Rakovina tlustého střeva je způsobena chronickým zánětem - především konzumací průmyslově ultrazpracovaných potravin - nová studie publikovaná 10. prosince 2024
- Depositphotos
Barbora Nová
- Nová studie zjistila vyšší úroveň zánětu u nádorů kolorektálního karcinomu, což potlačuje schopnost těla bojovat s nemocí.
- Vědci poznamenávají, že typická západní strava je hnacím motorem zánětu, zatímco jiné studie spojují průmyslově ultrazpracované potraviny se zánětem.
- Odborníci doporučují značně omezit nebo se nejlépe vyhnout průmyslově ultrazpracovaným potravinám, aby se snížilo riziko rakoviny, a zvolit si zdravější možnosti, včetně celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny.
Nová analýza nádorů kolorektálního karcinomu ukazuje, že mají vyšší úroveň zánětu a postrádají přirozenou schopnost zánět vyřešit.
Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění v Evropě je na Slovensku a v Maďarsku.
Studie zveřejněná 10. prosince 2024 v časopise Gut zkoumala 162 vzorků nádorů od lidí s kolorektálním karcinomem. Výsledky ukazují, že lipidový profil nádorů kolorektálního karcinomu vykazuje „výraznou prozánětlivou tendenci“ (1).
Vědci navrhují použít „resolution medicine“ jako léčbu rakoviny tlustého střeva a konečníku, aby se zvrátil zánět a obnovily léčebné mechanismy těla. Poznamenávají také, že typická západní strava byla silně spojena s chronickým zánětem a rozvojem a progresí kolorektálního karcinomu (2).
Dr. Geoffrey Buckle, MD, gastrointestinální onkolog z UCSF Health v San Franciscu, který se nezapojil do nové studie, uvedl, že zjištění mají potenciál rozšířit znalosti o rakovině a zánětu.
„Jedná se o fascinující studii, která se zabývá zánětlivými změnami u kolorektálního karcinomu a začíná vykreslovat obraz toho, jak může zánět vznikat v nádorech a jejich okolí."
„Zajímavé je, že nová studie zkoumá také způsoby, jakými by se zánět mohl stát cílem budoucí léčby rakoviny. Tato práce je zajímavá a velmi důležitá. Již dlouho tušíme souvislost mezi zánětem a rakovinou, ale o mechanistických základech této souvislosti se ví jen málo. Tato studie doplňuje rostoucí množství literatury naznačující, že zánět může hrát důležitou roli při vzniku rakoviny.“
Zvyšují průmyslově ultrazpracované potraviny riziko rakoviny tlustého střeva?
V západní stravě tvoří průmyslově ultra zpracované potraviny více než 50 % denního kalorického příjmu dospělých a přitom jsou také hnací silou zánětu (3, 4).
„Riziko zánětu v těle může zvýšit mnoho věcí, a protože zánět je základem mnoha nemocí, včetně rakoviny, hledání protizánětlivých přístupů k vyrovnání zánětlivých úrovní (jako je omezení průmyslově ultrazpracovaných potravin) a jejich nahrazení potravinami, které snižují zánět dává smysl ve světle zjištění studie,“ uvedla Kristin Kirkpatricková, dietoložka z Cleveland Clinic Department of Wellness & Preventive Medicine v Ohiu, která do nové studie nebyla zapojena.
Dr. Wael Harb, MD, hematolog a lékařský onkolog z MemorialCare Cancer Institute v Orange Coast a Saddleback Medical Centers v Kalifornii, který se studie nezúčastnil, uvedl, že průmyslově ultrazpracované potraviny vedou nejen k chronickému zánětu, ale také k potlačení imunity, „vytvářejí prostředí napomáhající rozvoji a progresi rakoviny."
Studie publikovaná v žurnálu Gut poskytuje přesvědčivé důkazy spojující průmyslově ultrazpracované potraviny (UPF) se zvýšeným rizikem kolorektálního karcinomu (CRC) a sníženou schopností těla bojovat s touto nemocí.
