Co dělá a jak funguje hormon melatonin
- Pixabay
Barbora Nová
Existují přesvědčivé důkazy o prospěšnosti melatoninu, včetně prodloužení délky a kvality spánku a léčby nespavosti. Jeho dávkování určuje, jak ovlivní váš spánkový režim.
Následuje vysvětlení, jak melatonin pomáhá se spánkem, jaké jsou jeho další zdravotní výhody a kolik ho užívat.
Co je melatonin?
Melatonin je hormon, který si vaše tělo přirozeně vytváří (1).
Je produkován šišinkou mozkovou v mozku, ale nachází se i v jiných oblastech, například v očích, kostní dřeni a střevech (2).
Často se mu říká spánkový hormon, protože jeho vysoká hladina vám může pomoci usnout.
Samotný melatonin vás však neuspí. Pouze dává tělu najevo, že je noc, takže se můžete uvolnit a snadněji usnout (3).
Melatoninové doplňky stravy jsou oblíbené mezi lidmi trpícími nespavostí a jet lagem. V mnoha zemích si můžete koupit melatoninové doplňky bez lékařského předpisu.
Kromě přínosu pro spánek má tento hormon silné antioxidační a protizánětlivé účinky (1).
Shrnutí:
- Melatonin je hormon, který přirozeně vytváří vaše epifýza. Pomáhá vám usnout tím, že před spaním zklidňuje vaše tělo.
Jak melatonin funguje?
Melatonin funguje v souladu s cirkadiánním rytmem vašeho těla (1).
Zjednodušeně řečeno, cirkadiánní rytmus jsou vnitřní hodiny vašeho těla. Díky němu víte, kdy je čas na:
- spánek
- probuzení se
- jídlo
Melatonin také pomáhá regulovat vaši tělesnou teplotu, krevní tlak, hladinu glukózy v krvi, tělesnou hmotnost a hladinu některých hormonů (1, 4).
Hladina melatoninu se začne zvyšovat, když se venku setmí, a signalizuje tak tělu, že je čas jít spát. Ráno, když je venku světlo, pak klesá, aby podpořil bdělost (5).
Melatonin se také váže na receptory ve vašem těle a pomáhá vám relaxovat.
Například se váže na receptory v mozku a snižuje nervovou aktivitu. Může také snižovat hladinu dopaminu, hormonu, který vám pomáhá zůstat vzhůru a podílí se na některých aspektech denního a nočního cyklu vašich očí (6, 7).
Přestože přesné mechanismy působení melatoninu nejsou jasné, výzkumy naznačují, že tyto procesy vám mohou pomoci usnout.
Denní světlo naopak moduluje produkci melatoninu, což je jeden ze způsobů, jak vaše tělo pozná, že je čas se probudit (8).
Protože melatonin pomáhá tělu připravit se na spánek, lidé, kteří ho v noci nevytvářejí dostatek, mohou mít problémy s usínáním.
Nízkou hladinu melatoninu v noci může způsobovat mnoho faktorů, například konzumace alkoholu, kouření, konzumace kofeinu, práce na směny, stárnutí, některé léky a vystavení příliš velkému množství světla v noci - včetně modrého světla (9, 10).
Užívání doplňku stravy s melatoninem může pomoci vyrovnat jeho nízkou hladinu a normalizovat vaše vnitřní hodiny.
Shrnutí:
- Melatonin úzce spolupracuje s cirkadiánním rytmem vašeho těla a pomáhá vám připravit se na spánek. Hladina melatoninu se zvyšuje v noci v reakci na tmu a snižuje se ráno v reakci na světlo.
Užívání melatoninu na spaní může pomoci
Přesvědčivé důkazy potvrzují, že užívání melatoninu před spaním snižuje latenci spánku - dobu, kterou potřebujete k usnutí - a zároveň prodlužuje celkovou dobu spánku (11, 12, 13).
