Co byste měli vědět o dlouhodobém užívání léků na ředění krve. Warfarin - co Vám u lékaře neřeknou
Následuje:
- Vitamín K cévy uzdravuje a naopak Warfarin způsobuje jejich vápenátění
- Vitamin K1 a K2: vše, co potřebujete o nich vědět
- Depositphotos
Barbora Nová
Pokud máte fibrilaci síní, užívání léků na ředění krve může snížit riziko mrtvice. Ale způsobují další vedlejší účinky, včetně vážného krvácení.
Fibrilace síní (AFib) je onemocnění srdečního rytmu, při kterém horní dvě komory srdce bijí nepravidelně. Krev se může shromažďovat a hromadit a vytvářet sraženiny, které se mohou dostat do orgánů a mozku, což zvyšuje riziko mrtvice.
Lékaři často předepisují antikoagulancia neboli léky na ředění krve, které ředí krev a zabraňují tvorbě sraženin. Některé výzkumy naznačují, že antikoagulancia mohou snížit riziko mrtvice až o 60 %, pokud máte AFib (1).
Náslduje vše, co byste měli vědět o dlouhodobém užívání léků na ředění krve, o případných nežádoucích účincích a o tom, co byste měli probrat s lékařem.
Jak fungují léky na ředění krve
Antikoagulancia pomáhají předcházet vzniku krevních sraženin tím, že zasahují do procesu srážení krve. Ačkoli se jim často říká léky na ředění krve, podle britské Národní zdravotní služby (NHS) krev neředí (2).
Existuje několik typů léků na ředění krve, které se obvykle užívají perorálně. Ty mohou působit různými způsoby.
Warfarin
Warfarin je jedním z nejčastěji předepisovaných antikoagulancií. Působí tak, že snižuje schopnost vašeho těla vytvářet vitamin K. Bez vitaminu K mají játra potíže s tvorbou bílkovin pro srážení krve (3).
Lékaři tradičně předepisovali warfarin všem lidem s AFib. V současné době se však jeho použití doporučuje pouze u osob s AFib, které mají:
- mechanickou náhradu srdeční chlopně
- revmatickou mitrální stenózu
Přímá perorální antikoagulancia (DOAC)
Přímá perorální antikoagulancia (DOAC) fungují tak, že blokují faktory srážení krve 2a nebo 10a (4).
Doporučují se pro lidi s AFib, pokud osoba nemá středně těžkou až těžkou revmatickou mitrální stenózu nebo mechanickou náhradní srdeční chlopeň.
DOAC zahrnují:
Lékaři mají k dispozici soubor pokynů, podle kterých určují, jaký druh léku na ředění krve je pro vás nejvhodnější.
Jaké jsou dlouhodobé účinky užívání léků na ředění krve?
Nejčastější komplikací dlouhodobého užívání léků na ředění krve je zvýšené riziko nadměrného krvácení. To může způsobit (5):
- krvavou moč nebo stolici
- snadnější tvorbu modřin
- krvácení z dásní
- silnou menstruaci
- krvavý kašel nebo zvracení
V závažných případech může nadměrné krvácení vést ke komplikacím, které postihnou vaše orgány. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve a u kterých dojde k nadměrnému krvácení, mají třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí než lidé, kteří tyto léky neužívají (6).
Proto je důležité, abyste se před zahájením užívání léků na ředění krve poradili se zdravotnickým pracovníkem a pravidelně se sledovali, protože antikoagulancia jsou jednou z nejčastějších příčin hospitalizací způsobených léky (6).
Mezi další nežádoucí účinky dlouhodobého užívání léků na ředění krve mohou patřit (7):
- nevolnost
- zácpa
- průjem
- vypadávání vlasů
- žloutenka
- svědění kůže
- kožní vyrážky
Nouzový stav
Doporučuje se okamžitě zavolat Zdravotnickou záchrannou službu - 155, pokud se u vás během užívání léků na ředění krve objeví některý z následujících příznaků:
- silná nebo neobvyklá bolest hlavy
- zmatenost, slabost nebo necitlivost
- krvácení, které se nezastaví
- zvracení krve
- krev ve stolici
- pád nebo zranění hlavy
Může se jednat o příznaky vnitřního krvácení, které mohou vést k extrémní ztrátě krve. Rychlé jednání vám může zachránit život.
Léky s antidotem mohou zastavit účinky warfarinu, dabigatranu, apixabanu a rivaroxabanu, ale budete muset jít na ošetření do nemocnice (8).
Rizikové faktory
Některé rizikové faktory mohou zvyšovat pravděpodobnost výskytu nadměrného krvácení nebo jiných komplikací při dlouhodobém užívání léků na ředění krve. Mezi ně mohou patřit (9):
- vyšší věk
