11 výhod mátového čaje a extraktů z máty

- Pixabay

Barbora Nová

Mátový čaj je přirozeně sladký a neobsahuje kofein ani kalorie. Může být také spojován s několika zdravotními přínosy a mohl by pomoci zlepšit zažívací problémy, zvýšit koncentraci, zmírnit migrény a osvěžit dech.

Máta peprná (Mentha × piperita) je aromatická bylina z čeledi mátovitých, která je křížencem máty vodní a máty kopinaté (1).

Pochází z Evropy a Asie a pro svou příjemnou mátovou chuť a zdraví prospěšné účinky se používá již tisíce let.

Máta peprná se používá jako příchuť do mentolových bonbonů a dalších potravin. Mnoho lidí navíc mátu peprnou konzumuje jako osvěžující čaj bez kofeinu.

Listy máty peprné obsahují několik esenciálních olejů včetně mentolu, mentonu a limonenu (2).

Mentol dodává mátě peprné její chladivé vlastnosti a rozpoznatelnou mátovou vůni.

I když se mátový čaj často pije pro svou chuť, může mít také několik zdraví prospěšných účinků. Samotný čaj byl vědecky zkoumán jen zřídka, ale výtažky z máty peprné ano.

Následuje 11 vědecky podložených výhod mátového čaje a výtažků z máty peprné.

1. Máta zmírňuje zažívací potíže

Máta peprná může zmírnit příznaky zažívacího traktu, jako jsou plynatost, nadýmání a zažívací potíže.

Studie na zvířatech ukazují, že máta peprná uvolňuje trávicí systém a může zmírnit bolest. Zabraňuje také stahování hladkého svalstva, což by mohlo zmírnit křeče ve střevech (3).

Přehled devíti studií z roku 2014, kterých se zúčastnilo 726 osob se syndromem dráždivého tračníku (IBS) léčených mátovým olejem po dobu nejméně 2 týdnů, dospěl k závěru, že máta peprná přináší výrazně lepší úlevu od příznaků než placebo (4).

V jedné studii u 72 osob s IBS se po 4 týdnech užívání kapslí s mátovým olejem snížily příznaky IBS o 40 % ve srovnání s pouhými 24,3 % při užívání placeba (5).

Kromě toho v přehledu 14 klinických studií u téměř 2 000 dětí máta peprná snížila četnost, délku a závažnost bolestí břicha (6).

Jiná studie navíc ukázala, že vůně kapek mátového oleje snižuje výskyt nevolnosti a zvracení a snižuje závažnost nevolnosti u osob podstupujících chemoterapii (7).

Žádná studie se sice nezabývala mátovým čajem a trávením, ale je možné, že by čaj mohl mít podobné účinky.

Shrnutí:

  • Bylo prokázáno, že mátový olej uvolňuje svaly v trávicím systému a zlepšuje různé zažívací příznaky. Mátový čaj proto může mít podobné účinky.

2. Máta zmírňuje tenzní bolesti hlavy a migrény

Vzhledem k tomu, že máta peprná působí jako uvolňovač svalů a prostředek proti bolesti, může zmírnit některé typy bolestí hlavy (8).

Mentol obsažený v mátovém oleji zvyšuje průtok krve a poskytuje chladivý pocit, což může zmírnit bolest (9).

V jedné randomizované klinické studii z roku 2010 u 35 osob s migrénou mátový olej aplikovaný na čelo a spánky po 2 hodinách výrazně snížil bolest ve srovnání s placebem (10).

Jiná studie zjistila, že podávání kapek mátového oleje do nosu snižuje intenzitu a četnost bolestí hlavy a je stejně účinné jako lidokain, běžný prostředek proti bolesti (11).

Ačkoli vůně mátového čaje může pomáhat uvolňovat svaly a zlepšovat bolest hlavy, neexistují žádné podpůrné vědecké důkazy, které by tento účinek potvrzovaly. Může však pomoci aplikace mátového oleje na spánky.

Shrnutí:

  • Zatímco neexistují žádné důkazy o tom, že by mátový čaj zlepšoval příznaky bolesti hlavy, výzkumy potvrzují, že mátový olej snižuje tenzní bolesti hlavy a migrény.

3. Máta osvěžuje dech

Existuje důvod, proč je máta peprná běžnou příchutí zubních past, ústních vod a žvýkaček. Kromě příjemné vůně má máta peprná antibakteriální vlastnosti, které pomáhají ničit zárodky způsobující zubní plak, což může zlepšit váš dech (12).

V jedné studii došlo u lidí, kteří podstoupili operaci páteře a dostali výplach vyrobený z mátového, tea tree a citronového oleje, ke zlepšení příznaků zápachu z úst ve srovnání s těmi, kteří oleje nedostali (13).

