Proč byste měli zvážit suplementaci hořčíku, pokud se cítíte ve stresu nebo úzkosti
Stres je něco, co zná každý. Pro někoho je stres nepříjemným pocitem, se kterým se musí občas potýkat, pro jiného to může být každodenní zátěž. Vzhledem k tomu, že život, zvláště v 21. století, je velmi rychlý a plný zátěže, mnoho lidí je neustále vyčerpaných, vystresovaných a zápasí s nezdravým psychickým stavem.
Podle odborníků je stres normální reakcí na změny zátěže. Naše těla jsou ve skutečnosti navržena tak, aby prožívala stres a překonala jej – samozřejmě za předpokladu, že jsme v optimálním zdravotním stavu, abychom to dokázali (1). Pokud však našemu tělu chybí jedna nebo dvě zásadní složky, jako jsou určité živiny, které pomáhají regulovat naše fyzické a emocionální reakce, stres se může stát obrovským problémem, který může negativně ovlivnit fungování jiných částí našeho těla.
Jednou ze živin, která hraje důležitou roli v naší normální reakci na stres, je hořčík. Hořčík, hlavní minerál, který vaše tělo využívá a ukládá ve velkém množství, pomáhá řídit stovky různých enzymatických reakcí, které jsou potřebné pro správnou regulaci různých tělesných funkcí (2, 3). Patří mezi ně tvorba bílkovin, normální výkon vašich nervů a svalů a udržování hladiny krevního cukru a krevního tlaku.
Hořčík je přirozeně přítomen v životním prostředí, zejména v horninách, půdě a vodě. Právě z nich rostliny absorbují hořčík, který poskytují zvířatům a lidem, kteří je konzumují. Ale navzdory jeho hojnosti v přírodě vědci pozorovali neustálý pokles hladiny hořčíku v plodinách a následně i u lidí. Například v západní populaci téměř 70 % populace ve věku do 71 let a asi 80 % ve věku nad 71 let údajně nedostává dostatek hořčíku z potravin, které jí.
Podle studie publikované v Heliyon může tento nedostatek hořčíku v rostlinách způsobit několik faktorů. Jako největší viníka se jeví zejména moderní zemědělské postupy, jako je rozšířené používání draselných hnojiv. Protože draslík je antagonista hořčíku, praxe posilování draslíku v půdě pomocí hnojiv výrazně snížila schopnost kořenů rostlin absorbovat hořčík z půdy (4). To vedlo k tomu, že se v potravinách nalézá méně hořčíku a nedostatek příjmu hořčíku z potravin se stává běžnějším.
Bohužel četné studie zjistily souvislost mezi nedostatkem hořčíku a zvýšeným rizikem duševních problémů, jako je stres, úzkost a deprese (5). Ve skutečnosti studie publikovaná v časopise Nutrients popsala vztah mezi nedostatkem hořčíku a stresem jako „začarovaný kruh“, protože stres by mohl zvýšit ztráty hořčíku a způsobit nedostatek, zatímco nedostatek hořčíku by mohl zvýšit náchylnost těla ke stresu (6).
Vzhledem k tomu, jak je moderní každodenní život plný zátěže a jak se nedostatek hořčíku stal rozšířeným problémem kvůli nezdravé stravě anebo nutričně chudým potravinám, není již překvapivé, že se dnes mnoho lidí potýká se stresem a trpí špatným duševním zdravím. Právě proto by mělo být věnování pozornosti svým výživovým potřebám, zejména příjmu hořčíku, pro každého z nás nejvyšší prioritou.
Význam hořčíku pro vaše fyzické a duševní zdraví
Vaše fyzické a duševní zdraví má hlubší souvislost, než si možná myslíte. Problémy s fyzickým zdravím mohou vést k rozvoji špatného duševního zdraví (7). Ve skutečnosti se podle americké Nadace pro duševní zdraví téměř u každého třetího člověka, který trpí dlouhodobým fyzickým stavem, rozvinou problémy s duševním zdravím, jako je deprese nebo úzkost (8). Podobně může špatné duševní zdraví zvýšit riziko rozvoje chronických onemocnění.
To platí pro lidi, kteří se potýkají s chronickým stresem nebo úzkostí. Odborníci tvrdí, že pokračující aktivace vaší stresové reakce může časem způsobit opotřebení vašeho těla. To způsobuje projevy fyzických příznaků, jako jsou bolesti a bolesti, vyčerpání, potíže se spánkem, bolesti hlavy, zažívací problémy a oslabený imunitní systém. Mnoho chronických stavů bylo také spojeno s chronickým stresem, jako jsou metabolické problémy a vážné srdeční problémy (9, 10).
V případě posledně jmenovaného vědci zjistili, že chronický stres může zvýšit hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. To jsou dva z hlavních rizikových faktorů srdečních onemocnění (11). Pokaždé, když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje příval hormonů, které způsobují, že vaše srdce bije rychleji a vaše krevní cévy se zužují (12). Jsou součástí normální stresové reakce vašeho těla, která má tendenci trvat jen krátce.
