Bylinky a doplňky stravy k léčbě Crohnovy choroby
- Depositphotos
Barbora Nová
Crohnova nemoc se v současnosti objevuje spíše u u mladších lidí. Největší prevalence je ve skupině 30-39 let. 10 % pacientů je diagnostikováno před 17. rokem života.
Průměrná prevalence u dospělých je asi 130/100 000, incidence 5,6/100 000 obyvatel. Incidence u dětí je na vzestupu, dosahuje až 9-10/100 000 zejména v severní Evropě, přičemž incidence u dětí v ČR je 6,2/100 000 (1).
Mnoho lidí s Crohnovou chorobou přidává bylinky a doplňky stravy do svého léčebného režimu, aby pomohly zvládnout jejich stav.
U lidí s Crohnovou chorobou je konečným cílem obvykle dosažení a udržení remise (remise je návrat k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci. Jedná se vlastně o dosažení bezpříznakového období) tak dlouho, jak je to možné. K dispozici je několik léků na předpis, které lidem pomáhají zvládat jejich příznaky.
Pokud máte zájem o přidání vlastní doplňkové léčby, zvažte možnost vyzkoušet následující možnosti.
Boswellia
Jedním z doplňků stravy, který byl zkoumán pro Crohnovu léčbu, je Boswellia serrata.
Doplňky Boswellie jsou odvozeny ze stromů, které produkují sladkou vonnou pryskyřici bohatou na sacharidy, esenciální oleje a kyseliny boswellové. Kyselina v pryskyřici je aktivní složkou. Předpokládá se, že působí jako protizánětlivé činidlo.
Jedna studie z roku 2015 zjistila, že 14 z 20 lidí se zánětlivým onemocněním střev (IBD), kteří dostávali doplňky stravy z Boswellie, dosáhlo remise (2).
Boswellia se prodává v obchodech se zdravou výživou jako doplněk stravy. Někdy se také používá k léčbě astmatu, zánětu a deprese.
Boswellia Phytosome® s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem
Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho domovinou je Indie, Afrika a oblast Středního východu. Strom Boswellia obsahuje ve své kůře i dřevu kanálky s pryskyřicemi, které jsou již po celá tisíciletí využívány v tradiční indické medicíně. Pryskyřice se ddebírá z řezu na kmeni stromu do speciálních bambusových košů. Pryskyřice boswellie obsahuje monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické triterpenické kyseliny a čtyři hlavní pentacyklické triterpenické kyseliny, tedy kyselinu beta-boswellovou, acetyl-beta-boswellovou, 11-keto-beta-boswellovou. Právě boswellové kyseliny jsou díky svým účinkům nejdůležitější složkou.
Má zklidňující, protizánětlivý, protibolestivý účinek a působí aktivně na kloubní, dýchací, metabolický a zažívací systém.
Boswellia Phytosome® Power Complex
Boswellia Phytosome® Power Complex je patentovaná forma boswellinu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou vstřebatelností a biologickou dostupnosti. Patentovaná forma boswellinu Phytosome® technologie výrazně zvyšuje využitelnost boswellinu oproti standardním extraktům. Hladiny boswellových kyselin v plazmě jsou díky fytosomální technologii 3-7x vyšší a hladiny boswellových kyselin ve tkáních jsou 3-35 x vyšší než u klasických extraktů (podle toho, která boswellová kyselina je měřena).
Technologie Phytosome®
Technologie Phytosome® je založena na biomimetickém konceptu a čerpá energii z přesvědčení, že napodobování přírody, její přetvoření vědeckými mozky sestavením procesů a principů v laboratoři, je prostředkem, jak dosáhnout přínosů v podobě racionalizace, zjednodušení, udržitelnosti, snášenlivosti a bezpečnosti pro člověka.
Phytosome® vs. Liposome
PHYTOSOME® extrakt z boswellie je zpracován phytosomáIní technologií. Na trhu jsou i produkty zpracované technologií liposomální. I když vypadají podobně, existují mezi nimi zásadní rozdíly. V liposomech jsou složky rozpuštěny v centrální části dutiny, s omezenou možností molekulární interakce mezi okolním lipidem a hydrofilní látkou. Naopak, v technologi Phytosome®, je extrakt boswellie zabudován ve fosfolipidové matrici tak, jako by byl integrální částí lipidové membrány. Přípravek Phytosome® zvyšuje absorpci účinných složek a zlepšuje systémovou biologickou dostupnost při orálním podání. Proto je biologická využitelnost několikanásobně vyšší.
