6 zdravotních přínosů jablečného octa podložených vědeckými poznatky
- Pixabay
Barbora Nová
Výzkum potvrzuje, že jablečný ocet může mít zdraví prospěšné vlastnosti, včetně antimikrobiálních a antioxidačních účinků.
Jablečný ocet je oblíbeným domácím prostředkem. Lidé ho používají již po staletí při vaření a v přírodní medicíně. Může mít některé zdraví prospěšné účinky.
Mezi ně mohou patřit:
- pomoc při hubnutí
- snížení hladiny cholesterolu
- snižování hladiny cukru v krvi
- zlepšení příznaků cukrovky
Následují důkazy o šesti pozitivních zdravotních účincích jablečného octa.
1. Jablečný ocet má vysoký obsah zdraví prospěšných látek
Kyselina octová je hlavní účinnou látkou octa, která mu dodává silnou kyselou vůni a chuť. Vědci se domnívají, že právě tato kyselina je zodpovědná za zdraví prospěšné účinky jablečného octa. Jablečný ocet obsahuje 5-6 % kyseliny octové (1).
Organický, nefiltrovaný jablečný ocet obsahuje také látku zvanou matečník, která se skládá z vláken bílkovin, enzymů a přátelských bakterií, jež dodávají výrobku kalný vzhled.
Někteří lidé se domnívají, že "matka" je zodpovědná za většinu jeho zdraví prospěšných účinků.
Jablečný ocet sice neobsahuje mnoho vitaminů ani minerálů, ale kvalitní značky mohou obsahovat některé aminokyseliny a antioxidanty (1).
Shrnutí:
- Jablečný ocet se vyrábí kvašením cukru z jablek. Tím se z nich vytvoří kyselina octová, která je hlavní účinnou složkou octa a může být zodpovědná za jeho zdraví prospěšné účinky.
2. Jablečný ocet může pomáhat ničit škodlivé bakterie
Ocet může pomáhat zabíjet choroboplodné zárodky, včetně některých kmenů bakterií (2, 3).
Lidé ocet tradičně používají k čištění a dezinfekci, léčbě plísní nehtů, vší, bradavic a ušních infekcí.
Hippokrates, otec moderní medicíny, používal ocet k čištění ran již před více než 2 000 lety.
Ocet je také konzervačním prostředkem v potravinách. Studie ukazují, že brání bakteriím, jako je E. coli, v jejich růstu a kažení potravin (3, 4).
Pokud hledáte přírodní způsob konzervace potravin, mohl by vám pomoci jablečný ocet.
Neoficiální zprávy také naznačují, že zředěný jablečný ocet by mohl při aplikaci na pokožku pomoci při akné.
Shrnutí:
- Hlavní látka v octu - kyselina octová - může ničit škodlivé bakterie nebo bránit jejich množení. V minulosti se používala jako dezinfekční a přírodní konzervační prostředek.
3. Jablečný ocet může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a tím zvládat cukrovku
Dosud jednou z nejpřesvědčivějších aplikací octa je pomoc při léčbě cukrovky 2. typu.
Cukrovka 2. typu je charakterizována vysokou hladinou cukru v krvi způsobenou inzulinovou rezistencí nebo neschopností produkovat inzulin (5).
Udržování hladiny cukru v krvi v obvyklém rozmezí však může být prospěšné i lidem bez cukrovky, protože někteří vědci se domnívají, že vysoká hladina cukru v krvi je hlavní příčinou stárnutí a různých chronických onemocnění (6).
Nejúčinnějším a nejzdravějším způsobem regulace hladiny cukru v krvi je vyvážená strava s nízkým obsahem rafinovaných sacharidů a cukru, ale příznivý účinek může mít i jablečný ocet.
Klinická studie z roku 2019 ukazuje, že konzumace jablečného octa může mít příznivý vliv na glykemický index a oxidační stres u osob s diabetem a dyslipidemií (7).
