Draslík (Kalium)
Základní informace
Je jedním z nejdůležitějších minerálů v našem těle. Vyskytuje se především v intracelulární tekutině a působí jako protihráč sodíku (snižuje vysoký krevní tlak). Poměr mezi těmito dvěma minerály by měl být 2:1 ve prospěch draslíku. Udržuje vodní rovnováhu v buňkách, reguluje funkci ledvin a přispívá ke správné činnosti svalů a nervů, ovlivňuje činnost srdce. Má vliv na produkci bílkovin a na získávání energie ze sacharidů, čímž zlepšuje výkon sportovce. Bez draslíku by se glukóza nepřeměnila v potřebnou energii ani v glykogen, který je společně s draslíkem přijímán a ukládán ve svalových vláknech. Odstraňuje únavu a preventivě působí proti alergiím. Celkové množství draslíku v těle dospělého člověka činí asi 100 g.
Výskyt
Nachází se zejména v čerstvé zelenině např. rajčatech a listové zelenině, čerstvém i sušeném ovoci (zvláště banánech, meruňkách, švestkách, hrozinkách a citrusových plodech), ořeších, bramborech, celozrnné mouce, obilovinách a obilných výrobcích, mléku, kuřecím mase, játrech, ledvinkách, houbách.
Doporučená denní dávka
Denní spotřeba draslíku by se měla pohybovat mezi 2-4 gramy. Během sportovního výkonu, kdy dochází ke značným ztrátám draslíku v podobě potu, není většinou nutné tyto ztráty doplňovat, poněvadž se množství draslíku v krvi nesnižuje. Naopak je velmi důležité doplnit zásoby co nejrychleji po zátěži, a to nejlépe čerstvým nebo sušeným ovocem, či ředěnými šťávami.
Nedostatek
K nedostatku dochází v důsledku silných průjmů a zvracení, užíváním projímadel a diuretik. Při nedostatku draslíku se zhoršuje funkce nervů vedoucích ke svalům, což se projevuje slabostí a pocitem ztěžklého svalstva. Dochází k poruchám srdečního rytmu, nechutenství, zácpě, nespavosti, otokům, nervozitě a únavě. Při dlouhodobějším nedostatku se dostavuje pokles krevního tlaku vedoucí až ke kolapsu.
Nadbytek
Zvýšená hladina draslíku v krvi může způsobit svalovou slabost, nepravidelnou srdeční činnost či kolaps oběhového systému, který může vést až k zástavě srdce.
Úloha draslíku ve vašem těle
Avocado
- Pixabay
Ing. Zdeněk Rozehnal
Význam draslíku je velmi podceňován. Tento minerál je klasifikován jako elektrolyt, protože je vysoce reaktivní ve vodě. Při rozpuštění ve vodě vytváří kladně nabité ionty. Tato zvláštní vlastnost mu umožňuje vést elektřinu, což je důležité pro mnoho procesů v celém těle.
Zajímavé je, že strava bohatá na draslík je spojena s mnoha silnými zdravotními účinky. Může pomáhat snižovat krevní tlak a zadržování vody v těle, chránit před mrtvicí a pomáhat předcházet osteoporóze a ledvinovým kamenům (1, 2, 3, 4).
Co je to draslík?
Draslík je třetím nejrozšířenějším minerálem v těle (5).
Pomáhá tělu regulovat tekutiny, vysílat nervové signály a regulovat svalové kontrakce, přičemž přibližně 98% draslíku v těle se nachází v buňkách. Z toho se 80% nachází ve svalových buňkách, zatímco zbylých 20% najdete v kostech, játrech a červených krvinkách (6).
Jakmile se dostane do těla, funguje jako elektrolyt. Ve vodě se elektrolyt rozpouští na kladné nebo záporné ionty, které mají schopnost vést elektřinu. Ionty draslíku nesou kladný náboj. Vaše tělo tuto elektřinu využívá k řízení řady procesů, včetně rovnováhy tekutin, nervových signálů a svalových kontrakcí (7, 8).
Proto může nízké nebo vysoké množství elektrolytů v těle ovlivnit mnoho klíčových funkcí.
Shrnutí:
- Draslík je důležitý minerál, který funguje jako elektrolyt. Pomáhá regulovat množství a rovnováhu tekutin, nervové signály a svalové kontrakce.
