Selen a jeho zdravotní přínosy
- Pixabay
Barbora Nová
Selen je minerál, který můžete přijímat v mnoha potravinách. Pomáhá podporovat zdravé fungování vašeho těla, včetně metabolismu, imunitního systému a funkce štítné žlázy.
I když jste o selenu možná nikdy neslyšeli, tato úžasná živina je pro vaše zdraví životně důležitá.
Selen je esenciální minerál, což znamená, že ho musíte získávat stravou.
Je potřebný pouze v malém množství, ale hraje důležitou roli v důležitých procesech ve vašem těle, včetně metabolismu a funkce štítné žlázy.
Následuje 7 zdravotních přínosů selenu, které jsou podloženy vědeckými poznatky.
1. Selen působí jako silný antioxidant
Antioxidanty jsou sloučeniny v potravinách, které zabraňují poškození buněk způsobenému volnými radikály.
Volné radikály jsou normální vedlejší produkty procesů, jako je metabolismus, které se ve vašem těle denně tvoří.
Často se jim dostává špatné pověsti, ale volné radikály jsou pro vaše zdraví nezbytné. Plní důležité funkce, včetně ochrany těla před nemocemi.
Avšak takové věci, jako je kouření, užívání alkoholu a stres, mohou způsobit nadměrné množství volných radikálů. To vede k oxidačnímu stresu, který poškozuje zdravé buňky (1).
Oxidační stres je spojován s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, Alzheimerova choroba a rakovina, a také s předčasným stárnutím a rizikem mrtvice (2, 3, 4, 5, 6).
Antioxidanty, jako je selen, pomáhají snižovat oxidační stres tím, že udržují počet volných radikálů pod kontrolou (7).
Fungují tak, že neutralizují nadbytečné volné radikály a chrání buňky před poškozením způsobeným oxidačním stresem.
Shrnutí:
- Selen je silný antioxidant, který bojuje proti oxidativnímu stresu a pomáhá chránit tělo před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, chronická onemocnění srdce a rakovina.
2. Selen může snižovat riziko vzniku některých druhů rakoviny
Kromě toho, že selen snižuje oxidační stres, může pomáhat snižovat riziko vzniku některých druhů rakoviny.
To se připisuje schopnosti selenu snižovat poškození DNA a oxidační stres, posilovat imunitní systém a ničit rakovinné buňky (8).
Přehled 69 studií, do kterých bylo zahrnuto více než 350 000 lidí, ukázal, že vysoká hladina selenu v krvi je spojena s nižším rizikem některých typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, plic, tlustého střeva a prostaty (9).
Je důležité poznamenat, že tento účinek byl spojen pouze se selenem získaným prostřednictvím potravin, nikoliv doplňků stravy.
Některé výzkumy však naznačují, že doplňování selenu může snížit vedlejší účinky u lidí podstupujících radioterapii.
Jedna studie například zjistila, že perorální doplňky selenu zlepšily celkovou kvalitu života a snížily průjem vyvolaný ozařováním u žen s rakovinou děložního čípku a dělohy (10).
Shrnutí:
- Vyšší hladiny selenu v krvi mohou chránit před některými druhy rakoviny, zatímco doplnění selenem může pomoci zlepšit kvalitu života u lidí, kteří podstupují radiační terapii.
3. Selen může chránit před srdečními chorobami
Strava bohatá na selen může pomoci udržet vaše srdce zdravé, protože nízká hladina selenu je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.
V analýze 25 pozorovacích studií bylo 50% zvýšení hladiny selenu v krvi spojeno s 24% snížením rizika srdečních onemocnění (11).
Selen může také snižovat markery zánětu v těle - jeden z hlavních rizikových faktorů srdečních onemocnění.
Například přehled 16 kontrolovaných studií zahrnujících více než 433 000 osob se srdečním onemocněním ukázal, že užívání doplňků stravy se selenem snižuje hladinu zánětlivého markeru C-reaktivního proteinu (CRP).
Navíc zvyšoval hladinu glutathionperoxidázy, silného antioxidantu (12).
To naznačuje, že selen může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění tím, že snižuje zánět a oxidační stres v těle. Oxidační stres a zánět jsou spojeny s aterosklerózou neboli s hromaděním plaku v tepnách.
