Může nadměrné užívání léků způsobit chronickou migrénu?

- Depositphotos

Barbora Nová

Lidé, kteří zažívají epizody migrény, se často spoléhají na několik typů léčby pro úlevu. Mezi nejoblíbenější léčbu patří volně prodejné (OTC) a léky na předpis.

U lidí, kteří užívají léky na bolest hlavy příliš často, se však může bolest hlavy zhoršit a může být častější. Časté užívání léků může způsobit bolesti hlavy způsobené nadměrným užíváním léků (MOH), známé také jako rebound bolesti hlavy (rozvoj syndromu chronických každodenních bolestí hlavy). Nakonec se u těchto lidí mohou vyvinout chronické migrenózní příhody.

Spolu s bolestí hlavy můžete zaznamenat další příznaky, jako je:

  • nevolnost
  • zvracení
  • citlivost na světlo nebo zvuk
  • nespavost
  • neklid
  • deprese

Mezi další stavy spojené s chronickými bolestmi hlavy patří:

  • mít nadváhu
  • obstrukční spánková apnoe
  • chronické bolestivé poruchy
  • kardiovaskulární onemocnění

Co jsou bolesti hlavy z nadužívání léků?

Zatímco přesná příčina MOH není dosud plně objasněna, nicméně vědci identifikovali obecný vzorec, který vede k příznakům. Jedinci s prokázanými primárními poruchami hlavy užívají léky ke zmírnění příznaků. Když se bolesti hlavy vrátí, berou více léků (1).

A léky časem přestanou být užitečné a začnou způsobovat častější a intenzivnější bolesti hlavy.

Z nějakého neznámého důvodu pak vaše tělo začne reagovat obráceně. Čím více léků užíváte, tím více vás bolí hlava. Čím více bolestí hlavy máte, tím více léků užíváte.

Zanedlouho se u vás mohou vyvinout chronické migrénové bolesti hlavy kvůli užívání léků.

Které léky mohou způsobit bolesti hlavy způsobené jejich nadužíváním?

K léčbě migrény je k dispozici celá řada léků zmírňujících bolest (2):

  • Léky proti bolesti (nebo jednoduchá analgetika): Tato kategorie zahrnuje aspirin, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen a naproxen, a analgetika, jako je paracetamol. Tyto léky jsou dostupné jako OTC.
  • Námel (námelové alkaloidy): Některé námele kombinují kofein s ergotaminem, který tlumí bolest. Jiné přípravky se s kofeinem nekombinují, např. ergotaminové sublingvální tablety. Námel vyžaduje lékařský předpis.
  • Triptany: Tato třída léků zužuje krevní cévy a snižuje bolest hlavy. Triptany vyžadují lékařský předpis.
  • Kombinovaná analgetika: Tyto léky obvykle zahrnují nějakou kombinaci acetaminofenu, aspirinu a kofein. Kombinovaná analgetika vyžadují lékařský předpis.
  • Opioidní léky: Opioidní léky nebo narkotika, jako je kodein, mohou být návykové. Lékaři je často předepisují jako poslední možnost.
  • Antagonisté receptoru peptidu souvisejícího s kalcitoninovým genem (CGRP): Antagonisté receptoru CGRP patří mezi nejnovější schválené léky na migrénu. Ty zabraňují interakci mezi CGRP, jehož zvýšená hladina se prokazatelně vyskytuje během epizody migrény, a jeho receptorem.

Všechny tyto léky mohou způsobit MOH, pokud jsou užívány příliš často. Pokud některý z těchto léků užíváte více než dva dny v týdnu, požádejte svého lékaře o pomoc při hledání jiné možnosti.

Jak se diagnostikují bolesti hlavy z nadužívání léků?

Lékař zváží vaše fyzické příznaky a léky, které užíváte. Pokusí se vyloučit jakékoli jiné onemocnění, které by mohlo způsobovat vaše příznaky, a pravděpodobně nejprve zkontroluje, zda nejde o infekci nebo neurologickou poruchu.