Přehled klinických studií z roku 2021 zjistil, že konzumace jablečného octu může mít příznivý vliv na stav glykémie u dospělých. Autoři studií však upozorňují, že toto zjištění je třeba interpretovat s opatrností (8).
Jiné studie na lidech zjistily, že ocet může zlepšovat funkci inzulínu a snižovat hladinu cukru v krvi po jídle (9, 10).
Americké Národní centrum pro komplementární a integrativní zdraví (NCCIH) uvádí, že je důležité, aby lidé nenahrazovali lékařskou léčbu neověřenými zdravotními produkty (11).
Jablečný ocet je obecně uznáván jako bezpečný. Pokud však užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, poraďte se s lékařem, než zvýšíte příjem octa.
Shrnutí:
- Jablečný ocet slibně zlepšuje citlivost na inzulín a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi po jídle.
4. Jablečný ocet může pomoci při hubnutí
Studie možná překvapivě ukazují, že ocet by mohl pomoci lidem zhubnout.
Několik studií na lidech ukazuje, že ocet může zvýšit pocit sytosti. To může vést ke konzumaci menšího množství kalorií a ke snížení hmotnosti.
Jeden přehled výzkumů uvádí, že v krátkodobých studiích, kdy účastníci konzumovali jablečný ocet s jídlem obsahujícím pevnou stravu, pociťovali potlačení chuti k jídlu po dobu 120 minut po jídle. Po dobu 3 až 24 hodin po konzumaci jablečného octa také méně svačili (12).
Celkově může jablečný ocet přispívat k hubnutí tím, že podporuje pocit sytosti, snižuje hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu inzulinu.
Jablečný ocet obsahuje pouze asi tři kalorie na polévkovou lžíci, což je velmi málo.
Shrnutí:
- Některé studie naznačují, že jablečný ocet může zvyšovat pocit sytosti a pomáhat jíst méně kalorií, což může vést ke snížení hmotnosti.
5. Jablečný ocet může zlepšit zdraví srdce
Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí (13).
Riziko srdečních onemocnění může ovlivnit několik biologických faktorů.
Výzkum naznačuje, že ocet by mohl některé z nich případně zlepšit. Mnoho studií o prospěšnosti jablečného octa však bylo provedeno na zvířatech, což nemusí odrážet jeho přínos u lidí.
Přehled studií na lidech i zvířatech z roku 2020 uvádí, že jablečný ocet může potenciálně prospívat hladinám lipoproteinů o vysoké hustotě, lipoproteinů o nízké hustotě, triglyceridů a celkového cholesterolu (14).
V přehledu výzkumu u lidí z roku 2021 se uvádí, že jablečný ocet může mít příznivý vliv na hladinu celkového cholesterolu (8).
Oba přehledy však poukázaly na omezení v kvalitě a rozsahu dostupných výzkumů, které by tato tvrzení podpořily.
Vědci musí provést více studií, než dospějí k nějakým silným závěrům.
Shrnutí:
- Několik studií prokázalo, že ocet může snižovat triglyceridy, cholesterol a krevní tlak.
6. Jablečný ocet může zlepšit zdraví pokožky
Někteří lidé používají jablečný ocet jako běžný prostředek proti kožním onemocněním, jako je suchá kůže a ekzémy.
Pokožka je totiž přirozeně mírně kyselá. U lidí s ekzémem však může být méně kyselá. Lokální používání zředěného jablečného octa může pomoci obnovit přirozenou rovnováhu pH pokožky a zlepšit ochrannou kožní bariéru (15, 16).
Na druhou stranu alkalická mýdla a čisticí prostředky mohou ekzém dráždit a vyvolat jeho zhoršení (17).
Vzhledem k antibakteriálním vlastnostem by zředěný jablečný ocet teoreticky mohl pomoci předcházet kožním infekcím spojeným s ekzémem a dalšími kožními onemocněními.
Někteří lidé používají zředěný jablečný ocet v pleťové vodě nebo toniku. Vychází se z toho, že může ničit bakterie a předcházet vzniku skvrn.