Ale u lidí trpících chronickým stresem se jejich stresová reakce nevypne; místo toho jejich hladina stresového hormonu kortizolu nadále stoupá. Podle studií může vysoká hladina kortizolu zvýšit nejen váš krevní tlak, ale také hladinu cholesterolu, triglyceridů a cukru v krvi (13). Takto chronický stres přispívá k vážným srdečním problémům. Podobně může chronická úzkost narušovat normální funkci vašeho srdce a dokonce způsobit oslabení srdečního svalu, což může nakonec vést k srdečnímu selhání (14).
Zajímavé na tom je, že stavy spojené s chronickým stresem nebo úzkostí mají také něco společného s nedostatkem hořčíku. Podle výzkumů nedostatek hořčíku zhoršuje schopnost buněk srdce a hladkého svalstva regulovat intracelulární koncentrace sodíku, draslíku a vápníku (15). Bez dostatečného množství hořčíku jsou tyto buňky ochuzeny o draslík, ale zadržují nadměrné množství sodíku a vápníku.
V důsledku toho se krevní cévy a tepny spojené s vaším srdcem začnou stahovat, což způsobí zvýšení krevního tlaku. Pokud je vysoký krevní tlak nekontrolován, může poškodit krevní cévy, které zásobují kyslíkem mnoho životně důležitých orgánů, jako je srdce, mozek a ledviny (16). Proto je důležité, abyste si udržovali zdravou hladinu hořčíku, zvláště pokud jste neustále ve stresu.
Kromě toho, že hořčík pomáhá snižovat stresové nebo úzkostné pocity, podporuje normální kardiovaskulární zdraví. Studie publikovaná v Journal of Clinical Hypertension uvádí, že denní suplementace 500 miligramů (mg) až 1 000 mg hořčíku vám může pomoci udržet zdravé hladiny krevního tlaku, které jsou již v normálním rozmezí (17).
Chronický stres a nedostatek hořčíku jsou také spojeny se špatnou kognitivní výkonností. Ve studii publikované v časopise BMC Geriatrics vědci zjistili, že vyšší vnímaný stres ve středním věku byl spojen s větším poklesem kognitivních schopností starších dospělých lidí (18). Mezitím studie katarských vědců zjistila, že nízká hladina hořčíku také přispívá k poklesu kognitivních funkcí u dospělých (19).
Ale četné studie ukazují, že doplňování hořčíku může podporovat zdravé kognitivní funkce. Konkrétně studie publikovaná v časopise PLoS ONE uvedla, že zvýšení hladiny hořčíku v mozku může pomoci chránit a udržovat normální funkce učení a paměti (20).
Pokud jde o zvládání stresu a úzkosti, výzkum také identifikoval několik způsobů, jak hořčík přirozeně pomáhá snižovat stresující nebo úzkostné pocity. Jak uvádí studie zahrnující sportovce vystavené fyzickému stresu, každodenní doplňování hořčíku může pomoci snížit hladinu stresového hormonu kortizolu (21). Hořčík vám také může pomoci, když se cítíte ve stresu nebo úzkosti, protože podporuje normální regulaci chemických látek v mozku nebo neurotransmiterů (22).
Ve vašem mozku jsou dva typy neurotransmiterů: excitační neurotransmitery, které vzrušují vaše nervy, a inhibiční neurotransmitery, které blokují vaše nervy. Glutamát, excitační neurotransmiter, slouží jako vypínač vašich nervů, zatímco kyselina gama-aminomáselná (GABA), inhibiční neurotransmiter, slouží jako vypínač vašich nervů. Když je ve vašem mozku „zapnuto“ příliš mnoho spínačů, vaše nervy jsou přebuzené, takže se cítíte úzkostlivě nebo dokonce v depresi.
Dostatek hořčíku v mozku pomáhá snižovat tyto pocity, protože hořčík přirozeně blokuje uvolňování glutamátu a místo toho podporuje uvolňování GABA. Hořčík zároveň působí jako přirozený modulátor GABA receptorů a podporuje zdravou aktivitu GABA (23). Protože GABA dokáže vypnout přebuzené nervy, uvolnění GABA ve vašem mozku vám může pomoci cítit se klidně, uvolněně a v pohodě.
Schopnost hořčíku podporovat normální aktivitu GABA může mít také pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku. Stres a úzkost, které vám mohou ztížit spánek, jsou spojeny s nízkou hladinou GABA v mozku (24). Na druhou stranu pro lidi se zdravou hladinou GABA v mozku je mnohem snazší v noci usnout.
To znamená, že udržování zdravých hladin hořčíku vám může pomoci získat hluboký a klidný spánek, zvláště když se cítíte úzkostlivě nebo ve stresu. Potvrzuje to studie publikovaná v Journal of Research in Medical Sciences, která zjistila, že suplementace hořčíku je vynikající způsob, jak podpořit kvalitní spánek (25).
Když jste ve stresu, vaše svaly se přirozeně napínají jako součást vaší stresové reakce. Toto je vlastně způsob, jakým se vaše tělo chrání před bolestí nebo zraněním (26). Ale když trpíte chronickým stresem, vaše svaly zůstávají napjaté; časem to může způsobit bolest kolem ramen, krku a hlavy, stejně jako v dolní části zad a horních končetin. Hořčík, který je základní živinou pro podporu zdravé svalové funkce, může přirozeně zmírňovat svalové napětí způsobené stresem tím, že pomáhá svalům relaxovat (27).