Přehled 11 studií prokázal, že užívání melatoninu před spaním snižuje latenci spánku téměř o 3 minuty a prodlužuje celkovou dobu spánku přibližně o 30 minut ve srovnání s placebem (11).
Další analýza 23 studií u osob s poruchami spánku souvisejícími s nemocemi zjistila, že melatonin významně snižuje poruchy spánku a latenci spánku a zároveň zvyšuje délku a kvalitu spánku (13).
Ačkoli tato analýza dospěla k závěru, že melatonin nepomáhá zlepšit spánek u lidí s duševními poruchami nebo onemocněními mozku, jako je Alzheimerova choroba, jiné studie ukázaly opak (14, 15, 16).
Melatonin navíc může působit proti jet lagu, což je dočasná porucha spánku.
Jet lag vzniká, když se vnitřní hodiny vašeho těla nesynchronizují s novým časovým pásmem. Příznaky jet lagu mohou pociťovat i pracovníci pracující na směny, protože pracují v době, která je normálně určena ke spánku (17).
Melatonin může pomoci zmírnit jet lag tím, že synchronizuje vaše vnitřní hodiny se změnou času (18).
Například analýza 11 studií u lidí, kteří cestovali přes 5 a více časových pásem, zjistila, že melatonin pravděpodobně účinně snižuje účinky jet lagu (19).
Než však vyzkoušíte melatonin, je nejlepší zavést zdravé spánkové návyky, jako je zavedení konzistentního spánkového režimu, omezení konzumace alkoholu a kofeinu a snížení expozice světlu a elektronickým zařízením před spaním.
Shrnutí:
- Výzkum potvrzuje, že melatonin může pomoci rychleji usnout. Kromě toho může lidem s jet lagem pomoci usnout.
Další zdravotní přínosy melatoninu
Kromě zlepšení spánku může melatonin poskytovat i další zdravotní výhody.
Melatonin může podporovat zdraví očí
Zdravá hladina melatoninu odvozeného od indolu může podporovat zdraví očí.
Tento hormon má totiž silné antioxidační účinky, které mohou snižovat riziko očních onemocnění, jako je například věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) (20).
Z přehledu vyplývá, že doplňky stravy s melatoninem mohou snižovat výskyt AMD tím, že neutralizují volné radikály a snižují zánět (21).
Melatonin může pomoci při léčbě refluxu a GERD
Melatonin může pomoci zmírnit kyselý reflux a gastroezofageální reflux (GERD) tím, že chrání sliznici jícnu - trubice, která spojuje hrdlo a žaludek - před dráždivými látkami, jako je kyselina, alkohol a nesteroidní protizánětlivé léky (22).
Jedna studie například ukázala, že užívání melatoninu inhibuje enzymatický systém, který poškozuje jícnovou epitelovou bariéru, jež je zodpovědná za ochranu hlubších vrstev jícnu před poškozením.
Je známo, že poškození jícnové epitelové bariéry způsobuje reflux kyseliny a GERD a může nakonec vést k závažnějším zdravotním komplikacím, jako je například rakovina (23, 24).
Přesto je nutný další výzkum.
Melatonin může zmírnit příznaky hučení v uších
Tinnitus je stav charakterizovaný zvuky v uších. Často je horší, když je na pozadí méně hluku, například když se snažíte usnout (25).
Zajímavé je, že vědci naznačují, že užívání melatoninu může pomoci zmírnit příznaky výrazného tinitu a zlepšit spánek (26).
Přehled pěti studií dospěl k závěru, že užívání melatoninu samostatně nebo spolu s léky na tinnitus může tento stav zvládnout a zároveň zlepšit spánek. Tyto studie však měly nízkou kvalitu, což omezuje sílu závěrů přehledu (27).
Melatonin může zmírnit záchvaty migrény
Záchvat migrény je opakující se typ bolesti hlavy, který způsobuje silnou, pulzující bolest nebo pulzující pocit, často na straně hlavy.
