Nejlepší potraviny pro zlepšení krevního oběhu
- Pixabay
Barbora Nová
Špatný krevní oběh je častým problémem způsobeným řadou onemocnění.
Onemocnění periferních tepen, cukrovka, obezita, kouření a Raynaudova choroba jsou některé z mnoha příčin špatného krevního oběhu (1, 2, 3, 4, 5).
Snížený průtok krve může způsobit nepříjemné příznaky, jako jsou bolest, svalové křeče, necitlivost, zažívací problémy a chlad v rukou nebo nohou.
Kromě osob se špatným krevním oběhem mohou chtít zvýšit průtok krve také sportovci a aktivní jedinci, aby zlepšili výkon při cvičení a regeneraci (6).
Ačkoli se problémy s krevním oběhem často léčí pomocí léků, průtok krve může zlepšit také konzumace určitých potravin.
Následuje 10 nejlepších potravin, které optimalizují průtok krve.
1. Kajenský pepř
Kajenský pepř získává svou pálivou chuť díky fytochemické látce zvané kapsaicin.
Kapsaicin podporuje průtok krve tkáněmi tím, že snižuje krevní tlak a stimuluje uvolňování oxidu dusnatého a dalších vazodilatátorů - neboli sloučenin, které pomáhají rozšiřovat cévy (7).
Vazodilatátory umožňují snadnější průtok krve žilami a tepnami tím, že uvolňují drobné svaly nacházející se ve stěnách cév.
Výzkumy ukazují, že požití kajenského pepře zvyšuje krevní oběh, zlepšuje pevnost cév a snižuje tvorbu plaku v tepnách (7).
Navíc jsou tyto pálivé papričky často součástí krémů proti bolesti, protože mohou podpořit průtok krve do postižené oblasti (8).
2. Česnek
Česnek je dobře známý svým příznivým vlivem na krevní oběh a zdraví srdce.
Studie potvrzují, že česnek - konkrétně jeho sirné sloučeniny, mezi něž patří alicin - může zvýšit průtok krve tkáněmi a snížit krevní tlak uvolněním cév (9).
Strava s vysokým obsahem česneku je totiž spojována s lepší průtokem zprostředkovanou vazodilatací (FMD), což je ukazatel účinnosti krevního průtoku.
Ve studii provedené na 42 osobách s ischemickou chorobou srdeční došlo u těch, kteří po dobu 3 měsíců dvakrát denně konzumovali tablety česnekového prášku obsahující 1 200 mg alicinu, k 50% zlepšení průtoku krve tepnou horní části paže ve srovnání se skupinou, která užívala placebo (10).
3. Granátové jablko
Granátová jablka jsou šťavnaté, sladké plody, které mají obzvláště vysoký obsah polyfenolových antioxidantů a dusičnanů, což jsou silné vazodilatátory (11, 12).
Konzumace granátového jablka - ve formě šťávy, syrového ovoce nebo doplňku stravy - může zlepšit průtok krve a okysličení svalové tkáně, což by mohlo pomoci zejména aktivním jedincům.
Studie z roku 2014 na 19 aktivních lidech zjistila, že konzumace 1000 miligramů extraktu z granátového jablka 30 minut před cvičením zvýšila průtok krve, průměr cév a výkon při cvičení (13).
Jiná studie prokázala, že denní konzumace 500 mililitrů šťávy z granátového jablka během silového tréninku nebo před ním snižuje bolestivost, poškození svalů a zánět u elitních vzpěračů (14).
4. Cibule
Cibule je vynikajícím zdrojem flavonoidních antioxidantů, které prospívají zdraví srdce (15, 16).
Tato zelenina zlepšuje krevní oběh tím, že pomáhá rozšiřovat tepny a žíly při zvýšeném průtoku krve.
Ve starší 30denní studii na 23 mužích užívání 4,3 gramů cibulového extraktu denně výrazně zlepšilo průtok krve a rozšíření tepen po jídle (17).
Cibule má také protizánětlivé vlastnosti, které mohou zvýšit průtok krve a zdraví srdce tím, že snižují zánět v žilách a tepnách (18).
5. Zázvor
Zázvor, který je v Indii a Číně již tisíce let základem tradiční medicíny, může rovněž snižovat krevní tlak a zlepšovat krevní oběh (19).