Hořčík může také podporovat optimální svalový výkon, a to díky své roli při normální svalové kontrakci a relaxaci. Ve studii zahrnující sportovní sportovce vědci zjistili, že příjem hořčíku je přímo spojen s fyzickým výkonem bez ohledu na příjem energie. Věří, že to lze přičíst roli hořčíku při podpoře zdravého energetického metabolismu (28).
Když už mluvíme o energii, příjem hořčíku může také ovlivnit energetickou hladinu vašeho těla. Snížená hladina energie a svalová slabost jsou ve skutečnosti jak příznaky nedostatku hořčíku, tak dlouhodobého stresu nebo úzkosti (29). Ale protože hořčík hraje důležitou roli při odbourávání glukózy a také při produkci buněčné energie, dostatečný příjem hořčíku z potravin a doplňků stravy vám může pomoci udržet zdravou hladinu energie (30, 31).
Dalším fyzickým příznakem sdíleným nedostatkem hořčíku a chronickým stresem nebo úzkostí jsou zažívací potíže. Protože váš trávicí systém potřebuje k optimálnímu fungování hořčík, nízká hladina hořčíku může vést ke špatnému trávení (32). Mezitím u lidí s chronickým stresem může nedostatek hořčíku spojený s vysokou hladinou stresových hormonů negativně ovlivnit pohyby střev (33).
Naštěstí může hořčík přirozeně pomoci podporovat zdravé trávení. Protože se tato živina významně podílí na trávicím procesu, je doplnění hořčíku tím nejlepším způsobem, jak podpořit zdravé trávicí funkce. Podle výzkumu hořčík nejen pomáhá vašemu tělu produkovat slinné enzymy, které pomáhají rozkládat jídlo, ale také podporuje přirozenou produkci trávicí kyseliny, kyseliny chlorovodíkové, ve vašem žaludku. Hořčík také potřebuje vaše slinivka pro syntézu enzymů, které dále pomáhají při trávení a vstřebávání živin (34).
Udržování zdravých hladin hořčíku přináší některé další výhody. Podle studie zveřejněné v časopise Bone může doplnění hořčíku podpořit zdravé kosti a optimální hustotu kostních minerálů (35). To je zvláště výhodné pro starší dospělé osoby, protože lidé přirozeně ztrácí kostní hmotu, jak stárnou (36).
Hořčík také dokáže podpořit pozitivní náladu, což je skvělé pro osoby trpící chronickým stresem nebo úzkostí (37). Randomizovaná klinická studie publikovaná v časopise PLoS ONE uvedla, že suplementace hořčíkem může přirozeně zlepšit vaši náladu a pomoci snížit pocity úzkosti (38).
8 úžasných výhod suplementace hořčíkem:
- Podporuje optimální kardiovaskulární funkce
- Podporuje optimální kognitivní funkce
- Podporuje optimální funkci trávení
- Podporuje silné, zdravé kosti
- Podporuje optimální svalový výkon a relaxaci
- Podporuje optimální hladinu energie
- Podporuje hluboký a klidný spánek
- Přirozeně zlepšuje náladu a pomáhá snižovat pocity úzkosti
8 příznaků nedostatku hořčíku
Ing. Zdeněk Rozehnal
Nedostatek hořčíku, známý také jako hypomagnezémie, je často přehlíženým zdravotním problémem, přičemž až 75% lidí nemá jeho doporučený příjem (1).
V některých případech může být nedostatek hořčíku poddiagnostikován, protože zjevné příznaky se obvykle neobjeví, dokud se vaše hladina značně nezhorší.
Příčiny nedostatku hořčíku jsou různé. Jedná se o nedostatečný příjem v potravě až po nadměrné ztráty z těla (2).
Mezi zdravotní problémy spojené se ztrátou hořčíku patří cukrovka, chronický průjem, celiakie a syndrom hladové kosti. Lidé s nadměrnou spotřebou alkoholu jsou také vystaveni tomuto riziku (3, 4).
8 příznaků nedostatku hořčíku
1. Svalové záškuby a křeče
Svalové záškuby, třes a svalové křeče mohou být známkami nedostatku hořčíku. V některých případech může docházet až k epileptickým záchvatům (5, 6).
Vědci se domnívají, že tyto příznaky jsou způsobeny větším tokem vápníku do nervových buněk, který nadměrně stimuluje nebo hyperstimuluje svalové nervy (7).
Zatímco doplňky stravy s hořčíkem mohou pomoci zmírnit svalové záškuby a křeče u jedinců s jeho nedostatkem, jedna studie dospěla k závěru, že doplňky stravy s hořčíkem nejsou účinnou léčbou svalových křečí u starších lidí. Proto jsou zapotřebí další studie (8). Každopádně hraje velkou roli jeho vstřebatelnost organismem.
Nicméně nedobrovolné záškuby svalů mohou mít mnoho dalších příčin. Může je například způsobovat stres, příliš mnoho kofeinu nebo neuroborelióza. Mohou být také vedlejším účinkem některých léků nebo příznakem neurologického onemocnění, jako je neuromyotonie nebo poruchy motorických neuronů.
I když jsou občasné záškuby normální, měli byste navštívit svého lékaře, pokud vaše příznaky přetrvávají.