- lidé, kteří podstupují lékařské procedury, jako je chirurgický zákrok nebo diagnostické testy
- užívání některých dalších léků, jako jsou antidepresiva, antibiotika, steroidy, inhibitory protonové pumpy a antikonvulziva
- zranění, jako je říznutí
- mající zdravotní stav, jako je onemocnění ledvin, rakovina, onemocnění jater nebo trombocytopenie
Zvládání rizika krvácení
Krátkodobé i dlouhodobé užívání léků na ředění krve zvyšuje riziko nadměrného krvácení, proto je důležité tato rizika zvládat. Několik změn životního stylu a stravování by vám mohlo pomoci minimalizovat rizika.
Změny životního stylu
Pro snížení rizika krvácení při každodenních činnostech můžete doma udělat následující kroky:
- Zahoďte zubní kartáčky s tvrdými štětinami a přejděte na kartáčky s měkkými štětinami.
- Používejte voskovanou zubní nit místo nevoskované, která může poškodit dásně a způsobit krvácení.
- Vyzkoušejte elektrický holicí strojek, abyste se vyhnuli možnému pořezání žiletkou.
- Ostré předměty, jako jsou nůžky nebo nože, používejte se zvýšenou opatrností.
- Poraďte se s lékařem o účasti na aktivitách, které mohou zvýšit riziko pádu nebo zranění, jako jsou kontaktní sporty. Ty mohou také zvýšit riziko vnitřního krvácení.
Dietní změny
Pokud užíváte warfarin dlouhodobě, je nejlepší vyhnout se náhlým dietním změnám, protože by to mohlo změnit účinek léku na vaše tělo.
Warfarin pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin a mrtvice tím, že snižuje množství vitaminu K, které produkují vaše játra. Náhlá konzumace většího množství potravin s vysokým obsahem vitaminu K by však mohla snížit účinnost léku (10).
Mezi ně mohou patřit potraviny jako např:
- listová zelenina, jako je špenát, kapusta, řapíkatý salát a mangold
- vaječné žloutky
- játra
- petržel
- avokádo
- cizrna
- olivový olej
- zralý sýr
NHS Spojeného království také doporučuje nepít grapefruitový nebo brusinkový džus, protože by také mohly ovlivnit účinek léku a zvýšit riziko nadměrného krvácení (11).
Stejně tak výzkum ukazuje, že některé potraviny s vysokým obsahem vlákniny a bylinné doplňky, jako je třezalka tečkovaná, kurkuma a kumarin, mohou interferovat s účinností vybraných DOAC (12).
Sledování léku na ředění krve
Během užívání léků na ředění krve můžete vyžadovat lékařské sledování a pravidelné krevní testy.
Warfarin
Pokud užíváte warfarin dlouhodobě, váš praktický lékař (pokud ho máte) vás bude pravděpodobně pečlivě sledovat, aby se ujistil, že užíváte správnou dávku, a aby minimalizoval riziko komplikací.
Jednou za 4 týdny můžete navštívit polikliniku, aby Vám byl proveden test protrombinového času. Tento krevní test měří, jak dlouho trvá, než se Vaše krev srazí (13).
Pokud potřebujete lékařský zákrok, který zahrnuje krvácení, může Vás lékař předtím vyhodnotil, zda je třeba na krátkou dobu přerušit užívání léků na ředění krve.
Pokud si všimnete, že barva Vaší tablety warfarinu vypadá jinak, poraďte se s lékařem. Barva představuje dávku, proto je nejlepší sledovat barvu, abyste se ujistili, že užíváte správnou dávku.
DOAC
Krátkodobě působící léky na ředění krve, jako jsou DOACs, obvykle nevyžadují časté sledování. Lékař vám může poskytnout další pokyny pro léčbu a případné změny dávkování (14).
Kdy se spojit s lékařem
Pokud máte obavy z dlouhodobého užívání léků na ředění krve, můžete se poradit s lékařem a užívat přírodní přípravky.
Je důležité užívat léky každý den ve stejnou dobu. Pokud vynecháte dávku, obraťte se na lékaře nebo si přečtěte příbalový leták a zjistěte, jak byste se měli vrátit k léčbě.
Někteří lidé, kteří si vzpomenou na vynechanou dávku blízko doby, kdy ji obvykle užívají, ji mohou užít o několik hodin později. Jiní možná budou muset počkat do následujícího dne a dávku zdvojnásobit. Lékař Vám může poradit (pokud ho máte a má čas), jaký způsob je pro Vaši situaci nejlepší.
Zvažte nastavení budíků nebo používání aplikací pro připomínání léků, abyste se vyhnuli vynechání dávky.
Často kladené otázky
Může být člověk doživotně na lécích na ředění krve?
V mnoha případech mohou lékaři doporučit, abyste po zbytek života užívali léky na ředění krve, a snížili tak riziko vzniku mrtvice.