V jiné studii z roku 2013 došlo u studentek, kterým byla podávána ústní voda s mátou peprnou, ke zlepšení dechu po jednom týdnu ve srovnání s kontrolní skupinou (14).

Ačkoli neexistují důkazy z vědeckých studií, že pití mátového čaje má stejný účinek, bylo prokázáno, že sloučeniny v mátě peprné zlepšují dech.

Shrnutí:

  • Bylo prokázáno, že mátový olej ničí zárodky, které vedou ke špatnému dechu. Ke zlepšení dechu může přispět i mátový čaj, který obsahuje mátový olej.

4. Máta ulevuje ucpaným dutinám

Máta peprná má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti. Díky tomu může mátový čaj zmírnit ucpání dutin způsobené infekcemi, nachlazením a alergiemi (15).

Některé starší výzkumy navíc ukazují, že mentol - jedna z účinných látek máty peprné - zlepšuje vnímání proudění vzduchu v nosní dutině. Pára z mátového čaje vám proto může pomoci mít pocit, že se vám lépe dýchá (16).

Kromě toho bylo v některých starších studiích prokázáno, že teplé tekutiny, jako je kuřecí vývar a čaj, dočasně zlepšují příznaky ucpání dutin, jako je rýma, kašel a bolest v krku (17).

Ačkoli mátový čaj nebyl studován z hlediska jeho účinků na ucpaný nos, důkazy naznačují, že může být užitečný.

Shrnutí:

  • Přestože existují jen omezené důkazy o tom, že pití mátového čaje může pomoci uvolnit dutiny, teplý nápoj obsahující mentol - například mátový čaj - vám může pomoci lépe dýchat.

5. Máta zlepšuje energii

Mátový čaj může zlepšit hladinu energie a snížit únavu.

Přestože neexistují žádné studie týkající se konkrétně mátového čaje, výzkumy ukazují, že přírodní sloučeniny v mátě peprné mohou mít příznivé účinky na energii.

V jedné studii pociťovalo 24 zdravých mladých lidí menší duševní únavu během kognitivního testu, když jim byly podávány kapsle s mátovým olejem (18).

V jiné studii bylo zjištěno, že aromaterapie mátovým olejem snižuje výskyt únavy účinněji než placebo u osob přijatých do kardiologického centra (19).

Shrnutí:

  • V některých studiích bylo prokázáno, že mátový olej zmírňuje psychickou a fyzickou únavu.

6. Máta zmírňuje menstruační křeče

Protože máta peprná působí jako svalový relaxant, může zmírnit menstruační křeče (15).

Ačkoli mátový čaj nebyl za tímto účelem studován, bylo prokázáno, že sloučeniny v mátě peprné zlepšují příznaky.

V jedné studii u 127 žen s bolestivou menstruací bylo zjištěno, že kapsle s výtažkem z máty peprné jsou při snižování intenzity a trvání bolesti stejně účinné jako nesteroidní protizánětlivé léky (20).

Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, je možné, že podobné účinky by mohl mít i mátový čaj.

Shrnutí:

  • Pití mátového čaje může snížit intenzitu a délku menstruačních křečí, protože máta peprná pomáhá předcházet svalovým kontrakcím.

7. Máta je prospěšná proti bakteriálním infekcím

Ačkoli neexistují žádné studie o antibakteriálních účincích mátového čaje, bylo prokázáno, že mátový olej účinně ničí bakterie (21).

V jedné studii bylo zjištěno, že mátový olej ničí a zabraňuje růstu běžných bakterií přenášených potravinami, včetně E. coli, listerií a salmonel, v ananasových a mangových šťávách (22).

Mátový olej také ničí několik druhů bakterií, které vedou k onemocněním u lidí, včetně stafylokoků a bakterií spojených se zápalem plic (23).

Studie navíc potvrzují, že máta peprná snižuje výskyt několika druhů bakterií, které se běžně vyskytují v ústech (12).

Mentol navíc prokázal antibakteriální aktivitu i v některých starších studiích na zkumavkách (24).

Shrnutí:

  • Studie potvrzují, že máta peprná účinně potlačuje několik typů bakterií, včetně těch, které způsobují onemocnění přenášená potravinami a nakažlivé nemoci.

8. Máta zlepšuje spánek

Mátový čaj je ideální volbou před spaním, protože přirozeně neobsahuje kofein.

Navíc vám máta peprná může díky své schopnosti uvolňovat svaly pomoci před spaním relaxovat (15).

Přesto neexistuje mnoho vědeckých důkazů o tom, že máta peprná zlepšuje spánek.