Ve studiích na lidech i na zvířatech bylo prokázáno, že zázvor snižuje vysoký krevní tlak, který negativně ovlivňuje průtok krve (20).
Ve studii na 4 628 lidech měli ti, kteří konzumovali nejvíce zázvoru, 2-4 g denně - nejnižší riziko vzniku vysokého krevního tlaku (21).
Podle jedné studie na zvířatech z roku 2014 může zázvor působit tak, že inhibuje aktivitu ACE (22).
6. Tučné ryby
Tučné ryby, jako je losos a makrela, jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin (23, 24).
Tyto tuky jsou zvláště prospěšné pro krevní oběh, protože podporují uvolňování oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve (25, 26).
Omega-3 tuky také pomáhají bránit shlukování krevních destiček v krvi, což je proces, který může vést k tvorbě krevních sraženin (27).
Doplňky stravy s rybím tukem jsou navíc spojovány se snížením vysokého krevního tlaku a zlepšením průtoku krve kosterním svalstvem během cvičení a po něm.
Například ve studii provedené v roce 2014 na 10 zdravých mužích vysoké dávky rybího oleje - 4,2 g denně po dobu 4 týdnů - významně zlepšily průtok krve do nohou po cvičení (28).
7. Červená řepa
Mnoho sportovců doplňuje k lepšímu výkonu šťávu z červené řepy nebo prášek z červené řepy.
Důvodem je vysoký obsah dusičnanů, které vaše tělo přeměňuje na oxid dusnatý. Oxid dusnatý uvolňuje cévy a zvyšuje průtok krve do svalové tkáně (29).
Doplňky stravy se šťávou z červené řepy zlepšují průtok kyslíku ve svalové tkáni, stimulují průtok krve a zvyšují hladinu oxidu dusnatého - to vše může zvýšit výkonnost (30).
Kromě pomoci sportovcům může řepa pomoci zlepšit průtok krve u starších osob s oběhovými problémy.
Ve studii provedené na 12 seniorech, kteří denně vypili 140 ml šťávy z červené řepy bohaté na dusičnany, došlo k významnému snížení krevního tlaku, doby srážlivosti a zánětu cév než u osob, které konzumovaly placebo (31).
8. Kurkuma
Zvýšený průtok krve je jedním z mnoha zdravotních přínosů kurkumy.
Ajurvédská i tradiční čínská medicína totiž kurkumu již od pradávna využívají k čištění cév a zlepšování krevního oběhu (32).
Výzkum potvrzuje, že sloučenina obsažená v kurkumě zvaná kurkumin pomáhá zvyšovat produkci oxidu dusnatého, snižovat oxidační stres a tlumit záněty.
Ve studii na 39 lidech vedlo užívání 2 000 mg kurkuminu denně po dobu 12 týdnů k 37% zvýšení průtoku krve předloktím a 36% zvýšení průtoku krve horní částí paže (33).
9. Rajčata
Rajčata mohou pomáhat snižovat aktivitu angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), který způsobuje stahování cév za účelem kontroly krevního tlaku (34).
Výzkum ukázal, že rajčatový extrakt funguje podobně jako léky inhibující ACE, protože otevírá cévy a zlepšuje průtok krve.
Studie uvádějí, že rajčatový extrakt může inhibovat ACE, snižovat zánět a narušovat agregaci krevních destiček, což může zlepšovat krevní oběh (35, 36).
10. Citrusové plody
Citrusové plody, jako jsou pomeranče, citrony a grapefruity, jsou plné antioxidantů, včetně flavonoidů.
Konzumace citrusových plodů bohatých na flavonoidy může snížit zánět v těle, což může snížit krevní tlak a ztuhlost tepen a zároveň zlepšit průtok krve a produkci oxidu dusnatého (37).
V jedné malé studii na 15 lidech s nadváhou nebo obezitou došlo u těch, kteří pili 200 ml šťávy z krvavých pomerančů dvakrát denně po dobu 2 týdnů, k významnému zlepšení FMD a funkce cév ve srovnání s kontrolní skupinou (38).
Pravidelná konzumace citrusových plodů, jako jsou pomeranče, je navíc spojena se snížením krevního tlaku a snížením rizika mrtvice (39, 40).
