Jak se projevuje makulární degenerace?
- Pixabay
Barbora Nová
Věkem podmíněná makulární degenerace ovlivňuje centrální vidění člověka. Může způsobit tmavé skvrny, zkreslení tvarů a linií a rozmazané vidění a zhoršení barevného vidění.
Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) se obvykle vyskytuje v důsledku stárnutí a je poměrně běžná. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že v roce 2019 mělo 12,6 % Američanů starších 40 let věkem podmíněnou AMD (1, 2).
V časných stádiích AMD nemusí mít někteří lidé žádné příznaky. Později se u nich může zhoršit barevné vidění, rovné čáry se stanou rozmazanými a mohou mít zkreslený obraz.
Následují varovné příznaky AMD, jak vypadá vidění s AMD a další informace.
Včasné varovné signály
Americký Národní oční institut (NEI) uvádí, že člověk nemusí mít příznaky v raných stádiích AMD (3).
Oční lékaři by však mohli být schopni identifikovat drúzy (shluky míst, které už nejsou dobře vyživovány a kde hrozí, že tyčinky a čípky přestanou plnit svou funkci), což jsou malá žlutá ložiska v sítnici. Toto je jeden z nejběžnějších raných příznaků AMD. Proto je důležité docházet na pravidelné oční prohlídky (4).
Osoba s rizikem AMD by měla být obzvláště opatrná a zajistit, aby si naplánovala časté vyšetření. Mezi některé rizikové faktory patří (5):
- rodinná anamnéza AMD
- být bělochem
- být starší 55 let
- kouření
Příznaky makulární degenerace
Osoba s AMD si může všimnout postupného poklesu zraku. Když lidé zažijí tuto změnu, mohou být v přechodných fázích stavu.
Podle Americké optometrické asociace (AOA) některé příznaky, kterých si člověk může začínat všímat, zahrnují (6):
- postupný pokles schopnosti jasně vidět předměty
- tvary se deformují
- rovné linie vypadají zvlněně nebo křivě
- zhoršení barevného vidění
- zažívá temnou nebo prázdnou oblast ve středu vidění
Kvůli této centrální ztrátě zraku může mít člověk potíže se čtením, řízením, rozpoznáváním známých tváří a dalšími činnostmi zblízka.
Existují dva různé typy stavu: mokré a suché. K suché formě dochází v důsledku toho, že se makula s věkem ztenčuje. Naopak vlhká AMD způsobuje rychlejší ztrátu zraku a vzniká v důsledku růstu atypických krevních cév, které poškozují makulu. Obě formy mají stejné příznaky.
Makulární degenerace
- Jak se projevuje?
Postupný pokles Pociťování tmavé Rovné čáry
schopnosti jasně nebo prázdné oblasti vypadají vlnitě
vidět objekty ve středu vidění nebo křivě
Zhoršení barevného vidění Zkreslení tvarů
Jak vypadá vidění
Člověk s AMD nebude vidět rovné čáry. Místo toho budou vypadat zvlněné nebo pokřivené. To je důvod, proč oční lékaři mohou doporučit osobě s rizikem AMD, aby se pravidelně dívala na Amslerovu mřížku , aby mohla sledovat zhoršení zraku.
Amslerova mřížka je jednoduchá pomůcka používaná v očním lékařství, která umožňuje pacientovi i lékaři odhalit malé defekty centrálního vidění či změny při věkem podmíněné makulární degeneraci. Jedná se o jednoduchou mřížku, která je obvykle natištěna bíle na černém podkladě.
Podle této oční pomůcky se můžete v klidu domova pravidelně testovat, ideálně každý den. Je to nenáročné a během minuty budete vědět, zda máte zrak v pořádku či se raději objednat na vyšetření.
Postup při testování
- pokud nosíte brýle na čtení, nasaďte si je
- na mřížku se dívejte ve vzdálenosti cca 30 - 40 cm od obličeje
- levé oko si zakryjte a zaostřete na bod ve středu
- pozorně si prohlédněte mřížku, ta musí být celá viditelná, pravidelná s rovnoběžnými čarami
- stejný postup zopakujte s pravým okem
V případě, že při testování pravého či levého oka vidíte nerovnost čar nebo nerovnoběžnost, či některou část mřížky nevidíte vůbec, je důvod objednat se na vyšetření u očního lékaře pro podezření na VPMD.