Jedna studie však zjistila, že inhalace tří kapek mátového oleje denně po dobu 7 dnů zlepšila kvalitu spánku u lidí s rakovinou (25).

Shrnutí:

  • Málo vědeckých důkazů naznačuje, že mátový čaj je prospěšný pro spánek. Jedná se však o nápoj bez kofeinu, který vám může pomoci uvolnit se před spaním.

9. Máta může napomáhat hubnutí

Mátový čaj je přirozeně bezkalorický a má příjemně sladkou chuť, což z něj činí chytrou volbu, když se snažíte zhubnout.

O účincích mátového čaje na váhu však neexistuje mnoho výzkumů.

Ve studii provedené v roce 2013 na 13 zdravých lidech vedlo užívání kapslí s mátovým olejem ke snížení chuti k jídlu ve srovnání s neužíváním máty peprné (26).

Na druhou stranu studie na zvířatech ukázala, že myši, kterým byly podávány výtažky z máty peprné, přibraly více než kontrolní skupina (27).

Proto je zapotřebí dalšího výzkumu týkajícího se máty peprné a hubnutí.

Shrnutí:

  • Mátový čaj je nekalorický nápoj, který může pomoci uspokojit chuť na sladké a snížit chuť k jídlu. Je však třeba provést další studie o mátě peprné a hubnutí.

10. Máta zlepšuje sezónní alergie

Máta peprná obsahuje kyselinu rozmarýnovou, rostlinnou sloučeninu, která se vyskytuje v rozmarýnu a rostlinách z čeledi mátovitých (28).

Kyselina rozmarýnová je spojována se snížením příznaků alergických reakcí, jako je rýma, svědění očí a astma (29).

V jedné studii z roku 2004 u 29 osob se sezónními alergiemi měli ti, kterým byl po dobu 21 dnů podáván perorální doplněk stravy obsahující kyselinu rozmarýnovou, méně příznaků svědění nosu, očí a dalších příznaků než ti, kterým bylo podáváno placebo (30).

I když není známo, zda množství kyseliny rozmarýnové obsažené v mátě peprné stačí k ovlivnění příznaků alergie, existují určité důkazy, že máta peprná může alergie zmírňovat.

V jedné starší studii na potkanech totiž extrakt z máty peprné snížil alergické příznaky, jako je kýchání a svědění v nose (31).

Shrnutí:

  • Máta peprná obsahuje kyselinu rozmarýnovou, která prokazatelně zmírňuje příznaky alergie, jako je kýchání a rýma. Důkazy o účinnosti mátového čaje proti příznakům alergie jsou však omezené.

11. Máta zlepšuje soustředění

Pití mátového čaje může pomoci zlepšit vaši schopnost soustředění a koncentrace.

Zatímco studie o účincích mátového čaje na koncentraci nejsou k dispozici, dvě malé studie zkoumaly tento příznivý účinek mátového oleje, užívaného požitím nebo inhalací.

V jedné studii dosáhlo 24 adolescentů výrazně lepších výsledků v kognitivních testech, když jim byly podávány kapsle s mátovým olejem (18).

V jiné starší studii bylo zjištěno, že čichání k mátovému oleji zlepšuje paměť a bdělost ve srovnání s jiným oblíbeným esenciálním olejem ylang-ylang (32).

Shrnutí:

  • Mátový olej, který se nachází v mátovém čaji, může přispívat ke zvýšení bdělosti a paměti, což může zlepšit soustředění.

Máta se snadno přidává do jídelníčku

Mátový čaj je chutný a snadno se přidává do vašeho jídelníčku. Můžete si ho koupit v čajových sáčcích, jako sypaný čaj nebo si jednoduše vypěstovat vlastní mátu peprnou.

Chcete-li si připravit vlastní mátový čaj:

  • Přiveďte k varu 2 šálky (470 mililitrů) vody.
  • Vypněte oheň a do vody přidejte hrst natrhaných lístků máty peprné.
  • Přikryjte a nechte 5 minut louhovat.
  • Čaj sceďte a vypijte.

Protože mátový čaj přirozeně neobsahuje kofein, můžete ho pít kdykoli během dne.

Vychutnejte si ho jako pochoutku po jídle na podporu trávení, odpoledne na povzbuzení energie nebo před spaním na uvolnění.

Shrnutí:

  • Mátový čaj je chutný čaj bez kalorií a kofeinu, který si můžete vychutnat kdykoli během dne.

Závěr

Mátový čaj a přírodní sloučeniny obsažené v listech máty peprné mohou vašemu zdraví prospívat několika způsoby.

Zatímco výzkumy týkající se mátového čaje jsou omezené, několik studií popisuje přínosy mátového oleje a výtažků z máty peprné.

