tomu určeném.

Staří lidé mají rádi svůj klid. Jenže v domovech pro seniory je pořád někdo nutí do nesmyslných činností, o které nemají zájem. Říká se tomu aktivizace a ponejvíce probíhá systémem přemlouvání těch, kteří se ještě přemluvit dají. Ti ostatní se prostě bez ptaní navezou do místnosti, kde jim například aktivizační pracovník půl hodiny čte knihu, a oni u toho pospávají. Blahodárné účinky takovýchto snah jsou nedocenitelné, ale poněkud kolidují s oním důrazem na svobodnou vůli.

Někde jsem četl, že proleženiny na světě zabijí ročně víc lidí, než kardiovaskulární choroby. Ze sanitářského kurzu si ještě pamatuji, že největší vliv na vznik dekubitů mají tyto faktory: tah, tlak, tření, vlhkost a výživa. V „ideálních“ podmínkách se proleženina prvního stupně vytvoří v řádu hodin. Takže, abyste pospávali u činností, které vás nebaví a o něž nemáte sebemenší zájem (dost možná, že vás vyvezení na kolektivní čtení obtěžuje, nebo dokonce přímo ponižuje), musí vás napřed parta ošetřovatelů převléct z pyžama do civilu, z lůžka přemístit na invalidní vozík a to celé zase zpátky a obráceně. A převlékat téměř nepohyblivé pacienty znamená mnoho tření, tlaků a tahů… čili kvůli pár minutám aktivizace riskujete oděrky na papírové stařecké kůži s následným vznikem dekubitů. Kdyby jen to. Z pyžama do civilu a naopak se převlékají i pacienti, kteří se z těch či oněch důvodů ani neaktivizují a pouze celý den proleží v posteli. Místo, aby si hověli v pohodlném bavlněném pyžamu, paří se některé babičky a dědečci ve svých jubkách a tesilkách z NDR a pokožku mají kvůli tomu opruzenou a červenou jak Karkulčiny šaty.

Paní manažerka byla také maximálně citlivá na správné oslovování uživatelů. Takže když jste například panu Dvořákovi řekli „Františku“, drasticky jste tím snížili jeho lidskou důstojnost. Jenže František je vyhlášený zuřivec a celý se třese vzteky při pouhém převlékání z pomočených tepláků do suchých. Vy máte odzkoušeno, že laskavým tónem a oslovením křestním jménem ho s většími či menšími úspěchy uklidníte a převlečete. Můžete ho buď korektně rozzuřit a skoro se poprat s panem Dvořákem, a nebo se v klidu, ale „hrubě proti lidské důstojnosti“ domluvit s Františkem. Samozřejmě zvolíte to druhé, protože nejste padlý na hlavu a chcete Františka ušetřit jak případných restriktivních opatření, tak i duševního strádání. Možnost volby zdravého rozumu se tomu říká.

Individuálně plánovaná smrt?

Jsem coby autor Deníku bezdomovce zvyklý na horory a hned tak mě něco nerozhází, ale utrpení člověka, říkejme mu třeba pan Slonos, překonalo všechna má očekávání.

Pan Slonos jednoho dne začal zadrhávat. Jeho řeč ani předtím nebyla zrovna ideální, ale že najednou hrozně koktá a není s to se vyjádřit, to bylo pro všechny, kdo nejsou slepí a hluší, rozhodně velmi zarážející. Obzvláště to znepokojovalo za situace, kdy se do domova vrátil z nemocnice, v níž před časem pobýval kvůli prudkému zhoršení zdravotního stavu. Pročež jsem na jeho výrazné potíže s mluvením ihned upozornil sestru. Na to mi bylo jen suše oznámeno, že pan Slonos vlastně nikdy neartikuloval moc dobře. (Co má taky co nějaká onuce projevovat svůj názor na něčí zdravotní stav, že?) Nebylo to zdaleka poprvé ani naposled, kdy jsem byl takzvaně za hňupa kvůli snaze upozornit kompetentní personál na cokoliv závadného. Pročež se to jako už tolikrát předtím i potom přešlo bez jakéhokoliv opatření.