Jaké škody mohou způsobit léky na ředění krve?
Léky na ředění krve mohou způsobovat nežádoucí účinky, včetně krvácení a modřin. Výrazné krvácení může být život ohrožující a vyžaduje pohotovostní lékařské ošetření.
Jaké jsou nevýhody užívání léků na ředění krve?
Léky na ředění krve mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je nevolnost, krvácení, kožní vyrážky, vypadávání vlasů a nízký počet krvinek. Mohou také zvýšit riziko významného krvácení.
Lze někdy vysadit léky na ředění krve?
Lékaři vám mohou doporučit, abyste v užívání antikoagulačních léků pokračovali po zbytek života, pokud máte AFib a hrozí u vás riziko vzniku krevních sraženin a mozkové mrtvice. Pokud však máte AFib, můžete je přestat užívat, pokud vám bude implantován přístroj Watchman nebo provedena ablace a nebude prokázána přítomnost AFib.
Závěr
Dlouhodobé užívání léků na ředění krve může pomoci zabránit vzniku krevních sraženin a život ohrožujících komplikací, jako je mrtvice.
Největším rizikem při dlouhodobém užívání léků na ředění krve je krvácení. Léky na ředění krve nemusí způsobit, že se budete denně cítit lépe. Přesto jsou jedním z opatření, která můžete přijmout na ochranu před mrtvicí, pokud máte fibrilaci síní.
Pokud máte obavy ohledně léků na ředění krve a jejich dlouhodobého užívání, poraďte se s lékařem o jejich rizicích a přínosech. Zároveň se můžete poradit o přírodních přípravcích.
Warfarin - co Vám u lékaře neřeknou
MUDr. Ladislav Šafránek, lékař pro zdravou dlouhověkost
Dlouhodobé podávání Warfarinu (chemikálie původně používaná jako jed k likvidaci hlodavců) je typickým obrazem způsobu myšlení v oficiální medicíně.
Zřejmě nejčastější příčinou mnoha chronických onemocnění - včetně zvýšené srážlivosti krve - je chronické překyselování organismu. To není žádná novinka, marně na to upozorňoval nejslavnější lékař antického starověku a zakladatel racionálního lékařství Hippokrates (460 př. n. l. – 377 př. n. l.). To znamená, že tělo nejen v potravinách přijímá, ale především samo produkuje trvalý přebytek různých kyselých látek, které jsou následně nejen vylučovány z těla, ale bohužel i průběžně neutralizovány tím, že odkudkoliv z organismu na sebe vážou zásadotvorné minerály i za cenu poškozování prakticky všech orgánů v těle.
To všechno výměnou za náš život, protože pokud by došlo jen k malé odchylce v pH, došlo by k rozvratu metabolismu s následkem brzké smrti. Proto tělo udržuje pH krve s úžasnou přesností v úzkých hranicích mezi 7,35 do 7,45, některé prameny uvádí ještě užší rozptyl - mezi 7,38 až 7,42.
Chemicky vzato v podstatě dochází k pomalým procesům poleptání vnitřních orgánů – k jejich poškození dochází naštěstí jen pozvolna, mimo jiné i díky tomu, že tělo má velkou schopnost nadbytečné kyselé látky neutralizovat. Pokud ale tato situace trvá příliš dlouhou dobu, dochází k neutralizaci za cenu postupného poškozování tkání prakticky v kterémkoliv orgánu. O tom, který orgán bude pro udržení pH krve obětován dříve a který později, rozhodují zase jiné souvislosti – především nerovnováha neurovegetativní nervové soustavy.
Vraťme se k tématu nadměrné krevní srážlivosti (oblast využití jedu na hlodavce - pardon - Warfarinu). Pokud dojde k poleptání krvinek a cévních stěn, způsobuje to zvýšené riziko nežádoucích krevních sraženin. Když tedy někdo trpí zvýšenou srážlivostí krve, může počítat s tím, že i kterýkoliv jiný orgán může být také poškozován stejným přebytkem organických kyselin. Z hlediska dlouhodobé péče o takto postiženého jedince je jediným skutečně racionálním opatřením měřit si pravidelně pH moči a zásadní změnou životosprávy dosáhnout odkyselení organismu.
Oficiální medicína Vám místo toho do vašeho již tak poničeného organismu přidá ještě jed na hlodavce
Jeho toxickým vlivem nejen že nedojde k žádnému odkyselení, ale jak se začíná jevit, většina chemických léků naopak překyselení organismu ještě více zhorší a zafixuje.