Jak strava ovlivňuje riziko rakoviny
Zdravotní experti léta tvrdí, že tradiční západní strava, kterou dodržuje mnoho lidí na Západě, může zvýšit riziko vzniku řady druhů rakoviny.
Také poznamenali, že strava je pro člověka důležitá před, během a po léčbě kolorektálního karcinomu.
Průmyslově ultrazpracované potraviny, včetně slazených snídaňových cereálií, cukrovinek, bílého chleba a chipsů, jsou spojovány se zvýšeným rizikem cukrovky, srdečních chorob a rakoviny. Tyto potraviny jsou také spojeny se zvýšeným rizikem obezity a také s poklesem kognitivních funkcí.
"Strava je významným faktorem a dodávám, že dieta je také ovlivnitelné riziko (které se liší podle věku, genetiky atd.)," uvedla Kristin Kirkpatricková.
„Z údajů vidíme, že riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku související s vaším stravovacím návykem není jen to, co pravidelně konzumujete, ale také to, co omezujete. Například potraviny s vysokým obsahem vlákniny a živinami mohou pomoci snížit riziko, zatímco průmyslově zpracované červené maso může riziko zvýšit. Pravidelná fyzická aktivita, nekouření a omezení příjmu alkoholu jsou také ovlivnitelné faktory."
Dr. Anton Bilchik, chirurgický onkolog, vedoucí lékař a ředitel gastrointestinálního a hepatobiliárního programu v Providence Saint John's Cancer Institute v Kalifornii, souhlasí, že kromě stravy jsou důležité i další prvky, přičemž se na studii nepodílel.
„Existuje několik rizikových faktorů pro vznik kolorektálního karcinomu. Patří mezi ně strava, obezita, rodinná anamnéza a fyzická nečinnost. Všechny to jsou důležité faktory, ale pravděpodobně existuje mnoho dalších rizikových faktorů, které ještě nebyly definovány."
Dr. Harb také uvádí: „Zatímco strava je významným ovlivnitelným rizikovým faktorem pro CRC, další faktory, jako je genetická predispozice, rodinná anamnéza, věk, kouření, konzumace alkoholu, fyzická nečinnost a obezita, také hrají zásadní roli. Komplexní přístup k prevenci CRC by měl řešit všechny tyto prvky."
Je také důležité dodržovat zdravou stravu při léčbě rakoviny.
Během léčby CRC je nezbytné dodržovat zdravou stravu. Správná výživa podporuje imunitní systém, zvyšuje toleranci léčby a zlepšuje celkovou pohodu. Pacienti by se měli zaměřit na lehce stravitelné potraviny, jako jsou libové bílkoviny, některé druhy zeleniny a nízkotučné mléčné výrobky, a zároveň dbát na dostatečnou hydrataci.“
"Během léčby je nezbytné udržovat zdravou vyváženou stravu, protože imunitní systém závisí na živinách, aby buď odstranily rakovinné buňky, nebo zabránily jejich návratu," doporučuje dr. Bilchik.
Dr. Buckle uvedl některá varování, pokud jde o stravu během léčby rakoviny.
„Určitě doporučujeme pacientům, aby se během léčby kolorektálního karcinomu snažili jíst zdravě, ale zároveň je upozorňuji, že změna stravování během aktivní onkologické léčby může být náročná a pravděpodobně má přinejlepším malý přínos,“ uvedl.
„Byla provedena řada studií zabývajících se specifickými dietami během léčby rakoviny, jako je ketogenní dieta, středomořská dieta, přerušovaný půst a další, a přestože studie ukázaly slibné signály prospěšnosti, je třeba provést další výzkum, než bude připravena k zahájení léčby nebo než bude přijata jako standardní péče. I když pacientům doporučuji, aby se snažili jíst zdravě, připomínám jim také, že je v pořádku spoléhat se během léčby na komfortní jídla, zejména když se potýkají s některými nežádoucími účinky chemoterapie (např. ztráta chuti k jídlu, nevolnost, změny chuti)."