Další metody
Zařazení některých z uvedených potravin do jídelníčku může zlepšit krevní oběh, vliv však mohou mít i změny životního stylu.
Následuje několik dalších úprav životního stylu, které mohou optimalizovat průtok krve:
- Přestaňte kouřit: Kouření je rizikovým faktorem mnoha chronických onemocnění - například rakoviny - a může mít negativní vliv na krevní oběh (41).
- Zvyšte fyzickou aktivitu: Cvičení stimuluje průtok krve a pomáhá zlepšovat vazodilataci. Pravidelné cvičení navíc snižuje riziko srdečních onemocnění (42).
- Dosáhněte nebo si udržujte přiměřenou hmotnost: Nadváha nebo obezita negativně ovlivňují průtok krve a mohou vést k nebezpečným komplikacím, jako je například hromadění plaku v tepnách (43).
- Dodržujte zdravou stravu: Místo pouhého zásobování se určitými potravinami zkuste přejít na stravu bohatou na zdravé, plnohodnotné potraviny - například zeleninu, zdravé tuky a potraviny bohaté na vlákninu - které mohou zlepšit krevní oběh a podpořit zdraví srdce (44).
- Buďte hydratovaní: Správná hydratace má zásadní význam pro všechny aspekty zdraví, včetně krevního oběhu. Dehydratace může poškodit endotelové buňky a podpořit zánět v těle, což omezuje průtok krve (45).
- Snižte stres: Výzkumy dokazují, že hladina stresu může významně ovlivnit krevní tlak. Zvládejte stres pomocí jógy, meditace, zahradničení nebo pobytu v přírodě (46).
Závěr
Existuje mnoho přirozených způsobů, jak zlepšit krevní oběh, včetně výběru potravin, které stimulují průtok krve.
Antioxidanty, dusičnany, vitaminy a další látky obsažené ve výše uvedených potravinách mohou mít pozitivní vliv na váš krevní oběh.
Navíc zdravý životní styl spočívající ve zdržení se kouření, aktivitě, udržování přiměřené hmotnosti a správné stravě může podpořit krevní oběh a celkové zdraví.
Jak předvídat srdeční infarkt 1 měsíc předtím, než k němu dojde

Věděli jste, že nejčastější příčinou úmrtí u lidí není rakovina, ale srdeční infarkt? Přesto se zdá, že lidé nemají z něho až takovou obavu, jak z rakoviny.
Srdeční infarkt je považován za něco, co na rozdíl od jiných onemocnění nemá žádné příznaky a přiřítí se na vás jako blesk z čistého nebe.
No není to docela pravda. Existují totiž příznaky, kterými se blížící infarkt projevuje. No a v tomto článku si o nich povíme trochu víc.
Stresující životní styl, kterým většina z nás žije a nezdravá strava patří mezi největší rizikové faktory pro toto onemocnění. Za poslední léta se již tak špatná situace ještě více zhoršuje.
Samozřejmě, zdravý životní styl váš dokáže do značné míry ochránit před srdečním infarktem.
No možná ještě důležitější věcí, která vám může doslova zachránit život je poznání příznaků blížícího se srdečního selhání ještě předtím, než k němu dojde.
Následují nejčastěji varovné signály, kterým byste vždy měli věnovat zvýšenou pozornost:
Únava a ospalost
Když se zúží artérie vedoucí do srdce, to pak dostává mnohem méně krve, než na kolik je zvyklé. To výrazně ztěžuje jeho činnost, což ve vás vyvolává celkovou únavu a ospalost.
Tyto stavy však nejsou časově ohraničené jen na večerní dobu nebo po provádění fyzické či duševní aktivity. Únava a ospalost je často pociťována během celého dne.
Dušnost (lapání po dechu)
Když se srdci nedostává dostatek krve, méně jí proudí i do plic a tedy vzniká nedostatečné okysličení krve. Srdce a plíce jsou dva systémy, které jsou na sobě navzájem ve velké míře závislé. Když nefunguje dobře jeden orgán, nefunguje dobře ani druhý.
Pokud pociťujete potíže s dýcháním, měli byste se čím dříve poradit s lékařem. Může to totiž znamenat, že se blíží srdeční infarkt.
Slabost
Když se zúží arterie vedoucí do srdce, pak ani cirkulace krve do svalů a ostatních tělesných orgánů není dostatečná.