Dlouhodobé podávání Warfarinu může být příčinou vzniku dalších onemocnění, jako jsou například osteoporóza, kožní onemocnění až nekróza kůže, poškození zraku krvácením do sítnice, které někdy končívá slepotou, zvýšené riziko úmrtní na krvácení do mozku. Dochází také k častějším zlomeninám kostí a k častějším kompresivním zlomeninám páteřních obratlů pro warfarinem vyvolanou polékovou osteoporózu.
Vysvětlení těchto závažných onemocnění pak bývá pro oficiální medicínu jednoduché - TOHLE VŠECHNO SE PŘECI STARÝM LIDEM STÁVÁ
To sice ano, ale daleko častěji u lidí, dlouhodobě "léčených" Warfarinem, jak ukazují ty studie, které nefinancuje farmako-chemický průmysl.
Jediné, co Warfarin skutečně „umí“, je poškození metabolismu vitamínu K,
který je ale důležitý nejen v procesech srážení krve, které jsou aktivovány při jakémkoliv vnějším či vnitřním krvácení. To se ví již dávno. Teprve mnohem později se zjistilo, že vitamín K byl nalezen i v tak životně důležitých orgánech, jako je nervový systém, srdce, plíce, žaludek či ledviny. Dnes je již k dispozici dostatek informací, že vitamín K je nezbytný pro zdravé fungování všech lidských buněk od jejich vzniku, přes celý jejich život až po jejich "naprogramovanou“ smrt (například v rámci regenerace tkání výměnou starých buněk za nově vytvořené). Mimo jiné se také prokázal klíčový vliv vitamínu K pro metabolismus vápníku – což je zřejmě důvod, proč se po warfarinu nebo při nedostatku vitamínu K z jiných důvodů vápník patologicky uvolňuje z kostí a naopak se patologicky usazuje v cévní stěně. To všechno je závislé na dostatku vitamínu K v těle - zatímco Warfarin neumí nic jiného, než je ničení tohoto zdravotně naprosto nezbytného vitamínu.
K tomu Vám studovaný tvor v bílém plášti ještě přikáže, že se máte vyhýbat konzumaci zeleniny,
aby tělo nějaký ten životně důležitý vitamín K omylem nedostalo.
O tom, že zdravotně prospěšné působení Warfarinu může být někdy jen zbožným přáním chemických lékařů, svědčí jednak někteří klienti z naší internetové poradny, podivující se, že měli projevy nové trombózy či embolizace i v době, kdy už měli být proti ní chráněni dlouhodobým podáváním Warfarinu. Ještě zajímavějším důvodem k pochybnosti o „léčbě“ Warfarinem jsou nežádoucí kožní projevy doprovázející jeho podávání – různá nepříjemná zčervenání kůže, hodnocená nečastěji jako ekzém „neznámého původu“. Histopatologicky jde o nekrózu (lokální smrt buněk a tkání uvnitř živého organismu) způsobenou TROMBÓZOU jemných cévních kapilár, tedy projevem nadměrného srážení krve – přesně toho, proti čemu má Warfarin své oběti (pardon – pacienty) jakoby „chránit“.
Přes to všechno mám shovívavé pochopení pro klienty, kteří i po vysvětlení všech těchto souvislostí zůstávají dál věrni oficiální medicíně a svému sebezničujícímu životnímu stylu.
Stát se doživotním (lakto)vegetariánem, provozovat pomalé hluboké dýchání (a případně i jiná harmonizační cvičení jako jsou především bandhy) a sem tam si průběžně kontrolovat pH moči – a tím se zabezpečit nejen proti nežádoucí trombóze, ale i proti mnoha jiným chorobám z chronického překyselování org – anismu to vše by vyžadovalo příliš velké úsilí….
Na závěr poznámka pro všechny, co své zdraví vedou moudřejšími cestami:
- Jako přírodní zdroje vitamínu K se uvádí především listová zelenina, například kapusta, špenát, listový salát, řeřicha, list petržele atd. Méně uváděným zdrojem může být i brokolice či rostlinné oleje.
- Pro ty statečné, co mají zájem nahradit Warfarin mnohem zdravějším KOMPLEXNÍM způsobem péče o zdravou, patologicky nesrážlivou krev - napište mi prosím na adresu: safranek@duvellum.com
Budete-li mít i další doplňující dotazy, rád Vám je v neveřejné korespondenci zodpovím.
Další „lahůdky“ o Warfarinu jsou k mání v angličtině například zde:
- https://www.naturalnews.com/022388_drug_FDA_health.html
- https://www.naturalnews.com/021884_blood_thinners_coumadin.html
- https://www.naturalnews.com/020682_blood_thinners_Bristol_Myers_Squibb.html
- https://www.medicalnewstoday.com/releases/36493.php
- https://www.drugs.com/news/warfarin-raises-bone-fracture-risk-1705.html
Klasika ortodoxní chronické medicíny:
Sebereme Vám vitamín K, abyste byli "zdravější"
Vitamín K cévy uzdravuje a naopak Warfarin způsobuje jejich vápenátění
Ing. Zdeněk Rozehnal
Vědci z Maastrichtské univerzity zveřejnili v roce 2012 v magazínu Blood, který je vydáván americkým sdružením hematologů, že bylo prokázáno - vitamín K nejen že blokuje hromadění dalšího vápníku v tepnách, ale také snižuje již existující usazené množství vápníku o 37%.
„Jelikož je známo, že vápenatění tepen vede ke kardiovaskulárním onemocněním, omezení tohoto problému může snížit riziko úmrtí u lidí s chronickým onemocněním ledvin a onemocněním koronárních tepen“ napsal hlavní autor Leon Schurgers.
Leon Schurgers a jeho spolupracovníci krmili 10 dnů staré samečky potkanů potravou společně s Warfarinem, lékem ředící krev, aby u nich vyvolali hromadění vápniku. Zvířata pak rozdělili do čtyř skupin: první skupině nadále podávali Warfarin, dalším třem skupinám tento „lék“ přestali podávat, namísto toho dostávaly různé dávky vitamínu K.
Výzkumníci uvedli, že ve skupině, která užívala dosud běžně uznávanou dávku vitamínu K, i nadále pokračovalo hromadění vápníku v tepnách, přesto že této skupině již nebyl Warfarin podáván.
Dále bylo uvedeno - vysoké dávky vitamínu K (K1 a K2) u dalších dvou kontrolních skupin zvířat nejen že zastavily další hromadění vápníku, ale navíc do 6 týdnů snížily hladinu dříve akumulovaného vápníku o více než 37%.
Tyto výsledky jsou důležité především pro lidi užívající léky na ředění krve, které jsou známé tím, že prostřednictvím inaktivace proteinu matrix GLA, neboli MGP, který je účinným tlumičem vápenatění, vyvolávají vápenatění tepen.
„Lékařská komunita teď uznává, že vitamín K dependentní protein MGP hraje v boji proti kardiovaskulárním nemocem klíčovou roli,“ řekl Leon Schurgers. „Naše studie ukazuje, že v modelu, který byl vyzkoušen na zvířatech, může užívání velkých dávek vitamínu K významně redukovat hromadění vápníku v tepnách.
Vitamín K je obsažen ve velkém množství jídel, jako například v sóji, olivách a olejích, ale také v tmavé zelené zelenině, jakou je brokolice, kapusta, špenát a růžičková kapusta.
Zajímavé na této studii je, že vědci za účelem vyvolání hromadění vápníku v tepnách vlastně použili Warfarin - běžný „lék“ určený na „ředění“ krve
To dost jasně poukazuje na fakt, že vědci dobře vědí, že nejlepším způsobem, jak vyvolat vápenatění tepen, je užití léku ředicím krev - Warfarin
Tento potenciálně smrtící vedlejší účinek není ale vůbec vysvětlen pacientům, kteří léky určené na „ředění“ krve, jako například Warfarin, užívají
Mike Adams, editor Natural News
Vitamin K1 a K2: vše, co potřebujete o nich vědět
- Pixabay
Ing. Zdeněk Rozehnal
Většina lidí o vitaminu K nikdy neslyšela. Tento vitamin se v západní stravě vyskytuje jen zřídka a není mu věnována velká pozornost. Tato silná živina však hraje zásadní roli v mnoha aspektech vašeho zdraví. Někteří se dokonce domnívají, že vitamin K2 může být chybějícím článkem mezi stravou a několika chronickými onemocněními.
Co je to vitamin K?
Vitamin K byl objeven v roce 1929 jako základní živina pro srážení krve, což je vědecký termín pro krevní srážlivost. Původní objev byl popsán v německém vědeckém časopise, kde byl nazván "Koagulationsvitamin". Odtud pochází písmeno K ve vitaminu K (1).
Objevil ho také zubař Weston Price, který na počátku 20. století cestoval po světě a studoval vztah mezi stravou a nemocemi u různých populací, přičemž zjistil, že neindustriální strava měla vysoký obsah blíže neidentifikované živiny, která zřejmě poskytovala ochranu před zubním kazem a chronickými onemocněními.
Tuto záhadnou živinu označil jako aktivátor X. Dnes se má za to, že to byl vitamin K2 (1).
Existují dvě hlavní formy vitaminu K:
- Vitamin K1 (fylochinon): nachází se v rostlinných potravinách, např. v listové zelenině.
- Vitamin K2 (menachinon): nachází se v živočišných potravinách a fermentovaných potravinách (2).
Vitamin K2 lze dále rozdělit na několik různých podtypů. Nejdůležitější jsou MK-4 a MK-7.
Shrnutí:
- Vitamin K byl původně objeven jako živina podílející se na srážení krve. Existují dvě jeho formy: K1 (nachází se v rostlinných potravinách) a K2 (nachází se v živočišných a fermentovaných potravinách).
Jak vitaminy K1 a K2 fungují?
Vitamin K aktivuje bílkoviny, které se podílejí na srážení krve, metabolismu vápníku a zdraví srdce, přičemž jednou z jeho nejdůležitějších funkcí je regulace ukládání vápníku. Jinými slovy podporuje zdraví kostí a zabraňuje kalcifikaci cév a ledvin (3).
Někteří vědci naznačují, že role vitaminů K1 a K2 jsou zcela odlišné, a mnozí se domnívají, že by měly být klasifikovány jako zcela samostatné živiny.
V kontrolovaných studiích na lidech vědci také pozorovali, že doplňky vitaminu K2 obecně zlepšují zdraví kostí a srdce, zatímco vitamin K1 nemá žádný významný přínos (4).
Aby však bylo možné plně pochopit funkční rozdíly mezi vitaminy K1 a K2, je třeba provést další studie na lidech.
Shrnutí:
- Vitamin K hraje zásadní roli při srážení krve, zdraví srdce a kostí.
Může pomáhat předcházet srdečním onemocněním
Hromadění vápníku v tepnách kolem srdce je obrovským rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění (5, 6).
Cokoli, co dokáže toto hromadění vápníku snížit, může pomoci předcházet srdečním onemocněním. Předpokládá se, že vitamín K pomáhá tím, že zabraňuje ukládání vápníku v tepnách (3).
V jedné studii trvající 7-10 let měli lidé s nejvyšším příjmem vitaminu K2 o 52% nižší pravděpodobnost vzniku vápenatění tepen a o 57% nižší riziko úmrtí na srdeční onemocnění (7).
Jiná studie na 16 057 ženách zjistila, že účastnice s nejvyšším příjmem vitaminu K2 měly mnohem nižší riziko srdečních onemocnění - na každých 10 mcg K2, které denně zkonzumovaly, se riziko srdečních onemocnění snížilo o 9% (8).
Naopak vitamin K1 neměl v žádné z těchto studií vliv.
Mějte však na paměti, že se jednalo o observační studie, které nemohou prokázat příčinu a následek.
V několika málo kontrolovaných studiích, které byly provedeny, byl použit vitamin K1, který se zdá být neúčinný (9).
Je třeba provést dlouhodobé kontrolované studie týkající se vitaminu K2 a srdečních onemocnění.
Přesto existuje velmi věrohodný biologický mechanismus jeho účinnosti a silné pozitivní korelace se zdravím srdce v pozorovacích studiích.
Shrnutí:
- Vyšší příjem vitaminu K2 je silně spojen se sníženým rizikem srdečních onemocnění. Vitamin K1 se zdá být méně užitečný nebo neúčinný.
Může pomoci zlepšit zdraví kostí a snížit riziko osteoporózy
Osteoporóza - což v překladu znamená "porézní kosti" - je v západních zemích častým problémem, přičemž se vyskytuje zejména u starších žen a silně zvyšuje riziko zlomenin.
Jak bylo uvedeno výše, vitamin K2 hraje ústřední roli v metabolismu vápníku, hlavního minerálu, který se nachází ve vašich kostech a zubech.
Vitamin K2 aktivuje vápník vázající účinky dvou proteinů - matrixového proteinu GLA a osteokalcinu, které pomáhají budovat a udržovat kosti (10).
Zajímavé je, že existují také podstatné důkazy z kontrolovaných studií, že K2 může mít významný přínos pro zdraví kostí.
Tříletá studie na 244 ženách po menopauze zjistila, že u těch, které užívaly doplňky stravy s vitaminem K2, docházelo k mnohem pomalejšímu poklesu hustoty kostních minerálů v souvislosti s věkem (11).
Dlouhodobé studie u japonských žen zaznamenaly podobné přínosy, i když v těchto případech byly použity velmi vysoké dávky. Ze 13 studií pouze jedna neprokázala významné zlepšení.
Sedm z těchto studií, které braly v úvahu zlomeniny, zjistilo, že vitamin K2 snížil počet zlomenin páteře o 60%, zlomenin kyčle o 77% a všech nepáteřních zlomenin o 81% (12).
V souladu s těmito zjištěními jsou v Japonsku oficiálně doporučovány doplňky stravy s vitaminem K pro prevenci a léčbu osteoporózy (13).
Někteří vědci však o tom nejsou přesvědčeni. Dvě rozsáhlé přehledové studie dospěly k závěru, že důkazy pro doporučení doplňků vitaminu K k tomuto účelu nejsou dostatečné (14, 15).
Shrnutí:
- Vitamin K2 hraje zásadní roli v metabolismu kostí a studie naznačují, že může pomoci předcházet osteoporóze a zlomeninám.
Může zlepšit zdraví zubů