Účinky
Boswellie snižuje bolest, otoky a další příznaky zánětu kloubů více než jiné látky včetně známého glukosaminu. Proto se boswelia používá při kloubních a jiných a to zejména revmatických onemocněních. U kloubů kvalitní extrakt z boswelie snižuje bolest o 30-60%, jakož i zánětlivé příznaky. Dokonce může zajistit výstavbu chrupavky.
Boswelia blokuje tvorbu chemických látek (leukotrienů), jež podporují zánětlivou reakci. Leukotrieny sehrávají velkou funkci při tvorbě astmatických onemocnění, revmatoidní arthritidy, a zánětlivých onemocnění střeva. Tradičně se také používá k léčení zánětů pro své protizánětlivé účinky i v případě zažívacích potíží, jako například bolesti břicha a záněty střev, zejména výzkum prokazuje u ulcerozní kolitidy lepší účinek než lék sulfasalazin a ústup nemoci až u 80% osob. Boswelie dále snižuje obtíže i u Crohnovy nemoci. Známá je pro své protizánětlivé, zklidňující a analgetické účinky u revmatoidní artritidy.
Studie také prokazují pozirivní účinek Boswelie u dýchacích obtíží všetně astmatu zejména existují studie, kde stav u astmatu zlepšoval oproti placebu.
Boswelie také napomáhá regulovat menstruační krvácení, při slabém nebo chybějící menstruaci ji podporuje. Boswelie stimuluje metabolismus a proto bývá součástí bylinných kombinací na redukci tělesné hmotnosti. Z dalších účinků, kde boswelie působí je např. bolest v krku, pohlavní nemoci, má protinádorový účinek.
Kurkumin
Kurkuma je koření, které souvisí se zázvorem. Dává kari jeho jasně žlutou barvu.
Výzkum z posledních dvou desetiletí potvrzuje, že kurkumin, sloučenina obsažená v kurkumě, má několik léčivých vlastností, které mohou být užitečné pro lidi s Crohnovou chorobou. Patří mezi ně (3):
- protizánětlivé vlastnosti
- protirakovinné vlastnosti
- anti-amyloidní vlastnosti
- antiartritické vlastnosti
Má také antioxidační vlastnosti a je antimikrobiální. To může pomoci v boji proti infekcím u lidí s Crohnovou chorobou (Věda potvrzuje, že kurkumin je stejně účinný nebo účinnější než 14 chemických léků).
Novější přehled výzkumu uvádí, že kurkumin může pomoci léčit IBD a udržet remisi (4).
Podle výzkumu je jedním z hlavních problémů při použití kurkuminu k léčbě Crohnovy choroby podávání dostatečně vysoké dávky. Je to proto, že lidé s Crohnovou chorobou mají potíže se vstřebáváním kurkuminu během trávení (5).
Proto se doporučuje užívání kurkuminu společně s černým pepřem (piperinem), což zvyšuje vstřebávání kurkuminu 20ti násobně. Nicméně černý pepř není vhodný pro lidi s onemocněním střev. Naštěstí existuje fytosomální kurkumin, který zvyšuje vstřebávání kurkuminu 29ti násobně.
KURKUMIN PHYTOSOME
90 x 500 mg
KURKUMIN KOMPLEX MERIVA®
Technologie Phytosome®
Phytosome® technologie zvyšuje využitelnost kurkuminu 29x neboli o 2900% oproti standardním extraktům kurkuminu. A nemusíte kurkumin kombinovat s piperinem (černým pepřem), který zvyšuje propustnost tlustého střeva.
Patentovaná forma
Curcumin Phytosome® Power Complex je patentovaná forma kurkuminu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou 29násobnou vstřebatelností a biologickou dostupnosti.
Curcumin Phytosome Power Complex zajišťuje lepší profil kurkuminoidů v krevní plasmě díky vysokému obsahu dementhoxykurkuminu, který je považován za důležitější pro protizánětlivé účinky.
Italská patentovaná technologie Phytosome® do fosfolipidového přípravku zabuduje všechny 3 základní kurkuminoidy:
- Kurkumin
- Demethoxykurkumin
- Bisdemethoxykurkumin
a proto ten úžasný průnik do těla a tím ta jedičná účinnost. Díky své kvalitě je používán i při klinických zkouškách, článek níže.
Balení: 90 kapslí x 500 mg, 100% čistý extrakt, neobsahuje plnidla ani konzervační látky rostlinné tobolky – vhodné pro vegetariány a vegany
Dávkování:
- pro prevenci: 1-2 kapsle denně