Ateroskleróza může vést k nebezpečným zdravotním problémům, jako je mrtvice, infarkt a srdeční onemocnění (13).
Zařazení potravin bohatých na selen do jídelníčku je skvělým způsobem, jak udržet hladinu oxidačního stresu a zánětu na minimu.
Shrnutí:
- Selen může pomoci udržet vaše srdce zdravé tím, že udržuje hladinu oxidačního stresu a snižuje riziko srdečních onemocnění.
4. Selen pomáhá předcházet duševnímu úpadku
Alzheimerova choroba je zničující onemocnění, které způsobuje ztrátu paměti a negativně ovlivňuje myšlení a chování. Je šestou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech.
Počet lidí s Alzheimerovou chorobou roste. Proto je nezbytné hledat způsoby, jak tomuto degenerativnímu onemocnění předcházet.
Předpokládá se, že oxidativní stres se podílí na vzniku i progresi neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza a Alzheimerova choroba (14).
Několik studií prokázalo, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají nižší hladinu selenu v krvi (15, 16).
Některé studie navíc zjistily, že antioxidanty v potravinách i doplňcích stravy mohou u pacientů s Alzheimerovou chorobou zlepšovat paměť (17).
Jedna malá studie zjistila, že doplňování jednoho brazilského ořechu bohatého na selen denně zlepšilo verbální plynulost a další mentální funkce u pacientů s mírnou kognitivní poruchou (18).
Navíc středomořská strava, která je bohatá na potraviny s vysokým obsahem selenu, jako jsou mořské plody a ořechy, je spojována s nižším rizikem vzniku Alzheimerovy choroby (19, 20).
Shrnutí:
- Strava bohatá na selen může pomáhat předcházet úbytku duševních schopností a zlepšovat ztrátu paměti u lidí s Alzheimerovou chorobou.
5. Selen je důležitý pro zdraví štítné žlázy
Selen je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Tkáň štítné žlázy totiž obsahuje větší množství selenu než kterýkoli jiný orgán v lidském těle (21).
Tento účinný minerál pomáhá chránit štítnou žlázu před oxidačním poškozením a hraje zásadní roli při tvorbě hormonů štítné žlázy.
Zdravá štítná žláza je důležitá, protože reguluje metabolismus a řídí růst a vývoj (22).
Nedostatek selenu je spojován s onemocněními štítné žlázy, jako je Hashimotova tyreoiditida, což je typ hypotyreózy, při níž imunitní systém napadá štítnou žlázu.
Pozorovací studie zahrnující více než 6 000 osob zjistila, že nízké hladiny selenu v séru jsou spojeny se zvýšeným rizikem autoimunitní tyreoiditidy a hypotyreózy (23).
Některé studie navíc ukázaly, že doplňky stravy se selenem mohou prospívat lidem s Hashimotovou chorobou.
Jeden přehled dospěl k závěru, že užívání doplňků stravy se selenem denně po dobu tří měsíců vedlo ke snížení protilátek proti štítné žláze. Vedlo také ke zlepšení nálady a celkové pohody u osob s Hashimotovou chorobou (24).
Než však bude možné doporučit doplňky selenu pro osoby s Hashimotovou chorobou, je třeba provést další výzkum.
Shrnutí:
- Selen chrání štítnou žlázu před oxidativním stresem a je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Selen může pomoci lidem s Hashimotovou chorobou a dalšími typy onemocnění štítné žlázy.
6. Selen posiluje imunitní systém
Váš imunitní systém udržuje vaše tělo zdravé tím, že rozpoznává potenciální hrozby a bojuje s nimi. Mezi ně patří bakterie, viry a parazité.
Selen hraje důležitou roli ve zdraví vašeho imunitního systému. Tento antioxidant pomáhá snižovat oxidační stres ve vašem těle, což snižuje zánět a posiluje imunitu.
Studie prokázaly, že zvýšená hladina selenu v krvi je spojena se zvýšenou imunitní reakcí.
Na druhou stranu bylo prokázáno, že jeho nedostatek poškozuje funkci imunitních buněk a může vést ke zpomalení imunitní odpovědi (25).