Při léčbě migrény pomáhá několik léků na předpis, ale úlevu může přinést i melatonin díky své schopnosti potlačovat pocity bolesti (28).
V přehledu 11 studií užívání melatoninu významně snížilo závažnost a četnost migrény ve srovnání s placebem u dětí i dospělých, avšak s různou účinností (28).
Jiný přehled 25 studií zjistil podobné výsledky, které naznačují, že užívání 3 mg melatoninu před spaním snižuje frekvenci migrény u dospělých (29).
Shrnutí:
- Melatonin může podpořit zdraví očí, zmírnit příznaky hučení v uších, léčit reflux kyseliny a GERD a zmírnit záchvaty migrény.
Jak užívat melatonin
Pokud zvažujete vyzkoušet melatonin proti nespavosti, doporučuje se začít s nízkou dávkou.
Začněte například s 0,5-1 mg 30 minut před spaním. Pokud se zdá, že vám to nepomůže usnout, zkuste postupně zvýšit dávku až na 3-5 mg.
Užívání melatoninu v dávce vyšší než 5 mg vám pravděpodobně nepomůže rychleji usnout. Cílem je najít nejnižší dávku, která vám pomůže usnout.
Před přidáním volně prodejného melatoninu do svého režimu je však nejlepší řídit se pokyny, které jsou dodávány s doplňkem stravy, a poradit se se zdravotníkem.
Vzhledem k tomu, že melatonin se dodává v různých formách, můžete se také poradit s lékařem nebo lékárníkem o nejlepší formě pro vás.
Melatonin je v mnoha státech široce volně dostupný. Jinde budete na melatonin potřebovat lékařský předpis (30).
Shrnutí:
- Pokud chcete vyzkoušet melatonin, začněte s 0,5-1 mg 30 minut před spaním.
Nežádoucí účinky melatoninu
Současné poznatky naznačují, že doplňky stravy s melatoninem jsou bezpečné, netoxické a nejsou návykové ani pro děti, ani pro dospělé (1, 31, 32).
Dlouhodobé doplňování je pravděpodobně také bezpečné. Studie nezjistily žádné významné nežádoucí účinky spojené s denním příjmem melatoninu v dávkách 2-10 mg po dobu až 3,5 roku (31).
Na rozdíl od jiných hormonů nic nenasvědčuje tomu, že by užívání melatoninu ovlivňovalo přirozenou schopnost těla vytvářet si vlastní hormony.
Bylo však zaznamenáno několik drobných, krátkodobých nežádoucích účinků doplňků stravy s melatoninem. Patří mezi ně (1, 31, 32):
- denní ospalost
- únava
- závratě
- bolesti hlavy
- nevolnost
- pocit chladu
Shrnutí:
- Současné studie ukazují, že melatonin je bezpečný, netoxický a není návykový. Studie však zaznamenaly drobné nežádoucí účinky, jako jsou závratě, nevolnost a denní ospalost.
Interakce melatoninu
Navzdory poměrně silnému bezpečnostnímu profilu může melatonin interagovat s řadou léků, a to buď ovlivněním jejich účinnosti, nebo zvýšením rizika nežádoucích účinků.
Mezi léky, se kterými může melatonin interagovat, patří (1, 31, 32, 33, 34, 35):
- léky na spaní nebo sedativa
- léky na ředění krve
- antikonvulziva
- léky na krevní tlak
- antidepresiva
- perorální antikoncepce
- léky na cukrovku
- imunosupresiva
Pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte některý z výše uvedených léků, je nejlepší se před zahájením užívání melatoninu poradit s odborníkem.
Melatonin může také interagovat s alkoholem. Některé výzkumy naznačují, že mírné až silné užívání alkoholu snižuje hladinu melatoninu, a tím narušuje kvalitu spánku, i když výsledky jsou různé (36).
Nízká hladina melatoninu - a s ní spojené přetrvávající problémy se spánkem - je spojena s poruchou způsobenou užíváním alkoholu (AUD) a zvýšeným rizikem recidivy u lidí, kteří se snaží abstinovat od alkoholu (36).