Abyste mohli být diagnostikováni s MOH, musíte splnit určitá kritéria. Kritéria pro diagnostiku zahrnují (3):

  • bolesti hlavy 15 nebo více dní v měsíci
  • již existující porucha bolesti hlavy (musí být dodržena spolu s předchozím bodem)
  • nadužívání léků proti bolesti hlavy déle než tři měsíce

Buďte ke svému lékaři upřímní ohledně užívání léků. Pokud zatajíte, kolik léků užíváte, můžete diagnózu oddálit. To může váš stav zhoršit a možná bude obtížnější ji léčit.

Diagnostika MOH je obtížná. Mnoho zdravotníků a lékařů tento stav nezná. To znamená, že ji často nejsou schopni rozpoznat u pacientů s častými bolestmi hlavy a epizodami migrény.

Jak se léčí bolesti hlavy z nadužívání léků?

Nejlepší způsob, jak léčit chronickou migrénu způsobenou MOH, je přestat užívat léky. Omezte užívání těchto léků a možná budete schopni zpomalit progresi častých bolestí hlavy a předejít chronické migréně.

To může být obtížná léčba. Budete muset najít překlenovací léky, které nebyly vámi dosud nadužívané, aby vám pomohly překonat tuto abstinenční lhůtu.

Studie zjistily, že v závislosti na tom, jaké léky jste užívali – analgetika, triptany atd. – bude vaše abstinenční období trvat různě dlouho (4).

Pokud často užíváte opioidní léky, může váš lékař vás také požádat, abyste během detoxikace nastoupili do nemocnice.

Mohou také navrhnout pouze zúžené vysazení, přičemž přerušení závislosti na těchto lécích může způsobit další problémy, které vyžadují lékařský dohled.

Někteří lékaři raději usnadňují pacientovi přechod z nadměrného užívání léků předepsáním dalších léků. Tyto léky jsou často určeny k prevenci migrenózních bolestí hlavy a nutnosti užívání léků tlumících bolest. Pokud se vám podaří předcházet bolestem hlavy, možná se vám podaří snížit závislost na lécích.

Jakmile bude vaše léčba dokončena, možná budete moci znovu použít léky na úlevu od bolesti. To bude záviset na tom, jak závažné jsou vaše epizody migrény a jak často se vyskytují. Promluvte si se svým lékařem o těchto lécích a o tom, jak je můžete bezpečně používat.

Promluvte si se svým lékařem

Pokud pociťujete více bolestí hlavy než obvykle, promluvte si se svým lékařem o užívání léků proti bolesti hlavy. Lidé, kteří pravidelně užívají léky proti bolesti, jsou podle výzkumu ohroženi rozvojem MOH (5).

Na schůzku se připravte tak, že si začnete vést deník bolesti hlavy. Zaznamenávejte si:

  • když vás bolí hlava
  • jaké léky užíváte
  • kolik léků užíváte
  • pokud se bolest hlavy vrátí

Zaznamenejte, zda užíváte více léků, když se bolest hlavy vrátí. Váš lékař může tyto informace použít k identifikaci možných spouštěčů vašich bolestí hlavy.

Závěr

Bolesti hlavy z nadužívání léků (MOH) mohou vést k chronické migréně. Lidé, kteří pravidelně užívají analgetika, námel, triptany nebo opioidy, jsou více ohroženi MOH.

Váš lékař vám může doporučit léčbu na základě léků, které užíváte. Možnosti mohou zahrnovat ukončení užívání léků nebo nalezení jiných léků, které nebyly nadměrně užívány.

Založení deníku bolesti hlavy vám a vašemu lékaři může pomoci lépe určit příčinu vašich bolestí hlavy.

9 preventivních terapií (profylaxe) při migréně

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Podle Americké nadace pro migrénu trpí ve Spojených státech migrénou 39 milionů dospělých a dětí (1).