Máta peprná může pomoci zlepšit trávení, osvěžit dech a zlepšit koncentraci.

Kromě toho má tato máta antibakteriální účinky a může zlepšit příznaky alergie, bolesti hlavy a ucpané dýchací cesty.

Čaj z máty peprné je lahodný, přirozeně sladký nápoj bez kofeinu, který lze bezpečně konzumovat kdykoli během dne.

6 užitečných esenciálních olejů

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Některé esenciální oleje, které mají blahodárné účinky na pokožku, lze používat lokálně, pokud je smícháte s jemným nosným olejem, jako je kokosový olej, jojobový olej nebo olej ze sladkých mandlí. Vzhledem k tomu, že jsou vysoce koncentrované, je nutné čisté éterické oleje před aplikací na pokožku nejprve zředit v nosném oleji, aby nedošlo k podráždění pokožky (1).

Esenciální oleje lze také inhalovat, abyste pocítili jejich blahodárné účinky. Při aromaterapii se éterické oleje buď rozptylují ve vzduchu, nebo se umístí do misky s horkou vodou a vdechují se, abyste si jejich příjemnou vůni mohli vychutnat ve volném čase (2).

Podle výzkumů se účinné složky éterických olejů dostávají přímo do mozku, kde působí na mozkové oblasti, jako je amygdala, která je zodpovědná za zpracování emocí (3).

Proto je mnoho esenciálních olejů známých tím, že podporují emoční zdraví a pohodu.

Vzhledem k tomu, že na trhu je tolik éterických olejů, kolik je léčivých rostlin, může být výběr olejů složitý. Pro zjednodušení rozhodování následuje 6 užitečných esenciálních olejů, které byste mohli mít k dispozici, a jejich vědecky podložené účinky:

1. Levandulový esenciální olej

Levandulový éterický olej se získává z květů rostliny Lavandula angustifolia pomocí destilace. Kromě sladké květinové vůně je levandulový éterický olej známý svými uklidňujícími účinky a schopností podporovat přirozené hojivé procesy vašeho těla (4).

Studie publikovaná v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine potvrdila, že levandulový esenciální olej může podpořit přirozenou schopnost vašeho těla uzdravovat se (5).

Kromě toho bylo zjištěno, že levandulový éterický olej také pomáhá snižovat pocity úzkosti (6).

Vědci z Wesleyan University v Connecticutu mezitím uvedli, že levandulový esenciální olej může podpořit hluboký a klidný spánek (7).

2. Sladký pomerančový esenciální olej

Esenciální olej ze sladkého pomeranče pochází z kůry plodu Citrus sinensis. Podle studií tento příjemně vonící olej obsahuje vysoké množství limonenu, sloučeniny zodpovědné za jeho citrusovou vůni, a linaloolu, který voní jako sladká levandule s nádechem citrusů (8, 9).

Díky těmto sloučeninám podporuje esenciální olej ze sladkého pomeranče zdravou pokožku, optimální funkci imunitního systému a pozitivní náladu (10, 11).

Limonen a linalool mají také přirozené čisticí vlastnosti, takže esenciální olej ze sladkého pomeranče můžete použít jako netoxický čisticí prostředek v domácnosti (12).

3. Citronový esenciální olej

Stejně jako pomerančový esenciální olej se i citronový esenciální olej získává z ovocných slupek, konkrétně ze slupek plodů Citrus limon. Tento svěže vonící, všestranný olej se často rozptyluje ve vzduchu a vdechuje nebo se nanáší na pokožku, abyste si užili jeho zdraví prospěšné účinky (13).

Podle studie publikované v časopise Stress & Health obsahuje citronový esenciální olej účinné sloučeniny, jako je limonen, citral a y-terpinen, které mohou podporovat zdravou reakci na stres (14).

Citronový esenciální olej je také plný antioxidantů, které mohou pomoci chránit pokožku před oxidačním poškozením způsobeným škodlivými volnými radikály (15).

V novější studii tuniský vědec zjistil, že citronový esenciální olej lze díky přítomnosti antioxidantů, jako je limonen a B-pinen, použít také jako přírodní konzervační prostředek v potravinách (16).

Díky své osvěžující vůni a přirozeným čisticím vlastnostem je citronový esenciální olej ideální také pro použití jako netoxický čistič povrchů.

4. Esenciální olej z oregana

Esenciální olej z oregana se destiluje parou z listů a stonků rostliny Origanum vulgare. Oregano, známé koření a léčivá rostlina, obsahuje monoterpenové fenoly, jako je karvakrol a thymol, které jsou silnými antioxidanty, jež dokáží neutralizovat volné radikály (17).

 Díky těmto sloučeninám prokázal oreganový esenciální olej v mnoha studiích velký potenciál jako přírodní konzervační prostředek pro potraviny (18).

