Úžasný vliv draslíku na vaše tělo
- Depositphotos
Barbora Nová
Strava bohatá na draslík je spojena s mnoha silnými zdravotními přínosy. Může pomoci snížit krevní tlak a zadržování vody, pomáhá předcházet osteoporóze a chrání před mrtvicí.
Lidé často podceňují význam draslíku. Je klasifikován jako elektrolyt, protože je vysoce reaktivní ve vodě.
Po rozpuštění ve vodě produkuje draslík kladně nabité ionty. Tato speciální vlastnost mu umožňuje vést elektřinu, která je důležitá pro mnoho procesů ve vašem těle.
Následuje podrobný přehled o draslíku, jak jej vaše tělo využívá a jak může prospět vašemu zdraví.
Jak vaše tělo využívá draslík
Zhruba 98 % draslíku ve vašem těle se nachází ve vašich buňkách. Z toho 80 % se nachází ve vašich svalových buňkách, zatímco zbývajících 20 % se nachází v kostech, játrech a červených krvinkách (1).
Jakmile se draslík dostane do vašeho těla, funguje jako elektrolyt. Ve vodě se elektrolyt rozpouští na kladné nebo záporné ionty, které mohou vést elektřinu. Draselné ionty nesou kladný náboj (2).
Vaše tělo využívá tuto elektřinu k řízení různých procesů, včetně:
- udržování rovnováhy tekutin
- vysílání nervových signálů
- regulující svalovou kontrakci
Jak draslík pomáhá regulovat rovnováhu tekutin
Tělo je tvořeno asi ze 60 % vodou. Zhruba 40 % této vody se nachází uvnitř vašich buněk v látce zvané intracelulární tekutina (ICF). Zbytek se nachází mimo vaše buňky v oblastech, jako je vaše krev a míšní mok a mezi vašimi buňkami. Tato tekutina se nazývá extracelulární tekutina (ECF) (3, 4).
Zajímavé je, že množství vody v ICF a ECF je ovlivněno jejich koncentrací elektrolytů, zejména draslíku a sodíku.
Draslík je hlavním elektrolytem v ICF a určuje množství vody uvnitř vašich buněk. Naopak sodík je hlavním elektrolytem v ECF a určuje množství vody mimo vaše buňky.
Množství elektrolytů v poměru k množství tekutiny se nazývá osmolalita. Za normálních podmínek je osmolalita uvnitř i vně vašich buněk stejná. Jednoduše řečeno, existuje stejná rovnováha elektrolytů vně i uvnitř vašich článků.
Ale když je osmolalita nestejná, voda ze strany s méně elektrolyty se přesune na stranu s více elektrolyty, aby se vyrovnaly koncentrace elektrolytů. To může způsobit, že se buňky zmenšují, když z nich voda vytéká, nebo nabobtnají a prasknou, když se do nich voda dostane.
Proto je důležité dbát na to, abyste konzumovali správné elektrolyty, včetně draslíku. Udržování dobré rovnováhy tekutin je důležité pro optimální zdraví. Nedostatečná rovnováha tekutin může vést k dehydrataci, která následně ovlivňuje vaše srdce a ledviny (5).
Konzumace stravy bohaté na draslík a udržování hydratace vám může pomoci udržet dobrou rovnováhu tekutin.
Jak draslík pomáhá udržovat zdravou nervovou funkci
Váš nervový systém přenáší zprávy mezi vaším mozkem a tělem. Tyto zprávy jsou dodávány ve formě nervových impulsů, které pomáhají regulovat několik funkcí, včetně (6):
- svalové kontrakce
- tlukot srdce
- reflexy
- funkce ledvin
Je zajímavé, že nervové impulsy jsou generovány ionty sodíku, které se pohybují do buněk a ionty draslíku, které se pohybují z buněk. Pohyb iontů mění napětí buňky, což aktivuje nervový impuls. Pokles hladiny draslíku může ovlivnit schopnost vašeho těla generovat nervový impuls (7).
Dostatek draslíku ze stravy vám může pomoci udržet zdravou nervovou funkci.
Jak draslík pomáhá regulovat svalové a srdeční kontrakce
Váš nervový systém pomáhá regulovat svalové kontrakce. Ale změny hladiny draslíku v krvi mohou ovlivnit nervové signály ve vašem nervovém systému a oslabit svalové kontrakce.