- Příklad, jak může mřížku vidět osoba s AMD
Kromě toho může osoba zažít následující:
Rozmazané centrální vidění: To může ovlivnit aktivity zblízka, včetně čtení.
Tmavé slepé skvrny v jejich centrálním zorném poli: Může se objevit v jednom nebo obou očích. Jakmile se stav zhorší, může se tato slepá skvrna zvětšit, ztmavit nebo se zhoršit.
Matné barvy: Barvy se mohou jevit jako tmavé a méně živé.
Kdy dochází ke ztrátě zraku?
Podle NEI může u některých jedinců ke ztrátě zraku dojít pomalu a u jiných rychleji. Osoba s AMD nemusí po určitou dobu zaznamenat žádnou ztrátu zraku (7).
Výzkum uvádí, že včasná detekce a léčba jsou zásadní pro udržení optimálního vidění. Pokud osoba ví, že má AMD, může se pokusit zpomalit progresi onemocnění (8):
- pravidelnými očními prohlídkami
- konzumací výživné stravy
- pravidelnou fyzickou aktivitou
- nekouřením, je-li to možné
Zatímco pro suchou AMD neexistuje žádná lékařská léčba, osoba s vlhkou AMD se může pokusit zpomalit progresi ztráty zraku pomocí následujících léčebných postupů:
- Léky proti vaskulárnímu endoteliálnímu růstovému faktoru (VEGF): Lékař aplikuje léky proti VEGF přímo do oka. To zpomaluje vývoj stavu. Ačkoli recenze z roku 2019 uvádí, že se jedná o bezpečnou a účinnou léčbu AMD, vědci tvrdí, že k prokázání dlouhodobých účinků je nutné další testování (9).
- Fotodynamická terapie: Tato terapie kombinuje injekce a laserové ošetření očí. Národní zdravotnická služba (NHS) ve Spojeném království uvádí, že je to bezpečná léčba, ale může mít vedlejší účinky, včetně pocitu pálení nebo štípání a dočasné citlivosti na světlo (10).
Kdy kontaktovat lékaře
Osoba může kontaktovat očního lékaře, aby si naplánoval pravidelné prohlídky. Měli by také zveřejnit jakoukoli známou rodinnou anamnézu AMD. Navíc, pokud někdo zaznamená jakékoli příznaky AMD, měl by se poradit s očním lékařem.
Na lékaře se můžete obrátit také v případě, že máte potíže se čtením, vařením, rozpoznáváním obličejů nebo jinými činnostmi zblízka.
Závěr
Věkem podmíněná makulární degenerace je stav oka, který způsobuje poškození centrálního zorného pole. Může také způsobit poškození vnímání barev a světla.
Osoba v raných stádiích makulární degenerace nemusí pociťovat žádné příznaky, ale může si začít všímat příznaků, jakmile se dostane do středních stádií. Tento stav je u všech jedinců odlišný a liší se podle toho, jak rychle dojde k centrální ztrátě zraku.
Jednotlivci mohou kontaktovat očního lékaře, pokud pociťují jakékoli příznaky makulární degenerace.
7 tipů pro ochranu vašeho zraku a vyhnutí se, co nejvíce makulární degeneraci
- Pixabay
Ing. Zdeněk Rozehnal
Zatímco v zimních měsících se většinou zdržujete v obytných prostorech, tak v jarním období se pohybujete více venku. Pokud plánujete pobyt na sluníčku, zvláště v letním období, nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle.
Je nutné si chránit oči před UVA a UVB paprsky, které by se mohly spolupodílet na vážném onemocnění zraku, nazývající se makulární degenerace.
Makulární degenerace
Také známá jako věkově podmíněná makulární degenerace (AMD), nemoc, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí ve věku nad 50 let - podle National Eye Institute v USA. Touto chorobou je postiženo více než 10 miliónů Američanů, což je u nich více než šedý zákal a glaukom dohromady - podle American Macular Degeneration Foundation.
Tento stav způsobuje zhoršení makuly, zadní části oka v blízkosti sítnice. I když toto zhoršení nemá vliv na periférní vidění, makulární degenerace může ovlivnit, jak člověk dobře vidí, co je přímo před ním.