Pomáhá regulovat rovnováhu tekutin
Tělo je přibližně ze 60% tvořeno vodou (9).
Z toho 40% vody se nachází uvnitř buněk v látce zvané intracelulární tekutina (ICF).
Zbytek se nachází mimo vaše buňky v oblastech, jako je krev, míšní tekutina a mezi buňkami. Tato tekutina se nazývá extracelulární tekutina (ECF).
Je zajímavé, že množství vody v ICF a ECF je ovlivněno koncentrací elektrolytů, zejména draslíku a sodíku.
Draslík je hlavním elektrolytem v ICF a určuje množství vody uvnitř buněk. Naopak sodík je hlavním elektrolytem v ECF a určuje množství vody mimo buňky.
Počet elektrolytů v poměru k množství tekutiny se nazývá osmolalita. Za normálních podmínek je osmolalita stejná uvnitř i vně buněk.
Jednoduše řečeno, je zde stejná rovnováha elektrolytů vně i uvnitř vašich buněk.
Pokud je však osmolalita nerovnoměrná, voda ze strany s menším množstvím elektrolytů se přesune do strany s větším množstvím elektrolytů, aby se koncentrace elektrolytů vyrovnala. To může způsobit, že se buňky zmenší, protože se z nich voda přesune ven, nebo se zvětší a prasknou, protože se do nich voda přesune dovnitř (10).
Proto je důležité dbát na příjem správných elektrolytů, včetně draslíku.
Udržování správné rovnováhy tekutin je důležité pro optimální zdraví. Špatná rovnováha tekutin může vést k dehydrataci, která následně ovlivňuje srdce a ledviny (11).
Konzumace stravy bohaté na draslík a udržování hydratace mohou pomoci udržet dobrou rovnováhu tekutin.
Shrnutí:
- Rovnováhu tekutin ovlivňují elektrolyty, především draslík a sodík. Konzumace stravy bohaté na draslík vám může pomoci udržet dobrou rovnováhu tekutin.
Draslík je důležitý pro nervový systém
Nervový systém přenáší zprávy mezi mozkem a tělem. Tyto zprávy jsou předávány ve formě nervových impulzů a pomáhají regulovat vaše svalové kontrakce, srdeční tep, reflexy a mnoho dalších tělesných funkcí (12).
Zajímavé je, že nervové impulsy vznikají pohybem sodíkových iontů do buněk a draslíkových iontů z buněk.
Pohyb iontů mění napětí v buňce, což aktivuje nervový impuls (13).
Pokles hladiny draslíku v krvi může bohužel ovlivnit schopnost organismu generovat nervový impuls (6).
Příjem dostatečného množství draslíku ze stravy vám může pomoci udržet zdravou funkci nervů.
Shrnutí:
- Tento minerál hraje zásadní roli při aktivaci nervových impulsů v celém nervovém systému. Nervové impulsy pomáhají regulovat svalové stahy, srdeční tep, reflexy a mnoho dalších procesů.
Draslík pomáhá regulovat svalové a srdeční kontrakce
Nervový systém pomáhá regulovat svalové kontrakce. Změněná hladina draslíku v krvi však může ovlivnit nervové signály v nervovém systému a oslabit svalové kontrakce.
Nízká i vysoká hladina draslíku v krvi může ovlivnit nervové impulzy změnou napětí nervových buněk (6, 14).
Tento minerál je také důležitý pro zdravé srdce, protože jeho pohyb do buněk a z buněk pomáhá udržovat pravidelný srdeční tep. Pokud je hladina tohoto minerálu v krvi příliš vysoká, může dojít k rozšíření a ochabnutí srdce. To může oslabit jeho stahy a způsobit abnormální srdeční tep (8).
Stejně tak může nízká hladina v krvi změnit srdeční tep (15).
Když srdce netluče správně, nemůže účinně pumpovat krev do mozku, orgánů a svalů. V některých případech může být srdeční arytmie neboli nepravidelný srdeční tep smrtelný a vést k náhlé smrti (16).
Shrnutí:
- Hladina draslíku má významný vliv na svalové kontrakce. Změněná hladina má vliv na svalovou slabost a u srdce může způsobit nepravidelný srdeční tep.