Studie také spojují nedostatek se zvýšeným rizikem úmrtí a progrese onemocnění u lidí s HIV, zatímco doplňky stravy prokazatelně vedou ke snížení počtu hospitalizací a zlepšení příznaků u těchto pacientů (26).
Doplňky stravy se selenem navíc mohou pomoci posílit imunitní systém u lidí s chřipkou, tuberkulózou a hepatitidou C (27).
Shrnutí:
- Selen je klíčový pro zdraví a správnou funkci imunitního systému. Vyšší hladiny selenu mohou pomoci posílit imunitní systém lidí s HIV, chřipkou, tuberkulózou a hepatitidou C.
7. Selen může pomoci snížit příznaky astmatu
Astma je chronické onemocnění, které postihuje dýchací cesty, jimiž proudí vzduch do plic a z plic.
Tyto dýchací cesty se zanítí a začnou se zužovat, což způsobuje příznaky, jako je sípání, dušnost, tlak na hrudi a kašel (28).
Astma je spojováno se zvýšenou hladinou oxidačního stresu a zánětu v těle (29).
Vzhledem ke schopnosti selenu snižovat zánět některé studie naznačují, že tento minerál může přispět ke snížení příznaků souvisejících s astmatem.
Výzkumy prokazují, že lidé, kteří trpí astmatem, mají nižší hladinu selenu v krvi.
Jedna studie totiž ukázala, že pacienti s astmatem, kteří měli vyšší hladinu selenu v krvi, měli lepší funkci plic než ti, kteří měli hladinu nižší (30).
Doplňky stravy se selenem mohou také pomoci snížit příznaky související s astmatem.
Jedna studie například zjistila, že podávání 200 mcg selenu denně lidem trpícím astmatem snížilo užívání kortikosteroidních léků používaných ke kontrole příznaků (31).
Výzkumy v této oblasti jsou však rozporuplné a k úplnému pochopení úlohy selenu při rozvoji a léčbě astmatu jsou zapotřebí rozsáhlejší studie (32).
Shrnutí:
- Selen může být prospěšný lidem s astmatem díky své schopnosti snižovat zánětu v těle. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.
Nejlepší zdroje selenu ve stravě
Naštěstí je mnoho zdravých potravin s vysokým obsahem selenu.
Následující potraviny jsou skvělými zdroji (33):
- Ústřice: 238 % RHP v 85 gramech
- Para ořechy: 174 % RHP v jednom ořechu (5 gramů)
- Halibut: 171 % RHP ve 160 gramech
- Tuňák žlutoploutvý: 167 % RHP v 85 gramech
- Vejce: 56 % RHP ve 2 velkých vejcích (100 gramů)
- Sardinky: 46 % RHP ve 4 sardinkách (48 gramů)
- Slunečnicová semena: 27 % RHP ve 28 gramech
- Kuřecí prsa: 12 % RHP ve 4 plátcích (84 gramů)
- Houby Shiitake: 10 % RHP v 1 šálku (97 gramů)
Množství selenu v rostlinných potravinách se liší v závislosti na obsahu selenu v půdě, ve které byly vypěstovány.
Koncentrace selenu v plodinách tak závisí do značné míry na místě, kde jsou pěstovány.
Například jedna studie ukázala, že koncentrace selenu v para ořeších se značně liší podle regionů. Zatímco jeden para ořech z jedné oblasti poskytoval až 288% doporučeného příjmu, jiné pouze 11% (34).
Proto je důležité konzumovat pestrou stravu, která zahrnuje více než jeden dobrý zdroj tohoto důležitého minerálu.
Shrnutí:
- Mezi potraviny bohaté na selen patří mořské plody, ořechy a houby. Je důležité konzumovat různé potraviny, které obsahují tento minerál, protože obsah selenu se může lišit v závislosti na podmínkách růstu.
Nebezpečí nadměrného příjmu selenu
Ačkoli je selen nezbytný pro dobré zdraví, jeho nadměrné množství může být nebezpečné. Ve skutečnosti může být konzumace vysokých dávek selenu toxická a dokonce smrtelná.
Zatímco toxicita selenu je vzácná, je důležité držet se blízko doporučeného množství 55 µg denně a nikdy nepřekročit tolerovatelný horní limit 400 µg denně (35).