Chronická migréna může být vysilující a často má významný dopad na kvalitu života. Jedním z nejlepších způsobů, jak ji zvládnout, jsou léky nebo terapie určené k prevenci epizod migrény.

V lékařské terminologii se možnosti, které působí jako prevence migrény, označují také jako profylaxe migrény. Některé léky a léčba používané jako profylaktika mohou pomoci snížit četnost a závažnost těchto bolestí hlavy.

Následují nejběžnější možnosti léčby pro prevenci migrény, včetně toho, co říká výzkum o tom, jak účinné jsou tyto možnosti prevence chronické migrény.

1. Blokátory angiotenzinu

Blokátory angiotenzinu jsou léky, které zabraňují tvorbě nebo vstřebávání angiotenzinu, hormonu, který způsobuje zúžení cév.

Mezi blokátory angiotenzinu mohou patřit inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) nebo blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB).

Účinnost

V jedné studii z roku 2012 bylo prokázáno, že ARB zvaný kandesartan snižuje ve srovnání s placebem nejen počet dní bolestí hlavy, ale také hodin bolestí hlavy, migrenózních dní a hodin migrény (2).

V jiné studii z roku 2007 prokázal inhibitor ACE zvaný lisinopril významné snížení frekvence migrény a akutních léků u účastníků studie (3).

Nežádoucí účinky

Mezi běžné nežádoucí účinky blokátorů angiotenzinu mohou patřit:

  • kašel
  • závratě
  • únava
  • gastrointestinální příznaky

Inhibitory ACE a ARB se jako profylaxe migrény mohou dlouhodobě projevit až po několika týdnech.

2. Antikonvulziva

Antikonvulziva, známá také jako antiepileptika (AED), jsou léky, které pomáhají léčit a předcházet epileptickým záchvatům tím, že zpomalují nervové signály v mozku.

Antikonvulzivní léky mohou zahrnovat AED s úzkým spektrem pro specifické typy záchvatů nebo AED se širokým spektrem pro více záchvatů.

Účinnost

Podle přehledu z roku 2012 prokázaly divalproex sodný a valproát sodný v klinických studiích účinnost při snižování počtu migrenózních záchvatů. V 11 různých studiích bylo rovněž zjištěno, že topiramát významně snižuje frekvenci migrény (4).

Gabapentin, lamotrigin a oxkarbazepin vykazovaly smíšené výsledky účinnosti v profylaxi migrény.

Nežádoucí účinky

Mezi běžné nežádoucí účinky AED mohou patřit:

  • vyrážka
  • únava
  • zvýšená energie
  • gastrointestinální příznaky
  • parestézie
  • přibývání na váze
  • vypadávání vlasů

Antikonvulziva obvykle začínají působit okamžitě, ale u profylaxe migrény může trvat 4 až 8 týdnů, než se dostaví výsledky.

3. Antidepresiva

Antidepresiva jsou léky, které léčí depresi, úzkost a další duševní stavy změnou neurotransmiterů v mozku.

Mezi antidepresiva běžně patří selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) a další léky.

Účinnost

V dřívější studii bylo prokázáno, že SSRI s názvem fluoxetin po několika měsících léčby významně snižuje index bolesti (5).

Novější přehled z roku 2015 zaznamenal, že SNRI s názvem venlafaxin prokázal v průběhu několika studií snížení intenzity a délky trvání migrény (6).

Amitriptylin, tricyklické antidepresivum, byl rovněž shledán účinným pro profylaxi migrény (7).

Nežádoucí účinky

Mezi časté nežádoucí účinky antidepresiv mohou patřit:

  • nevolnost
  • zvracení
  • ospalost
  • sucho v ústech
  • potíže se soustředěním
  • zvýšená srdeční frekvence

Jako preventivní lék proti migréně se antidepresiva mohou projevit až po 4 až 6 týdnech nebo déle.