Shrnutí:
- Mezi běžné příznaky nedostatku hořčíku patří záškuby svalů, třes a křeče. Je doporučeno užívat hořčík jako doplněk stravy v dobře vstřebatelné formě, např hořčík chelát.
2. Duševní onemocnění
Dalším možným důsledkem nedostatku hořčíku jsou duševní onemocnění.
Mezi ně patří apatie, která se vyznačuje duševní otupělostí nebo nedostatkem emocí (anhedonie). Jeho závažný nedostatek může dokonce vést k deliriu a kómatu (5). Navíc pozorovací studie spojily nízkou hladinu hořčíku se zvýšeným rizikem deprese (9).
Vědci také spekulují nad tím, že nedostatek hořčíku může podporovat úzkost, ale zatím chybí přímé důkazy (10).
Shrnutí:
- Nedostatek hořčíku může způsobit apatii, nedostatek emocí, delirium nebo dokonce kóma. Vědci se domnívají, že jeho nedostatek může také způsobit úzkost.
3. Osteoporóza
Osteoporóza je porucha charakterizovaná slabými kostmi a jejich zvýšeným rizikem zlomenin.
Riziko vzniku osteoporózy ovlivňuje řada faktorů. Tyto zahrnují:
- stárnutí
- nedostatek cvičení
- špatný příjem vitamínů D a K
Nedostatek hořčíku je také rizikovým faktorem pro osteoporózu, protože pevnost kostí zajišťuje především hořčík a ne vápník. Tím může oslabit kosti přímo, ale také snižuje hladinu vápníku v krvi, což je hlavní stavební kámen kostí (11, 12, 13, 14).
Studie na potkanech potvrzují, že nedostatek hořčíku v potravě vede ke snížení kostní hmoty. Ačkoli nebyly provedeny žádné takové experimenty na lidech, studie spojovaly špatný příjem hořčíku s nižší hustotou minerálů v kostech (15, 16).
Shrnutí:
- Nedostatek hořčíku může zvyšovat riziko osteoporózy a zlomenin kostí, i když toto riziko ovlivňuje mnoho dalších faktorů.
4. Bolest hlavy
Nejčastější typ bolesti hlavy je takový, při kterém se ortodoxní medicínou nezjistí žádné strukturální poškození mozku (pomocí CT MR), ani jiné onemocnění. V tomto případě hovoříme o primární nebo funkční bolesti hlavy, kterou trpí cca 20% populace.
Nejčastěji se jedná o migrénu, na druhém místě je tzv.tenzní bolest hlavy. Příčinou této primární bolesti hlavy je porucha neuroregulačních funkcí, ve kterých sehrává hořčík funkci neuroregulátora.
V této roli hořčík:
- zabraňuje cévním stahům a zhlukování krevních destiček
- stabilizuje membrány nervových buněk (povrchové obaly)
- ovlivňuje mnoho receptorů v mozku
- ovlivňuje tvorbu a uvolňování cévních a zánětlivých látek v mozku a neurotransmiterů (přenašečů nervových impulzů)
Všechny uvedené mechanismy se uplatňují při vzniku migrény. Je vědecky dokázané, že lidé, trpící migrénami, mají v době akutního ataku nižší hladinu hořčíku v krvi, ale i nižší hodnoty koncentrace vnitrobuněčného hořčíku při porovnání se zdravými jedinci.
Shrnutí:
- Doplnění hořčíku u těchto postižených, vede k poklesu výskytu a dokonce i intenzity migrén. Některé výzkumy potvrzují účinnost hořčíku i při tenzní bolesti hlavy, když při dlouhodobé léčbě hořčíkem dochází k výraznému poklesu výskytu a intenzity bolesti (užívání minimálně 3 měsíce). A v konečném důsledku to pro pacienta znamená, že nemusí užívat tolik léků proti bolesti.
5. Únava a svalová slabost
Únava je stav charakterizovaný fyzickým nebo psychickým vyčerpáním či slabostí, a může být dalším příznakem nedostatku hořčíku.
Pamatujte, že každý je čas od času unavený, ale značná a přetrvávající únava však může být známkou zdravotního problému.
Protože únava je nespecifickým příznakem, tak její příčinu je velice těžké stanovit, pokud není doprovázena dalšími symptomy.
Dalším konkrétnějším znakem nedostatku hořčíku je svalová slabost, známá také jako myastenie (17).
V tomto případě se vědci domnívají, že slabost je způsobena ztrátou draslíku ve svalových buňkách, což je stav spojený s nedostatkem hořčíku (18, 19).
Shrnutí:
- Nedostatek hořčíku může způsobit únavu nebo svalovou slabost. Nejedná se však o specifické příznaky nedostatku, pokud nejsou doprovázeny dalšími příznaky.
6. Vysoký krevní tlak
Studie na zvířatech potvrzují, že nedostatek hořčíku může zvyšovat krevní tlak, který je silným rizikovým faktorem pro kardiovaskulární choroby (20, 21).