- při zdravotních problémech: 2-4 kapsle denně
- kapsle užívejte nejlépe s jídlem a dostatečně zapijte
Srovnávací absorpce standardizované směsi kurkuminoidů a její lecitinové formulace - 29násobná absorpce
V randomizované, dvojitě zaslepené, zkřížené studii na lidech byla zkoumána relativní absorpce standardizované směsi kurkuminoidů a odpovídajícího lecitinového přípravku (Meriva). U obou přípravků byly použity klinicky ověřené dávky a byly hodnoceny plazmatické hladiny všech tří hlavních kurkuminoidů [kurkuminu (1a), demethoxykurkuminu (1b) a bisdemethoxykurkuminu (1c)].
Celková absorpce kurkuminoidů byla u přípravku Meriva přibližně 29krát vyšší než u odpovídající neformulované směsi kurkuminoidů, ale bylo možné detekovat pouze metabolity fáze 2 a plazmatické koncentrace byly stále výrazně nižší než koncentrace potřebné pro inhibici většiny protizánětlivých cílů kurkuminu. Pozoruhodné je, že fosfolipidová formulace zvýšila absorpci demethoxylovaných kurkuminoidů mnohem více než kurkuminu (1a), přičemž mezi přípravkem Meriva a odpovídající neformulovanou směsí kurkuminoidů byly významné rozdíly v plazmatickém profilu kurkuminoidů.
Hlavním kurkuminoidem v plazmě po podání přípravku Meriva tedy nebyl kurkumin (1a), ale demethoxykurkumin (1b), který je v mnoha protizánětlivých testech in vitro účinnějším analogem. Lepší vstřebávání a možná i lepší profil kurkuminoidů v plazmě by mohly být základem klinické účinnosti přípravku Meriva při dávkách výrazně nižších než u neformulovaných směsí kurkuminoidů.
Originál: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21413691/
Zelený čaj
Zelený čaj je populární po celém světě. Zdravotní nadšenci již dlouho propagují mnoho zdravotních výhod zeleného čaje v průběhu let, ale jeho účinky na střeva a tlusté střevo jsou stále zkoumány.
Výzkum z roku 2019 ukázal, že polyfenoly ze zeleného čaje mohou pomoci snížit zánět u Crohnovy choroby a zlepšit tuto nemoc. Ve starších studiích na hlodavcích bylo zjištěno, že zelený čaj snižuje zánět tlustého střeva, stejně jako Crohnova léčba sulfasalazinem. To také snížilo riziko rakoviny tlustého střeva u hlodavců (6, 7, 8).
Stále je zapotřebí další výzkum, aby se ověřily úplné účinky zeleného čaje na Crohnovu chorobu u lidí.
Heřmánkový čaj
Neexistuje mnoho studií, které by se zabývaly tím, jaký vliv může mít heřmánek přímo na Crohnovu chorobu. Nicméně výzkum již dávno prokázal, že heřmánek může pomoci zklidnit různé gastrointestinální příznaky, včetně (9):
- plynatosti
- průjmu
- nevolnosti
- zvracení
Zvládání chronického stavu, jako je Crohnova choroba, může být také stresující. Mezitím byly také prokázány uklidňující účinky heřmánku, který zmírňuje pocity úzkosti a deprese (10).
Pelyněk
Zvažte vyzkoušení pelyňku, hořké byliny, kterou lze užívat jako čaj, tinkturu nebo v kapsli, která pomáhá s Crohnovou chorobou.
Výzkum zjistil, že lidé s Crohnovou chorobou, kteří užívali pelyněk spolu s předepsaným léčebným plánem, zaznamenali méně příznaků a zlepšili kvalitu života ve srovnání s těmi, kteří bylinu vynechali (11).
Proskurník lékařský (Ibišek)
Proskurník je víc než jen sladký bílý dezert, který se peče na ohni. Bylina zvaná proskurník, která pochází z rostliny Althaea officinalis, byla využita při léčbě Crohnovy choroby.
Starší výzkumy ukazují, že ibišek může zklidnit tkáně během hojení, zejména v žaludku. Tím se u lidí s Crohnovou chorobou snižuje zánět. Kromě toho bylina chrání sliznici žaludku. Snižuje tak množství žaludečních kyselin bez zjevných vedlejších účinků na organismus (12).
N-acetylglukosamin
N-acetylglukosamin je doplněk stravy, který se nejčastěji získává z korýšů. V některých testech byl spojen s úspěchem při léčbě autoimunitních poruch. Tento doplněk stravy dokáže zastavit buňky, které produkují zánět (13).
Starší studie zjistila, že doplňky stravy s N-acetylglukosaminem snižují zánět tlustého střeva u dětí s Crohnovou chorobou bez negativních vedlejších účinků. Novější, i když méně renomovaná otevřená studie také zjistila, že podávání N-acetylglukosaminu pomohlo s příznaky IBD, jako jsou bolesti břicha, průjem a nevolnost (14, 15).