Zdravotní přínosy draslíku
Konzumace stravy bohaté na draslík je spojena s mnoha působivými zdravotními přínosy.
Může pomáhat snižovat krevní tlak
Vysokým krevním tlakem trpí téměř každý třetí Američan (17).
Je rizikovým faktorem srdečních onemocnění, které jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí (18).
Strava bohatá na draslík může snižovat krevní tlak tím, že pomáhá tělu odstraňovat přebytečný sodík (18).
Vysoká hladina sodíku může zvyšovat krevní tlak, zejména u lidí, jejichž krevní tlak je již vysoký (19).
Analýza 33 studií zjistila, že když lidé s vysokým krevním tlakem zvýšili příjem draslíku, jejich systolický krevní tlak se snížil o 3,49 mmHg, zatímco diastolický krevní tlak se snížil o 1,96 mmHg (1).
V jiné studii zahrnující 1285 účastníků ve věku 25-64 let vědci zjistili, že lidé, kteří měli vysoký příjem draslíku, měli snížený krevní tlak ve srovnání s lidmi, kteří ho jedli nejméně.
Ti, kteří ho konzumovali nejvíce, měli systolický krevní tlak nižší v průměru o 6 mmHg a diastolický krevní tlak o 4 mmHg (20).
Může pomáhat chránit před mrtvicí
K mrtvici dochází při nedostatečném prokrvení mozku (21).
Několik studií zjistilo, že konzumace stravy bohaté na draslík může pomoci předcházet mrtvici (1, 22).
Při analýze 33 studií zahrnujících 128 644 účastníků vědci zjistili, že lidé, kteří jedli nejvíce draslíku, měli o 24% nižší riziko mrtvice než lidé, kteří ho jedli nejméně (1).
Také analýza 11 studií s 247 510 účastníky zjistila, že lidé, kteří měli nejvyšší příjem draslíku, měli o 21% nižší riziko mrtvice. Zjistili také, že konzumace stravy bohaté na tento minerál souvisí se sníženým rizikem srdečních onemocnění (22).
Může pomoci předcházet osteoporóze
Osteoporóza je onemocnění charakterizované dutými a porézními kostmi, přičemž často souvisí s nízkou hladinou vápníku, důležitého minerálu pro zdraví kostí (23).
Zajímavé je, že studie ukazují, že strava bohatá na draslík může pomoci předcházet osteoporóze tím, že snižuje množství vápníku, které tělo ztrácí močí (24, 25, 26).
Ve studii na 62 zdravých ženách ve věku 45-55 let vědci zjistili, že ty, které jedly nejvíce draslíku, měli největší celkovou kostní hmotu (2).
V jiné studii s 994 zdravými ženami před menopauzou vědci zjistili, že ty, které měly nejvyšší příjem draslíku, měly více kostní hmoty v dolní části zad a kyčelních kostí (27).
Může pomáhat předcházet vzniku ledvinových kamenů
Ledvinové kameny jsou shluky materiálu, které se mohou tvořit v koncentrované moči (28).
Vápník je běžným minerálem ledvinových kamenů a několik studií ukazuje, že citrát draselný snižuje hladinu vápníku v moči (29, 30).
Tímto způsobem může draslík pomáhat v boji proti ledvinovým kamenům.
Citrát draselný obsahuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, takže ho snadno přidáte do svého jídelníčku.
Ve čtyřleté studii na 45 619 mužích vědci zjistili, že ti, kteří denně konzumovali nejvíce draslíku, měli o 51% nižší riziko vzniku ledvinových kamenů (3).
Podobně ve dvanáctileté studii na 91 731 ženách vědci zjistili, že ty, které denně konzumovaly nejvíce draslíku, měly o 35% nižší riziko vzniku ledvinových kamenů (31).
Může snižovat zadržování vody v těle
K zadržování vody dochází, když se v těle hromadí přebytečná tekutina. Historicky se draslík používal k léčbě zadržování vody (32).
Studie ukazují, že vysoký příjem draslíku může pomoci snížit zadržování vody tím, že zvyšuje produkci moči a tím snižuje hladinu sodíku (4, 33, 34).
Shrnutí:
- Příjem potravy bohaté na draslík může snižovat krevní tlak a zadržování vody v těle, chránit před mrtvicí a poškozením krve. Také předcházet osteoporóze a ledvinovým kamenům.