I když u lidí nebyl proveden přímý výzkum, tak několik observačních (pozorovacích) studií potvrzuje, že nízká hladina hořčíku může mít vliv na zvýšení krevního tlaku (22, 23, 24)
Několik analýz dospělo k závěru, že doplňky stravy s hořčíkem mohou snížit krevní tlak, zejména u dospělých lidí s vysokým krevním tlakem (25, 26, 27).
Jednoduše řečeno, nedostatek hořčíku může zvýšit krevní tlak, což zase zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Je však zapotřebí více studií, než bude možné plně pochopit jeho roli.
Shrnutí:
- Důkazy potvrzují, že nedostatek hořčíku se může podílet na zvýšování krevního tlaku. Užívání doplňků stravy s hořčíkem může být prospěšné u lidí s vysokým krevním tlakem.
7. Astma
Nedostatek hořčíku se někdy zjišťuje u lidí s těžkým astmatem (28).
Navíc hladiny hořčíku bývají nižší u jedinců s astmatem než u lidí, kteří tento stav nemají (29, 30).
Vědci se domnívají, že nedostatek hořčíku může způsobovat hromadění vápníku ve svalech lemujících dýchací cesty v plicích. To způsobí zúžení dýchacích cest, což ztěžuje dýchání (7, 31).
Zajímavé je, že lidem se závažným astmatem se někdy podává inhalátor se síranem hořečnatým, který pomáhá uvolnit a rozšířit dýchací cesty. U osob se život ohrožujícími příznaky se volí jako první volba injekční forma (32, 33).
Důkazy o účinnosti doplňků stravy s hořčíkem u jedinců s astmatem jsou však nekonzistentní (34, 35, 36).
Shrnutí:
- Nedostatek hořčíku v těle je spojován s těžkým astmatem. Jeho přesná role ve vývoji astmatu však není zcela objasněna.
8. Nepravidelný srdeční rytmus
Srdeční arytmie nebo-li nepravidelný srdeční rytmus patří mezi nejzávažnější příznaky nedostatku hořčíku (37).
Příznaky arytmie jsou však v tomto případě ve většině případů mírné a často je ani nezaznamenáte. U některých lidí však může způsobit bušení srdce.
Mezi další možné příznaky arytmie patří:
- závratě
- dušnost
- bolest na hrudi
- mdloby
V nejzávažnějších případech může arytmie zvýšit riziko mrtvice nebo srdečního selhání.
Vědci se domnívají, že za to může nerovnováha hladin draslíku uvnitř a vně buněk srdečního svalu, což je stav spojený s nedostatkem hořčíku (38, 39).
Ukázalo se, že někteří lidé s městnavým srdečním selháním a arytmií mají nižší hladinu hořčíku než lidé, kteří tento stav nemají. Léčba injekcemi hořčíku významně zlepšila jejich srdeční funkce (40).
Doplňky stravy s hořčíkem mohou také pomoci zmírnit příznaky u některých lidí s arytmií (41).
Shrnutí:
- Jedním z příznaků nedostatku hořčíku je srdeční arytmie nebo-li nepravidelný srdeční rytmus, který může zvýšit riziko závažnějších komplikací, jako je mozková mrtvice nebo srdeční selhání.
Jak získat dostatek hořčíku
Nejbohatšími zdroji jsou semena a ořechy, ale relativně bohatými zdroji jsou také celozrnné výrobky, fazole a listová zelenina.
Obsah hořčíku ve 100 gramech (42):
- mandle: 286 mg
- dýňová semínka: 535 mg
- hořká čokoláda: 152 mg
- arašídy: 168 mg
- popcorn: 144 mg
Mezi další skvělé zdroje hořčíku patří:
- lněná semínka
- slunečnicová semínka
- chia semínka
- kakao
- káva
- kešu
- lískové oříšky
- oves
Shrnutí:
- Semena, ořechy, kakao, fazole a celá zrna jsou skvělým zdrojem hořčíku. Pro optimální zdraví zkuste každý den jíst potraviny bohaté na hořčík.
Závěr
Nedostatek hořčíku je rozšířeným zdravotním problémem.
Některé studie potvrzují, že až 75% lidí nepřijímá dostatečné množství hořčíku. Skutečný nedostatek ( hypomagnezémie) je však mnohem méně častý - podle jednoho odhadu (43) méně než 2% z dospělé populace.
Příznaky nedostatku hořčíku jsou obvykle mírné, pokud se vaše hladina nedostane pod kritickou mez.
Jeho nedostatek může způsobit:
- únavu a svalové křeče
- duševní onemocnění
- bolesti hlavy
- poruchy srdečního rytmu
- osteoporózu
Pokud si myslíte, že máte nedostatek hořčíku, vaše podezření lze potvrdit jednoduchým krevním testem. Nicméně přesnou hladinu hořčíku v těle je obtížné zjistit. Je tomu tak proto, že pokud se ho v krvi nachází málo, tělo ho začne odbourávat z kostí. Z uvedeného důvodu pak krevní test nemusí ukázat jeho nedostatek. Jeho odbouráváním se však kosti stávají křehké.
Ať už bude výsledek jakýkoli, zkuste pravidelně jíst hodně celých potravin bohatých na hořčík, jako jsou ořechy, semena, celozrné potraviny nebo fazole. To zajistí, že vaše kosti zůstanou zdravé a silné.