Při lokální aplikaci karvakrol a thymol v oreganovém esenciálním oleji také umožňují podpořit přirozenou schopnost těla léčit se a bojovat proti vnějším hrozbám (19, 20).

Díky svým bioaktivním složkám dokáže silný olej s kořeněnou kafrovou vůní poskytnout vaší pokožce širokospektrální ochranu před hrozbami. Pro vynikající podporu pokožky můžete oreganový esenciální olej smíchat s dalšími oleji, které nabízejí blahodárné účinky na pokožku, jako je například tea tree olej

5. Esenciální olej ze skořicové kůry

Stejně jako esenciální olej z oregana může i esenciální olej ze skořicové kůry při lokální aplikaci podpořit přirozenou obranyschopnost vašeho těla, a to díky účinným složkám, jako je skořicový aldehyd a eugenol (21).

Zejména skořicový aldehyd má mnoho prospěšných vlastností, včetně antioxidační aktivity, která vám může pomoci udržet zdravou pokožku a klouby (22).

Pokud máte rádi kořeněnou, nasládlou a zároveň dřevitou vůni skořice, pak vás jistě potěší, že inhalace esenciálního oleje ze skořicové kůry má blahodárný vliv i na duševní zdraví. Studie publikovaná v časopise Iranian Journal of Basic Medical Sciences totiž zjistila, že právě tento olej může pomoci snížit pocity úzkosti a podpořit pozitivní náladu (23).

Vysoce kvalitní esenciální olej, získaný z kůry stromu skořicovníku pravého (Cinnamomum verum), který má dlouhou historii používání v tradiční medicíně, může různými způsoby podpořit vaše fyzické i duševní zdraví. 

6. Esenciální olej z máty peprné

Esenciální olej z máty peprné, pocházející z jedné z nejstarších bylin používaných v evropské tradiční medicíně, se hojně používá ke zmírnění drobných kožních problémů, jako je svědění. Při použití v aromaterapii může tento nádherný olej s nádhernou vůní také pomoci zklidnit kašel a snížit stresové pocity (24).

Esenciální olej z máty peprné má také příznivé účinky na zdraví ústní dutiny. Pokud jej totiž zředíte a smícháte se zubní pastou nebo ústní vodou, může vám pomoci udržet zuby a dásně čisté a dech svěží (25).

Esenciální olej z máty peprné obsahuje řadu antioxidačních polyfenolů a také bioaktivní složky, jako je mentol a menton, které k těmto přínosům přispívají (26).

Bezpečnost a všestrannost esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou bezpečné a všestranné přírodní produkty, které mají širokou škálu zdraví podporujících vlastností. Tyto vlastnosti můžete maximalizovat smícháním esenciálních olejů, které se k sobě hodí. Např. pro:

Imunitu

Směs esenciálních olejů z organického citronu, skořicové kůry, hřebíčku, eukalyptu a rozmarýnu.

Mozek

Kombinace esenciálních olejů máty peprné, šalvěje muškátové, tea tree, kardamomu, eukalyptu radiata, citronu a vavřínového listu. Tato směs pomáhá vyčistit mysl a zlepšit soustředění. Tato směs esenciálních olejů dokáže při rozptylování také osvěžit vzduch a naplnit každou místnost svěží, čistou vůní, kterou si jistě zamilujete.

12 účinných ájurvédských bylin a koření s příznivými účinky na zdraví

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Ájurvéda je tradiční indický systém medicíny. Jeho cílem je zachovat zdraví a pohodu tím, že udržuje mysl, tělo a ducha v rovnováze a spíše předchází nemocem než je léčí.

K tomu využívá holistický přístup, který kombinuje stravu, cvičení a změnu životního stylu (1).

Důležitou součástí tohoto přístupu jsou také ájurvédské byliny a koření. Předpokládá se, že chrání tělo před nemocemi a nabízejí řadu zdravotních výhod, včetně zlepšení trávení a duševního zdraví.

Následuje 12 ájurvédských bylin a koření s vědecky podloženými zdravotními účinky.

1. Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera) je malá dřevnatá rostlina pocházející z Indie a severní Afriky. Z jejího kořene a plodů se vyrábí velmi oblíbený ájurvédský lék (2).

Je považována za adaptogen, což znamená, že se předpokládá, že pomáhá tělu účinněji zvládat stres. Výzkum ukázal, že snižuje hladinu kortizolu, hormonu, který produkují nadledvinky v reakci na stres (3, 4).

Existují také důkazy spojující ashwagandhu s nižší hladinou úzkosti a zlepšením spánku u lidí se stresem a úzkostnými poruchami (3, 5, 6).