Zdroje draslíku
Draslík je hojně obsažen v mnoha celých potravinách, zejména v ovoci, zelenině a rybách. Většina odborníků se shoduje, že příjem 3500-4700 mg draslíku denně se jeví jako optimální množství (35, 36).
Následuje kolik draslíku můžete získat z konzumace 100 gramů potravin bohatých na tento minerál (37).
- Zelená řepa, vařená: 909 mg
- Batáty, pečené: 670 mg
- Fazole pinto, vařené: 646 mg
- Bílé brambory, pečené: 544 mg
- Žampiony Portobello, grilované: 521 mg
- Avokádo: 485 mg
- Sladké brambory, pečené: 475 mg
- Špenát, vařený: 466 mg
- Kapusta: 447 mg
- Losos, vařený: 414 mg
- Banány: 358 mg
- Hrách, vařený: 271 mg
Na druhou stranu volně prodejné doplňky stravy nejsou vhodným způsobem, jak zvýšit příjem draslíku.
V mnoha zemích potravinové úřady omezují množství draslíku ve volně prodejných doplňcích stravy na 99 mg, což je mnohem méně než množství, které můžete získat z jedné porce výše uvedených celých potravin bohatých na draslík (38).
Tento limit 99 mg je pravděpodobně dán tím, že mnohé studie zjistily, že vysoké dávky draslíku z doplňků stravy mohou poškodit střeva a dokonce vést ke smrti v důsledku srdeční arytmie (38, 39, 40).
Shrnutí:
- Draslík se nachází v řadě druhů ovoce, zeleniny a ryb, jako je losos. Většinou se doporučuje přijímat 3 500-4 700 mg draslíku denně.
Důsledky příliš velkého nebo příliš malého množství draslíku
I když většina lidí nesplňuje doporučení pro draslík, nicméně nízký příjem draslíku však jen zřídka způsobuje jeho nedostatek (41, 42, 43).
K nedostatku naopak většinou dochází, když tělo náhle ztratí příliš mnoho draslíku. K tomu může dojít při chronickém zvracení, chronickém průjmu nebo v jiných situacích, kdy jste ztratili hodně vody (44).
Neobvyklé je také získat příliš mnoho draslíku. Může se to sice stát, pokud užíváte příliš mnoho doplňků stravy s draslíkem, ale neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by zdraví dospělí lidé mohli získat příliš mnoho draslíku z potravin (45).
K nadbytku draslíku v krvi dochází většinou tehdy, když tělo nedokáže tento minerál odstranit močí. Proto postihuje především lidi se špatnou funkcí ledvin nebo s jejich chronickým onemocněním (46).
Navíc určité skupiny obyvatel mohou potřebovat omezit příjem draslíku, včetně osob s chronickým onemocněním ledvin, osob užívajících léky na krevní tlak a některých seniorů, protože funkce ledvin se s věkem obvykle snižuje (47, 48, 49).
Existují však určité důkazy, že užívání příliš velkého množství doplňků draslíku může být nebezpečné. Díky jejich malé velikosti se jimi lze snadno předávkovat (39, 40).
Konzumace příliš velkého množství doplňků najednou může překonat schopnost ledvin odstraňovat přebytečný draslík (50).
Přesto je důležité dbát na to, abyste denně přijímali vyvážený dostatek draslíku pro optimální zdraví. To platí zejména pro starší lidi, protože vysoký krevní tlak, mrtvice, ledvinové kameny a osteoporóza jsou u starších lidí častější.
Shrnutí:
- Nedostatek nebo nadbytek draslíku vzniká jen zřídkakdy prostřednictvím stravy. Přesto je udržování dostatečného příjmu draslíku důležité pro vaše celkové zdraví.
Závěr
Draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle, protože pomáhá regulovat rovnováhu tekutin, svalové kontrakce a nervové signály.
Strava s vysokým obsahem draslíku navíc může pomáhat snižovat krevní tlak a zadržování vody v těle, chránit před mrtvicí a předcházet osteoporóze a ledvinovým kamenům.
Bohužel jen velmi málo lidí přijímá draslík v dostatečném množství. Chcete-li ho do své stravy dostat více, konzumujte více potravin bohatých na draslík, jako je například zelená řepa, špenát, kapusta a losos.
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života