Tyto potraviny mají také vysoký obsah dalších zdravých živin. Jejich zahrnutí do vaší stravy nejen snižuje riziko nedostatku hořčíku, ale také podporuje vaše zdraví jako celek.
Denní dávka
Ideální denní dávka u dospělých mužů by měla být 400-420 mg a u žen 310-320 mg. U dětí se používá váhový koeficient. Doplňky stravy s hořčíkem můžete užívat buď s jídlem nebo i na prázdný žaludek. Těhotným a kojícím ženám se doporučuje vyšší denní dávka, tj. až 450 mg. Bohužel konzumace rafinovaných potravin (kupříkladu bílá mouka, loupaná rýže) vede k relativnímu nedostatku hořčíku v těle. Ke ztrátám tohoto minerálu dochází také výrazným pocením. Nedoporučuje se užívat hořčík po jídle, protože snižuje aciditu žaludku.
Můžete také využít povrchově Epsomskou sůl, například do koupele. Nejlepší je však hořčík užívat vnitřně.
10 různých typů doplňků stravy s hořčíkem (vhodnost jejich použití)
- Pixabay
Hořčík je čtvrtý nejhojnější minerál ve vašem těle.
Podílí se na více než 300 metabolických reakcích, které jsou nezbytné pro lidské zdraví, včetně produkce energie, regulace krevního tlaku, přenosu nervového signálu a svalové kontrakce (1).
Jisté je, že jeho nízká hladina je spojena s řadou nemocí, jako je diabetes typu 2, srdeční choroby, poruchy nálady a migrény (2). Navíc pevnost kostí nedělá vápník, ale hořčík.
Přestože je tento minerál přítomen v mnoha celých potravinách, jako je zelená listová zelenina, luštěniny, ořechy a semena, až dvě třetiny lidí v západním světě nesplňují své potřeby hořčíku pouze stravou (1).
Pro zvýšení příjmu se mnoho lidí správně obrací na kvalitní a ověřené doplňky stravy. Protože však existuje více druhů doplňků stravy s hořčíkem, může být obtížné zjistit, která z nich je pro vaše potřeby nejvhodnější.
Následuje 10 různých forem hořčíku, jakož i jejich vhodnost použití
1. Citrát hořečnatý
Citrát hořečnatý je forma hořčíku, který je vázán kyselinou citronovou.
Tato kyselina se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech a dává jim jejich kyselou chuť. Uměle vyráběná kyselina citronová se v potravinářském průmyslu často používá jako konzervační a chuťová přísada (3).
Citrát hořečnatý je jednou z nejběžnějších formulací hořčíku a lze jej snadno zakoupit online nebo v obchodech po celém světě.
Některé výzkumy potvrzují, že tento typ patří mezi nejvíce biologicky dostupné formy hořčíku, což znamená, že se snadněji vstřebává do trávicího traktu než jiné formy (4).
Obvykle se ústně doplňuje nízká hladina hořčíku. Kvůli svému přirozenému projímavému účinku se také někdy používá ve vyšších dávkách k léčbě zácpy.
Navíc se občas prodává jako uklidňující látka, která pomáhá zmírnit příznaky spojené s depresí a úzkostí (5).
Shrnutí:
- Citrát hořečnatý je jedním z nejpopulárnějších typů doplňků hořčíku a snadno se vstřebává do vašeho těla. Používá se hlavně ke zvýšení hladiny hořčíku a léčbě zácpy.
2. Oxid hořečnatý
Oxid hořečnatý je sůl, která kombinuje hořčík a kyslík.
Přirozeně tvoří bílou práškovou látku a lze ji prodávat ve formě prášku nebo tobolky. Je také hlavní účinnou látkou v magnéziovém mléce, populárním volně prodejným lékem proti zácpě (6).
Tento typ se obvykle nepoužívá k prevenci nebo léčbě nedostatků hořčíku, protože některé studie uvádějí, že je váš trávicí trakt špatně absorbuje (7).
Místo toho se častěji používá pro krátkodobé zmírnění nepříjemných zažívacích symptomů, jako je pálení žáhy, zažívací potíže a zácpa. Může být také použit k léčbě a prevenci migrén (6, 8).
Shrnutí:
- Oxid hořečnatý se často používá k úlevě od zažívacích potíží, jako je pálení záhy a zácpa. Vzhledem k tomu, že tělo jej neabsorbuje dobře, není to dobrá volba pro ty, kteří potřebují zvýšit hladinu hořčíku.
3. Chlorid hořečnatý
Chlorid hořečnatý je hořečnatá sůl, která obsahuje chlór - nestabilní prvek, který se dobře váže s dalšími prvky, včetně sodíku a hořčíku, za vzniku solí.
Dobře se vstřebává ve vašem zažívacím traktu, což z něj činí skvělý víceúčelový doplněk. Můžete jej použít k léčbě nízkých hladin hořčíku, pálení žáhy a zácpy (7, 9).
Chlorid hořečnatý se nejčastěji užívá ve formě tobolek nebo tablet, ale někdy se také používá v topických produktech, jako jsou pleťové vody a masti.
Přestože lidé používají tyto pleťové krémy k uklidnění a uvolnění bolavých svalů, málo vědeckých důkazů je spojuje se zlepšenými hladinami hořčíku (10).