Lidé s makulární degenerací zažijí postupnou ztrátu ostrosti, zejména když se dívají na tváře lidí nebo čtou titulky v televizi. To způsobuje tmavé místo ve středu jejich zorného pole. To se také projevuje zkreslením vidění - například při pohledu na roletu, člověk uvidí zvlnění.
Dva typy makulární degenerace
Existují 2 typy makulární degenerace: atrofická, známá jako suchá AMD a neovaskulární nebo mokrá AMD. Suchá varianta tvoří přibližně 85 až 90 procent všech případů AMD. Způsobuje, že se pod makulou tvoří malé žluté usazeniny zvané drusen, což nakonec vede k centrální ztrátě zraku.
Mokrá makulární degenerace způsobuje růst nestabilních krevních cév ve vrstvách sítnice a únik krve, lipidů a séra. Následně dochází k poškození foto receptorů, což pak může způsobit postupnou ztrátu zraku.
Co způsobuje makulární degeneraci?
I když není zcela jasné, co způsobuje přesně makulární degeneraci, přesto lékaři stanovili klíčové faktory, které zvyšují pravděpodobnost této nemoci.
Běloši mají vyšší riziko vzniku než afroameričané nebo hispánci. Ženy mají tendenci mít tyto obtíže dříve než muži.
Dále jsou náchylnější lidé s určitými geny, případně pokud se v blízkém příbuzenstvu tato nemoc objevila. Podle National Eye Institute existuje všeobecně zvýšené riziko AMD u lidí ve věku nad 60 let.
Dodržování zdravého stylu života může pomoci odvrátit tuto nemoc a podpořit celkové zdraví očí. Po přezkumu studií týkajících se AMD v roce 2013 se došlo k závěru, že
hlavním rizikovým faktorem je kouření!
Zdravé stravování, udržování správného krevního tlaku a cholesterolu na normální úrovni a pravidelný pohyb, může snížit riziko onemocnění. Kromě toho je doporučena vhodná ochrana očí venku.
„Když přemýšlíme o vztahu mezi dovolenou a makulární degenerací, hlavním příčinou je vystavení se slunečnímu záření,“ řekl Dr. Howard R. Krauss, chirurg, neuro-oftalmolog v Providence Saint John's Health Center v Santa Monice v Kalifornii.
Jak se můžete vyhnout makulární degeneraci?
Snížení rizika makulární degenerace vyžaduje správná zdravotní rozhodnutí po celý život.
Existuje však několik opatření, které můžete udělat na vaší příští dovolené, abyste zabránili degeneraci makuly:
- Noste sluneční brýle. „Nemoci, které se týkají slunce, se netýkají jen dovolené, kterou jste měli minulý týden,“ řekl dr.Krauss. „Vztahují se i k dovolené, kterou jste prožili před 40 lety. Ať už způsobuje makulární degeneraci, stárnutí kůže nebo rakovinu, vystavení slunečnímu záření je po dlouhou dobu kumulativní věcí a mělo by být přiměřené. “ Také s ohledem na tvorbu vitamínu D a prevenci rakoviny. Zkontrolujte si sluneční brýle, zda poskytují dostatečnou ochranu před paprsky UVA a UVB. Vzhledem k tomu, že je narušena ozónová vrstva noste ochranu oči i v případě, že je slunce pod mrakem. Zároveň jsou oči chráněny před vysycháním, zvláště když trpíte syndromem suchého oka a poškozením před prachem.
- Noste klobouk s širokým lemem. Nosit klobouk s širokým lemem je prospěšné pro snížení působení slunečního světla na oči. To má také další výhodu, že zastíní také pokožku před poškozením UV paprsky.
- Nekuřte. Lidé, kteří občas kouří doma, mohou být v pokušení zapálit si cigaretu, když jsou na dovolené. Pokud se ale snažíte chránit své oči, odolávejte nutkání kouřit na dovolené - nebo kuřte jen výjimečně.
- Konzumujte výživnou stravu, bohatou především na antioxidanty, které mohou podpořit zdraví očí. Zvláště kuřáci by měli této informaci věnovat pozornost, protože např.vitamíín C - siilný antioxidant se kouřením v těle ničí. Zaměřte se především na listovou zeleninu s vysokým obsahem luteinu, jako je špenát. Zásadotvorná strava by měla být prioritou, zvláště ve věku nad 60 let. Určitě pravidelně užívejte 1 lžíci kvalitního lněného oleje s lignany denně.