Vědci se domnívají, že vitamin K2 může ovlivňovat zdraví zubů. Žádná studie na lidech to však přímo netestovala.
Na základě studií na zvířatech a úlohy, kterou vitamin K2 hraje v metabolismu kostí, lze předpokládat, že tato živina ovlivňuje i zdraví zubů.
Jednou z hlavních regulačních bílkovin ve zdraví zubů je osteokalcin - stejná bílkovina, která je rozhodující pro metabolismus kostí a je aktivována vitaminem K2 (16).
Osteokalcin spouští mechanismus, který stimuluje růst nové kosti a nového dentinu, což je odvápněná tkáň pod zubní sklovinou (17).
Předpokládá se, že důležitou roli zde hrají také vitaminy A a D, které působí synergicky s vitaminem K2 (18).
Shrnutí:
- Předpokládá se, že vitamin K2 může hrát zásadní roli ve zdraví zubů, ale studie na lidech, které by prokázaly přínos doplňků stravy v této oblasti, v současné době chybí.
Může pomáhat v boji proti rakovině
Rakovina je v západních zemích častou příčinou úmrtí a nové případy rakoviny stále rychleji přibývají. Proto je nalezení účinných preventivních strategií nesmírně důležité.
Zajímavé je, že bylo provedeno několik studií týkajících se vitaminu K2 a některých typů rakoviny.
Dvě klinické studie naznačují, že vitamin K2 snižuje výskyt recidivy rakoviny jater a prodlužuje dobu přežití (19, 20).
Je však zapotřebí provést více kvalitních studií, než bude možné vyslovit nějaké silné tvrzení.
Shrnutí:
- Bylo zjištěno, že vitamin K2 zlepšuje přežití pacientů s rakovinou jater. Je však zapotřebí provést další studie.
Jak získat potřebný vitamin K2
Bohatým zdrojem vitaminu K1 je několik běžně dostupných potravin, ale vitamin K2 je méně častý.
Vaše tělo může částečně přeměnit vitamin K1 na K2. To je užitečné, protože množství vitaminu K1 v běžné stravě je desetkrát vyšší než množství vitaminu K2.
Současné poznatky však naznačují, že proces přeměny je neúčinný. V důsledku toho vám může mnohem více prospět přímá konzumace vitaminu K2.
Střevní bakterie v tlustém střevě také produkují vitamin K2. Některé důkazy ukazují, že širokospektrá antibiotika přispívají k nedostatku K2 (21).
Přesto je průměrný příjem této důležité živiny v moderní stravě neuvěřitelně nízký.
Vitamin K2 se nachází hlavně v některých živočišných a fermentovaných potravinách, kterých většina lidí moc nejí.
Mezi bohaté živočišné zdroje patří mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku od krav krmených trávou a vaječné žloutky, stejně jako játra a další vnitřnosti (22).
Vitamin K je rozpustný v tucích, což znamená, že nízkotučné a libové živočišné produkty ho neobsahují mnoho.
Živočišné potraviny obsahují podtyp MK-4, zatímco fermentované potraviny jako kysané zelí, natto a miso obsahují více delších podtypů MK-5 až MK-14 (23).
Pokud jsou pro vás tyto potraviny nedostupné, je vhodnou alternativou užívání doplňků stravy.
Přínosy doplňování K2 se mohou ještě zvýšit v kombinaci s doplňkem stravy s vitaminem D. Tyto dva vitaminy mají synergické účinky, což znamená, že mohou působit společně (24).
Ačkoli je to třeba podrobněji prozkoumat, současný výzkum vitaminu K2 a zdraví je slibný. Ve skutečnosti může mít potenciálně pro mnoho lidí životně důležité důsledky.
Shrnutí:
- Vitamin K2 můžete získat z mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku, vaječného žloutku, jater a fermentovaných potravin, jako je například kysané zelí.
Závěr
Vitamin K je skupina živin rozdělená na vitaminy K1 a K2.
Vitamin K1 se podílí na srážení krve a vitamin K2 prospívá zdraví kostí a srdce. Je však třeba provést další studie o úloze jednotlivých podtypů vitaminu K.
Někteří vědci jsou přesvědčeni, že lidé ohrožení srdečním onemocněním by měli pravidelně užívat doplňky stravy s vitaminem K2. Jiní poukazují na to, že je třeba provést další studie, než bude možné vydat nějaké pevné doporučení.
Je však zřejmé, že vitamin K hraje v tělesných funkcích zásadní roli.
Chcete-li si udržet dobré zdraví, dbejte na to, abyste dostatečné množství vitaminů K1 a K2 přijímali stravou.
OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY
S CERTIFIKÁTY
Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