Jedna studie na 22 lidech s ekzémem však uvedla, že namáčení jablečným octem nezlepšilo kožní bariéru a způsobilo podráždění kůže (18).
Než začnete zkoušet nové prostředky, zejména na poškozené pokožce, poraďte se s odborníkem. Vyhněte se aplikaci neředěného octa na pokožku, protože může způsobit popáleniny.
Shrnutí:
- Jablečný ocet je přirozeně kyselý a má antimikrobiální vlastnosti. To znamená, že by teoreticky mohl pomoci zlepšit kožní bariéru a zabránit infekcím. Je však třeba provést další studie, abychom zjistili, jak bezpečný a účinný tento prostředek je.
Dávkování a způsob použití jablečného octa
Nejlepší způsob, jak jablečný ocet zařadit do svého jídelníčku, je používat ho při vaření. Je to jednoduchý přídavek do potravin, jako jsou salátové dresinky a domácí majonéza.
Někteří lidé ho také rádi ředí ve vodě a pijí ho jako nápoj. Standardní dávkování se pohybuje od 1-2 čajových lžiček (5-10 ml) po 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) denně rozmíchané ve velké sklenici vody.
Nejlepší je začít s malými dávkami a vyhnout se užívání velkého množství. Příliš mnoho octa může způsobit škodlivé vedlejší účinky, včetně eroze zubní skloviny a možných interakcí s léky.
Někteří dietologové doporučují používat organický, nefiltrovaný jablečný ocet, který obsahuje "matku".
Shrnutí:
- Běžné dávkování jablečného octa se pohybuje od 1 čajové lžičky do 2 polévkových lžic (10-30 ml) denně, a to buď při vaření, nebo rozmíchané ve sklenici vody.
Závěr
Mnoho internetových stránek a zastánců přírodní zdravotní péče tvrdí, že jablečný ocet má výjimečné zdravotní účinky, včetně zvyšování energie a léčby nemocí.
Bohužel existuje jen málo výzkumů, které by potvrzovaly většinu tvrzení o jeho příznivých účincích na zdraví.
Přesto některé studie potvrzují, že může mít určité výhody, včetně ničení bakterií, snižování hladiny cukru v krvi a podpory hubnutí.
Jablečný ocet se jeví jako bezpečný, pokud je zředěný a neužíváte ho nadměrné množství.
Dávkování jablečného octa
- Pixabay
Barbora Nová
Jablečný ocet je spojován s několika možnými zdravotními přínosy. Doporučené dávkování se může lišit, ale prospěšné může být užívání 1-2 polévkových lžic nebo 15-30 mililitrů jablečného octa s vodou před jídlem nebo po něm.
Jablečný ocet se v kuchyni a přírodní medicíně používá již tisíce let.
Mnozí tvrdí, že je zdraví prospěšný, včetně snížení hmotnosti, zlepšení hladiny cukru v krvi, úlevy od zažívacích potíží a snížení rizika srdečních onemocnění a rakoviny.
Vzhledem k mnoha možnostem využití může být obtížné zjistit, kolik jablečného octa denně užívat.
Následují informace kolik jablečného octa byste měli vypít pro různé zdravotní účinky, a také nejlepší způsoby, jak se vyhnout vedlejším účinkům.
Pro regulaci hladiny cukru v krvi
Jablečný ocet se často doporučuje jako přírodní způsob kontroly hladiny cukru v krvi, zejména u lidí s inzulinovou rezistencí.
Pokud se ocet užívá před jídlem s vysokým obsahem sacharidů, zpomaluje rychlost vyprazdňování žaludku a zabraňuje velkým výkyvům hladiny cukru v krvi (1).
Zlepšuje také citlivost na inzulín, což pomáhá tělu přesunout více glukózy z krevního oběhu do buněk, a tím snižuje hladinu cukru v krvi (2).
