10 nejlepších doplňků stravy na posílení imunitního systému v roce 2024

- Pixabay

Barbora Nová

Váš imunitní systém se skládá z komplexního souboru buněk, procesů a chemikálií, které chrání vaše tělo před napadajícími patogeny, včetně virů, toxinů a bakterií.

Udržování zdravého imunitního systému je klíčem k prevenci infekcí a nemocí.

Více výzkumů potvrzuje, že doplnění určitých vitamínů, minerálů a bylin může pomoci posílit váš imunitní systém.

Následuje 10 doplňků stravy, které jsou známé svým potenciálem na posílení imunity.

1. Léčivé houby

Medicinální houby se od starověku používají k prevenci a léčbě infekcí a nemocí.

Výzkum potvrzuje, že mnoho druhů medicinálních hub může pomoci posílit imunitní systém (1).

Například studie z roku 2017 na myších s tuberkulózou zjistila, že léčba cordycepsem pomohla snížit bakteriální zátěž v plicích, posílit imunitní odpověď a snížit zánět (2).

Podobně studie z roku 2019 u 79 dospělých zjistila, že doplnění 1,7 gramu ​​extraktu z kultury mycelia cordyceps vedlo k 38% zvýšení aktivity přirozených zabíječů (NK buňky), což je typ bílých krvinek, které chrání před infekcí (3).

Krůtí ocas - Coriolus versicolor - je další léčivá houba, která může posílit imunitní odpověď, zejména u lidí s určitými typy rakoviny (4).

Léčivé houbové produkty lze nalézt ve formě tinktur, čajů a doplňků stravy, přičemž nejúčinnější jsou dvojité extrakty, v alkoholu a vodě.

NEJÚČINNĚJŠÍ DVOJITÉ EXTRAKTY

           CORDYCEPS            CORIOLUS                ČAGA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!Betaglucan MaxCell100% Sibiřská Čaga

HERICIUM                REISHI                SHIITAKE

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

2. Kurkumin

Kurkumin má silné protizánětlivé vlastnosti a studie ukazují, že může pomoci zlepšit imunitní funkce (5).

Pokud bychom měli vyjmenovat pouze jedinou oblast, která v současnosti vyžaduje největší pozornost, pak by to určitě byl nemocný trávicí systém. Tato „vstupní brána k našemu zdraví“ (tvoří se zde více než 60 % imunity) bývá mnohdy závažně poškozena antibiotiky, předepisovanými léky, těžkými kovy, průmyslově zpracovanými potravinami a také i nedostatkem čerstvých organických potravin, které obsahují enzymy a probiotika v přirozené formě.

Pro ochranu střeva je velice vhodné využít kurkumin, což je extrakt z kurkumy (pozor, nezaměňovat kurkumin za kurkumu, protože ta obsahuje malé množství kurkuminu, pro terapie neúčinné) v denní dávce cca 500 mg, s cílem ochránit tělo před bakteriálními a virovými patogeny a chronickými nemocemi.

KURKUMIN KOMPLEX MERIVA®
Betaglucan MaxCell

3. Glutathion

Glutathion je nejúčinnější antioxidant, který se v těle přirozeně tvoří, ale s věkem ubývá. Nejmodernější formou biologicky dostupného glutathionu je S-acetyl-l-glutathion, který je nejlépe vstřebatelný. Proto je jeho účinnost totožná s intravenózním podáváním glutathionu.

K molekule glutathionu byla přidána funkční skupina zvaná acetyl, aby se překonaly běžné potíže se vstřebáváním v trávicím traktu, což umožňuje glutathionu vstupovat přímo do buněk. Podle výzkumů má acetylovaný glutathion větší stabilitu v krevním řečišti a zvyšuje hladinu glutathionu v buňkách účinněji než běžný glutathion. Díky stabilitě molekuly může glutathion překonávat i hematoencefalickou bariéru (působí přímo v mozku).