Nízká i vysoká hladina draslíku v krvi může ovlivnit nervové impulsy změnou napětí nervových buněk (8).
Draslík je také důležitý pro zdravé srdce, protože jeho pohyb do buněk a z buněk pomáhá udržovat pravidelný srdeční tep. Pokud je hladina draslíku v krvi příliš vysoká, může dojít k rozšíření a ochabnutí srdce. To může oslabit jeho stahy a vyvolat abnormální srdeční tep.
Stejně tak nízké hladiny draslíku v krvi mohou ovlivnit váš srdeční tep. Když vaše srdce nebije správně, nemůže účinně pumpovat krev do vašeho mozku, jiných orgánů a svalů.
Zdravotní přínosy draslíku
Dieta bohatá na draslík může pomoci:
- snížit krevní tlak
- snížit zadržování vody
- chránit před mrtvicí
- zabránit osteoporóze
- případně zabránit tvorbě ledvinových kamenů
Draslík pomáhá snižovat krevní tlak
Vysoký krevní tlak postihuje téměř polovinu dospělých v západní populaci. Je to rizikový faktor pro srdeční onemocnění a mrtvici (9).
Vysoká hladina sodíku může zvýšit krevní tlak, zejména u lidí, jejichž krevní tlak je již vysoký (10).
Dieta bohatá na draslík může snížit krevní tlak tím, že vašemu tělu pomůže odstranit přebytečný sodík (11).
Draslík může pomoci chránit před mrtvicí
Cévní mozková příhoda nastane, když dojde k nedostatečnému průtoku krve do vašeho mozku. V roce 2022 bylo 1 ze 6 úmrtí na kardiovaskulární onemocnění ve Spojených státech způsobeno mrtvicí (12).
Několik studií zjistilo, že konzumace stravy bohaté na draslík může být spojena s nižším rizikem mrtvice (13).
Ve starší analýze 33 studií, které zahrnovaly celkem 128 644 účastníků, vědci zjistili, že lidé, kteří jedli nejvíce draslíku, měli o 24 % nižší riziko mrtvice než lidé, kteří jedli nejméně (14).
Autoři další analýzy 11 studií z roku 2011 s 247 510 účastníky navíc zjistili, že lidé, kteří jedli nejvíce draslíku, měli o 21 % nižší riziko mrtvice. Zjistili také, že konzumace stravy bohaté na tento minerál je spojena se sníženým rizikem srdečních chorob (15).
Draslík může pomoci předcházet osteoporóze
Osteoporóza je stav zahrnující duté a porézní kosti. Často je spojena s nízkou hladinou vápníku, důležitého minerálu pro zdraví kostí (16).
Je zajímavé, že studie ukazují, že strava bohatá na draslík může pomoci předcházet osteoporóze snížením množství vápníku, které vaše tělo ztrácí močí (17).
Draslík může pomoci předcházet ledvinovým kamenům
Ledvinové kameny jsou shluky materiálu, které se mohou tvořit v koncentrované moči.
Vápník je běžným minerálem v ledvinových kamenech. Výzkum, jako je tento přehled z roku 2015, prokazuje, že citrát draselný snižuje hladinu vápníku v moči. Tímto způsobem může draslík pomoci bojovat proti ledvinovým kamenům (18).
Malá studie z roku 2018 také prokazuje, že citrát draselný snižuje hladinu vápníku v moči a zvyšuje hladinu pH moči. To zvyšuje tvorbu fosforečnanu vápenatého a ruší ochranu proti ledvinovým kamenům. Tato studie však měla pouze 13 účastníků (19).
Doporučuje se provedení dalších studií, aby se zjistilo, jak může draslík pomoci předcházet ledvinovým kamenům.
Mnoho ovoce a zeleniny obsahuje citrát draselný, takže je snadné jej přidat do vaší stravy.
Draslík může pomoci snížit zadržování vody
K zadržování vody dochází, když se ve vašem těle nahromadí přebytečná tekutina. Historicky se draslík používal k léčbě zadržování vody.
Výzkum z roku 2017 potvrzuje, že vysoký příjem draslíku může pomoci snížit zadržování vody zvýšením produkce moči a snížením hladiny sodíku (20).