Brazilské ořechy obsahují velmi vysoké množství selenu. Konzumace příliš velkého množství by mohla vést k toxicitě selenu.
Toxicita je však pravděpodobnější při užívání doplňků stravy než při konzumaci potravin obsahujících selen.
Známky toxicity selenu zahrnují:
- vypadávání vlasů
- závratě
- nevolnost
- zvracení
- zčervenání obličeje
- třes
- bolesti svalů
V závažných případech může akutní toxicita selenu vést k závažným střevním a neurologickým symptomům, infarktu, selhání ledvin a smrti (36).
Shrnutí:
- Zatímco toxicita selenu je vzácná, nadměrná konzumace tohoto minerálu prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy může mít nebezpečné vedlejší účinky.
Závěr
Selen je silný minerál, který je nezbytný pro správné fungování vašeho těla.
Hraje zásadní roli v metabolismu a funkci štítné žlázy a pomáhá chránit vaše tělo před poškozením způsobeným oxidačním stresem.
A co víc, selen může pomoci posílit váš imunitní systém, zpomalit mentální úpadek související s věkem a dokonce snížit riziko srdečních onemocnění.
Tuto mikroživinu najdete v široké škále potravin, od ústřic přes houby až po para ořechy.
Přidání více potravin bohatých na selen do vaší stravy je vynikající způsob, jak si udržet dobré zdraví.
Proč je ve 21. století tak častý nedostatek minerálů?
- Pixabay
Ing. Zdeněk Rozehnal
Nedostatek živin je stejně častý v rozvinutých zemích jako v chudých. Ve skutečnosti se v západních státech mnoho lidí přejídá, ale přitom je podvyživeno, což ukazuje, že dostupnost potravin a jejich dostatek nemusí nutně znamenat dobrou výživu (1).
Na kvalitě potravin, které jíte, záleží stejně - ne-li více - jako na jejich množství. Statistiky bohužel ukazují, že průmyslově zpracované potraviny, které mají malou výživovou hodnotu, tvoří téměř 70% typické západní stravy (2). Například z průzkumu, který v roce 2018 zveřejnilo Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, také vyplývá, že více než jeden ze tří Američanů konzumuje v daný den jídlo z rychlého občerstvení (3).
V posledních dvou desetiletích národní průzkumy odhalily, že děti i dospělí v USA konzumují více přidaného cukru než několik základních živin (4, 5). Tato nezdravá strava spolu se sedavým způsobem života vede nejen k vážným zdravotním problémům, jako je cukrovka, obezita a srdeční choroby, ale také ohrožuje lidi nedostatkem mikroživin (6).
Proč se nedostatek živin stal celosvětovým zdravotním problémem
Kromě nezdravého výběru potravin stojí za rozsáhlým nedostatkem vitaminů a minerálních látek, který lze pozorovat u celé populace, ještě jeden naléhavý problém. Jak uvádí studie zveřejněná v časopise Environmental Geochemistry and Health, přibližně třetina orné půdy na celém světě trpí nedostatkem mikroživin, zejména minerálů, jako je zinek (7).
Rostliny, včetně potravinářských plodin, získávají všechny potřebné minerální látky z půdy. Jak kořeny rostlin přijímají vodu, absorbují minerální živiny, které se následně rozkládají na primární a sekundární makroživiny a mikroživiny (8).
Primárními makroživinami jsou dusík, fosfor a draslík, zatímco sekundárními makroživinami jsou vápník, hořčík a síra. Rostliny potřebují tyto živiny, zejména primární makroživiny, ve velkém množství pro optimální růst, a proto je zemědělci často dodávají svým plodinám ve formě hnojiv.
Mikroživiny naopak rostliny potřebují pouze v malém množství, proto se do půdy běžně nepřidávají. Mezi tyto minerální živiny patří bór, měď, železo, chlorid, mangan, molybden a zinek. Všechny tyto prvky plní uvnitř rostlinných buněk kritické funkce.
Např: Studie publikovaná v časopise Physiologia Plantarum zjistila, že pro úspěšnou fotosyntézu potřebují rostliny dostatečné množství draslíku a hořčíku. Nedostatek těchto živin vede k nadměrné produkci volných radikálů, které jsou pro rostliny stejně škodlivé jako pro člověka (9).