Nejlepší potraviny pro snížení rizika rakoviny
Pro snížení rizika rakoviny Kristin Kirkpatricková doporučuje potraviny s vyšším obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina, a také potraviny z čeledi allium, jako je cibule, česnek a pórek.
Dr. Harb doporučuje denní příjem dostatečného množství vlákniny a antioxidantů. "Aby se snížilo riziko CRC, doporučuje stravu bohatou na průmyslově nezpracované potraviny, včetně zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů a libových bílkovin, jako jsou ryby a drůbež."
Tyto potraviny mají vysoký obsah vlákniny a antioxidantů, které podporují zdravé trávení a podporují střevní mikrobiom, a potenciálně nabízejí ochranné účinky proti CRC. Doporučuje se také omezit příjem červeného a průmyslově zpracovaného masa, stejně jako sladkých a všeobecně průmyslově ultrazpracovaných potravin.
"Ovoce, zelenina, potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, jako je losos, stejně jako potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou důležité pro snížení rizika rozvoje kolorektálního karcinomu," uvádí dr. Bilchik.
Obecně se doporučuje, aby lidé pili alkohol s mírou, vyhýbali se užívání tabáku a omezili příjem červeného a zpracovaného masa (např. uzenin, slaniny, šunky, sušeného hovězího masa a dalších druhů uzeného, soleného, fermentovaného nebo soleného masa).
Co byste měli vědět o kolorektálním karcinomu
Kolorektální karcinom je druhou hlavní příčinou úmrtí souvisejících s rakovinou v USA (5).
Americká onkologická společnost (ACS) uvádí, že počet diagnostikovaných případů kolorektálního karcinomu a úmrtí na něj ve Spojených státech od 80. let 20. století klesá.
ACS připisuje pokles počtu případů zvýšenému screeningu a úpravě faktorů životního stylu. Dodávají však, že k poklesu došlo převážně u starších dospělých, zatímco u mladších dospělých se počet případů zvyšuje. Výskyt časného kolorektálního karcinomu u dospělých mladších 50 let vzrostl z méně než 5 případů na 100 000 osob v roce 1994 na 10 případů na 100 000 osob v roce 2021.
Americká lékařská komora nyní doporučuje, aby lidé začali chodit na screening kolorektálního karcinomu už ve věku 50 let.
Závěr
Vědci tvrdí, že chronický zánět zvyšuje riziko kolorektálního karcinomu a také potlačuje schopnost těla úspěšně bojovat s nemocí.
Západní strava, která je plná průmyslově ultrazpracovaných potravin, je hlavní příčinou chronického zánětu.
Odborníci doporučují co nejvíce omezit průmyslově ultrazpracované potraviny a konzumovat přírodní a zdravější potraviny, jako jsou celozrnné výrobky, zelenina a ovoce.
Stále platné nutriční doporučení od expertů z Harvardu už z roku 2011!
Odborníci z Harvard School of Public Health uveřejnili v roce 2011 nové nutriční doporučení ve formě tzv. talíře zdravého stravování, který byl určen americkému ministerstvu zemědělství a dalším odborníkům. Univerzita touto novou směrnicí nahradila překonanou a zavádějící potravinovou pyramidu, protože ta byla ovlivněna finančními zájmy, mj. "mléčnou" lobby. V této souvislosti konstatovali:
Američané jsou dnes nejbohatším národem na světě, ale zároveň nejtlustším a nejnemocnějším!
Tato nová "pyramida" shrnuje nejlepší dietní informace, které jsou dnes k dispozici a nejsou vytesané do kamene, protože vědci nepochybně objeví v následujících letech nové informace pro zdravé stravování.
Doporučení pro denní stravování:
- 50% zelenina a ovoce (nepočítat do toho brambory), omezeně brambory, protože mají negativní dopad na hladinu cukru v krvi (mají vysoký glykemický index).
- 25% celozrná strava, nižší vliv na hladinu krevního cukru a inzulínu oproti rafinovaným obilovinám.