4. Beta-blokátory

Beta-blokátory jsou léky, které snižují srdeční frekvenci a krevní tlak tím, že blokují působení hormonu adrenalinu (epinefrinu).

Beta-blokátory, které mohou být neselektivní, kardioselektivní nebo třetí generace, jsou nejčastěji předepisovanými léky pro profylaxi migrény.

Účinnost

Četné studie zjistily, že metoprolol je účinný při snižování frekvence migrény až o 50 %.

Studie z roku 2019 o propranololu rovněž zjistila, že tento lék je účinný při snižování frekvence, trvání a závažnosti migrény (8).

Mezi další potenciální beta-blokátory pro prevenci migrény patří timolol a atenolol.

Nežádoucí účinky

Mezi běžné nežádoucí účinky beta-blokátorů mohou patřit:

  • sucho v ústech
  • ospalost
  • únava
  • přibývání na váze
  • poruchy spánku

Účinnost beta-blokátorů jako preventivního léku chronické migrény se může projevit až po několika měsících.

5. Botulotoxin (botox)

Botox neboli botulotoxin typu A je injekčně podávaný lék vyráběný bakterií Clostridium botulinum, který dočasně oslabuje nebo ochromuje svaly.

Botox se nejčastěji používá ke kosmetickým účelům, lze jej však použít i k léčbě některých zdravotních potíží, například chronické migrény.

Účinnost

V jednom systematickém přehledu vědci analyzovali údaje z 28 studií o účinnosti botoxu při prevenci migrény. Studie zahrnovaly jak studie srovnávající botox s placebem, tak studie srovnávající botox s jinou preventivní léčbou (9).

Výsledky analýzy ukázaly, že botox dokázal snížit frekvenci bolestí hlavy zhruba o 2 bolesti hlavy měsíčně.

Nežádoucí účinky

Mezi běžné nežádoucí účinky botoxu mohou patřit:

  • bolest v místě vpichu
  • pokles víček
  • svalová slabost
  • bolest krku

Botox jako preventivní prostředek proti migréně je nejúčinnější po 4 týdnech, přičemž většina studií zaznamenala výsledky až po 12 týdnech.

6. Terapie peptidem souvisejícím s kalcitoninovým genem (CGRP)

Terapie peptidem souvisejícím s kalcitoninovým genem (CGRP) využívá monoklonální protilátky ke snížení zánětu a bolesti spojené s chronickými epizodami migrény.

Erenumab je nejčastěji používaným lékem pro profylaxi migrény, ale k dispozici jsou i další možnosti medikace.

Účinnost

V jedné rozsáhlé studii vědci přiřadili více než 900 účastníkům studie s chronickou migrénou buď 70 mg erenumabu, 140 mg erenumabu, nebo placebo (10).

Příznaky migrény byly analyzovány každé 4 týdny po dobu 20 týdnů, aby se zjistila účinnost erenumabu při snižování frekvence migrény.

Výsledky ukázaly, že erenumab dokázal ve srovnání s placebem snížit počet migrenózních dnů minimálně o 50 %.

Nežádoucí účinky

Mezi běžné nežádoucí účinky CGRP mohou patřit:

  • bolest v místě vpichu
  • časté infekce horních cest dýchacích
  • gastrointestinální problémy
  • únava
  • nevolnost

CGRP obvykle vykazuje výsledky v prevenci migrény během prvních 2 měsíců, přičemž účinnost se postupem času zvyšuje.

7. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou léky, které pomáhají snižovat zánět a bolest tím, že blokují produkci prostaglandinů.

NSAID se nejčastěji používají k prevenci menstruační migrény (záchvaty migrény, které se objevují při menstruaci).

Účinnost

Podle pokynů založených na důkazech Americké neurologické akademie a Americké společnosti pro bolesti hlavy vykazuje NSAID mírný přínos pro prevenci záchvatů migrény (11).