Minerální látky pocházející z půdy rostliny potřebují také k produkci vitaminů. Na rozdíl od minerálních látek jsou vitaminy rostlinami přirozeně syntetizovány. Ve skutečnosti nám známé antioxidační vitaminy, jako jsou vitaminy A, C a E, mají pro rostliny stejný přínos jako pro naše tělo - to znamená, že chrání zdravé buňky před oxidačním stresem, který je vyvolán hromaděním volných radikálů (10).
Pro dokreslení toho, jak půdní minerály ovlivňují produkci vitamínů v rostlinách, srovnává studie publikovaná v časopise Scientia Agropecuaria obsah vitamínu C v rostlinách camu camu - pravděpodobně nejbohatším zdroji vitamínu C na planetě - pěstovaných v půdách s různým obsahem minerálů.
Vědci zjistili, že rostliny camu camu, které rostly v neúrodné půdě, produkovaly nejnižší množství vitaminu C. Naopak rostliny, které rostly v úrodné půdě, zejména v půdě bohaté na hořčík a fosfor, měly nejvyšší obsah vitaminu C, což potvrzuje, že produkce vitaminu C v rostlinách camu camu je ovlivněna příjmem hořčíku a fosforu (11).
Zajímavé je, že vědci upozornili na další objev: Kromě minerálů ovlivnila produkci vitaminu C také přítomnost těžkých kovů v půdě, i když negativně. Uvedli, že rostliny camu camu produkovaly méně vitaminu C, když byla koncentrace hliníku v půdě vysoká, ale syntetizovaly více vitaminu C, když byla koncentrace hliníku nízká.
Tyto dva problémy - nedostatek živin v půdě a kontaminace půdy těžkými kovy - jsou dnes bohužel velmi časté a jsou také příčinou tiché epidemie nedostatku vitaminů a minerálů, která postihuje miliardy lidí na celém světě (12).
Podle četných studií lze nedostatek živin v půdě přičíst na vrub průmyslovým zemědělským postupům, jako je používání chemických hnojiv a pesticidů, intenzivní zavlažování, intenzivní obdělávání půdy a koncentrovaná monokulturní produkce. Protože se tyto škodlivé postupy dnes běžně používají, většina čerstvých produktů prodávaných v obchodech s potravinami není tak výživná, jak by měla být (13).
Studie zveřejněná v časopise HortScience ukazuje, že výživová hodnota potravin dostupných v USA a Velké Británii se za posledních 50 až 100 let výrazně snížila. Existují také přesvědčivé důkazy, že u některých druhů ovoce a zeleniny, které dnes jíte, mohlo dojít k průměrnému poklesu obsahu minerálních látek až o 40% (14).
Proto je vhodné konzumovat více celých potravin namísto zpracovaných.
Několik studií také uvádí, že v půdě i v produktech byly zjištěny vysoké hladiny kontaminujících látek, například těžkých kovů (15). Přestože jsou tyto toxické kovy v životním prostředí přirozeně přítomny, jejich koncentrace se v důsledku průmyslové činnosti člověka, jako je těžba, konvenční zemědělství, výroba baterií a nesprávná likvidace odpadních vod a odpadů, zvyšuje na alarmující úroveň (16).
Proto odborníci doporučují místo potravin pěstovaných konvenčními zemědělskými postupy volit potraviny pěstované ekologicky, které podporují správnou výživu. Kromě toho, že organické ovoce a zelenina obsahují vyšší množství antioxidantů a základních živin, nejsou stříkány zemědělskými chemikáliemi a jsou pěstovány postupy, které zabraňují erozi půdy (17).
Běžné nedostatky minerálních látek a jejich příznaky
Podle zprávy Amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o výživě má 10% americké populace nedostatek mnoha živin, včetně základních minerálů (18). Ve výživových doporučeních pro Američany na období 2015-2020 jsou následující minerální látky zdůrazněny jako živiny, které jsou předmětem veřejného zájmu, protože jsou v USA často nedostatečně konzumovány (19):
- Vápník je základním stavebním kamenem kostí. Krystaly vápníku vyplňují všechny mezery a díry ve strukturálním rámci kostí, aby se kosti snadno nelámaly (20). Vápník má také zásadní význam pro způsob, jakým vaše nervové buňky komunikují, a pomáhá vašim svalům a cévám uvolňovat se a stahovat (21).