- 25% protein - bílé maso, fazole a ořechy, přičemž omezte červené maso a vyhněte se zpracovanému jako je například slanina a klobásy.
Používejte zdravé rostlinné oleje a vyhýbejte se částečně hydrogenovaným olejům, které obsahují nezdravé trans-tuky. Pijte vodu, kávu nebo čaj. Vyhýbejte se sladkým nápojům, vyřaďte - omezte mléko a mléčné výrobky - jedna až dvě porce denně jen pokud si to přejete a omezte džusy - maximálně malá sklenice denně.
Pamatujte: s nízkým obsahem tuku neznamená zdravé
Nová "zdravá výživa" doporučuje opak nízkotučného poselství propagovaného po desetiletí nejen v USA
Experti z Harvardu doporučují vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky s tím, že k získávání vápníku pro lidský organismus je mnohem vhodnější například zelenina jako je kapusta, brokolice nebo květák, případně ze sojového mléka nebo luštěnin a ořechů.
Průmyslově ultra-zpracované potraviny souvisí s rozvojem komorbidit
- Pixabay
Nová rozsáhlá studie zvežejněná 13. listopadu 2023 zjistila, že konzumace průmyslově ultrazpracovaných potravin zvyšuje riziko vzniku více komorbidit, včetně cukrovky, rakoviny a srdečních onemocnění.
- Největší riziko bylo spojeno se zpracovanými produkty živočišného původu a umělými sladidly.
- U ostatních ultrazpracovaných potravin, jako je chléb, obiloviny a rostlinné produkty, nebyla zdravotní rizika zaznamenána, zjistili vědci.
Není žádným tajemstvím, že ultrazpracované potraviny jsou nezdravé, a nechybí ani studie podrobně popisující jejich vliv na lidské zdraví. Ultrazpracované potraviny jsou obvykle masově vyráběné a patří mezi ně balené snídaňové cereálie, sušenky, rekonstituované masné výrobky, instantní nudle a slazené limonády.
Méně známá je souvislost mezi konkrétními ultrazpracovanými potravinami a rizikem výskytu více zdravotních potíží nebo multimorbidit.
Nová rozsáhlá studie zkoumala spotřebu průmyslově ultrazpracovaných potravin a současný výskyt dvou nebo více chronických onemocnění, jako je rakovina, srdeční onemocnění a cukrovka 2. typu.
Z výsledků vyplývá, že vysoká spotřeba některých ultrazpracovaných potravin zvyšuje riziko rakoviny a kardiometabolické multimorbidity. Ne všechny potraviny však měly stejný účinek - chléb, obiloviny a rostlinné produkty nebyly spojeny s vyšším rizikem.
"Pro pacienta i zdravotníky je už tak značná zátěž zvládnout jednu nemoc, ale když se k ní přidá ještě další, je to mnohem těžší," uvedl autor studie doktor Heinz Freisling, vědec z oddělení výživy a metabolismu (NME) Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC).
"Identifikace rizikových faktorů, které mohou být podkladem pro prevenci multimorbidity zahrnující nemoci, jako je rakovina, cukrovka a srdeční onemocnění, je tím, co motivuje naši práci."
Výsledky studie, kterou spolufinancoval World Cancer Research Fund International a další skupiny zabývající se výzkumem rakoviny, byly zveřejněny v časopise The Lancet (1, 2).
Ultrazpracované potraviny souvisejí s onemocněním srdce a rakovinou
Rozsáhlá kohortová studie zkoumala údaje ze studie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition), které se zúčastnilo 266 666 osob (60 % žen) ze sedmi evropských zemí (3).
Účastníci v době náboru netrpěli rakovinou, srdečním onemocněním a cukrovkou 2. typu.
Pomocí dotazníků vědci hodnotili spotřebu potravin a nápojů účastníků v základním období předchozích 12 měsíců. Po průměrné době sledování 11,2 roku se u 4 461 účastníků (39 % žen) objevila multimorbidita v podobě nádorových a kardiometabolických onemocnění, jako je mrtvice a cukrovka.