Naproxen sodný, flurbiprofen, ketoprofen a kyselina mefenamová prokázaly v klinických studiích přínos.

Dlouhodobé, každodenní užívání NSAID se však pro profylaxi migrény nedoporučuje, protože může vést k bolestem hlavy z nadužívání léků.

Nežádoucí účinky

Mezi běžné nežádoucí účinky NSAID mohou patřit:

  • gastrointestinální příznaky
  • bolesti hlavy
  • ospalost
  • závratě
  • poškození orgánů (vzácné)

Jako prevence menstruačních záchvatů migrény by se NSAID měly užívat 2 až 3 dny před menstruací a během prvních 2 až 3 dnů.

8. Triptany

Triptany, známé také jako agonisté serotoninových receptorů, jsou léky, které pomáhají zmírnit zánět tím, že napodobují účinky neurotransmiteru serotoninu.

Stejně jako NSAID jsou triptany vhodné spíše pro krátkodobé použití, například pro profylaxi menstruační migrény.

Účinnost

Ve studii z roku 2008 bylo zjištěno, že frovatriptan je účinný při snižování frekvence migrény u účastníků studie (12).

Další studie zjistila, že naratriptan byl účinný při snižování záchvatů menstruační migrény, pokud byl užíván 2 dny před menstruací a 3 dny během ní (13).

Zolmitriptan byl podle studie z roku 2014 rovněž shledán účinným při snižování frekvence migrenózních záchvatů (14).

Nežádoucí účinky

Mezi běžné nežádoucí účinky triptanů mohou patřit:

  • bolest hlavy
  • závratě
  • nevolnost
  • únava

Při použití k profylaxi migrény mohou triptany prokázat účinnost na příznaky migrény a její prevenci během několika hodin.

9. Vitamínové nebo bylinné doplňky

Kromě výše uvedených možností medikace mohou mít přínos pro prevenci migrény také některé vitamínové a bylinné doplňky. Patří mezi ně např:

  • CoQ10
  • devětsil
  • hořčík
  • melatonin
  • vitamín B2
  • vitamín B12
  • vitamín D

Účinnost

Podle výzkumu je devětsil nejúčinnějším bylinným doplňkem pro snížení frekvence a závažnosti migrenózních záchvatů (15).

Kromě toho se ve výzkumných studiích prokázala účinnost hořčíku a riboflavinu pro profylaxi migrény. Účinné mohou být i další doplňky stravy, jako je například CoQ10.

Nežádoucí účinky

Vitamínové doplňky běžně nezpůsobují nežádoucí účinky, pokud jsou užívány v souladu s pokyny a pokud nedochází k interakci s jinými léky, které možná užíváte, nebo zdravotním stavem, který můžete mít.

Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy na migrénu je vhodné se poradit s odborníkem.

Doplňky a jejich možné nežádoucí účinky

  • coQ10 - mírná nespavost nebo zažívací potíže.
  • devětsil - plynatost, bolest hlavy, svědění očí, průjem, dýchací potíže, únava, žaludeční nevolnost, ospalost.
  • hořčík - řídká stolice, žaludeční potíže, nevolnost (u osob s ledvinovými problémy je vyšší riziko výskytu nežádoucích účinků).
  • melatonin - ospalost, závratě, bolesti hlavy a nevolnost.
  • vitamín B2 - vysoké dávky mohou způsobit svědění, necitlivost, pocity pálení/štípání, oranžovou moč, citlivost na světlo.
  • vitamin B12 - mírný průjem, svědění, kožní vyrážka, bolest hlavy, závratě, nevolnost zvracení.
  • vitamin D - nadměrné množství může vést k hyperkalcémii; příznaky zahrnují bolesti hlavy, únavu, nadměrnou žízeň, nadměrné močení, nevolnost, zvracení, sníženou chuť k jídlu.

Jak si vybrat vhodnou léčbu?