Doplňky stravy s melatoninem tak mohou hrát zásadní roli v prevenci a léčbě AUD a také snižovat oxidační stres a záněty způsobené častým a silným požíváním alkoholu (36, 37).
Shrnutí:
- Melatonin může interagovat s léky používanými k léčbě běžných zdravotních potíží, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka. Pití středního až vysokého množství alkoholu před spaním může také snížit hladinu melatoninu, a tím ovlivnit spánek.
Melatonin a těhotenství
Vaše přirozená hladina melatoninu je důležitá během těhotenství. Hladina melatoninu totiž v průběhu těhotenství kolísá (38, 39).
Během prvního a druhého trimestru se noční maximum melatoninu snižuje.
S blížícím se termínem porodu však hladina melatoninu začíná stoupat. V plném termínu porodu dosahuje hladina melatoninu maxima. Po porodu se vrátí na úroveň před těhotenstvím (39).
Když jste těhotná, melatonin se přenáší do vyvíjejícího se plodu, kde přispívá k vývoji cirkadiánních rytmů a nervového i endokrinního systému (38, 40).
Zdá se, že melatonin také chrání nervový systém plodu. Předpokládá se, že antioxidační účinky tohoto hormonu chrání vyvíjející se nervový systém před poškozením způsobeným oxidačním stresem (40).
I když je zřejmé, že melatonin je důležitý v průběhu těhotenství, jen málo studií se zabývalo suplementací melatoninu během těhotenství (31, 32, 41).
Užívání doplňků stravy s melatoninem během těhotenství se proto nedoporučuje (1).
Shrnutí:
- Hladiny melatoninu se v průběhu těhotenství mění a jsou důležité pro vyvíjející se plod. Protože však v této oblasti chybí výzkum, doplňování melatoninu během těhotenství se nedoporučuje.
Melatonin a mimina
Během těhotenství se melatonin přenáší na vyvíjející se plod. Po narození si však šišinka mozková dítěte začne vytvářet vlastní (42).
U dětí je hladina melatoninu nižší během prvních 3 měsíců po narození. Po tomto období se zvyšují, pravděpodobně díky přítomnosti melatoninu v mateřském mléce (43).
Po porodu jsou hladiny melatoninu nejvyšší v noci. Z tohoto důvodu může kojení ve večerních hodinách přispívat k rozvoji cirkadiánních rytmů vašeho dítěte (44).
Přestože je melatonin přirozenou součástí mateřského mléka, neexistují žádné údaje o bezpečnosti podávání melatoninu během kojení. Z tohoto důvodu se užívání melatoninových doplňků stravy během kojení nedoporučuje (1, 44).
Shrnutí:
- Ačkoli děti začínají produkovat melatonin po narození, jeho hladina je zpočátku nízká a může být přirozeně doplněna mateřským mlékem. Neexistují dostatečné důkazy, které by doporučovaly užívání doplňků stravy s melatoninem, pokud kojíte.
Melatonin a děti
Problémy s usínáním mohou mít i zdravé děti a dospívající.
Výskyt poruch spánku je obzvláště vysoký u dětí s vývojovými poruchami, jako je porucha autistického spektra (ASD) a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) (45).
Účinnost melatoninu u dětí a dospívajících se stále zkoumá.
Jeden přehled sedmi studií o užívání melatoninu u dětí a dospívajících zjistil, že děti, které dostávaly melatonin jako krátkodobou léčbu, usínaly rychleji a spaly déle než děti, které dostávaly placebo (46).
Malá studie sledovala osoby, které užívaly melatonin od dětství, po dobu přibližně 11 let. Zjistila, že kvalita jejich spánku se nijak výrazně nelišila od spánku kontrolní skupiny, která melatonin neužívala. To naznačuje, že se jejich problémy se spánkem časem normalizovaly (47).