- Prevence. Nezapomeňte i na dovolené na udržení správného krevního tlaku a cholesterolu.
- Přiměřený pohyb. Začleňte některé fyzické aktivity v rámci vaší dovolené. To může pomoci udržet vaši váhu na zdravé úrovni, která následně pomáhá udržovat normální krevní tlak a snižuje riziko makulární degenerace.
- Vyzkoušejte. Podívejte se na čtverečkovaný papír. Pokud si všimnete, že se čáry zvlní nebo vaše vidění ztmavne, dohodněte si schůzku s očním lékařem, abyste si nechali oči zkontrolovat.
9 klíčových vitamínů a živin pro zdravé oči
- Pixabay
Barbora Nová
Vaše oči jsou složité orgány, které ke správnému fungování potřebují mnoho různých vitamínů a živin, přičemž běžné stavy, jako je diabetická retinopatie, věkem podmíněná makulární degenerace (AMD), glaukom a šedý zákal, mohou ovlivnit vaše oči.
Ačkoli tyto stavy způsobuje řada různých faktorů, předpokládá se, že výživa má vliv na všechny z nich – alespoň částečně.
Následuje 9 klíčových vitamínů a živin, které pomáhají udržovat zdraví očí.
1. Vitamín A
Vitamin A hraje klíčovou roli ve vidění tím, že udržuje čistou rohovku, která je vnějším krytem oka.
Tento vitamín je také součástí rhodopsinu, proteinu ve vašich očích, který vám umožňuje vidět za špatných světelných podmínek (1).
Nedostatek vitaminu A je ve vyspělých zemích vzácný, ale pokud se neřeší, může vést k vážnému stavu zvanému xeroftalmie.
Xeroftalmie je progresivní oční onemocnění, které začíná šeroslepostí. Pokud nedostatek vitaminu A pokračuje, vaše slzné kanály a oči mohou vyschnout. Nakonec vaše rohovka změkne, což má za následek nevratnou slepotu (1, 2).
Vitamin A může také pomoci chránit před dalšími očními chorobami. Některé studie ukazují, že diety s vysokým obsahem vitamínu A mohou být spojeny se sníženým rizikem šedého zákalu a AMD (3, 4, 5, 6).
Pro celkové zdraví očí se doporučují potraviny bohaté na vitamín A před doplňky stravy s tímto vitaminem. Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem, stejně jako listová zelená zelenina, dýně a paprika (1).
2. Vitamín E
Má se za to, že mnoho očních onemocnění souvisí s oxidačním stresem, což je nerovnováha mezi antioxidanty a volnými radikály ve vašem těle (7, 8).
Vitamin E je silný antioxidant, který pomáhá chránit vaše buňky – včetně očních buněk – před poškozením volnými radikály, což jsou škodlivé, nestabilní molekuly (9).
Jedna sedmiletá studie nazvaná AREDS (age-related eye disease studies) na 3640 osobách s AMD ukázala, že užívání 400 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu E a několika dalších živin v denním doplňku stravy snížilo riziko přechodu do pokročilých stadií o 25 % (10).
Některé studie navíc naznačují, že diety s vysokým obsahem vitamínu E mohou pomoci předcházet šedému zákalu souvisejícímu s věkem. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, protože některé studie neukazují žádnou souvislost mezi vitamínem E a tímto stavem (11).
K udržení správného zdraví očí se však doporučuje strava, která obsahuje dostatečné množství vitamínu E. Některé potraviny bohaté na vitamín E zahrnují ořechy, semena a oleje na vaření. Losos, avokádo a listová zelenina jsou také dobrými zdroji vitaminu E (9, 12, 13).
3. Vitamín C
Stejně jako vitamín E je vitamín C silným antioxidantem, který může chránit vaše oči před škodlivými volnými radikály (14).
Vitamin C a několik dalších živin se používá v doplňku stravy AREDS, což může být přínosem pro pacienty s AMD. Při každodenním užívání se může snížit riziko progrese tohoto stavu o 25 % (10).
Kromě toho je vitamín C nutný k tvorbě kolagenu, proteinu, který poskytuje strukturu vašemu oku, zejména v rohovce a bělmu (15).
Několik pozorovacích studií také naznačuje, že vitamín C může pomoci snížit riziko vzniku šedého zákalu, což je stav, který způsobuje zakalení oka a zhoršuje vidění (16).