Výběr správné možnosti léčby pro profylaxi migrény je často otázkou pokusu a omylu, což může být obtížné a frustrující, zejména pokud je kvalita vašeho života negativně ovlivněna chronickou migrénou.

Obecně platí, že preventivní léky se začínají podávat v nízké dávce a časem se upravují až na vyšší dávku. U většiny léků na profylaxi migrény může trvat 2 až 3 měsíce, než se dostaví plné výsledky, přičemž nejlepší výsledky jsou přibližně po 6 měsících.

V konečném důsledku je cílem profylaxe migrény snížení frekvence migrény o 50 % v průběhu celého roku.

Jaké další preventivní postupy můžete dodržovat?

Prevence migrény často zahrnuje více než jen preventivní léky. Důležitou roli v prevenci opakující se migrény může hrát také změna životního stylu.

Následuje několik osvědčených postupů pro prevenci chronické migrény:

  • Veďte si deník známých spouštěčů. Vytvoření deníku bolestí hlavy je důležitým krokem k tomu, abyste byli schopni identifikovat spouštěče migrény a vyhnout se jim. Zvažte možnost vyzkoušet aplikaci pro sledování spouštěčů a vzorců migrény.
  • Zvažte doplňkové terapie. Doplňkové možnosti léčby migrény, jako je akupunktura nebo akupresura, mohou přinést další úlevu od příznaků.
  • Dodržujte správnou spánkovou hygienu. Špatný spánek je jedním z nejčastějších spouštěčů migrény, takže dodržování správné spánkové hygieny hraje v prevenci migrény zásadní roli.
  • Pravidelně cvičte. Výzkum ukázal, že mírné cvičení, například jóga, může pomoci snížit četnost a závažnost chronické migrény.
  • Upřednostněte relaxaci. Stres je dalším známým spouštěčem u lidí s opakovanými záchvaty migrény, takže dovednosti zvládání stresu jsou důležitým nástrojem prevence.
  • Léčte záchvaty migrény co nejdříve. Profylaxe migrény neznamená, že už nikdy nebudete mít migrénu, proto je důležité mít po ruce pohotovostní léky pro případ, že se záchvat migrény nevyhnutelně objeví.

Jako vždy byste měli úzce spolupracovat s odborníkem na vytvoření plánu prevence migrény, který vám bude vyhovovat.

Nejčastější dotazy

Co znamená profylaxe migrény?

Jakákoli léčba nebo léky, které se používají s cílem zabránit vzniku záchvatů migrény, se označují jako profylaxe migrény.

Který lék se používá k profylaxi migrény?

Jak bylo uvedeno výše, existuje poměrně mnoho možností medikace pro prevenci migrény, včetně:

  • blokátory angiotenzinu
  • antikonvulziva
  • antidepresiva
  • beta-blokátory
  • botox
  • léčba peptidem souvisejícím s kalcitoninovým genem (CGRP)
  • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
  • triptany
  • vitamíny a doplňky stravy

Jaká je nejlepší profylaxe migrény?

Nejlepší profylaxe migrény je ta, která vám vyhovuje. Různí lidé mohou mít různé potřeby v oblasti medikace a léčby. Časem můžete zjistit, že nejužitečnější je kombinace různých strategií.

Závěr

Profylaxe migrény je jedním z nejdůležitějších léčebných postupů pro snížení četnosti opakujících se epizod migrény.

Možnosti preventivní léčby migrény zahrnují léky, jako jsou antidepresiva, antikonvulziva, beta-blokátory a další.

Kromě možností medikace hrají v profylaxi migrény důležitou roli také změny životního stylu.

Pokud se potýkáte s chronickými záchvaty migrény, které výrazně snižují kvalitu vašeho života, poraďte se s odborníkem, jaké možnosti preventivní léčby máte k dispozici.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

      LEDEN 2025 - 28 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

  100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

 31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

 

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života