Kolik draslíku byste měli denně konzumovat?
Americký Národní institut zdraví (NIH) doporučuje, aby lidé konzumovali následující množství draslíku (měřeno v miligramech) každý den (21):
Muž Žena
Potraviny, které jsou bohatým zdrojem draslíku
Draslík se nachází v různých potravinách a nealkoholických nápojích. Ovoce a zelenina jsou vynikajícími zdroji, stejně jako sójové boby a brambory. Maso, kuřecí maso, ryby, mléko a ořechy také obsahují dobré množství draslíku.
NIH uvádí pro vybrané potraviny následující obsah draslíku (22):
- Meruňky sušené, 1/2 šálku: 755 mg
- Čočka vařená, 1 šálek: 731 mg
- Dýně vařená, 1 šálek: 644 mg
- Pečené brambory: 610 mg
- 1 banán: 422 mg
- Mléko 1 %, 1 šálek: 366 mg
- Špenát syrový, 2 šálky: 334 mg
- Kuřecí prsa grilovaná, 85 gramů: 332 mg
- Jogurt odtučněný, 170 gramů: 330 mg
- Losos vařený, 85 gramů: 326 mg
- Sójové mléko, 1 šálek: 287 mg
- Brokolice vařená, 1/2 šálku: 229 mg
- Hnědá rýže, vařená, 1 šálek: 154 mg
- Káva vařená, 1 šálek: 116 mg
- Čaj černý louhovaný, 1 šálek: 88 mg
- 1 vejce: 69 mg
Měli byste užívat volně prodejné doplňky stravy s draslíkem?
Volně prodejné doplňky stravy nejsou skvělým způsobem, jak zvýšit příjem draslíku.
V mnoha zemích potravinářské úřady omezují draslík ve volně prodejných doplňcích stravy na 99 mg, což je mnohem méně, než můžete získat pouze z jedné porce výše uvedených potravin bohatých na draslík (23).
Výše limitu 99 mg je pravděpodobně stanoven proto, protože mnoho studií zjistilo, že vysoké dávky draslíku z doplňků stravy mohou poškodit střeva a mohou dokonce vést ke smrti v důsledku poruch srdečního rytmu (24).
Pokud však máte diagnostikovaný nedostatek draslíku, může vám lékař předepsat doplněk s vyšší dávkou draslíku.
Závěr
Draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů ve vašem těle. Pomáhá regulovat rovnováhu tekutin, svalové kontrakce a nervové signály.
A co víc, strava s vysokým obsahem draslíku může pomoci snížit krevní tlak a zadržování vody, chránit před mrtvicí a předcházet osteoporóze a případně ledvinovým kamenům.
Jen velmi málo lidí má dostatek draslíku. Chcete-li ho získat více z vaší stravy, můžete konzumovat více potravin bohatých na draslík, jako je čočka, brambory, špenát a losos.
Příznaky nízké hodnoty minerálu draslíku (hypokalémie)
- Pixabay
Nízké hladiny draslíku mohou způsobit příznaky, jako je únava, zažívací problémy a časté močení.
Nízký draslík nebo nedostatek draslíku je, když je hladina draslíku v krvi nižší než 3,5 mmol na litr. V lékařské komunitě je známá jako hypokalémie (1).
Draslík je základní minerál, který má ve vašem těle mnoho rolí. Pomáhá například regulovat svalové kontrakce, udržovat zdravou nervovou funkci a regulovat rovnováhu tekutin (2).
Navzdory jeho důležitosti se odhaduje, že většina dospělých neuspokojuje své každodenní potřeby. Je to pravděpodobně způsobeno stravou západního stylu, která upřednostňuje průmyslově zpracované potraviny před celorostlinnými potravinami s vysokým obsahem draslíku – jako je ovoce, zelenina, fazole a ořechy.
Přesto je hypokalémie jen zřídka způsobena nedostatkem stravy. Může to být způsobeno řadou jiných faktorů, včetně:
- ztrátou tekutin
- podvýživou
- užíváním některých léků
- některými zdravotními stavy, jako je selhání ledvin
Následují další informace o nedostatku draslíku, včetně jeho příčin a příznaků.