Vitamín D
Vitamin D také pomáhá udržovat normální hladinu vápníku a fosforu v krvi, které posilují kosti.
Chronický nedostatek vitamínu D je běžný u lidí s Crohnovou chorobou. Někteří vědci zjistili, že chronický nedostatek vitaminu D může vést k zánětu žaludku a tlustého střeva. Přidáním vitamínu D do stravy mohou lidé s Crohnovou chorobou pomoci minimalizovat příznaky a zlepšit zdraví imunitního systému (16).
Vzhledem k tomu, že Crohnova choroba je způsobena poruchou vašeho autoimunitního systému, poskytnutí podpory imunitnímu systému vašeho těla může být bonusem.
Vitamín B12
Vitamin B12 je důležitý pro tvorbu nových buněk a štěpení tuků a bílkovin v těle. Chrání také nervové buňky a pomáhá při tvorbě červených krvinek.
Lidé s Crohnovou chorobou mají často nedostatek B12. Hladinu B12 dokáže sledovat jednoduchý krevní test.
Můžete získat více vitaminu B12 ve vaší stravě konzumací potravin, jako je mleté hovězí maso, losos a mléko. Možná však budete muset také užívat doplněk stravy s vitaminem B12.
Někteří lidé s Crohnovou chorobou, kteří mají závažný nedostatek vitaminu B12, mohou potřebovat injekce s tímto vitaminem.
Jedna studie z roku 2019 zjistila, že u lidí s Crohnovou chorobou došlo po podání injekci vitaminu B12 ke zlepšení energetické hladiny, koncentrace a nálady (17).
Závěr
Bylinky a doplňky stravy mohou doplnit váš léčebný plán. Před zahájením jakékoli z těchto léčeb byste se však měli vždy poradit s odborníkem, protože mohou totiž interferovat s vašimi současnými léky, alergiemi nebo stávajícími zdravotními potížemi.
Pochopení spouštěčů Crohnovy choroby
- Depositphotos
Crohnova choroba je typ zánětlivého onemocnění střev (IBD), které může negativně ovlivnit kvalitu života člověka. Tento stav je chronický a zahrnuje období remise a vzplanutí.
Vzplanutí - období, kdy se příznaky zhoršují - může být důsledkem vnitřních nebo vnějších spouštěčů. Spouštěče se mohou u jednotlivých osob lišit a jejich identifikace je důležitým aspektem léčby a zvládání Crohnovy choroby.
Jakmile člověk zná své spouštěče, může podniknout kroky, aby se jim vyhnul a zvládl své příznaky, když dojde ke vzplanutí.
Následuje popis několika běžných spouštěčů vzplanutí Crohnovy choroby, způsoby, jak zvládnout příznaky a kdy mluvit s odborníkem.
Spouštěče
Spouštěčem je cokoli, s čím člověk přijde do kontaktu, ať už vnitřně nebo zevně, a co způsobí vzplanutí příznaků Crohnovy choroby. Ačkoli se spouštěče mohou u různých lidí lišit, následují některé běžné spouštěče.
1. Stres
Stres hraje důležitou roli v celkovém zdraví. Zvládání stresu může mít pro člověka několik výhod, včetně potenciální pomoci předcházet vzplanutí Crohnových příznaků.
Podle přehledu studií z roku 2020 má chronicky vysoká úroveň vnímaného stresu nezávislou souvislost s relapsem (vzplanutím) symptomů (1).
Vztah mezi stresem a symptomy je obousměrný. To znamená, že když se příznaky zhorší, vnímaný stres člověka má tendenci se zvyšovat, což by mohlo příznaky zhoršit.
Jakmile jsou jejich příznaky zvládnutelné, je méně pravděpodobné, že osoba bude hlásit stres související s IBD.
2. Medikace
Některé léky, jako jsou následující, mohou zvýšit riziko zhoršení nebo spuštění příznaků Crohnovy choroby (2):
- nesteroidní protizánětlivé léky, včetně aspirinu, ibuprofenu a naproxenu
- některá antibiotika
- orální antikoncepce
- některé vakcíny
Pacient by měl informovat svého lékaře, pokud po užití léku zaznamená zesílení příznaků nebo větší závažnost příznaků Crohnovy nemoci. Může s ním také probrat, které léky mohou být bezpečné pro užívání při bolestech hlavy, nemoci nebo v jiných situacích, kdy mohou chtít použít volně prodejné léky nebo léky na předpis.
3. Nesprávné užívání léků
Lékař pravděpodobně předepíše různé léky, které pomohou zvládnout Crohnovu chorobu.