Například jedna observační studie prokázala o 75% snížené riziko vzniku šedého zákalu, když byl denní příjem vitaminu C vyšší než 490 mg, ve srovnání s 125 mg nebo méně (17).
Další studie zjistila, že pravidelné užívání doplňků stravy s vitaminem C může snížit riziko šedého zákalu o 45 % (18).
Citrusy a tropické ovoce, paprika, brokolice a kapusta obsahují obzvláště vysoké množství vitamínu C, což z nich dělá skvělé možnosti, jak zvýšit jeho denní příjem (14, 19).
4. Vitamíny B6, B9 a B12
Vědci také studovali několik vitamínů B pro jejich vliv na zdraví očí, zejména vitamíny B6, B9 a B12.
Tato kombinace vitamínů může snížit hladiny homocysteinu, proteinu ve vašem těle, který může být spojen se zánětem a zvýšeným rizikem rozvoje AMD (20).
Klinická studie u žen prokázala o 34% snížené riziko rozvoje AMD při užívání 1 000 mcg vitamínu B12 spolu s vitamíny B6 a B9 (21).
K potvrzení výhod těchto doplňků stravy je však zapotřebí dalšího výzkumu. Kromě toho není jasné, zda by zvýšení příjmu potravin bohatých na vitamíny skupiny B mělo podobné účinky.
5. Riboflavin
Dalším vitamínem B studovaným ve vztahu ke zdraví očí je riboflavin (vitamín B2). Jako antioxidant má riboflavin potenciál snižovat oxidační stres ve vašem těle, včetně očí (22).
Zejména vědci studují potenciál riboflavinu předcházet šedému zákalu, protože dlouhodobý nedostatek riboflavinu může vést k tomuto stavu. Je zajímavé, že mnoho jedinců s šedým zákalem má také nedostatek tohoto antioxidantu (23, 24).
Jedna studie zjistila o 31–51% snížené riziko rozvoje katarakty, když diety účastníků studie zahrnovaly 1,6–2,2 mg riboflavinu denně, ve srovnání s 0,08 mg denně (25).
Zdravotní úřady doporučují konzumovat 1,1–1,3 mg riboflavinu denně. Obvykle je snadné dosáhnout tohoto množství, protože mnoho potravin má vysoký obsah riboflavinu. Některé příklady zahrnují oves, mléko, jogurt, hovězí maso a obohacené cereálie (23).
6. Niacin
Hlavní funkcí niacinu (vitamínu B3) ve vašem těle je pomáhat přeměňovat jídlo na energii. Může také působit jako antioxidant (26).
Nedávno studie naznačily, že niacin může hrát roli v prevenci glaukomu, což je stav, při kterém se poškodí zrakový nerv vašeho oka (27).
Například pozorovací studie o spotřebě živin u dospělých Korejců a jejich riziku glaukomu zjistila souvislost mezi nízkým příjmem niacinu a tímto stavem (28).
Studie na zvířatech navíc ukázala, že vysoké dávky doplňků stravy s niacinem byly účinné v prevenci glaukomu (29).
Celkově je zapotřebí více výzkumu o potenciální souvislosti mezi niacinem a glaukomem.
Doplňky stravy s niacinem by měly být používány s opatrností. Když je niacin konzumován ve vysokých množstvích 1,5–5 gramů denně, může mít nepříznivé účinky na oči, včetně rozmazaného vidění, poškození makuly a zánětu rohovky (30, 31).
Neexistuje však žádný důkaz, že konzumace potravin s přirozeně vysokým obsahem niacinu má nějaké nepříznivé účinky. Některé zdroje potravy zahrnují hovězí maso, drůbež, ryby, houby, arašídy a luštěniny.
7. Lutein a zeaxanthin
Lutein a zeaxanthin jsou součástí rodiny karotenoidů, což je skupina prospěšných sloučenin syntetizovaných rostlinami.
Oba tyto karotenoidy lze nalézt v makule a sítnici vašich očí, kde pomáhají filtrovat potenciálně škodlivé modré světlo a chrání vaše oči před poškozením (32).
Několik studií naznačuje, že tyto rostlinné sloučeniny mohou zabránit šedému zákalu a zabránit nebo zpomalit progresi AMD (33, 34).