Studie týkající se melatoninu u dětí s vývojovými poruchami, jako jsou poruchy autistického spektra a ADHD, vykazují smíšené výsledky. Obecně zjistily, že melatonin může dětem s těmito poruchami pomoci spát déle, usínat rychleji a mít lepší kvalitu spánku (48, 49).
Snášenlivost, dávkování a bezpečnostní opatření
Melatonin je u dětí dobře snášen. Ačkoli existují určité obavy, že dlouhodobé užívání může oddálit pubertu - protože přirozený pokles večerní hladiny melatoninu je spojen s nástupem puberty - je třeba provést další studie (50).
Melatoninové doplňky stravy pro děti se často prodávají ve formě žvýkaček.
Dávkování se liší v závislosti na věku a k určení optimálního dávkování a účinnosti je zapotřebí dalšího výzkumu. Nicméně běžná doporučení jsou 1 mg pro kojence, 2,5-3 mg pro starší děti a 5 mg pro mladé dospělé (45).
Kromě toho, protože vědci zatím neznají dlouhodobé účinky užívání melatoninu u dětí, může být nejlepší pomoci dětem zavést správné spánkové návyky - pokud je ještě nemají - dříve, než jim melatonin podáte (43, 45, 51).
Shrnutí:
- Melatonin může zlepšit nástup spánku u dětí a také různé aspekty kvality spánku u dětí s vývojovými poruchami. Dlouhodobé účinky léčby melatoninem u dětí však zůstávají z velké části zatím neznámé.
Melatonin a senioři
S přibývajícím věkem se sekrece melatoninu snižuje. Tento přirozený pokles může vést ke špatnému spánku u starších dospělých (52).
Přestože výzkumy stále probíhají, studie naznačují, že doplňky stravy s melatoninem mohou u seniorů zlepšit nástup a délku spánku (53, 54).
Melatonin může pomoci také lidem s mírnou kognitivní poruchou nebo Alzheimerovou chorobou. Některé studie naznačují, že melatonin zlepšuje kvalitu spánku a ranní bdělost u osob s těmito diagnózami (15, 16).
Ačkoli jsou doplňky stravy s melatoninem obecně dobře snášeny, mohou u seniorů zvyšovat denní ospalost, zejména v kombinaci s léky na spaní na předpis (55).
Výzkumy zejména ukazují, že protizánětlivé účinky melatoninu mohou prospívat seniorům, kteří mají tendenci trpět více chronickými zánětlivými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, než mladší dospělí (56).
Nejúčinnější dávka melatoninu pro seniory je 1-6 mg, ale nejlepší je nejprve vyzkoušet co nejnižší dávku. Opatrnost je na místě, protože melatonin může interagovat s běžnými léky na předpis (54, 57).
Senioři se mohou před užíváním melatoninu poradit s lékárníkem.
Shrnutí:
- Hladina melatoninu se s přibývajícím věkem přirozeně snižuje. Doplňování nízkých dávek může pomoci zlepšit kvalitu spánku u seniorů.
Závěr
Melatonin je účinný doplněk stravy, který vám může pomoci usnout, zejména pokud trpíte nespavostí nebo zpožděním. Může mít i další zdravotní přínosy.
Pokud o melatoninu uvažujete, je důležité se nejprve poradit s odborníkem, abyste zjistili, zda je pro vás vhodný a zda se nemůže vzájemně ovlivňovat s léky, které užíváte.
Pak můžete začít s nízkou dávkou 0,5-1 mg 30 minut před spaním. Pokud to nepomůže, zkuste dávku postupně zvýšit až na 5 mg.
Melatonin je obecně dobře snášen, i když jsou možné mírné nežádoucí účinky.