Z hlediska stability a biologické dostupnosti je acetylovaný glutathion novinkou v suplementaci glutathionu, která se vyrovná intravenóznímu podávání glutathionu.

Jak S-acetyl-L-Glutathion tělu prospívá

Skládá se ze tří aminokyselin: kyseliny glutamové, cysteinu a glycinu a je nejsilnějším antioxidantem. Ačkoli je produkován všemi buňkami v těle, glutathion hraje obzvláště důležitou roli v játrech. Díky tomu chrání červené krvinky (v mitochondriích) před oxidačním poškozením tím, že vychytává reaktivní formy kyslíku (volné radikály), které neustále vznikají při metabolismu červených krvinek.

Vyšší hladina glutathionu v buňkách je proto spojena s vyšší produkcí buněčné energie a lepším zdravím buněk. Glutathion hraje také důležitou roli ve funkci imunitního systému a detoxikaci. S přibývajícím věkem se snižuje vlastní produkce glutathionu, stejně jako jeho tvorba vlivem špatné stravy, nadměrné konzumace alkoholu, stresu, infekcí, toxinů a znečištění životního prostředí. V důsledku nedostatku glutathionu v těle jsme náchylnější k infekcím a nemocem, protože nejsme schopni účinné detoxikace.

 

 890,- Kč

Imunita - Glutathion - MUDr. David Frej

4. Vitamín D

Vitamin D je v tucích rozpustná živina nezbytná pro zdraví a fungování vašeho imunitního systému.

Vitamin D zvyšuje účinky monocytů a makrofágů v boji proti patogenům – bílých krvinek, které jsou důležitou součástí vaší imunitní obrany – a snižuje zánět, což pomáhá podporovat imunitní odpověď (6).

Mnoho lidí má nedostatek tohoto důležitého vitamínu, což může negativně ovlivnit imunitní funkce.

Nedostatek vitaminu D může být spojen se zvýšeným rizikem několika stavů, jako je (7):

Výzkum potvrzuje, že doplňování vitaminu D může pomoci zlepšit imunitní odpověď.

Například recenze z roku 2019 zjistila, že suplementace vitaminem D významně snížila riziko respiračních infekcí u lidí s nedostatkem tohoto vitaminu a snížilo riziko infekce u lidí s adekvátními hladinami vitaminu D (8).

Vitamin D byl také zkoumán v souvislosti s COVID-19 kvůli jeho vlivu na imunitní systém. Může pomoci urychlit hojení a zastavit zánět v dýchacím systému (9).

Doporučený denní příjem vitaminu D se velmi liší, protože hodně lidí jej mají hluboko pod normu, 75 - 150  mmol. Pokud jste výjimeční a máte ho dostatek v krvi, mělo by denně stačit 800 mezinárodních jednotek.

5. Zinek

Zinek je minerál běžně přidávaný do doplňků stravy a dalších zdravotnických produktů.

Je nezbytný pro funkci imunitního systému, protože pomáhá (10):

  • vývoj imunitních buněk a komunikace
  • snížit zánět
  • chrání tkáňové bariéry v těle
  • zabránit vstupu cizích patogenů

Nedostatek zinku může ovlivnit schopnost vašeho imunitního systému správně fungovat, což má za následek zvýšené riziko infekce a onemocnění, včetně zápalu plic (11).

Nedostatek zinku postihuje přibližně 2 miliardy lidí na celém světě a až 30 % seniorů (12).

Výzkum potvrzuje, že doplňky stravy se zinkem mohou být prospěšné pro lidi, kteří jsou již nemocní. Například by to mohlo pomoci zkrátit dobu trvání běžného nachlazení (13).

Dlouhodobé užívání zinku je pro zdravé dospělé lidi obvykle bezpečné, pokud je denní dávka pod stanoveným horním limitem 40 miligramů elementárního zinku denně (14).

Naopak nadměrné dávky zinku mohou narušovat vstřebávání mědi a železa, což by mohlo zvýšit riziko infekce.