Výzkumy navíc ukazují, že ashwagandha může posilovat růst svalů, paměť a mužskou plodnost a také snižovat hladinu cukru v krvi (4, 7, 8, 9, 10).

A konečně existují důkazy, že může pomáhat snižovat záněty a posilovat imunitní systém (11, 12).

Shrnutí:

  • Ašvaganda je ájurvédské koření, které může vašemu tělu pomoci účinněji zvládat stres. Může také snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat spánek, paměť, růst svalů a mužskou plodnost.

ASHWAGANDHA

s garancí 5% withanolidů

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

2. Boswellia

Boswellia, známá také jako indické kadidlo nebo olibanum, se vyrábí z pryskyřice stromu Boswellia serrata. Je známá pro svou snadno rozpoznatelnou kořeněnou, dřevitou vůni.

Výzkumy ukazují, že může být obzvláště účinná při snižování zánětů tím, že zabraňuje uvolňování záněty způsobujících sloučenin známých jako leukotrieny (13, 14).

Ve studiích v laboratoři a na zvířatech se potvrzuje, že boswellie je stejně účinná jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), avšak s menšími vedlejšími účinky (15).

Studie na lidech spojují boswellii se snížením bolesti, zlepšením pohyblivosti a větším rozsahem pohybu u lidí s osteoartritidou a revmatoidní artritidou. Může také pomáhat předcházet infekcím v ústní dutině a bojovat proti zánětu dásní (16, 17, 18, 19, 20).

Navíc může zlepšovat trávení u lidí s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou a také dýchání u lidí s chronickým astmatem (21, 22, 23, 24, 25).

Shrnutí:

  • Boswellie je ajurvédské koření s protizánětlivými účinky. Může snižovat bolest kloubů, zlepšovat zdraví ústní dutiny a trávení a také zvyšovat kapacitu dýchání u lidí s chronickým astmatem.

3. Kurkuma

Kurkuma, koření, které dává kari charakteristickou žlutou barvu, je dalším oblíbeným ájurvédským prostředkem.

Kurkumin, její hlavní účinná látka, má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Výzkumy ukazují, že může být stejně nebo dokonce účinnější než některé protizánětlivé léky - bez všech jejich vedlejších účinků (26, 27, 28, 29).

Kurkumin také může pomáhat chránit před srdečními chorobami, částečně tím, že zlepšuje průtok krve stejně účinně jako cvičení nebo některé farmaceutické léky. Jedna studie dále potvrzuje, že může být stejně účinná jako Prozac, lék běžně používaný k léčbě deprese (30, 31, 32, 33).

Sloučeniny obsažené v kurkumě navíc mohou pomáhat zachovávat mozkové funkce tím, že zvyšují hladinu neurotrofického faktoru odvozeného od mozku (BDNF). Nízká hladina BDNF je spojována s poruchami, jako je Alzheimerova choroba a deprese (34, 35, 36, 37).

Přitom většina studií používala poměrně velké množství kurkuminu, přičemž kurkuma obsahuje jen asi 3% této sloučeniny. K dosažení těchto zdraví prospěšných účinků je tedy zapotřebí většího množství kurkumy (cca 30 g denně) a takto velké dávky mohou způsobit žaludeční potíže (38).

Proto je dobré užívat kurkumin jako extrakt z kurkumy a z hlediska nejvyšší biologické využitelnosti fytosomální formu.

Shrnutí:

  • Kurkuma je ajurvédské koření, které dává kari žlutou barvu. Kurkumin, její hlavní sloučenina, může pomáhat snižovat záněty a zlepšovat zdraví srdce a mozku. K dosažení těchto účinků je nejlepší užívat fytosomální formu kurkuminu.

KURKUMIN

fytosomální italská Meriva®

Betaglucan MaxCell

4-6. Triphala

Triphala je ájurvédský léčivý přípravek sestávající z následujících tří malých léčivých plodů (39):

  • amla (Emblica officinalis neboli indický angrešt)
  • bibhitaki (Terminalia bellirica)
  • haritaki (Terminalia chebula)

Studie v laboratoři a na zvířatech ukazují, že triphala může zmírňovat záněty způsobené artritidou a také zabraňovat nebo omezovat růst některých typů rakoviny (40, 41, 42, 43, 44).

Může také fungovat jako přírodní projímadlo, které snižuje zácpu, bolesti břicha a nadýmání a zároveň zlepšuje frekvenci a konzistenci stolice u lidí se střevními poruchami (45, 46).

Kromě toho omezený počet studií naznačuje, že ústní voda obsahující triphalu může snižovat tvorbu zubního plaku, snižovat záněty dásní a zabraňovat růstu bakterií v ústech (47, 48).