Shrnutí:
- Chlorid hořečnatý se snadno vstřebává orálně a používá se k léčbě pálení žáhy, zácpy a nízkých hladin hořčíku. Také jeho lokální použití může pomoci zmírnit bolestivost svalů, ale ne zvýšit hladinu hořčíku.
4. Laktát hořečnatý
Laktát hořečnatý je sůl, která se vytvoří, když se hořčík váže s kyselinou mléčnou.
Tato kyselina není produkována pouze vašimi svaly a krevními buňkami, ale je také vyráběna pro použití jako konzervační a aromatická látka (11).
Ve skutečnosti se laktát hořečnatý používá jako potravinářská přídatná látka k regulaci kyselosti a obohacení potravin a nápojů. Je méně populární jako dietní doplněk.
Laktát hořečnatý se snadno vstřebává a může být na váš trávicí systém trochu šetrnější než jiné typy. To je obzvláště důležité pro lidi, kteří potřebují pravidelně brát velké dávky hořčíku nebo nesnášejí jiné formy.
Ve studii u 28 lidí se vzácným zdravotním stavem, který vyžadoval vysoké dávky hořčíku denně, měli ti, kteří užívali tabletu laktátu hořečnatého s pomalým uvolňováním, méně trávicích vedlejších účinků než kontrolní skupina (12).
Několik malých studií rovněž odhaluje, že tato forma může pomoci léčit stres a úzkost (13).
Shrnutí:
- Laktát hořečnatý je účinný jako doplněk stravy a pravděpodobně šetrnější k vašemu zažívacímu systému. Může být vhodnější pro ty, kteří netolerují jiné formy nebo potřebují užívat zvláště velké dávky.
5. Malát hořečnatý
Malát hořečnatý obsahuje kyselinu jablečnou, která se přirozeně vyskytuje v potravinách, jako je ovoce a víno. Tato kyselina má kyselou chuť a často se používá jako potravinářská přídatná látka pro zvýšení chuti nebo zvýšení kyselosti.
Výzkum naznačuje, že malát hořečnatý se velmi dobře vstřebává ve vašem zažívacím traktu, což z něj činí skvělou volbu pro doplnění hladiny hořčíku (14).
Někteří lidé uvádějí, že je v jejich zažívacím systému šetrnější, protože má menší projímavý účinek než jiné typy. To může být prospěšné v závislosti na vašich konkrétních potřebách.
Malát horečnatý se občas doporučuje jako léčba příznaků spojených s fibromyalgií a syndromem chronické únavy (15).
Shrnutí:
- Malát hořečnatý se snadno vstřebává a může mít méně projímavý účinek než jiné formy. Příležitostně se doporučuje pro chronické stavy, jako je fibromyalgie.
6. Taurát hořečnatý
Taurát hořečnatý obsahuje aminokyselinu taurin.
Výzkum potvrzuje, že adekvátní příjem taurinu a hořčíku hraje roli při regulaci hladiny cukru v krvi. Tato konkrétní forma tedy může podporovat zdravé hladiny cukru v krvi (16, 17).
Hořčík a taurin také podporují zdravý krevní tlak (18, 19).
Nedávná studie na zvířatech odhalila, že taurát hořečnatý významně snížil krevní tlak u potkanů s jeho vysokými hodnotami, z čehož vyplývá, že tato forma může posílit zdraví srdce (20).
Shrnutí:
- Taurát hořečnatý může být nejlepší formou pro snížení vysokého krevního cukru a vysokého krevního tlaku, ačkoli jsou nutné další studie.
7. L-threonát hořečnatý
L-threonát hořečnatý je sůl tvořená smícháním hořčíku a kyseliny threonové, ve vodě rozpustná látka odvozená z metabolického rozkladu vitamínu C (21).
Tato forma se snadno vstřebává. Výzkum na zvířatech uvádí, že může být nejúčinnějším typem pro zvyšování koncentrací hořčíku v mozkových buňkách (22).
L-threonát hořečnatý se často používá pro své potenciální přínosy pro mozek a může pomoci zvládat určité poruchy mozku, jako je deprese a ztráta paměti související s věkem.
Shrnutí:
- L-threonát hořečnatý může podporovat zdraví mozku a potenciálně napomáhat léčbě poruch, jako je deprese a ztráta paměti.
8. Síran hořečnatý
Síran hořečnatý se tvoří kombinací hořčíku, síry a kyslíku. Obvykle se označuje jako Epsomská sůl. Je bílá, s texturou podobnou stolní soli.
Může být konzumován také pro léčbu zácpy, ale jeho nepříjemná chuť vede mnoho lidí k výběru jiné alternativní formy pro trávicí podporu.
Síran hořečnatý se často používá ve vanové koupeli, aby zklidnil bolest, bolavé svaly a uvolnil stres. Někdy je také součástí produktů pro péči o pleť, jako je krém nebo tělový olej.
Přestože adekvátní hladiny hořčíku mohou hrát roli při relaxaci svalů a úlevě od stresu, existuje jen málo důkazů, které by potvrzovaly, že tato forma je dobře absorbována kůží (10).
Shrnutí:
- Síran hořečnatý nebo také Epsomská sůl se často používá ve vaně k léčbě stresu a bolestí svalů. Efekt tohoto použití však podporuje málo důkazů.