6. Vitamín C

Vitamin C je snad nejoblíbenějším doplňkem pro ochranu před infekcí díky své důležité roli v imunitním zdraví.

Tento vitamín podporuje funkci různých imunitních buněk a zvyšuje jejich schopnost chránit se před infekcí (15). Může také pomoci:

  • podporovat buněčnou smrt tím, že odstraní staré buňky a nahradí je novými
  • působí jako antioxidant a chrání před oxidativním stresem
  • snížit trvání a závažnost infekcí horních cest dýchacích, včetně běžného nachlazení

Kromě toho může léčba vysokými dávkami intravenózního vitaminu C pomoci zlepšit příznaky u lidí se závažnými infekcemi, včetně sepse a syndromu akutní respirační tísně (ARDS) v důsledku virových infekcí (16).

To znamená, že je zapotřebí více výzkumu, aby se plně podpořila úloha doplňování vitaminu C v tomto prostředí.

Horní limit pro vitamín C je 2 000 mg denně (17). Doplňkové denní dávky jsou typicky mezi 250 a 1 000 mg.

7. Bezinka

Černý bez (Sambucus nigra), který se odedávna používá k léčbě infekcí, je zkoumán pro své účinky na imunitní zdraví.

Studie na zvířatech prokazují, že extrakt z černého bezu může mít antivirový potenciál proti patogenům zodpovědným za infekce horních cest dýchacích a kmeny viru chřipky.

Recenze z roku 2018 zjistila, že doplňky z černého bezu mohou pomoci snížit příznaky horních cest dýchacích způsobených virovými infekcemi. Podobně i recenze z roku 2021 uvádí, že černý bez může pomoci zkrátit trvání a závažnost nachlazení (18, 19).

Syrové bezinky by měly být před konzumací vařené. To pomáhá zničit sambunigrin, sloučeninu nacházející se v bezu, která může způsobit otravu kyanidem (20).

Než začnete užívat doplňky z černého bezu, promluvte si s odborníkem.

Doplňky stravy z černého bezu se nejčastěji prodávají v tekuté nebo tobolkové formě.

8. Selen

Selen je nezbytný minerál pro imunitní zdraví.

Výzkum na zvířatech ukazuje, že doplňky stravy se selenem mohou zvýšit antivirovou obranu proti kmenům chřipky, včetně H1N1 a H9N2 (21, 22).

9. Česnek

Česnek má silné protizánětlivé, antivirové a imunomodulační vlastnosti.

Výzkum naznačuje, že může pomoci zlepšit imunitní zdraví stimulací a posílením určitých cytokinů (23).

10. Vitamíny B komplexu

Vitamíny skupiny B, včetně B12 a B6, jsou důležité pro zdravou imunitní odpověď.

Přesto mnoho dospělých trpí jejich nedostatkem, což může negativně ovlivnit imunitní zdraví (24).

Závěr

Mnoho doplňků stravy dostupné na trhu může pomoci zlepšit imunitní zdraví, jako jsou mimo jiné extrakty z medicinálních hub, zinek, černý bez a vitamíny C a D.

Některé doplňky stravy mohou interagovat s určitými léky nebo jsou pro některé lidi nevhodné.

8 běžných příznaků ukazujících že máte nedostatek vitamínů a minerálů

- Pixabay

Mezi příznaky nedostatku vitamínů patří lámavé vlasy a nehty, vředy v ústech, vypadávání vlasů, šupinatá kůže a další. Rozpoznání těchto příznaků vám může pomoci odpovídajícím způsobem upravit váš jídelníček.

Dobře vyvážená a výživná strava má mnoho výhod. Na druhé straně strava s nedostatkem živin může způsobit různé nepříjemné příznaky nebo dokonce vážné nežádoucí účinky.

Tyto příznaky jsou způsobem, jakým vaše tělo sděluje potenciální nedostatek vitamínů a minerálů.

Následuje 8 běžných příznaků nedostatku vitamínů a minerálů a možnosti, jak to řešit.