Když svaly nedostávají to, co potřebují, dochází v nich k chvilkovým výpadkům. Může se pak snadno stát, že se vám nečekaně podlomí kolena a vy upadnete, přestože si dáváte pozor.
Slabost zaznamenáte také tak, že najednou nebudete mít síly dělat běžné aktivity, které jste dosud bez problémů zvládali - projevem ať slabostí v nohou, nebo i v rukou.
Závratě a studený pot
Počínající špatná cirkulace krve způsobuje i nedokrvení mozku. V tomto případě může už jít opravdu o život ohrožující situaci. Ze začátku se to projevuje jen točením hlavy, závratěmi a studeným, případně lepkavým potem.
Později může dojít i k horším projevům, proto uvedené příznaky nikdy neignorujte.
Tlak na hrudi, bolesti v krku a rukou
Při blížícím se srdečním infarktu je velká pravděpodobnost pociťování nepříjemných pocitů na hrudi, rukou, krku či čelistech.
Může se jednat o příležitostnou slabou bolest, ale také o postupně se zvyšující tlak na hrudi. V tomto případě se tlak neustále zvyšuje, až nakonec nastane infarkt.
Příznaky chřipky nebo nachlazení
Když se u vás z nenadání bezdůvodně objeví příznaky chřipky, může to samozřejmě znamenat chřipku, ale i to, že se v blízké budoucnosti dostaví infarkt.
Mnoho lidí potvrzuje, že se u nich vyskytlo nachlazení jen pár dní před srdečním infarktem.
Může se dokonce stát i to, že půjde o skutečné nachlazení, které zatíží tělo a tím urychlí příchod, případně spustí srdeční infarkt.
Co dělat v případě výskytu uvedených symptomů?
Pokud vy nebo někdo vám blízký pociťujete zmíněné symptomy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.
I kdyby šlo jen o planý poplach, je to vždy lepší než přejít skutečné ohrožení vašeho zdraví či života v podobě blížícího se srdečního infarktu.
Opět zde platí staré ověřeno, že "prevence je lepší než léčba".
Nejlepší diety pro zdravé srdce ověřené v praxi
- Pixabay
Barbora Nová
Srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí (1).
Kromě faktorů životního stylu, jako je pravidelné cvičení a nekouření, je jedním z nejlepších způsobů ochrany srdce strava. To proto, že záněty, krevní tlak, cholesterol a další rizikové faktory srdečních onemocnění jsou ovlivněny tím, co jíte (2, 3, 4, 5, 6, 7).
Bylo prokázáno, že zejména strava s vysokým obsahem vlákniny, zdravých tuků a antioxidantů pomáhá podporovat zdraví srdce - zatímco vysoký příjem přidaného cukru a zpracovaného masa je spojen se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění (5, 6, 7).
I když mnoho diet tvrdí, že podporují zdraví srdce, je důležité vybrat si takovou, která je podložena vědeckými důkazy a kterou je snadné dlouhodobě dodržovat.
Následují nejlepší ověřené diety, abyste měli zdravé srdce.
Středomořská dieta
Středomořská dieta vychází z tradičních stravovacích návyků lidí žijících v Řecku a jižní Itálii v 60. letech 20. století (7, 8).
Obecně tato strava klade důraz na celozrnné, minimálně zpracované potraviny, včetně celozrnných obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, luštěnin, ryb a extra panenského olivového oleje. Zahrnuje také mírné množství drůbeže, vajec, nízkotučných mléčných výrobků a červeného vína (9).
Dále omezuje nebo vylučuje přidané cukry, rafinované sacharidy, vysoce zpracované pochutiny a červené a zpracované maso.
Četné studie spojují středomořskou dietu se snížením rizika srdečních onemocnění a také rizikových faktorů srdečních onemocnění, jako je vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů, obezita, diabetes 2. typu a vysoký krevní tlak (8, 9, 10, 11, 12, 13).
Jeden přehled 11 studií zjistil, že dodržování středomořského stravovacího plánu snižuje celkové riziko výskytu srdečních onemocnění a úmrtnosti o 40% (12).
Předpokládá se, že přínos této diety pro srdce je do značné míry dán důrazem na celozrnné, minimálně zpracované rostlinné potraviny a zdravé tuky (6, 9, 14).