Randomizovaná, kontrolovaná studie zjistila potenciální výhody luteinu pro lidi s šedým zákalem. Během dvou let ti, kteří užívali doplňky stravy obsahující 15 mg luteinu třikrát týdně, zaznamenali zlepšení zraku (35).
Doporučené denní dávky a bezpečné doplňkové dávky nebyly pro tyto sloučeniny stanoveny. Ve studiích však bylo použito až 20 mg luteinu denně po dobu 2 let bez nežádoucích účinků (36).
Nicméně doplňky stravy nemusí být nutné. Už 6 mg luteinu a zeaxantinu může přinést výhody a strava bohatá na ovoce a zeleninu toto množství přirozeně poskytuje. Zvláště vysoký obsah těchto karotenoidů mají vařený špenát, kapusta a zelený salát (36).
8. Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny jsou druhem polynenasycených tuků. Buněčné membrány vaší sítnice obsahují vysokou koncentraci kyseliny dokosahexaenové (DHA), konkrétního typu omega-3 (37).
Kromě toho, že pomáhají formovat buňky vašeho oka, omega-3 tuky mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou hrát roli v prevenci diabetické retinopatie.
Přehled 31 studií potvrdil, že strava s vysokým obsahem mastných ryb – jako je tradiční středomořská strava – může chránit před diabetickou retinopatií. Ačkoli je třeba tato zjištění potvrdit dalším výzkumem, naznačují, že za to mohou mastné kyseliny (38).
Omega-3 tuky mohou také prospět jedincům se syndromem suchého oka tím, že jim pomáhají produkovat více slz. S tímto stavem nedostatek slz způsobuje suchost, nepohodlí a občasné rozmazané vidění (37, 39, 40).
Pro zvýšení omega-3 mastných kyselin ve vaší stravě zařaďte bohaté zdroje, jako jsou ryby, lněné semínko, chia semínka, sóju a ořechy. Omega-3 lze také nalézt v kuchyňských olejích, jako je především olivový olej (41).
Shrnutí:
- Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci předcházet diabetické retinopatii, pokud jsou součástí vaší stravy. Tyto tuky mohou také pomoci lidem se syndromem suchého oka.
9. Thiamin
Thiamin neboli vitamín B1 hraje roli ve správné funkci buněk a přeměně potravy na energii (42).
Je možná účinný při snižování rizika šedého zákalu (43, 44).
Pozorovací studie na 2 900 lidech v Austrálii ukazuje, že strava s vysokým obsahem thiaminu snižuje riziko vzniku šedého zákalu o 40 %. Tato studie také naznačuje, že protein, vitamín A, niacin a riboflavin mohou chránit před šedým zákalem (43).
A co víc, thiamin byl navržen jako potenciální léčba pro raná stádia diabetické retinopatie.
Klinická studie zjistila, že 100 mg thiaminu užívaného třikrát denně snižuje množství albuminu v moči – což je známka diabetické retinopatie u diabetu 2. typu (45).
Potravinové zdroje thiaminu zahrnují celozrné potraviny, maso a ryby. Kromě toho se thiamin často přidává do potravin, jako jsou snídaňové cereálie, chléb a těstoviny (42).
Závěr
Výzkum ukazuje, že určité vitamíny a živiny mohou pomoci předcházet nebo zpomalit progresi několika různých očních onemocnění.
Doplňky stravy mohou být prospěšné, pokud máte podezření, že vám některý z těchto vitamínů ve vaší stravě chybí.
Avšak konzumace stravy bohaté na živiny bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, bílkoviny a zdravé tuky vám poskytne všechny živiny, které vaše oči – a zbytek vašeho těla – potřebují pro optimální zdraví.
Více:
- Oči - zlepšování zraku cvičením a úpravou stravy
- Hroznové víno pomáhá předcházet stařecké slepotě lépe než lutein
- Zákaz laserových operací Lasic v USA?
- Rohovka není vhodná pro laserové operace
- Ztrátě zraku zabráníte dostatkem vitaminů a nošením slunečních brýlí
- Poruchy zraku: Syndrom suchého oka, glaukom, degenerace makuly
- Povadlá oční víčka mohou být problém, řešte je včas
- Čaj pro vaše oči: Výzkum zjistil, že denní šálek horkého čaje snižuje riziko glaukomu o překvapivých 74%
- Obyčejná zahradní zelenina drží klíč k prevenci slepoty
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života