Shrnutí:

  • Triphala je ájurvédský prostředek, který se skládá ze tří ájurvédských koření - amly, bibhitaki a haritaki. Může pomoci snížit zánět kloubů, zlepšit trávení a podpořit zdraví ústní dutiny.

7. Brahmi

Brahmi (Bacopa monieri) je základní bylinou ájurvédské medicíny.

Podle studií v laboratoři a na zvířatech se ukazuje, že brahmi má silné protizánětlivé účinky, které jsou stejně účinné jako běžná NSAID (49, 50, 51, 52).

Studie ji také spojují se zlepšením rychlosti učení, pozornosti, paměti a zpracování informací, jakož i se snížením příznaků poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), jako je nepozornost, impulzivita, špatná sebekontrola a neklid (53, 54, 55, 56).

Některé studie dále naznačují, že brahmi může mít adaptogenní vlastnosti, což znamená, že může pomoci zlepšit schopnost organismu vyrovnat se se stresem a úzkostí (57, 58, 59, 60, 61).

Shrnutí:

  • Brahmi je ájurvédská bylina, o které se předpokládá, že snižuje zánět, zlepšuje funkci mozku a snižuje příznaky ADHD. Může také zvýšit schopnost organismu vyrovnat se se stresem.

8. Kmín

Kmín je koření pocházející ze Středomoří a jihozápadní Asie. Vyrábí se ze semen rostliny Cuminum cyminum, která jsou známá svou charakteristickou zemitou, oříškovou a kořeněnou chutí.

Výzkumy ukazují, že kmín může zvyšovat aktivitu trávicích enzymů a usnadňovat uvolňování žluči z jater, což urychluje trávení a usnadňuje trávení tuků (62, 63).

Studie také spojují toto ájurvédské koření se snížením příznaků syndromu dráždivého tračníku (IBS), jako jsou bolesti břicha a nadýmání (64).

Kmín navíc může chránit před cukrovkou 2. typu tím, že snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivost na inzulín. Může také chránit před srdečními chorobami tím, že zvyšuje HDL cholesterol a zároveň snižuje triglyceridy a LDL cholesterol (65, 66, 67, 68, 69).

Zdá se, že kmín má také antimikrobiální vlastnosti, které mohou snižovat riziko některých infekcí přenášených potravinami (70).

Shrnutí:

  • Kmín je ajurvédské koření, které se běžně používá k dochucení pokrmů. Může zmírňovat příznaky IBS, zlepšovat rizikové faktory cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění a možná i poskytovat určitou ochranu proti infekcím přenášeným potravinami.

9. Kořen lékořice

Kořen lékořice, který pochází z Evropy a Asie, pochází z rostliny Glycyrrhiza glabra a v ájurvédské medicíně zaujímá ústřední místo.

Studie v laboratoři a na lidech naznačují, že kořen lékořice může pomáhat snižovat záněty a bojovat proti virům a bakteriím. Zdá se také, že přináší úlevu při bolestech v krku a podporuje zdraví ústní dutiny tím, že chrání před zubním kazem a kandidou (71, 72, 73, 74, 75).

Toto ájurvédské koření může rovněž pomoci předcházet pálení žáhy, nadýmání, nevolnosti, říhání a žaludečním vředům nebo je zvládat. Při aplikaci na kůži může zmírnit příznaky kožní vyrážky, včetně zarudnutí, svědění a otoků (76, 77, 78, 79).

Jediné studie týkající se tohoto kořene jsou však obecně malé a k potvrzení těchto přínosů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

  • Kořen lékořice je ajurvédské koření, které může pomáhat snižovat záněty a chránit před různými infekcemi. Může také léčit zažívací problémy a zmírňovat podráždění kůže.

10. Gotu kola

Gotu kola (Centella asiatica) neboli "bylina dlouhověkosti" je dalším oblíbeným ájurvédským lékem. Vyrábí se z rostliny bez chuti a zápachu s vějířovitými zelenými listy, která roste ve vodě a v jejím okolí.

Jedna malá studie naznačuje, že doplňky stravy s gotu kolou mohou zlepšit paměť lidí po prodělané mrtvici (80).

V jedné studii navíc lidé s generalizovanou úzkostnou poruchou hlásili méně stresu, úzkosti a deprese poté, co po dobu 60 dnů nahradili svá antidepresiva gotu kolou (81).

Existují také určité důkazy, že bylina může pomáhat předcházet striím, snižovat křečové žíly, pomáhat rychlejšímu hojení ran a zmírňovat příznaky ekzémů a lupénky (82, 83, 84).

Studie na zvířatech dále naznačují, že tato ájurvédská bylina může zmírňovat bolesti kloubů (85).