Například extra panenský olivový olej je bohatý na mononenasycené tuky a sloučeniny se silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi (15, 16).
Přehled 32 studií spojil vyšší příjem tohoto oleje - nikoli však jiných mononenasycených tuků - s významně sníženým rizikem úmrtí ze všech příčin, srdečních onemocnění a mrtvice (17).
K příznivým účinkům diety mohou přispívat i další faktory, jako je pohyb a konzumace menšího množství přidaných cukrů.
Dieta DASH
Zkratka DASH znamená Dietary Approaches to Stop Hypertension (Dietní přístupy k zastavení hypertenze) a byla navržena tak, aby pomáhala předcházet a léčit hypertenzi neboli vysoký krevní tlak. Na druhé straně snižuje riziko srdečních onemocnění (18).
Stejně jako středomořská dieta ani dieta DASH nepředepisuje přísný seznam potravin. Místo toho doporučuje konkrétní množství skupin potravin podle vaší kalorické potřeby, přičemž se zaměřuje na celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky a libové maso a omezuje červené maso, rafinované obiloviny a přidané cukry (6, 18).
Kromě toho doporučuje omezit příjem sodíku na 1 čajovou lžičku (2 300 mg) denně - a verze s nižším obsahem soli doporučuje maximálně 3/4 čajové lžičky (1 500 mg) denně.
U osob s vysokým krevním tlakem se ukázalo, že snížení příjmu sodíku významně snižuje krevní tlak, zejména v kombinaci s dietou DASH (19, 20, 21, 22).
Výzkum však naznačuje, že tento účinek je méně významný u lidí s normální hladinou krevního tlaku (19, 20, 22).
Důraz diety na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné obiloviny a zelenina, a vyloučení přidaných cukrů a nasycených tuků může také přispívat k jejím účinkům na zdraví srdce (5, 23, 24).
Výzkumy totiž ukazují, že dieta DASH snižuje rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je krevní tlak, obezita, obvod pasu, hladina cholesterolu a inzulínová rezistence (25, 26, 27).
Souhrnný přehled 7 recenzí spojuje dietu DASH s 20% snížením rizika srdečních onemocnění, 19% snížením rizika mrtvice a 18% snížením rizika cukrovky 2. typu (28).
Veganská a vegetariánská strava
Veganská a vegetariánská strava je způsob stravování, který vylučuje veškeré maso, včetně drůbeže, červeného masa a ryb.
Zatímco někteří vegetariáni zařazují i jiné zdroje živočišných produktů, jako jsou vejce a mléčné výrobky, vegani se striktně vyhýbají všem složkám živočišného původu, včetně mléčných výrobků, vajec, včelího pylu, medu a želatiny.
Místo toho kladou důraz na ovoce, zeleninu, fazole, čočku, sójové výrobky, celozrnné obiloviny, ořechy, semena a rostlinné oleje a tuky.
Tento vysoký podíl rostlinných potravin přináší veganské a vegetariánské stravě několik zdravotních výhod. Tyto diety mají například často vysoký obsah vlákniny, antioxidantů a protizánětlivých látek, které napomáhají zdraví srdce (29, 30, 31).
Pravidelná konzumace celých sójových výrobků, jako je tofu, je navíc spojena s příznivými účinky na srdce. V přehledu 46 studií bylo zjištěno, že příjem sójových bílkovin významně snižuje hladinu LDL a celkového cholesterolu (32).
Pozorovací studie zahrnující více než 200 000 lidí navíc spojila pravidelný příjem tofu a izoflavonů - antioxidantů obsažených v sóji - s mírně sníženým rizikem srdečních onemocnění (33).
Několik dalších přehledů zjistilo, že vegetariánská a veganská strava významně zlepšuje rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně vysoké hladiny cholesterolu a krevního tlaku, nadváhy a obezity a nezvládnuté hladiny cukru v krvi (34, 35, 36, 37, 38).
Pozorovací studie navíc spojují vyšší dodržování veganské nebo vegetariánské stravy se sníženým rizikem srdečních onemocnění a s tím související úmrtnosti (39, 40, 41, 42).