Zajímavé je, že k těmto účinkům stačí jen malé množství jablečného octa.
Obecně bylo prokázáno, že užívání 4 čajových lžiček nebo 20 ml jablečného octa před jídlem výrazně snižuje hladinu cukru v krvi po jídle (2, 3).
Měl by být smíchán s několika deci vody a konzumován těsně před jídlem s vysokým obsahem sacharidů (1).
Jablečný ocet výrazně nesnižuje hladinu cukru v krvi, pokud je užíván před jídlem s nízkým obsahem sacharidů nebo vysokým obsahem vlákniny (4).
Shrnutí:
- Vypití 4 lžiček (20 ml) jablečného octa zředěného ve vodě bezprostředně před jídlem s vysokým obsahem sacharidů může snížit prudké zvýšení hladiny cukru v krvi.
Při syndromu polycystických vaječníků (PCOS)
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je hormonální onemocnění spojené s abnormálními menstruačními cykly, vysokou hladinou androgenních hormonů, ovariálními cystami a inzulinovou rezistencí (5).
Jedna tříměsíční studie zjistila, že u žen s PCOS, které ihned po večeři vypily 1 polévkovou lžíci (15 ml) jablečného octa s přibližně 100 ml vody, se zlepšila hladina hormonů a došlo k pravidelnější menstruaci (6).
Shrnutí:
- Pravidelné pití 1 polévkové lžíce (15 ml) jablečného octa s přibližně 100 ml vody po večeři může zlepšit příznaky PCOS.
Pro snížení hmotnosti
Ačkoli je třeba provést další výzkum dlouhodobých účinků octa, může při konzumaci spolu s jídlem pomáhat lidem hubnout tím, že potlačuje chuť k jídlu (7).
V jedné studii z roku 2009 pomohla 1 nebo 2 polévkové lžíce (15 nebo 30 ml) jablečného octa denně po dobu 3 měsíců lidem s nadváhou zhubnout v průměru 1,2 a 1,7 kilogramů (8).
Bylo také zjištěno, že užívání 2 polévkových lžic každý den pomohlo lidem zhubnout za 3 měsíce téměř dvakrát více než lidem, kteří jablečný ocet nekonzumovali (9).
Nedávný přehled však dospěl k závěru, že neexistuje dostatek důkazů, které by podporovaly používání jablečného octa při hubnutí. Proto je zapotřebí další kvalitní výzkum (10).
Můžete ho rozmíchat ve sklenici vody a vypít před jídlem nebo ho smíchat s olejem a připravit z něj zálivku na salát.
Jablečný ocet spíše napomáhá hubnutí v kombinaci s dalšími změnami stravy a životního stylu.
Shrnutí:
- Pití 1-2 polévkových lžic (15-30 ml) jablečného octa každý den po dobu několika měsíců může zvýšit úbytek hmotnosti u lidí s nadváhou.
Pro zlepšení trávení
Mnoho lidí užívá jablečný ocet před jídly s vysokým obsahem bílkovin pro zlepšení trávení.
Teorie říká, že jablečný ocet zvyšuje kyselost žaludku, což pomáhá tělu vytvářet více pepsinu, enzymu, který štěpí bílkoviny (11).
I když neexistuje žádný výzkum, který by potvrzoval používání octa na trávení, jiné kyselinotvorné doplňky stravy, jako je betain HCL, mohou pomoci výrazně zvýšit kyselost žaludku (12).
Kyselé potraviny, jako je jablečný ocet, mohou mít podobné účinky.
Ti, kteří užívají jablečný ocet na trávení, obvykle pijí 1 až 2 polévkové lžíce (15-30 ml) se sklenicí vody bezprostředně před jídlem.
Shrnutí:
- Někteří tvrdí, že pití 1 až 2 polévkových lžic (15-30 ml) jablečného octa před jídlem může podpořit trávení.
Pro celkové zdraví
Mezi další oblíbené důvody užívání jablečného octa patří ochrana před srdečními chorobami, snížení rizika rakoviny a boj proti infekcím.