Výsledky ukazují nejsilnější souvislost multimorbidit s konzumací průmyslově ultra zpracovaných živočišných produktů a uměle a cukrem slazených nápojů.
"Naše studie zdůrazňuje význam zajištění všeobecného přístupu k čerstvým a méně průmyslově zpracovaným potravinám," uvedla hlavní autorka studie Reynalda Córdova, doktorandka vídeňské doktorské školy farmaceutických, výživových a sportovních věd (4).
Jsou všechny zpracované potraviny nezdravé?
Unikátní zjištění této studie ukazuje, že ne všechny ultra zpracované potraviny byly považovány za nezdravé.
"Rostlinné ultrazpracované potraviny (UPFs) nebo chléb a obiloviny nebyly spojeny se zvýšeným rizikem," uvedl dr. Freisling. "Ačkoli je náročné oddělit takové podskupiny od celkového vzorce stravy UPFs, myslím, že v budoucích studiích stojí za to zvážit jemnější analýzu podskupin UPFs."
Dr. Freisling také poznamenal, že klíčovým poznatkem studie je, že není nutné vyhýbat se všem ultrazpracovaným potravinám. "Jejich konzumace by měla být omezena a přednost by měly mít čerstvé nebo minimálně průmyslově zpracované potraviny," uvedl v prohlášení.
Přesto mnoho lidí volí ultra zpracované potraviny z pohodlnosti, aby splnili výživové požadavky nebo z ekonomických důvodů.
Kelsey Costaová, registrovaná dietoložka a výživová poradkyně Národní koalice pro zdravotní péči, uvedla, že při výběru "zdravějších" ultrazpracovaných potravin je třeba zvážit jejich nutriční obsah a úroveň zpracování.
"Čtěte etikety na potravinách, abyste se vyhnuli skrytým cukrům, nadměrnému množství sodíku a dalším škodlivým přísadám," doporučuje.
Celozrnné cereálie jsou lepší volbou než sladké cereálie, protože jsou méně zpracované a plné prospěšné vlákniny a živin. Stejně tak volba celozrnného nebo naklíčeného chleba namísto bílého chleba může tělu poskytnout komplexní sacharidy a základní živiny.
Pro vegetariány a vegany může být minimálně zpracované tofu a tempeh zdravější než silně zpracované rostlinné produkty, jako jsou bezmasé plátky a náhražky sýra, protože ty často obsahují vysoké množství sodíku, konzervačních látek a dalších přídatných látek.
Které ultrazpracované potraviny vám nejvíc škodí?
Průmyslově ultrazpracované potraviny procházejí oproti zpracovaným potravinám dalším stupněm zpracování. Často jsou plné umělých aromat a sladidel a mají velmi dlouhý seznam přísad. Mezi příklady patří např:
- smažené potraviny
- párky v rohlíku
- zpracované maso (např. šunka, slanina, salám)
- ochucené bramborové lupínky
- tyčinky a některé snacky
- zmrzlina
- limonády
Co dělají ultrazpracované potraviny tělu?
Nejnovější výzkumy spojují konzumaci ultrazpracovaných potravin s různými onemocněními, jako jsou srdeční choroby a rakovina (5, 6).
Další výzkumy ukázaly, že ultrazpracované potraviny jsou "návykové látky", které vedou k tomu, že lidé po nich touží jen více (7).
Nová studie zjistila obzvláště silnou souvislost mezi ultra zpracovanými potravinami živočišného původu a umělými sladidly a zvýšeným rizikem multimorbidit. Následují účinky ultra zpracovaných potravin na organismus.
Ultrazpracované živočišné produkty
Živočišné produkty mají často vysoký obsah nasycených tuků, které mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL) neboli "špatného" cholesterolu a přispívat k ateroskleróze.
Některé chemické látky obsažené v červeném a zpracovaném mase, a to jak přírodní, tak přidané, zvyšují jejich karcinogenní potenciál.