Uplynulo ale pár dní a já jednoho rána po příchodu do práce spatřil pana Slonose na smrtelné posteli. Měl zpola ochrnutý obličej i levou ruku, nemohl dýchat a svíjel se v bolestech. Vyděšeně jsem to hned hlásil ošetřovatelce, která se mnou konala službu. Ta mi vzápětí sdělila, že vedení už o tom ví a že se nic dalšího s pacientem Slonosem provádět neplánuje. Jinými slovy: pan Slonos se nechá umřít bez pomoci. Čemuž se mi nechtělo věřit, a tak jsem běžel nahoru za vedoucí ošetřovatelské péče, abych se pokusil zjistit, že to snad nemůže být pravda. Jenže byla. Pan Slonos si údajně přál umřít v našem domově, znělo fundované vysvětlení ze strany vedení.

Nevěřil jsem. Jak „si to přál“? Komu to řekl? Podepsal snad nějaký papír, že v případě neodvratné smrti chce chcípat jak raněné zvíře? Některé ošetřovatelky ani neunesly pohled na něj a raději mě poprosily, abych za umírajicím šel já, kdykoliv něco potřeboval. Pochybuju, že to tak chtěl a že vůbec věděl, že umírá. Proč? Protože to nedává smysl. Uklidňoval jsem ho totiž milosrdnou lží, že se jeho stav určitě zlepší, že je teď období chřipek a jistě chytil nějaký bacil, že je silný chlap a brzy se zase uzdraví, a on mi zcela při smyslech mezi bolestivým sténáním odvětil, že jo, že v to taky doufá. (Možná mi v tomto ohledu etický kodex nezatleská, ale já jsem prostě nemohl jinak, když už ho ostatní jak prašivého psa ponechali napospas všeobecné apatii v péči o bezmocného.)

Pochybuji, že mu dal někdo na vybranou, jestli chce umírat středověkým způsobem, a nebo raději v nemocnici, kde by minimálně dostal kyslík a tišili by mu bolesti (pokud by ho rovnou neuvedli do umělého spánku). Pan Slonos nebyl blázen, aby volil středověk. Protože jaký by asi k tomu měl důvod? Dobrovolně trpět doma a v kruhu milující rodiny, to bych ještě i pochopil, ale v otřesném brlohu pro důchodce, kde jste navíc každému totálně ukradený?

No a pak to asi po čtyřech nebo pěti dnech přišlo. Konečně se uzavřelo to, co si prý tak „toužebně přál“. Přestalo kruté umírání v bolestech a bez lékařské pomoci. Poslední dva dny jsme dokonce měli shora nařízeno nepodávat mu ani stravu. Prý to jeho organismus zatěžuje, pravila podle jedné z ošetřovatelek hlavní sestra. To se smí? Kdo o tom rozhodl? Vedoucí sestra po eventuální telefonické poradě s doktorem? Já myslel, že euthanasie je ilegální, notabene „euthanasie“ vyhladověním.

Po své smrti chudák Slonos ležel ještě asi čtyři hodiny za zástěnou ve svém pokoji. Koroner nikde. Z druhé strany paravánu mimo jiné obědval dosud přeživší pacient. Když jsme pak zemřelého připravovali pro pohřební službu, na cimře už to smrdělo jak v africké márnici. Odpočívejte v pokoji v sociálních službách. Nejlépe v individuálně plánovaných. Budiž vám země lehká v souladu s etickým kodexem organizace.

Na poradě jsme posléze dostali vynadáno, že se vůbec nemáme plést do zdravotního stavu klientů, když k tomu nejsme kompetentní. To už byla s ochrnutou tváří na řadě paní Kudláčková, na niž jsem také poukazoval. Pan Slonos díky Dobrým duším, které na to starostlivě dohlédly, fakturu za poskytnuté služby naštěstí uhradil včas.

Rada na závěr?

Pokud se dostanete do domova důchodců, kde něco smrdí, nezoufejte. Váš problém vyřeší ultra výkonné ventilátory.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           LISTOPAD 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života