Pro tato tvrzení existují jen omezené vědecké důkazy a není k dispozici žádné doporučené dávkování pro člověka.
Studie na zvířatech a v laboratoři potvrzují, že ocet může snižovat riziko srdečních onemocnění, chránit před rakovinou a zpomalovat růst bakterií (13, 14, 15).
Několik studií zjistilo, že lidé, kteří pravidelně konzumují saláty s octovými zálivkami, mají tendenci mít nižší riziko srdečních onemocnění a méně břišního tuku, což však může být způsobeno i jinými faktory (9, 16).
Shrnutí:
- Studie na zvířatech potvrzují, že ocet může snižovat riziko srdečních onemocnění, chránit před rakovinou a zpomalovat růst bakterií
Osvědčené postupy, jak se vyhnout nežádoucím účinkům po požití jablečného octa
Konzumace jablečného octa je relativně bezpečná, ale u některých lidí může vyvolat nežádoucí účinky.
Vzhledem k tomu, že kyselost jablečného octa je zodpovědná za mnoho jeho zdraví prospěšných účinků, dbejte na to, abyste ho nemíchali s ničím, co by mohlo kyselinu neutralizovat a snížit jeho pozitivní účinky (17).
Mějte na paměti, že kyselost octa může při pravidelném používání také poškodit zubní sklovinu. Tomu lze předejít pitím přes brčko a následným vypláchnutím úst vodou (18, 19).
Pití jablečného octa je sice spojováno s příznivými účinky na zdraví, ale pravidelná konzumace velkého množství po dlouhou dobu může být nebezpečná a může být spojena s vedlejšími účinky, včetně nízké hladiny draslíku v krvi (20).
Pokud se u vás po užívání jablečného octa objeví nepříjemné vedlejší účinky, přestaňte ho užívat a poraďte se o těchto příznacích s odborníkem.
Shrnutí:
- Jablečný ocet je v malém množství relativně bezpečný, ale u některých lidí může způsobit erozi zubní skloviny nebo žaludeční potíže. Dlouhodobá konzumace velkého množství může být nebezpečná.
Závěr
Jablečný ocet může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, zlepšit příznaky PCOS a podpořit hubnutí.
Obvyklá dávka je 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) smíchané s vodou a užívané před jídlem nebo po něm.
Jablečný ocet je relativně bezpečný doplněk stravy, který lze konzumovat s mírou, ale nebyl podroben rozsáhlému výzkumu.
Budoucí studie mohou odhalit další možná využití a přínosy a pomoci objasnit nejúčinnější dávkování.
Může vám jablečný ocet pomoci zhubnout?
- Pixabay
Barbora Nová
Jablečný ocet se používá jako zdravotní tonikum již tisíce let.
Výzkumy ukazují, že má mnoho zdraví prospěšných účinků, například snižuje hladinu cukru v krvi.
Může vám však přidání jablečného octa do jídelníčku pomoci také zhubnout?
Následují poznatky z výzkumu jablečného octa v souvislosti s hubnutím a s tipy, jak jablečný ocet zařadit do svého jídelníčku.
Co je jablečný ocet?
Jablečný ocet se vyrábí dvoustupňovým procesem kvašení (1).
Nejprve se jablka rozkrojí nebo rozdrtí a spojí s kvasinkami, aby se jejich cukr přeměnil na alkohol. Za druhé se přidají bakterie, které alkohol zkvasí na kyselinu octovou, přičemž tradiční výroba jablečného octa trvá přibližně jeden měsíc, i když někteří výrobci tento proces výrazně urychlují, takže trvá pouze i jeden den.
Kyselina octová je hlavní účinnou složkou jablečného octa, která je známá také jako kyselina ethanová, je to organická sloučenina s kyselou chutí a silným zápachem. Výraz "octový" pochází z latinského slova "acetum", které znamená ocet.