Příčiny nedostatku draslíku
I když je obecně vzácné vytvořit si nedostatek draslíku, ale mohou to způsobit některá onemocnění nebo jiné faktory, včetně:
- Chronický průjem. To může být způsobeno nadměrným užíváním diuretik nebo laxativ, onemocněním dráždivého tračníku nebo infekcemi.
- Některé léky. Ty mohou zahrnovat beta 2-agonisty, theofylin, inzulín, diuretika, kortikosteroidy a antimikrobiální látky (3).
- Poruchy příjmu potravy. Patří mezi ně mentální anorexie, pročištění nebo zneužívání laxativ.
- Nedostatečné stravování nebo podvýživa
- Cushingův syndrom
- Hyperaldosteronismus. Tento stav je charakterizován nadbytkem aldosteronu, steroidního hormonu, v krvi.
- Selhání ledvin
- Poruchy ledvin. Patří mezi ně Bartterův syndrom, Gitelmanův syndrom a Fanconiho syndrom.
- Hypomagnezémie. Tomu se také říká nízká hladina hořčíku.
- Nadměrná spotřeba lékořice (4)
- Nadměrné pocení
Pokud užíváte určité léky na onemocnění ledvin, jako jsou diuretika, a máte podezření, že máte nízký draslík, promluvte si se zdravotníkem. Mohou zkontrolovat vaše krevní testy a podle potřeby upravit léky nebo dietu.
Pokud jste zaznamenali chronickou ztrátu tekutin nebo jste zneužívali nějaké léky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Příznaky nedostatku draslíku
Následuje osm příznaků a symptomů nedostatku draslíku.
Slabost a únava
Slabost a únava jsou často prvními příznaky nedostatku draslíku, a to z několika důvodů.
Za prvé, draslík pomáhá regulovat svalové kontrakce. Když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, vaše svaly produkují slabší kontrakce.
Za druhé, nedostatek tohoto minerálu může ovlivnit, jak vaše tělo využívá živiny způsobem, který může vést k únavě.
Některé důkazy například ukazují, že nedostatek draslíku může narušit produkci inzulínu. To může mít za následek vysokou hladinu cukru v krvi a méně dostupné glukózy, která funguje jako energie pro vaše buňky (5).
Shrnutí:
- Protože draslík pomáhá regulovat svalové kontrakce, nedostatek může mít za následek slabší kontrakce. Nedostatek může narušit to, jak vaše tělo zachází s živinami, jako je cukr, což může vést k únavě.
Svalová slabost a křeče
Svalové křeče jsou náhlé, nekontrolované stahy svalů. Mohou se objevit, když jsou hladiny draslíku v krvi nízké a mohou být bolestivé.
V kosterním svalstvu pomáhá draslík přenášet signály z vašeho mozku ke stimulaci kontrakcí. Pomáhá také ukončit tyto kontrakce tím, že opustí svalové buňky. Když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, váš mozek nemůže přenášet tyto signály tak efektivně.
To má za následek delší kontrakce a předpokládá se, že přispívá ke svalovým křečím. Křeče se pravděpodobně nevyskytují při mírné nebo středně těžké hypokalemii, ale mohou se objevit při těžké hypokalémii nižší než 2,5 mmol/L draslíku (6).
Ve vzácných případech může rhabdomyolýza způsobit také těžká hypokalémie. Jedná se o nebezpečný zdravotní stav zahrnující rozpad svalové tkáně, který uvolňuje škodlivé bílkoviny do krve, což může vést k poškození orgánů (7).
Ve většině případů se při těžké hypokalemii vyskytuje výrazná svalová slabost, i když se někdy může vyskytnout i s akutním nástupem mírné nebo středně těžké hypokalémie.
Shrnutí:
- Draslík pomáhá nastartovat a zastavit svalové kontrakce. Nízké hladiny draslíku v krvi mohou ovlivnit tuto rovnováhu a způsobit nekontrolované a prodloužené kontrakce známé jako křeče.
Zažívací potíže
Zatímco zažívací potíže mají mnoho příčin, mohou se objevit při těžké hypokalémii.
Draslík pomáhá přenášet signály z vašeho mozku do svalů umístěných v trávicím systému známé jako hladké svaly. Tyto signály stimulují kontrakce, které pomáhají vašemu trávicímu systému stloukat a pohánět potravu, aby mohla být trávena.