———
Cordyceps sinensis

———
Sibiřská Čaga

———
Hericium erinaceus

———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

———
Shiitake

———
Hlíva ústřičná

———
Agaricus

———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

———
Ashwagandha

———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu

———
Graviola - Annona

———
Maca

———
Chitomax

———
Fenuprim

———
Dračí krev

———
Danshen Q10 cardio

———
Šafrán

———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

———
S-Acetyl-L-Glutathion

———
NMN (nikotinamid mononukleotid)

———
Brusinka komplex Phytosome - PhytoCran

———
Ginkgo biloba Phytosome - Cogni Flow

———
Probiotika a prebiotika pro zdraví střev a imunitu - Biome Boost

———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid), BRUSINKA, GINKGO BILOBA, PROBIOTIKA...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
DUBEN 2025 - 18 článků+3 videa
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
Přírodní léčba pejsků versus selhávající ortodoxní antibiotika - Coriolus + Kurkumin vítězí
Výzkum v roce 2024 přesně určil, co vede v roce 2025 ke zdravé dlouhověkosti
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
PROTOKOL PRO PREVENCI pro uzdravené klienty stránek "Úspěšná léčba"
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - účinky, darování a prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
Jak na jarní pylovou alergii? Elixír mládí Jana Hromady z Opavy
Kniha "Netradiční bylinkář" - Roman Kindl (212 stran)
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupisová: Tento model je v ohrožení života