Kyselina octová je mastná kyselina s krátkým řetězcem, která se v těle rozpouští na octan a vodík.
Asi 5-6 % jablečného octa tvoří kyselina octová. Obsahuje také vodu a stopová množství dalších kyselin, například kyseliny jablečné. Jedna polévková lžíce neboli 15 mililitrů obsahuje asi 3 kalorie a prakticky žádné sacharidy (2).
Shrnutí:
- Jablečný ocet se vyrábí dvoustupňovým procesem kvašení. Hlavní účinnou složkou octa je kyselina octová.
Jablečný ocet zvyšuje pocit sytosti a snižuje příjem kalorií
Jablečný ocet může podporovat pocit sytosti, což může snížit příjem kalorií (3).
Kromě toho, že jablečný ocet potlačuje chuť k jídlu, bylo také prokázáno, že zpomaluje rychlost, jakou jídlo opouští žaludek (4).
U některých lidí však může být tento účinek škodlivý.
Gastroparéza neboli zpožděné vyprazdňování žaludku je běžnou komplikací diabetu 1. typu. Načasování inzulínu s příjmem potravy se stává problémem, protože je obtížné předpovědět, za jak dlouho se po jídle zvýší hladina cukru v krvi (5).
Jelikož bylo prokázáno, že jablečný ocet prodlužuje dobu, po kterou jídlo zůstává v žaludku, jeho užívání s jídlem by mohlo gastroparézu zhoršit (6).
Shrnutí:
- Jablečný ocet pomáhá podporovat pocit sytosti, částečně díky zpožděnému vyprazdňování žaludku. To může přirozeně vést ke snížení příjmu kalorií. U některých lidí by však mohl gastroparézu zhoršit.
Jablečný ocet může vám pomoci snížit hmotnost a tělesný tuk
Výsledky malé, ale hojně citované studie z roku 2009 prokazují, že jablečný ocet má působivé účinky na hmotnost a tělesný tuk (7).
V této 12týdenní studii 144 dospělých Japonců s obezitou konzumovalo každý den buď 1 polévkovou lžíci (15 ml) octa, 2 polévkové lžíce (30 ml) octa, nebo placebo nápoj.
Bylo jim řečeno, aby omezili příjem alkoholu, ale jinak pokračovali ve své obvyklé stravě a aktivitě po celou dobu studie.
Účastníci, kteří konzumovali 1 polévkovou lžíci jablečného octa denně, měli - v průměru - následující přínosy:
- Úbytek hmotnosti: 1,2 kilogramů.
- Snížení obvodu pasu: 1,4 centimetru.
- Snížení hladiny triglyceridů: 26%
Toto se změnilo u účastníků, kteří konzumovali 2 lžíce jablečného octa denně:
- Úbytek hmotnosti: 1,7 kg
- Snížení obvodu pasu: 1,9 cm.
- Snížení triglyceridů: 26%
Skupina užívající placebo ve skutečnosti přibrala 0,4 kg a mírně se jim zvětšil obvod pasu.
V klinické studii z roku 2018, které se zúčastnilo 39 účastníků s omezenou kalorickou dietou, ti, kteří denně po dobu 12 týdnů konzumovali přibližně 2 polévkové lžíce (30 ml) jablečného octa, výrazně více zhubli a ztratili tělesný tuk než účastníci, kteří jablečný ocet nekonzumovali (8).
Podle této studie vám přidání 1 nebo 2 lžic jablečného octa do jídelníčku může pomoci zhubnout. Může také snížit procento tělesného tuku, pomoci vám shodit břišní tuk a snížit hladinu triglyceridů v krvi.
Shrnutí:
- Ve dvou studiích lidé s obezitou, kteří užívali 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) jablečného octa denně po dobu 12 týdnů, zhubli a ztratili tělesný tuk.