1. Lámavé vlasy a nehty

Různé faktory mohou způsobit lámavost vlasů a nehtů. Jedním z nich je nedostatek biotinu.

Biotin, také známý jako vitamín B7, pomáhá tělu přeměňovat jídlo na energii. Nedostatek biotinu je poněkud vzácný, ale když se objeví, křehké, řídnoucí nebo štěpící se vlasy a nehty jsou některé z nejnápadnějších příznaků.

Rizikovým faktorem je také dlouhodobé užívání antibiotik a některých léků proti záchvatům (2).

Konzumace syrových vaječných bílků může také způsobit nedostatek biotinu. Je to proto, že syrové vaječné bílky obsahují avidin, protein, který se váže na biotin a může snížit jeho vstřebávání (1, 3, 4).

Mezi potraviny bohaté na biotin patří vejce, vnitřnosti, ryby, maso, mléčné výrobky, ořechy, semena, špenát, brokolice, květák, sladké brambory, droždí, celozrnné výrobky a banány (5).

Dospělí s lámavými vlasy nebo nehty mohou zvážit vyzkoušení doplňku stravy, který poskytuje asi 30 mikrogramů biotinu denně. 

Shrnutí: 

  • Biotin je vitamín B7, který se podílí na mnoha tělesných funkcích. Hraje důležitou roli při posilování vlasů a nehtů. Nedostatek tohoto vitaminu je obecně vzácné, ale v určitých případech se může objevit.

2. Vředy v ústech nebo praskliny v koutcích úst

Léze v ústech a kolem nich mohou být částečně spojeny s nedostatečným příjmem určitých vitamínů nebo minerálů.

Například vředy v ústech jsou často důsledkem nedostatku železa nebo vitaminů skupiny B.

V malé starší studii mělo asi 28 % pacientů s opakujícími se vředy v ústech nedostatek thiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), pyridoxinu (vitamín B6) nebo kombinace vitamínů. Tato zjištění ukazují, že může existovat souvislost mezi opakujícími se vředy v ústech a nedostatkem těchto tří vitamínů (6).

Mezi potraviny bohaté na železo patří drůbež, maso, ryby, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrné potraviny (7).

Mezi dobré zdroje thiaminu, riboflavinu a pyridoxinu patří celozrnné výrobky, drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, maso z orgánů, luštěniny, zelená zelenina, škrobová zelenina, ořechy a semena (8, 9, 10).

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, zvažte konzultaci s odborníkem, který může zhodnotit vaši situaci a vytvořit léčebný plán pro řešení vašich zdravotních potřeb.

Může například nařídit testy, aby zjistil, zda máte nedostatek vitamínů nebo minerálů. Pokud ano, může doporučit přidání nebo zvýšení dietního množství určitých potravin nebo zahájení suplementace. Pravděpodobně vás bude sledovat, aby zjistil, zda se vaše příznaky zlepší.

Shrnutí:

  • Lidé s vředy v ústech nebo prasklinami v koutcích úst mohou chtít zkusit konzumovat více potravin bohatých na thiamin, riboflavin, pyridoxin a železo ke zmírnění příznaků.

3. Krvácení dásní

Někdy je příčinou krvácení dásní hrubá technika čištění zubů, ale přispívajícím faktorem může být také strava s nedostatkem vitamínu C.

Vitamin C hraje důležitou roli při hojení ran a imunitě a dokonce působí jako antioxidant, pomáhá předcházet poškození buněk.

Vaše tělo si nevytváří vitamín C samo, takže jediný způsob, jak si ho udržet v dostatečném množství, je strava (11, 12, 13).

Nedostatek vitamínu C je vzácný u jedinců, kteří konzumují dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. To znamená, že mnoho lidí nejí každý den dostatek ovoce a zeleniny.

Konzumace velmi malého množství vitaminu C prostřednictvím vaší diety po dlouhou dobu může vést k příznakům nedostatku, včetně krvácení dásní a ztráty zubů.