Pacient bude muset pokračovat v užívání předepsaných léků, aby se zabránilo vzplanutí. Chybějící dávky nebo nesprávné užívání léků může vést k vzplanutí nemoci (2).
4. Strava
Potraviny, které člověk jí, mohou ovlivnit jejich Crohnovy příznaky. Ve skutečnosti hraje strava důležitou roli při zvládání Crohnovy choroby.
Stejně jako u jiných způsobů léčby žádná možnost nefunguje pro všechny. Člověk bude muset experimentovat s různými potravinami, aby zjistil, které pro něj fungují nejlépe.
Podle Crohn's and Colitis Foundation mezi běžné potravinové spouštěče patří (3):
- potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je chřest, růžičková kapusta, zelí a květák
- potraviny s vysokým obsahem nerozpustné vlákniny (která se nerozpouští ve vodě), jako je syrová kapusta, slupka jablek a slunečnicová semínka
- potraviny s vysokým obsahem laktózy, jako je kravské mléko, smetana, zmrzlina a pudink
- cukerné alkoholy a umělá sladidla, včetně sorbitolu, mannitolu, xylitolu, sukralózy, aspartamu a sacharinu
- potraviny s vysokým obsahem tuku, jako je máslo, sýrová jídla a smažená jídla
- přidané cukry a sladká jídla, včetně sušenek, pečiva, kokosového cukru, medu a javorového sirupu
- alkohol
- kořeněná jídla, jako je omáčka sriracha, chilli prášek a pálivá omáčka
- cukrem slazené nápoje
- kofeinová káva a čaj, energetické nápoje a další kofeinové nápoje
Příznaky mohou vyvolat i potraviny, které v tomto seznamu nejsou uvedeny. Člověk může zvážit zaznamenávání potravin, které jí, a příznaků, které pociťuje. Pokud se příznaky po konzumaci určité potraviny zhorší, může zkusit tuto potravinu ze svého jídelníčku vyřadit.
5. Kouření
Kouření je známým rizikovým faktorem Crohnovy choroby.
Ve studii z roku 2022 vědci poznamenali, že kouření mělo negativní vliv na závažnost Crohnovy choroby. Zjistili, že kouření má souvislost s vyšší mírou zúžení a penetrujícího onemocnění a zvýšenou pravděpodobností nutnosti chirurgického zákroku pro tento stav (4).
"Zúžení střev" a "penetrující onemocnění" znamená, že je na jakémkoli místě prokázán absces nebo píštěl (5, 6).
Lidé s Crohnovou chorobou by měli zvážit podniknutí kroků k tomu, aby přestali kouřit, pokud je to možné, a vyhnuli se případně i pasivnímu kouření.
6. Infekce
Infekce, zejména gastrointestinálního traktu, mohou způsobit vzplanutí příznaků Crohnovy choroby.
Například infekce Clostridium difficile (C. difficile) může způsobit zhoršení příznaků IBD. C. difficile způsobuje průjem a zánět v tlustém střevě (7).
Pokud má člověk Crohnovu chorobu a zároveň i infekci vyvolanou C. difficile, musí léčit oba dva stavy, dokud se příznaky nezlepší. Lékař může tuto bakterii zkontrolovat ve stolici člověka, když se objeví známky možného vzplanutí onemocnění.
Virové infekce mohou také vyvolat imunitní reakci, která může zhoršit příznaky IBD (8).
Kromě toho může Crohnova choroba zvýšit pravděpodobnost, že se člověk nakazí běžnými nemocemi. Ke zvýšenému riziku přispívá jak samotná IBD, tak léky, které může člověk užívat k její léčbě, jako jsou steroidy (9).
7. Faktory prostředí
Environmentální spouštěče jsou širokou kategorií a mohou zahrnovat vše, s čím člověk přijde do kontaktu, což vyvolává příznaky Crohnovy choroby.
Mezi možné spouštěče prostředí patří (10):
- znečištění ovzduší
- znečištění vody
- změny střevního mikrobiomu
- nízké hladiny vitaminu D
- nedostatek spánku
- kojení
- operace
Stejně jako jiné spouštěče, spouštěče prostředí se mohou mezi lidmi lišit. Vedení seznamu možných spouštěčů by mohlo pomoci osobě identifikovat a vyhnout se jim.
Jak zvládat ataky
Pokud osoba zaznamená vzplanutí, měla by se co nejdříve poradit s lékařem. Lékař může pomoci člověku zvládnout příznaky a dostat nemoc zpět do remise.
Když dojde k vzplanutí, může člověk provést následující kroky, které mu pomohou doma zmírnit příznaky (11):
- použití vlhkého ubrousku k utření po použití toalety
- použití ochranného prostředku na kůži v oblasti konečníku