Další přínosy pro zdraví
Kromě podpory hubnutí a úbytku tuku má jablečný ocet několik dalších výhod:
- Snižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi: Bylo prokázáno, že jablečný ocet při konzumaci s jídlem s vysokým obsahem sacharidů výrazně snižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi po jídle (4).
- Zlepšuje citlivost na inzulín: Studie naznačují, že konzumace jablečného octa při jídle s vysokým obsahem sacharidů může zlepšit citlivost na inzulín (9).
- Snižuje hladinu cukru v krvi nalačno: Studie zjistily souvislost mezi konzumací jablečného octa a významným snížením hladiny glukózy v krvi nalačno a glykovaného hemoglobinu (10).
- Zlepšuje příznaky syndromu polycystických vaječníků (PCOS): V malé studii z roku 2013 na ženách s PCOS, které užívaly ocet po dobu 90-110 dní, se u 57 % z nich obnovila ovulace, pravděpodobně díky zlepšení citlivosti na inzulín (11).
- Snižuje hladinu cholesterolu: Jablečný ocet snižuje hladinu celkového cholesterolu a triglyceridů (12).
- Snižuje krevní tlak: Studie na zvířatech naznačují, že ocet může snižovat krevní tlak tím, že inhibuje enzym zodpovědný za stahování cév. Studie na lidech však neprokázaly významné snížení krevního tlaku (13, 14).
- Zabíjí škodlivé bakterie a viry: Studie ukazují, že jablečný ocet může být silným bojovníkem proti bakteriím E. coli a S. aureus a také proti rezistentní Escherichia coli (rE. coli) a methicilin-rezistentnímu Staphylococcus aureus (MRSA) (15, 16).
Shrnutí:
- Přidání jablečného octa do stravy může mít příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, inzulínu, příznaky PCOS a cholesterol. Ocet také bojuje proti bakteriím a virům.
Jak zařadit jablečný ocet do jídelníčku
Existuje několik způsobů, jak zařadit jablečný ocet do svého jídelníčku
Jablečný ocet obsahuje probiotika, která jsou prospěšná pro střeva a mohou pomoci při hubnutí. Může pomoci při snižování hladiny cholesterolu a glukózy v krvi. Skvěle se hodí jako marináda nebo do salátové zálivky!
Snadnou metodou je použít ho s olivovým olejem jako zálivku na salát. Obzvlášť chutný je s listovou zeleninou, okurkami a rajčaty.
Lze ho použít i k nakládání zeleniny nebo ho můžete jednoduše rozmíchat ve vodě a vypít.
Množství jablečného octa používaného při hubnutí je 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) denně smíchané s vodou.
Nejlépe je rozložit si ho do 2-3 dávek během dne, přičemž nejlepší je pít ho před jídlem.
Užívání většího množství se nedoporučuje kvůli možným škodlivým účinkům při vyšších dávkách, jako jsou lékové interakce nebo eroze zubní skloviny. Nejlepší je také začít s 1 čajovou lžičkou (5 ml), abyste zjistili, jak ji snášíte (17).
Neužívejte více než 1 polévkovou lžíci (15 ml) najednou, protože užívání příliš velkého množství najednou může způsobit nevolnost (18).
Je důležité smíchat jablečný ocet s vodou. Neředěný ocet může popálit vnitřek úst a jícnu.
Ačkoli se užívání jablečného octa ve formě tablet může zdát prospěšné, je spojeno s určitým rizikem. V roce 2005 utrpěla žena popáleniny v krku poté, co jí v jícnu uvízla tableta jablečného octa (19).
Shrnutí:
- K dosažení plného prospěchu při hubnutí se doporučuje přibližně 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) jablečného octa denně. Pro dosažení nejlepších výsledků jej smíchejte s vodou a vypijte.
Závěr
Předpokládá se, že konzumace mírného množství jablečného octa podporuje hubnutí a poskytuje řadu dalších zdravotních výhod.
Podobné účinky mohou mít i jiné druhy octa, i když ocet s nižším obsahem kyseliny octové může mít méně silné účinky.
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života