Důležitá samozřejmě zůstává kvalita stravy. Veganská nebo vegetariánská strava s vysokým obsahem přidaných cukrů, rafinovaných obilovin a silně zpracovaných potravin nemá pro zdraví srdce stejný přínos jako strava s vysokým obsahem celých, minimálně zpracovaných rostlinných potravin (43).
Flexitariánská strava
Flexitariánská dieta, kterou vytvořila dietoložka Dawn Jackson Blatnerová, je způsob stravování, který se zaměřuje na rostlinné potraviny, ale povoluje mírné množství masa, ryb, mléčných výrobků a dalších živočišných produktů. Nicméně podporuje získávání většiny bílkovin z rostlinných potravin.
Neexistuje žádné pevné pravidlo, jak moc nebo jak často byste měli jíst živočišné produkty, takže záleží na vašich preferencích.
Doporučuje se jíst převážně celozrnné, minimálně zpracované potraviny a omezit nebo se vyhnout přidaným cukrům, rafinovaným obilovinám, zpracovanému masu a dalším vysoce zpracovaným potravinám.
Ačkoli je díky povolené variabilitě této diety obtížné ji studovat, pozorovací studie spojují vyšší dodržování rostlinné stravy s nižším rizikem srdečních onemocnění (40, 41, 42).
Navíc ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny a luštěniny - které tato dieta podporuje - jsou spojovány se zlepšením rizikových faktorů srdečních onemocnění (23, 43, 44, 45, 46).
V porovnání s přísnou veganskou nebo vegetariánskou stravou může být flexitariánská dieta reálnější variantou pro ty, kteří chtějí získat výhody rostlinné stravy pro zdravé srdce, aniž by se museli vzdát masa a dalších živočišných produktů.
Dieta TLC
Dieta The Therapeutic Lifestyle Changes (TLC) byla vyvinuta americkým Národním institutem zdraví (NIH), aby pomohla snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice.
Zahrnuje doporučení týkající se stravy a životního stylu, která podporují optimální hladinu cholesterolu a zdravou hmotnost (47):
- alespoň 30 minut středně intenzivního cvičení denně
- snaha získat 25-35 % denních kalorií z tuků
- omezení nasycených tuků na maximálně 7 % denních kalorií
- omezení cholesterolu ve stravě na maximálně 200 mg denně
- konzumovat 10-25 gramů rozpustné vlákniny denně
- konzumovat alespoň 2 gramy rostlinných sterolů nebo stanolů denně
- přijímání pouze takového množství kalorií denně, abyste si udrželi zdravou váhu
I když je výzkum omezený, několik studií ukazuje, že dieta snižuje hladinu LDL cholesterolu. Zejména starší, 32denní studie na 36 dospělých osobách zjistila, že dieta TLC snižuje tento ukazatel o 11% (48, 49, 50).
Předpokládá se, že dieta funguje díky zvýšení příjmu rozpustné vlákniny, která se nachází v potravinách, jako jsou ovesné otruby, ořechy, semínka, fazole, čočka a některé druhy ovoce a zeleniny.
Vysoký celkový příjem vlákniny je spojován se sníženým rizikem srdečních onemocnění a bylo prokázáno, že zejména rozpustná vláknina snižuje hladinu celkového a LDL cholesterolu (30, 51, 52, 53).
Dieta TLC také doporučuje denní příjem rostlinných stanolů nebo sterolů, což jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny v potravinách, jako je ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semena.
Výzkum ukazuje, že konzumace 2 gramů rostlinných sterolů nebo stanolů denně, jak dieta doporučuje, může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu o 8-10% (54).
Poslední silnou stránkou diety TLC je její doporučení věnovat se alespoň 30 minutám mírného pohybu denně.
Studie ukazují, že pravidelné cvičení je důležité pro udržení zdraví srdce a ochranu před nemocemi. Jeden přehled totiž odhaduje, že nedostatek fyzické aktivity může být příčinou až 6% případů srdečních onemocnění na celém světě (55, 56).
Diety s nízkým obsahem sacharidů
Nízkosacharidové diety nejenže omezují příjem sacharidů, ale také obvykle obsahují více bílkovin anebo tuků než typická západní strava. Obvykle omezují potraviny, jako je chléb, obiloviny, těstoviny, brambory a sladké pochutiny a nápoje.
V závislosti na konkrétní dietě mohou být sacharidy omezeny na 10-40% kalorií za den (57, 58).