- použití teplé solné koupele ke zklidnění análních trhlin
- používání volně prodejných léků proti bolesti, jako je paracetamol
- odpočinek a co nejvíce spánku
Nejlepší způsob, jak zvládnout Crohnovu chorobu, je pomoci předcházet vzplanutí. Mezi kroky, které mohou pomoci, patří (12):
- docházet na pravidelné lékařské prohlídky
- dodržovat rady lékařů ohledně pravidelných procedur a testování
- sledování příznaků Crohnovy choroby mezi jednotlivými návštěvami ordinace
- pravidelně cvičit
- přestat kouřit, je-li to možné
- najít zdravé způsoby, jak zvládat stres
- vyhnout se známým spouštěčům
Kdy mluvit s lékařem
Odborníci doporučují v případě vzplanutí onemocnění co nejdříve vyhledat lékaře. Lékař může pomoci určit, zda je za vzplanutí odpovědný zánět nebo jiná příčina. To může ovlivnit způsob léčby příznaků (13).
Vzplanutí je možným znamením, že nemoc již není pod kontrolou. Lékař může doporučit změnu léků a léčebných metod, aby pomohl uvést onemocnění do remise.
Závěr
Crohnova choroba zahrnuje období remise a vzplanutí. Spouštěče mohou způsobit, že symptomy člověka vzplanou a zhorší se po určitou dobu.
Spouštěče se mohou mezi lidmi lišit. Mezi běžné spouštěče patří některé potraviny, kouření, stres, nemoci, některé léky a další faktory životního prostředí. Osoba by měla zaznamenávat možné spouštěče a snažit se jim vyhnout.
Pokud dojde k vzplanutí, měl by se člověk co nejdříve poradit s odborníkem. Ten může pomoci určit příčinu, léčit příznaky a zabránit dalším vzplanutím.
Příznaky Crohnovy choroby, co je dobré vědět
- Pixabay
Crohnovu chorobu je obecně obtížnější diagnostikovat než jiné hlavní zánětlivé střevní onemocnění, ulcerózní kolitidu (UC). Je to proto, že Crohnova choroba není omezena na jednu oblast gastrointestinálního traktu (GIT) a její příznaky mohou být rozmanitější.
UC se nachází v tlustém střevě, zatímco Crohnova choroba se může objevit kdekoli od úst až po konečník.
Každá lokalita Crohnovy choroby má svůj vlastní soubor příznaků. Pokud víte, na jaké příznaky si dát pozor, můžete svému lékaři pomoci stanovit správnou diagnózu.
Obecné příznaky Crohnovy choroby
Některé příznaky jsou společné bez ohledu na primární lokalizaci onemocnění. Patří mezi ně např:
- bolesti břicha s křečemi
- průjem
- úbytek hmotnosti
- nedostatek energie
Bolest obvykle začíná do hodiny po jídle a nejčastěji se soustřeďuje kolem pupku, v pravém podbřišku nebo v obou oblastech. U Crohnovy nemoci je také častý mírný otok břicha nebo nadýmání, které může souviset s výběrem potravin.
Pokud však máte lokalizovaný otok, který je bolestivý nebo je doprovázen horečkou či zarudnutím kůže, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou péči. To může být známkou ucpání střev, abscesu nebo závažné infekce.
Někde mezi 17 a 43 procenty lidí s Crohnovou chorobou bude diagnostikováno také perianální onemocnění. Přibližně u 26 procent se v blízkosti konečníku vytvoří píštěl.
Píštěle vytvářejí abnormální spojení mezi různými částmi střeva, mezi střevem a kůží nebo střevem a jinými orgány. Perianální onemocnění může způsobit píštěle, trhliny, abscesy nebo zduřelé kožní štítky v okolí konečníku.
Crohnova choroba tlustého střeva
Příznaky Crohnovy choroby tlustého střeva, známé jako Crohnova kolitida, se projevují různě v závislosti na tom, kde se nemoc v tlustém střevě nachází.
Pokud se onemocnění nachází na pravé straně tlustého střeva, budete mít obvykle:
- křeče
- průjem
Pokud se nachází na levé straně nebo zahrnuje většinu tlustého střeva, můžete mít kromě ostatních příznaků i krev ve stolici.
Pokud se onemocnění nachází v konečníku, příznaky budou podobné jako u UC. Mezi příznaky mohou patřit také:
- krvavý průjem
- pocit, že máte stolici, při které z ní vychází jen málo nebo nic.
Crohnova choroba tenkého střeva
Lidé s Crohnovou chorobou tenkého střeva, známou jako Crohnova choroba tenkého střeva, budou pravděpodobně pociťovat:
- křeče
- průjem
- úbytek hmotnosti