Proč je melatonin účinným lékem proti rakovině
Connie Strasheim
Mnoho odborných studií už označilo melatonin za jeden z nejúčinnějších prostředků proti rakovině. Tato látka totiž zastavuje růst rakovinných buněk a jejich šíření, ničí rakovinné buňky, zastavuje tvorbu krevních vlásečnic v novém nádoru a brání působení škodlivých forem estrogenu, aby nestimulovaly další zhoubné bujení. Přestože se během klinických pokusů potvrdila účinnost melatoninu, dosud není nijak často předepisován v rámci konvenční medicíny. A to i přesto, že jeho účinky se ukazují být mnohem lepší, než u mnoha jiných léků pro chemoterapii.
V průběhu jednoho klinického experimentu u pacientů s glioblastomem (druh mozkového nádoru) byl nemocným podáván melatonin současně s radioterapií a v kontrolní skupině byla používána pouze radioterapie. Po roční léčbě přežilo 23% pacientů z první skupiny, zatímco v kontrolní skupině nepřežil ani jeden. Obdobné byly i výsledky jiné studie v Itálii, kdy byl melatonin nasazen pacientům s rakovinou plic, u kterých selhala chemoterapie. Po jednom roce léčby přežilo 26% pacientů, zatímco v kontrolní skupině nepřežil nikdo.
Vědecké studie rovněž odhalily, že melatonin je pro léčbu rakoviny slinivky nebo plic mnohem účinnější, než běžně používané léky. A co je rovněž velmi významné, cena stávajících způsobů léčby zpravidla převyšuje částku 4 000 dolarů za měsíc, zatímco potřebných 20 mg melatoninu stojí měsíčně jen kolem 11 dolarů. V Česku koupíte 500 mg Melatoninu za 289,- Kč, tedy 20 mg vyjde na 11,56 Kč.
Melatonin působí proti rakovině několika způsoby současně
V prvé řadě, protože je pro rakovinné buňky toxický, vyvolává tzv. apoptózu, neboli jejich sebedestrukci a současně je i přímo zabíjí. Rovněž ale zpomaluje růst nádorů prostřednictvím několika mechanismů (např. brzděním růstových receptorů v rakovinných buňkách. Tyto hrají důležitou roli v růstu a bujení rakovinných buněk). Melatonin kromě toho stimuluje imunitní systém a posiluje aktivitu makrofágů nebo monocytů, které patří mezi přirozené ničitele nemocných buněk. To se týká i T-buněk a eosinofilií, jež bývají rovněž zapojovány do destrukce rakovinných buněk.
A jak již bylo zmíněno, melatonin navíc brzdí angiogenezi (vytváření sítě vlásečnic) v novém nádoru. Tyto jinak zprostředkovávají přísun živin a jak postupně nádor roste, vyžaduje i zvýšené zásobování krví. Pokud je tedy růst nových vlásečnic zabrzděn, nemohou nádory růst a začnou se smršťovat.
Melatonin má vlastnosti, které umožňují blokovat účinky estrogenu na rakovinové buňky; to je velmi důležité, protože některé druhy estrogenu stimulují růst nádorů, ovlivňovaných hormony, jako jsou např. rakovina prsu, dělohy nebo vaječníků.
A konečně jako antioxidant dokáže melatonin snižovat zánětlivost, což je okolnost, která usnadňuje přežívání rakoviny. Dochází k odstraňování volných radikálů, takže nejsou poškozovány normální buňky a nedochází tak k jejich dalším genetickým mutacím.
I navzdory těmto příznivým statistikám bývá melatonin jen zřídka doporučován pacientům v rámci konvenční medicíny. Mohou za to především předpisy, určující způsob praktikování léčebné péče, které jsou drasticky ovlivňovány zájmy farmaceutických firem. To pak v konečném důsledku brání lékařům, aby mohli nabízet výhodnější alternativu léčby, než jsou drahé a ničivé léky pro chemoterapii.
Přesto však zde už můžeme mluvit o tom, že již existuje účinná alternativní léčba, která nejenže pomáhá při prevenci rakoviny, ale navíc hraje i sjednocující úlohu při léčbě této nemoci.
Originál: https://www.naturalnews.com/033511_melatonin_cancer.html
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života