Shrnutí:

  • Gotu kola je ájurvédská bylina, která může pomáhat posilovat paměť a snižovat stres, úzkost a deprese a také zlepšovat různé kožní potíže.

11. Hořký meloun

Hořký meloun (Momordica charantia) je tropická liána blízce příbuzná cuketě, dýni, okurce a dýni. Je považován za základ asijské kuchyně a je plný živin a silných antioxidantů.

Výzkumy ukazují, že hořký meloun může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a podporovat vylučování inzulinu, hormonu zodpovědného za udržování stabilní hladiny cukru v krvi (86, 87, 88, 89).

Pokud k regulaci hladiny cukru v krvi používáte inzulín, poraďte se před zařazením hořkého melounu do svého denního režimu se svým lékařem, abyste zabránili nebezpečnému snížení hladiny cukru v krvi.

Studie na zvířatech dále naznačují, že může snižovat hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu (90, 91).

Shrnutí:

  • Hořký meloun je ajurvédské koření, které může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat sekreci inzulinu. Může také snižovat hladinu LDL cholesterolu.

12. Kardamon

Kardamom (Elettaria cardamomum), který je někdy označován jako "královna koření", je součástí ájurvédské medicíny již od starověku.

Výzkumy naznačují, že kardamomový prášek může pomoci snížit krevní tlak u lidí se zvýšenou hladinou. Existují také důkazy, že vdechování kardamomové silice může zvýšit příjem kyslíku do plic během cvičení (92, 93).

Výzkum v laboratoři a na zvířatech navíc naznačuje, že kardamom může pomáhat chránit před bakterií Helicobacter pylori, která je častou příčinou žaludečních vředů, a může zmenšit velikost žaludečních vředů nejméně o 50% nebo je dokonce vymýtit (94, 95).

Shrnutí:

  • Kardamom je ajurvédské koření, které může snižovat krevní tlak, zlepšovat dýchání a potenciálně pomáhat při hojení žaludečních vředů. Je však třeba provést další výzkum.

Bezpečnostní opatření

Ájurvédské byliny a koření jsou obecně považovány za bezpečné, pokud jsou konzumovány v množství, které se obvykle používá k přípravě nebo ochucení potravin. Přesto většina studií, které potvrzují jejich prospěšnost, obvykle používala doplňky stravy nabízející dávky, které toto množství značně převyšují.

Doplňky stravy v takových dávkách (terapeutických) nemusí být někdy vhodné pro děti, těhotné nebo kojící ženy, osoby se známými zdravotními potížemi nebo osoby užívající léky.

Proto je někdy dobré, abyste se před zařazením jakýchkoli ájurvédských doplňků do svého režimu poradili s odborníkem.

Je třeba také poznamenat, že obsah a kvalita ájurvédských produktů nejsou regulovány. Některé ájurvédské přípravky mohou míchat ájurvédské byliny a koření s minerály, kovy nebo drahokamy, čímž se stávají potenciálně škodlivými (96).

Nedávná studie například zjistila, že 65% zkoumaných ájurvédských produktů obsahovalo olovo, 32-38% také rtuť a arsen, přičemž koncentrace některých z nich až několik tisíckrát převyšovala bezpečný denní limit (97).

Jiná studie uvádí, že až 40% lidí užívajících ájurvédské přípravky mělo v krvi zvýšené hladiny olova nebo rtuti (98).

Zájemci o ájurvédské přípravky (to se týká všeobecně všech doplňků stravy) by je proto měli nakupovat pouze od renomovaných společností, které si v ideálním případě nechávají své výrobky testovat.

Shrnutí:

  • Ájurvédské byliny a koření jsou v přiměřeném množství obecně bezpečné. Doplňky stravy obsahující velké dávky těchto bylin a koření, stejně jako ájurvédské přípravky, které je smíchaly s jinými minerály, kovy nebo drahokamy, mohou být škodlivé.

Závěr

Ájurvédské byliny a koření jsou již po staletí nedílnou součástí tradiční indické medicíny.

Stále více vědeckých důkazů potvrzuje jejich četné zdravotní účinky, včetně ochrany před cukrovkou 2. typu a srdečními chorobami.

Přidání malého množství těchto bylin a koření tak může pomoci jak ochutit vaše jídla, tak posílit vaše zdraví.

Velké dávky však nemusí být vhodné pro každého, proto se před přidáním ájurvédských doplňků do svého zdravotního režimu poraďte s odborníkem.

A nezapomeňte, že ájurvéda uplatňuje holistický přístup ke zdraví, který zahrnuje také fyzickou aktivitu, dostatečný spánek, zvládání stresu a každodenní konzumaci různých druhů ovoce a zeleniny.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           LISTOPAD 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života