Onemocnění se může nacházet v horní části tenkého střeva, zvané jejunum, nebo v dolní části, zvané ileum.
Příležitostně se u osoby s Crohnovou chorobou tenkého střeva objeví spíše zácpa než průjem. To může být způsobeno zánětem a jizvením v tenkém střevě. Tyto oblasti se mohou zúžit do tzv. striktury. Striktury mohou vést k nevolnosti, zvracení a střevní neprůchodnosti.
Crohnova choroba ilea a tlustého střeva
Nejčastější formou Crohnovy choroby je ileokolitida, která postihuje jak tlusté střevo, tak ileum, což je dolní část tenkého střeva. Ileum připojuje tenké střevo k tlustému střevu.
Pokud máte Crohnovu chorobu ilea i tlustého střeva, mohou se u vás vyskytnout příznaky spojené buď s Crohnovou chorobou tenkého střeva, nebo s Crohnovou kolitidou, případně příznaky obou. Je to proto, že Crohnova choroba ilea může vzplanout, když je onemocnění v tlustém střevě v remisi, nebo naopak.
Crohnova choroba žaludku a dvanáctníku
Dvanáctník je první část tenkého střeva nejblíže žaludku. Mnoho lidí, kteří mají Crohnovu chorobu žaludku a dvanáctníku, tzv. gastroduodenální Crohnovu chorobu, nepociťuje žádné příznaky.
Pokud se příznaky objeví, pravděpodobně se projeví v horní části břicha buď během jídla, nebo bezprostředně po něm. U malého procenta lidí se objeví nevolnost, zvracení nebo obojí.
Dalším častým příznakem je úbytek hmotnosti. Je to proto, že lidé s bolestivým Crohnovým syndromem žaludku se mohou vyhýbat jídlu nebo budou konzumovat méně jídla, aby zabránili bolesti a dalším příznakům.
V některých případech způsobí tento typ Crohnovy choroby v důsledku zjizvení zúžení oblasti mezi žaludkem a dvanáctníkem. Pokud k tomu dojde, obvykle se u vás objeví:
- snížení chuti k jídlu
- pocit nadýmání v horní části břicha
- nevolnost
- zvracení
Crohnova choroba slepého střeva, jícnu a ústní dutiny
Crohnova choroba slepého střeva, jícnu a úst je vzácný typ onemocnění.
Crohnova choroba slepého střeva může napodobovat zánět slepého střeva a může být přítomna bez dalších jedinečných příznaků.
Crohnova choroba jícnu může způsobovat bolest za hrudní kostí při polykání. Pokud se jícen zúžil v důsledku zjizvení, můžete mít potíže s polykáním nebo může dojít k uvíznutí potravy na cestě dolů. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Příznaky Crohnovy choroby ústní dutiny obvykle spočívají ve velkých, bolestivých vředech v ústech. Pokud máte tento příznak, kontaktujte svého lékaře.
Komplikace
Komplikace Crohnovy choroby se někdy týkají zánětu a jizvení, které mohou vzniknout.
Mezi závažné komplikace Crohnovy choroby mohou patřit:
- neprůchodnost jícnu, tenkého střeva nebo tlustého střeva
- abscesy (kapsy hnisu uvnitř tkáně)
- píštěle, často mezi dvěma částmi střeva
- anální trhliny
- střevní krvácení
- perforace tenkého střeva nebo tlustého střeva
- větší distenze nebo dilatace tlustého střeva (je vzácná)
Crohnova choroba může postihnout i jiné části těla, např:
- kožní onemocnění, jako je erythema nodosum nebo pyoderma gangrenosum
- oční onemocnění, jako je uveitida nebo episkleritida
- zánět kloubů
- zánět nebo infekce žlučových cest nebo jater
- nedostatky ve výživě a podvýživa
Kdy se poradit s lékařem
Pokud zaznamenáte změny ve střevech, které se nezdají být řešitelné, poraďte se s lékařem. Pokud zaznamenáte běžné příznaky Crohnovy choroby, je důležité stanovit přesnou diagnózu.
Mezi tyto příznaky mohou patřit:
- bolest nebo křeče v břiše
- krvavá stolice
- přetrvávající průjem
- nevolnost
- zvracení
- nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
- horečka trvající déle než několik dní
Závěr
Crohnova choroba se obecně dělí na pět typů, z nichž každý má vlastní soubor příznaků. Mnohé z těchto typů mají překrývající se příznaky. Proto je důležité sledovat, co se u vás objevuje, a podělit se o to se svým lékařem.
Dobrou strategií je vést si potravinový deník a deník příznaků, který si budete nosit s sebou.
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