Dalším vážným důsledkem vážného nedostatku vitaminu C jsou kurděje, které tlumí imunitní systém, oslabují svaly a kosti a cítíte se unavení a letargičtí.

Mezi další běžné příznaky nedostatku vitaminu C patří snadná tvorba modřin, pomalé hojení ran, suchá kůže, která se může stát šupinatá, a časté krvácení z nosu (14, 15).

Chcete-li konzumovat dostatek vitamínu C, je důležité sníst každý den alespoň 1,5–2 šálky ovoce a 2–3 šálky zeleniny (16). Ideálem z hlediska zdraví je 50 % zeleniny a ovoce denně ve stravě, z toho 2/3 zeleniny. Tedy celkově 1/3 zeleniny a 1/6 ovoce denně ve stravě.

Shrnutí:

  • Jíst málo nebo žádné ovoce a zeleninu může způsobit nedostatek vitamínu C. To může vést k nepříjemným příznakům, jako je krvácení z dásní, oslabený imunitní systém a ve vážných případech ztráta zubů a kurděje.

4. Špatné noční vidění a bílé výrůstky na očích

Stravovací plán s nízkým obsahem živin může někdy způsobit problémy se zrakem.

Například nízký příjem vitaminu A je často spojen se stavem známým jako šeroslepost, který snižuje vaši schopnost vidět při slabém osvětlení nebo ve tmě.

Je to proto, že vitamín A je nezbytný k produkci rodopsinu, pigmentu nacházejícího se v sítnici každého oka, který vám pomáhá vidět v noci.

Pokud se šeroslepost neléčí, může přejít v xeroftalmii, což je stav, který může poškodit rohovku a nakonec vést ke slepotě (17).

Dalším časným příznakem xeroftalmie jsou Bitotovy skvrny, což jsou mírně vyvýšené, pěnovité bílé výrůstky na spojivce nebo bělmu (18).

Biototovy skvrny se mohou zlepšit do 2 týdnů po terapii vysokými dávkami vitaminu A, ale je důležité si promluvit s lékařem, než provedete jakékoli významné změny ve stravě (19).

Nedostatek vitaminu A je ve vyspělých zemích vzácný. Pokud máte podezření, že váš příjem vitamínu A je nedostatečný, můžete zvážit konzumaci více potravin bohatých na vitamín A, jako je maso z orgánů, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina a žlutooranžová zelenina (20).

Pokud vám není diagnostikován nedostatek, obvykle se doporučuje vyhnout se užívání doplňků stravy s vitamínem A. Je to proto, že vitamín A je vitamín rozpustný v tucích, který se při nadměrné konzumaci může hromadit v tělesných zásobách tuku a vést k toxicitě.

Příznaky toxicity vitaminu A mohou být vážné a zahrnují nevolnost, bolesti hlavy, podráždění kůže, bolesti kloubů a kostí a ve vážných případech dokonce kóma nebo smrt (21).

Shrnutí:

  • Nízký příjem vitaminu A může způsobit špatné noční vidění nebo výrůstky na bělmu očí. Přidání většího množství potravin bohatých na vitamin A do jídelníčku vám může pomoci těmto příznakům předejít nebo je zmírnit.

5. Šupinaté skvrny a lupy

Seboroická dermatitida (SB) a lupy jsou součástí stejné skupiny kožních poruch, které postihují oblasti vašeho těla produkující maz.

Oba zahrnují svědění, odlupování kůže. Lupy se většinou omezují na pokožku hlavy, zatímco seboroická dermatitida se může objevit také na obličeji, horní části hrudníku, podpaží a tříslech.

Pravděpodobnost těchto kožních poruch je nejvyšší během prvních 3 měsíců života, během puberty a v polovině dospělosti.

Studie ukazují, že oba tyto stavy jsou velmi časté. Až 42 % kojenců a 50 % dospělých se může v určitém bodě setkat s lupy nebo seboroickou dermatitidou (22, 23).