Výzkum potvrzuje, že nízkosacharidová dieta může podpořit zdraví srdce tím, že snižuje některé rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně nadváhy, obezity a vysoké hladiny triglyceridů a krevního tlaku, a zároveň zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu (57, 59, 60, 61).
Jeden přehled sice zjistil zvýšení LDL cholesterolu, ale zároveň ukázal větší zvýšení HDL cholesterolu, což ukazuje, že nízkosacharidová dieta může pomoci udržet příznivý poměr LDL a HDL (60).
Navíc ne všechny nízkosacharidové diety jsou ze své podstaty zdravé pro srdce. Některé observační studie zaznamenaly u lidí, kteří tyto diety dodržují, zvýšené riziko srdečních onemocnění a s nimi spojených úmrtí (62, 63).
Přesto studie, která brala v úvahu kvalitu stravy, spojovala nízkosacharidové diety bohaté na rostlinné bílkoviny a tuky se sníženým rizikem úmrtí na srdeční choroby a všechny příčiny - zatímco diety s vysokým obsahem živočišných bílkovin a tuků byly spojeny se zvýšeným rizikem (63).
Kvalita stravy je tedy klíčová. Nízkosacharidová strava by měla zejména obsahovat dostatečné množství vlákniny z rostlinných potravin, jako je zelenina, a klást důraz na zdravé tuky, jako je avokádo, ořechy, semena, minimálně zpracované rostlinné oleje a ryby bohaté na omegu-3.
Jak si vybrat stravu zdravou pro srdce
Při výběru stravy zdravé pro srdce zvažte faktory, jako je kvalita výživy, vědecké důkazy, snadnost jejího dodržování a to, zda ji dokážete dlouhodobě dodržovat.
I když je třeba provést více studií o úloze jednotlivých živin, výzkumy ukazují, že strava bohatá na celozrnné potraviny, zejména rostlinného původu, prospívá zdraví srdce (5, 6, 7).
Zdravá strava proto umožňuje pestrost celých potravin a má nízký obsah přidaných cukrů a zpracovaných tuků. Současné výzkumy potvrzují, že pro zdraví srdce je nejdůležitější typ tuku - nikoli jeho množství (64, 65, 66).
Například mono- a polynenasycené tuky mohou napomáhat zdraví srdce, zatímco trans-tuky prokazatelně zvyšují LDL (špatný) cholesterol, snižují HDL (dobrý) cholesterol a zhoršují záněty (64).
Výzkumy týkající se nasycených tuků nejsou jednoznačné, ale americké ministerstvo zemědělství (USDA) doporučuje omezit jejich příjem na maximálně 10% denních kalorií (64, 67, 68).
Vzhledem k tomu, že prevence srdečních onemocnění zahrnuje několik faktorů životního stylu, může být užitečné zvolit plán, který podporuje zdravou hmotnost a pravidelnou fyzickou aktivitu.
A konečně, než začnete držet jakoukoli dietu, můžete se poradit s odborníkem, abyste se ujistili, že je to ta správná volba pro vaše potřeby.
Závěr
Bylo prokázáno, že několik diet zlepšuje zdraví srdce.
Navzdory svým rozdílům všechny tyto stravovací režimy kladou důraz na celozrnné, minimálně zpracované potraviny a omezují průmyslově zpracované potraviny, zejména ty s vysokým obsahem přidaného cukru a nasycených tuků.
Strava je samozřejmě jen jednou částí rovnice.
Pro podporu zdraví srdce je také důležité pravidelně cvičit, nekouřit a najít způsob, jak snížit hladinu stresu (69).
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid), BRUSINKA, GINKGO BILOBA, PROBIOTIKA...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
Přírodní léčba pejsků versus selhávající ortodoxní antibiotika - Coriolus + Kurkumin vítězí
Výzkum v roce 2024 přesně určil, co vede v roce 2025 ke zdravé dlouhověkosti
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
PROTOKOL PRO PREVENCI pro uzdravené klienty stránek "Úspěšná léčba"
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - účinky, darování a prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
Jak na jarní pylovou alergii? Elixír mládí Jana Hromady z Opavy
Kniha "Netradiční bylinkář" - Roman Kindl (212 stran)
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupisová: Tento model je v ohrožení života