Příznaky nedostatku vápníku: Extrémní únava, bolesti svalů, suchá kůže, lámavé nehty, slabé kosti a zubní kaz (22).
- Železo je důležitou součástí hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která pomáhá přenášet kyslík z plic do zbytku těla. Využívá se také k tvorbě myoglobinu, bílkoviny, která přenáší kyslík do svalů. Kromě toho je železo nezbytné pro tvorbu některých hormonů (23).
Příznaky nedostatku železa: Extrémní únava, slabost, bledá kůže, zrychlený tep, dušnost, závratě nebo malátnost, studené ruce a nohy, lámavé nehty a špatná chuť k jídlu (24).
- Hořčík je dobrým kofaktorem, pomáhá více než 300 enzymům plnit jejich funkce. Mezi tyto funkce patří regulace syntézy bílkovin, hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Hořčík je také potřebný pro tvorbu energie, syntézu DNA a tvorbu glutathionu (25).
Příznaky nedostatku hořčíku: Abnormální pohyby očí, křeče, únava, svalové křeče nebo křeče, svalová slabost a necitlivost (26).
- Draslík je elektrolyt, který pomáhá buňkám udržovat rovnováhu tekutin. Kdykoli uvolňují sodík, aby se zbavily přebytečné vody, vaše buňky přijímají draslík zvenčí, aby udržely vyvážený poměr těchto elektrolytů (27). Draslík také pomáhá kontrakcím vašich svalů a podílí se na udržování krevního tlaku (28).
Příznaky nedostatku draslíku: Zácpa, bušení srdce, únava, svalová slabost nebo křeče, brnění nebo necitlivost (29).
- Zinek je stopový minerál, který se nachází v buňkách celého těla. Stejně jako hořčík slouží jako kofaktor stovek enzymů, které přímo ovlivňují funkce vašich životně důležitých orgánů (30). Nedostatek zinku má závažné důsledky, jako je zpomalení růstu, poruchy kognitivních funkcí a dysfunkce imunitního systému (31).
Příznaky nedostatku zinku: Vypadávání vlasů, průjem, náchylnost k infekcím, ztráta chuti k jídlu, impotence, problémy s očima, úbytek hmotnosti, pomalé hojení ran a nedostatek chuti a čichu (32).
Kromě těchto živin následuje dalších 5 základních minerálů, které vaše tělo potřebuje v menším množství pro optimální zdraví:
-
Měď je stopový minerál, který je potřebný pro vstřebávání železa a normální erytropoézu - tedy proces, při kterém kmenové buňky dozrávají v červené krvinky (33). Měď se také podílí na tvorbě energie a správné tvorbě pojivové tkáně (34).
-
Mangan. Funkce manganu mohou výrazně ovlivnit zdraví metabolismu. Tento základní minerál pomáhá tělu štěpit sacharidy a vstřebávat vápník z potravy. Podílí se také na regulaci hladiny cukru v krvi. Mangan je důležitou součástí superoxiddismutázy, enzymu, který působí také jako antioxidant (35).
-
Fosfor je druhým nejrozšířenějším minerálem v těle. Spolu s vápníkem pomáhá budovat a obnovovat kosti a zuby (36). Fosfor také pomáhá při tvorbě ATP, molekuly, kterou tělo využívá k ukládání energie. Podílí se také na aktivaci mnoha enzymů a vitaminů skupiny B a na transportu molekul do buněk a z buněk (37, 38).
-
Selen je součástí selenoproteinů, které slouží jako antioxidanty uvnitř vašeho těla. Selenoproteiny se také podílejí na syntéze DNA, reprodukci a metabolismu hormonů štítné žlázy (39)
-
Sodík je stejně jako draslík elektrolytem, který pomáhá udržovat rovnováhu tekutin. Pomáhá také regulovat elektrické náboje, které se pohybují dovnitř a ven z vašich buněk. Sodík má zásadní význam pro přenos nervových impulzů v celém těle a také pro stahy srdce a svalů (40).
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života