S nízkými hladinami draslíku mohou kontrakce v trávicím systému zeslabit a zpomalit pohyb potravy. To může způsobit zažívací potíže, jako je nadýmání a zácpa.
Zejména zácpa je nejvíce spojena s těžkou hypokalémií.
Shrnutí:
- Nedostatek draslíku může způsobit problémy, jako je nadýmání a zácpa, protože může zpomalit pohyb potravy trávicím systémem.
Abnormální srdeční tep
Draslík také hraje zásadní roli při udržování zdravých kontrakcí srdečního svalu.
Je to proto, že tok draslíku dovnitř a ven ze srdečních buněk pomáhá regulovat váš srdeční tep. Nízké hladiny draslíku v krvi mohou změnit tento tok, což má za následek abnormální srdeční rytmy známé jako srdeční arytmie.
Srdeční arytmie mohou být také příznakem vážného srdečního onemocnění. Pokud zaznamenáte jakékoli abnormální změny srdeční frekvence, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Shrnutí:
- Draslík hraje klíčovou roli při regulaci srdeční frekvence. Pokud jsou hladiny příliš nízké, může to vést k nepravidelnému srdečnímu tepu známému jako srdeční arytmie, což může být příznakem vážného srdečního onemocnění.
Potíže s dýcháním
Těžký nedostatek draslíku může způsobit dýchací potíže.
Dýchání vyžaduje více svalů, zejména bránice, aby pomohly plicím vdechovat a vydechovat vzduch.
Když jsou hladiny draslíku v krvi vážně nízké, vaše plíce se nemusí správně roztahovat a stahovat, což má za následek dušnost.
Těžký nedostatek draslíku může dokonce zastavit činnost plic, což je smrtelné.
Jedna studie zjistila, že lidé s nízkou nebo vysokou hladinou draslíku v krvi – nazývanou hypokalémie a hyperkalémie – byli vystaveni výrazně vyššímu riziku respiračního selhání v nemocnici a potřebě ventilátoru ve srovnání s lidmi se zdravou hladinou draslíku (8).
Shrnutí:
- Draslík pomáhá plícím expandovat a stahovat, takže nedostatek draslíku může mít za následek dušnost.
Brnění a necitlivost
Ačkoli je častější u lidí s vysokým obsahem draslíku nebo hyperkalémií, u lidí s nedostatkem draslíku mohou také trpět trvalé mravenčení a necitlivost.
Toto je známé jako parestézie a obvykle se vyskytuje v rukou, pažích, nohou a chodidlech.
Draslík je důležitý pro zdravou funkci nervů. Nízké hladiny v krvi mohou oslabit nervové signály a vést k brnění a necitlivosti.
I když je občasné zažívání těchto příznaků neškodné – jako když vaše noha usne z nedostatku pohybu nebo sezení v nepříjemné poloze – přetrvávající mravenčení a necitlivost mohou být známkou základního stavu.
Pokud se s tím setkáte, je nejlepší kontaktovat lékaře.
Shrnutí:
- Trvalé brnění a necitlivost mohou být známkou zhoršené funkce nervů v důsledku nedostatku draslíku.
Polyurie (časté močení)
Polyurie je stav, kdy čůráte více než obvykle.
Ledviny jsou zodpovědné za vyrovnávání hladin tekutin a elektrolytů ve vašem těle a odstraňování veškerého odpadu močí.
Nízké hladiny draslíku mohou narušit schopnost vašich ledvin koncentrovat moč a vyrovnávat hladiny elektrolytů v krvi, což vede ke zvýšenému močení. Můžete také zaznamenat zvýšenou žízeň, známou jako polydipsie.
Nadměrné močení může vést ke snížení hladiny draslíku. Proto je důležité, abyste si promluvili se zdravotníkem, pokud zaznamenáte náhlou změnu v tom, jak často močíte.
Shrnutí:
- V některých případech může nízký draslík narušit schopnost ledvin regulovat rovnováhu tekutin a elektrolytů v těle. Potom můžete cítit potřebu močit častěji.
Vysoký krevní tlak
Dokonalá rovnováha elektrolytů je důležitá pro udržení zdravého krevního tlaku.
Možná víte, že konzumace příliš velkého množství sodíku může u některých lidí zvýšit krevní tlak. Málokdo však ví, že příliš málo draslíku ve stravě může mít stejný účinek.