Mnoho faktorů může způsobit lupy a seboroickou dermatitidu. Jedním z nich je strava chudá na živiny. Roli mohou hrát například nízké hladiny riboflavinu (vitamín B2) a pyridoxinu (vitamín B6) v krvi (24, 22, 25).

Zatímco souvislost mezi nízkoživinnou stravou a těmito kožními onemocněními není zcela pochopena, lidé s lupy nebo seboroickou dermatitidou mohou zvážit konzumaci většího množství těchto živin. Chcete-li potvrdit, zda máte nedostatek, můžete si promluvit se zdravotnickým pracovníkem, který může objednat testy ke kontrole hladiny vitamínů.

Mezi potraviny bohaté na riboflavin a pyridoxin patří drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, oves, ořechy a určitá zelenina (9, 10).

Shrnutí:

  • Lupy a šupinaté skvrny na pokožce hlavy, obočí, uších, očních víček a hrudníku může být způsobeno nízkým příjmem riboflavinu a pyridoxinu. Odborník může nařídit testy ke kontrole hladin těchto vitamínů v krvi.

6. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je velmi častým příznakem. Ve skutečnosti až 50 % dospělých mužů hlásí ztrátu vlasů v době, kdy dosáhnou věku 50 let (26).

Strava bohatá na následující živiny může pomoci zabránit nebo zpomalit vypadávání vlasů (27).

  • Železo: Tento minerál se podílí na syntéze DNA, včetně DNA obsažené ve vlasových folikulech. Příliš málo železa může způsobit, že vlasy přestanou růst nebo vypadnou (28, 29, 30).
  • Kyselina linolová (LA) a kyselina alfa-linolenová (ALA): Tyto esenciální mastné kyseliny jsou potřebné pro růst a údržbu vlasů (27).
  • Niacin (vitamín B3): Tento vitamin je nezbytný pro udržení zdravých vlasů. Jedním z možných příznaků nedostatku niacinu je alopecie, tedy stav, kdy vlasy vypadávají po malých částech (31, 32).
  • Biotin (vitamín B7): Biotin je další vitamín B, jehož nedostatek může souviset s vypadáváním vlasů (27, 33).

Maso, ryby, vejce, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrná strava jsou dobrým zdrojem železa.

Mezi potraviny bohaté na niacin patří maso, ryby, mléčné výrobky, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, semena a listová zelenina. Tyto potraviny jsou také bohaté na biotin, který se také nachází ve vejcích a vnitřnostech.

Listová zelenina, ořechy, celozrnné výrobky a rostlinné oleje jsou bohaté na LA, zatímco vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka a sójové ořechy jsou bohaté na ALA.

Stojí také za zmínku, že užívání vitaminových a minerálních doplňků stravy v nepřítomnosti jejich nedostatku může vypadávání vlasů spíše zhoršit, než mu pomoci (34).

Například přebytek selenu a vitaminu A, dvě živiny často přidávané do doplňků stravy pro růst vlasů, byl spojen s vypadáváním vlasů (27).

Pokud váš zdravotník nepotvrdí nedostatek, je pravděpodobně nejlepší zvolit dietu bohatou na tyto živiny spíše než doplňky stravy, ale před provedením jakýchkoli zásadních změn je nejlepší promluvit si s odborníkem.

Shrnutí:

  • Výše uvedené vitamíny a minerály jsou potřebné pro růst vlasů, takže strava bohatá na ně může pomoci zabránit vypadávání vlasů. Nicméně použití doplňků stravy – s výjimkou případů nedostatku – může způsobit více škody než užitku.

7. Červené nebo bílé hrbolky na kůži

Keratóza pilaris je stav, který způsobuje, že se na tvářích, pažích, stehnech nebo hýždích objevují hrboly podobné husí kůži. Tyto malé hrbolky mohou být také doprovázeny vývrtkou nebo zarostlými chloupky.

Tento stav se často objevuje v dětství a přirozeně mizí v dospělosti.