9. Glycinát hořečnatý
Glycinát hořečnatý je tvořen z elementárního hořčíku a aminokyseliny glycinu.
Vaše tělo využívá tuto aminokyselinu při tvorbě bílkovin. Vyskytuje se také v mnoha potravinách bohatých na bílkoviny, jako jsou ryby, maso, mléčné výrobky a luštěniny.
Glycin je často používán jako samostatný potravinový doplněk ke zlepšení spánku a léčbě různých zánětlivých stavů, včetně chorob srdce a cukrovky (23).
Glycinát hořečnatý se snadno vstřebává a může mít uklidňující vlastnosti. Může pomoci snížit úzkost, depresi, stres a nespavost (8).
Shrnutí:
- Glycinát hořečnatý se často používá pro uklidňující účinky při léčbě úzkosti, deprese a nespavosti.
10. Orotát hořečnatý
Orotát hořečnatý zahrnuje kyselinu orotovou, přírodní látku, která se podílí na konstrukci genetického materiálu vašeho těla, včetně DNA (24).
Snadno se vstřebává a nemá silné projímavé účinky charakteristické pro jiné formy (25).
Výzkum potvrzuje, že může podporovat zdraví srdce díky jedinečné úloze kyseliny orotové při tvorbě energie v tkáních srdce a krevních cévách (25).
Jako takový je populární mezi sportovci a nadšenci fitness, ale může také pomoci lidem s onemocněním srdce.
Jedna studie u 79 osob se závažným městnavým srdečním selháním zjistila, že doplňky orotátu hořečnatého byly pro léčbu symptomů a přežití výrazně účinnější než placebo (26).
Tato forma je výrazně dražší než jiné doplňky stravy s hořčíkem.
Shrnutí:
- Orotát hořečnatý může podpořit zdraví srdce zlepšením produkce energie ve vaších tkáních v srdci a cévách.
Měli byste si vzít doplněk stravy a hořčíkem?
Pokud nemáte nízkou hladinu hořčíku, žádné důkazy nepotvrzují, že užívání doplňku stravy s hořčíkem bude mít měřitelný přínos.
Přesto, pokud máte jeho nedostatek (až dvě třetiny lidí v západním světě), získání této minerální látky z potravin je vždy nejlepší počáteční strategie.
Hořčík je přítomen v různých potravinách, ale především (27):
- Luštěniny: černé fazole
- Zelenina: špenát, kapusta, avokádo
- Ořechy: mandle, arašídy, kešu
- Celá zrna: ovesné vločky, celá pšenice
- Ostatní: hořká čokoláda
Pokud se poohlížíte po potravinách s vysokým obsahem hořčíku, můžete se obrátit také na tyto:
- sezamová semínka
- brokolice
- bazalka
- slunečnicová semínka
- ořechy (vlašské, lískové, pekanové)
- kakao
- semínka
Pokud se vám však z potravy nedaří přijímat dostatek hořčíku, stojí určitě za zvážení užívat kvalitní doplněk stravy.
Některé populace mohou být vystaveny většímu riziku nedostatku, včetně starších dospělých a lidí s diabetem 2. typu, poruch trávení a závislosti na alkoholu (27).
Dávkování a možné nežádoucí účinky
Průměrné doporučené denní množství hořčíku je 320 mg pro ženy a 420 mg pro muže (2).
Množství v různých formulacích doplňků stravy s hořčíkem se může lišit, proto zkontrolujte štítek na obalu přípravku a ujistěte se, že užíváte nejvhodnější dávku.
Doplňky hořčíku jsou obecně považovány za bezpečné pro většinu lidí. Jakmile dosáhnete odpovídající úrovně, vaše tělo vyloučí veškerý přebytek v moči.
Některé formy nebo nadměrné dávky však mohou způsobit mírné příznaky, jako je průjem nebo žaludeční nevolnost.
I když je to velmi vzácné, může dojít i k toxicitě hořčíkem. Pokud trpíte onemocněním ledvin nebo konzumujete velmi vysoké dávky tohoto minerálu, můžete být vystaveni většímu riziku. Mezi příznaky toxicity patří nauzea, zvracení, průjem, svalová slabost, nepravidelné dýchání, letargie a retence moči (27).
Před přidáním většího množství přípravků s hořčíkem do vaší pravidelné stravy je vždy vhodné poradit se s odborníkem.
Shrnutí:
- Většina dospělých potřebuje denně 320–420 mg hořčíku. Tyto hodnoty Jsou všeobecně považovány za bezpečné, ale možná bude vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem.
Závěr
Hořčík hraje zásadní roli v lidském zdraví. Nízké hladiny jsou spojeny s řadou nepříznivých účinků, včetně deprese, nemocí srdce a cukrovky.
Pokud ve své stravě nemáte dostatek tohoto minerálu, můžete zvážit doplňky stravy s hořčíkem.
Existuje mnoho forem, z nichž některé mohou pomoci zmírnit pálení žáhy, zácpu a jiná onemocnění. Pokud si nejste jisti, který z nich je pro vás nejvhodnější, obraťte se s dotazem na lékárníka nebo na svého ošetřujícího lékaře.
Více:
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života