Jedna taková chemická látka, obsažená v červeném mase, vytváří během trávení škodlivé sloučeniny, které mohou poškozovat střevní buňky a potenciálně vést ke vzniku rakoviny tlustého střeva. K podobnému procesu dochází i u průmyslově zpracovaného masa, který ještě zhoršují dusitany a dusičnanové konzervační látky.
Dlouhodobá konzumace těchto výrobků může časem způsobit:
- chronický zánět
- poškození buněk
- zvýšený oxidační stres
Tyto potíže mohou vést k rozvoji mnoha chronických onemocnění.
Vzhledem k těmto souvisejícím zdravotním rizikům je vhodné omezit konzumaci živočišných produktů a zároveň prozkoumat více možností rostlinné stravy pro zdravější životní styl.
Umělá sladidla
Umělá sladidla jsou spojována s obezitou, která může zvyšovat riziko vzniku dalších chronických onemocnění.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno klasifikovala běžné umělé sladidlo aspartam jako potenciální karcinogen, ačkoli množství, které by lidé museli zkonzumovat, aby byli ohroženi rakovinou, je velmi vysoké.
Navíc erytritol, další oblíbené sladidlo, je spojován se zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice.
Konzumace těchto chemických alternativ je navíc spojována s nepříznivými účinky na zdraví střev, protože potenciálně narušuje rovnováhu prospěšných bakterií v našem trávicím systému, přičemž nerovnováha střevních bakterií může vést k:
- záněty
- střevní propustnost (děravá střeva)
- další zažívací problémy
Toto narušení rovnováhy střevní mikroflóry může také přispívat k přibývání na váze a zvyšovat riziko metabolických onemocnění, jako je cukrovka 2. typu.
Kromě toho může vysoký příjem cukru vést k inzulínové rezistenci, která je klíčovým faktorem při vzniku cukrovky 2. typu, a přispívat ke zvýšenému zánětu a vysokému krevnímu tlaku, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění."
Je v pořádku jíst ultra zpracované potraviny s mírou?
Ultrazpracované potraviny by se v ideálním případě měly konzumovat s mírou a nemělo by se na ně spoléhat jako na primární zdroj výživy.
Frekvence konzumace "bezpečnějších" ultrazpracovaných potravin se také může lišit v závislosti na faktorech, jako jsou individuální výživové potřeby, zdravotní cíle a životní styl.
Praktickým přístupem může být zařazení těchto potravin do jídelníčku spíše několikrát týdně než denně. To umožňuje klást větší důraz na celozrnné a minimálně zpracované potraviny, které jsou bohaté na základní živiny a neobsahují škodlivé přídatné látky. Je důležité si uvědomit, že stravovací doporučení nejsou univerzální a individuální stravovací návyky by měly odpovídat osobním zdravotním podmínkám a výživovým potřebám.
Je vhodné omezit nasycené tuky, přidaný cukr, sodík a další škodlivé sloučeniny a přídatné látky v ultra zpracovaných potravinách.
Kdykoli je to možné, volte vyváženou stravu s celými a minimálně zpracovanými potravinami, jako např:
- celozrnné výrobky
- luštěniny
- ořechy
- semínka
- ovoce
Závěr
Nová studie zjistila silnou souvislost mezi konzumací některých ultra zpracovaných potravin, jako je maso a umělá sladidla, a zvýšeným rizikem multimorbidit.
Jiné běžné skupiny ultrazpracovaných potravin, jako je chléb a obiloviny, neměly na riziko vliv a nemusejí být zdraví škodlivé.
Odborníci na zdraví a výživu doporučují vybírat si pokud možno plnohodnotné a minimálně zpracované potraviny, aby se snížilo riziko vzniku chronických onemocnění.
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Brusinka komplex Phytosome - PhytoCran
———
Ginkgo biloba Phytosome - Cogni Flow
———
Probiotika a prebiotika pro zdraví střev a imunitu - Biome Boost
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
Výzkum v roce 2024 přesně určil, co vede v roce 2025 ke zdravé dlouhověkosti
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - účinky, darování a prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života