Příčina těchto malých hrbolků není stále plně objasněna, ale mohou se objevit, když se ve vlasových folikulech tvoří příliš mnoho keratinu. To vytváří červené nebo bílé vyvýšené hrbolky na kůži (35).

Keratóza pilaris může mít genetickou složku, což znamená, že je pravděpodobnější, že ji bude mít osoba, pokud ji má člen rodiny. To znamená, že to bylo také pozorováno u lidí s dietou s nízkým obsahem vitamínů A a C (14).

Kromě tradiční léčby léčivými krémy mohou lidé s tímto onemocněním zvážit konzultaci s lékařem o přidání potravin bohatých na vitamíny A a C do své stravy.

Patří mezi ně vnitřnosti, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina, žlutooranžová zelenina a ovoce (15, 20).

Shrnutí:

  • Nedostatečný příjem vitamínů A a C může souviset s keratózou pilaris, stavem, který vede k výskytu červených nebo bílých hrbolků na kůži.

8. Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou (RLS), také známý jako Willis-Ekbomova choroba, je nervový stav, který způsobuje nepříjemné nebo nepříjemné pocity v nohou a také neodolatelné nutkání jimi pohybovat (36).

Podle Národního institutu pro neurologické poruchy a mrtvici trpí RLS až 10 % Američanů, přičemž u žen je pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění dvakrát vyšší. U většiny lidí se zdá, že nutkání k pohybu zesiluje, když odpočívají nebo se snaží usnout.

Zatímco přesné příčiny RLS nejsou plně pochopeny, zdá se, že existuje souvislost mezi příznaky RLS a hladinami železa v krvi člověka.

Například několik studií spojuje nízké zásoby železa v krvi se zvýšenou závažností symptomů RLS. Několik studií také uvádí, že symptomy se často objevují během těhotenství, v době, kdy mají ženy tendenci klesat hladiny železa (37, 38).

Doplnění železa může pomoci snížit příznaky RLS, zejména u lidí s diagnostikovaným nedostatkem železa. Výzkum je však stále omezený na účinky suplementace pro léčbu RLS (39, 40, 41, 42).

Vzhledem k tomu, že vyšší příjem železa může přispět ke zmírnění příznaků, zvažte možnost poradit se se zdravotníkem o zvýšení příjmu potravin bohatých na železo, jako jsou maso, drůbež, ryby, luštěniny, tmavě zelené listy, ořechy, semena a celozrnné výrobky (7).

Zvláště výhodné může být kombinovat tyto potraviny bohaté na železo s ovocem a zeleninou bohatými na vitamín C, protože mohou pomoci zvýšit vstřebávání železa (43).

Používání litinových hrnců a pánví a vyhýbání se čaji nebo kávě u jídla může také pomoci zvýšit vstřebávání železa (44).

Je užitečné si uvědomit, že zbytečné suplementace může způsobit více škody než užitku, takže je důležité být opatrní, pokud uvažujete o suplementaci (45).

Extrémně vysoké hladiny železa mohou být v některých případech dokonce smrtelné, proto je nejlepší poradit se se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli doplňky stravy se železem (46).

Konečně, některé důkazy naznačují, že hořčík může hrát roli při zvládání symptomů syndromu neklidných nohou (47).

Shrnutí:

  • Syndrom neklidných nohou často souvisí s nízkou hladinou železa. Osoby s tímto onemocněním mohou chtít se svým zdravotnickým pracovníkem probrat zvýšení příjmu potravin bohatých na železo a užívání doplňků stravy.

Závěr

Dieta, která zajišťuje nedostatečný příjem vitamínů a minerálů, může způsobit několik příznaků, z nichž některé jsou závažnější než jiné.

Zvýšení příjmu potravin bohatých na vhodné vitamíny a minerály vám může pomoci zvládnout příznaky související s nedostatkem živin.

Vždy je však užitečné promluvit si se zdravotnickým pracovníkem před provedením významných změn ve stravě a pokud zvažujete suplementaci.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

            ZÁŘÍ 2024 - 5 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života