———
Cordyceps sinensis

———
Sibiřská Čaga

———
Hericium erinaceus

———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

———
Shiitake

———
Hlíva ústřičná

———
Agaricus

———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

———
Ashwagandha

———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu

———
Graviola - Annona

———
Maca

———
Chitomax

———
Fenuprim

———
Dračí krev

———
Danshen Q10 cardio

———
Šafrán

———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

———
S-Acetyl-L-Glutathion

———
NMN (nikotinamid mononukleotid)

———
Brusinka komplex Phytosome - PhytoCran

———
Ginkgo biloba Phytosome - Cogni Flow

———
Probiotika a prebiotika pro zdraví střev a imunitu - Biome Boost

———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid), BRUSINKA, GINKGO BILOBA, PROBIOTIKA...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
Přírodní léčba pejsků versus selhávající ortodoxní antibiotika - Coriolus + Kurkumin vítězí
Výzkum v roce 2024 přesně určil, co vede v roce 2025 ke zdravé dlouhověkosti
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
PROTOKOL PRO PREVENCI pro uzdravené klienty stránek "Úspěšná léčba"
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - účinky, darování a prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
Jak na jarní pylovou alergii? Elixír mládí Jana Hromady z Opavy
Kniha "Netradiční bylinkář" - Roman Kindl (212 stran)
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupisová: Tento model je v ohrožení života