Draslík pomáhá ledvinám zbavit se přebytečného sodíku močí. Pokud v krvi není dostatek draslíku, ledviny reabsorbují sodík zpět do krevního řečiště, což může časem vést k vysokému krevnímu tlaku.
Nejčastěji k tomu dochází při nízkém příjmu draslíku v potravě – a konkrétně při hypokalémii.
Dostatek draslíku ve stravě proto může být u některých jedinců způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak.
Pokud máte vysoký krevní tlak, je nejlepší promluvit si o sledování a léčbě s odborníkem.
Shrnutí:
- Draslík hraje klíčovou roli při regulaci hladiny sodíku ve vašem těle. Když jsou vaše hladiny draslíku nízké, vaše ledviny zadržují více sodíku v těle, což může vést ke zvýšení krevního tlaku.
Jak léčit hypokalémii
Ve většině případů bude muset být hypokalémie léčena zdravotnickým pracovníkem.
Mírná až střední hypokalémie se obvykle léčí perorálními doplňky stravy s draslíkem. V některých případech může odborník také potřebovat upravit jakékoli jiné léky nebo léčit základní příčiny, jako je průjem, zvracení nebo poruchy příjmu potravy.
Dieta bohatá na draslík obvykle k léčbě hypokalemie nestačí, protože většina draslíku v potravinách je spárována s fosfátem, nikoli s chloridem draselným. Hypokalémie často zahrnuje také nedostatek chloridu, takže je nejlepší léčit oba nedostatky pomocí doplňků stravy s chloridem draselným.
K léčbě mírné až středně těžké hypokalemie obvykle stačí 60–80 mmol doplňků denně po dobu několika dnů až týdnů.
V případě závažné hypokalémie může být doporučena intravenózní (iv.) léčba. Ta by měla být přísně sledována zdravotnickým pracovníkem vzhledem k vysokému riziku hyperkalémie neboli vysoké hladiny draslíku, která může být smrtelná.
Shrnutí:
- Hypokalémie obvykle vyžaduje perorální suplementaci nebo iv. terapii k obnovení doporučených hladin. I když se doporučuje jíst dietu bohatou na draslík, často sama o sobě hladinu draslíku neobnoví.
Měli byste užívat doplňky stravy s draslíkem?
Pokud zdravotnický pracovník nedoporučí jinak, nedoporučuje se samoléčba hypokalémie volně prodejnými (OTC) doplňky stravy s draslíkem.
Mírná až středně závažná hypokalémie se často léčí doplňky stravy s chloridem draselným, obvykle v rozmezí 60–80 mmol za den. Tato dávka může často doplnit hladiny draslíku bez rizika hyperkalémie (9).
Doplňky stravy s draslíkem však mohou dráždit výstelku střeva, což vede ke krvácení nebo ulceraci. Proto by se měly užívat s jídlem a vodou.
Užívání příliš velkého množství draslíku může způsobit hromadění nadměrného množství minerálu v krvi, což je stav známý jako hyperkalémie. Hyperkalémie může způsobit srdeční arytmii nebo jiné závažné srdeční stavy, které mohou být smrtelné (10).
Pokud vám je nepředepíše váš praktický lékař a nejste pečlivě sledováni, vyhněte se užívání doplňků stravy obsahujících pouze draslík.
Shrnutí:
- Nedoporučuje se užívat OTC doplňky draslíku, pokud to nedoporučí a nesleduje odborník.
Závěr
Denní doporučený příjem draslíku, který je u mužů 3 400 mg a u žen 2 600 mg, splní jen málokdo.
Nicméně hypokalémie je zřídka způsobena pouze nedostatkem stravy. Může to být způsobeno řadou jiných faktorů, včetně ztráty tekutin, podvýživy, užívání určitých léků a zdravotních stavů, jako je selhání ledvin.
Mezi běžné známky a příznaky nedostatku draslíku patří slabost a únava, svalové křeče, svalové bolesti a ztuhlost, mravenčení a necitlivost, bušení srdce, potíže s dýcháním, trávicí příznaky a změny krevního tlaku.
Pokud si myslíte, že máte nedostatek, kontaktujte odborníka. Nedostatek draslíku může mít vážné zdravotní následky.
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života